Jump to content
Guest B.G

ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

Recommended Posts

Guest basilis81

Τελικα ειναι μυθος ή πραγματικοτητα οτι τα αυτοματα πλυντηρια κανουν ζημια στο χρωμα?Αν γινει πολυ καλη προπλυση με πιεστικο και ειδικο υγρο ελαχιστοποιουνται οι κινδυνοι?Αν και ξεκινησα με την προοπτικη να το πλενω στο χερι,τωρα το χειμωνα ειδικα βαριεμαι τραγικα να το πλενω μονος μου <_<

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πλεον νεα πλυντηρια που δεν ειναι με βουρτσα...Ειναι ενα νεο μηχανημα σαν σφουγγαρι που στο πλενει και αλλο ενα μηχανημα ποου κεντραρει στις ζαντες καθως εχει leizer και μελεταει το κεντρο της και στις πλενει μεχρι μεσα οχι επιφανειακα μονο!Το αμαξι στο κανει απλα τελειο....Αυτο που λεω ειναι Αγια παρασκευη και στοιχιζει 6 ευρω!Εχω γινει μονιμος πελατης τωρα το χειμωνα καθως 1 λεπτο αν πιασεις το σφουγγαρι τωρα το χειμωνα τα χερια σου γινονται παγος...Δεν αντεχω!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Εγω 2-3 χρόνια τώρα που το έχω αναλάβει ,το πλένω μόνος μου.Επιβεβαιώνω το πάγωμα των χεριών και προσθέτω το πιάσιμο της μέσης :lol: !Παρόλ αυτά δεν κολώνουμε ! :lol: Αλλά σκέφτομαι καμιά φορά να το πάω!Ξέρετε κανένα στα ΒΠ?Πευκη ,Ηράκλειο Ν.Ιωνία μεριά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω 2-3 χρόνια τώρα που το έχω αναλάβει ,το πλένω μόνος μου.Επιβεβαιώνω το πάγωμα των χεριών και προσθέτω το πιάσιμο της μέσης :lol: !Παρόλ αυτά δεν κολώνουμε ! :lol: Αλλά σκέφτομαι καμιά φορά να το πάω!Ξέρετε κανένα στα ΒΠ?Πευκη ,Ηράκλειο Ν.Ιωνία μεριά!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=39 Για ριξε μια ματια εδω, ολο και κτ θα βρεις. :lol:

Link to comment
Share on other sites

λαστιχο, σφουγαρι, κουβας και ολα τα παρελκομενα γιανα εχεις το κεφαλι σου ισυχο. Ολα τα πλυντηρια-βενζιναδικα εχουν πακιστανους, αλβανους οι καποιους ανηδεους που σου το παιζουν και μαστορας και σου κανουν το χρωμα αχριστο. Το επαθα με ενα πακιστανο και μονο που δεν του εβαλα το πιεστικο στο κ@λ@.

Τωρα το χειμων ποιο αραια πλυσιμο λογο κρυου.

καλιτερα με βρομιες παρα ξεφλουδισμενο

Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω 1 tip tongue.gif Αληθεια δεν σας περασε απο το μυαλο τωρα π ειναι ντεμεκ χειμωνας ,στον κουβα να βαλετε ζεστο νερο ωστε να μην κοκαλωσουν τα χερια σας ? :wub: ??

Εγω αυτο κανω κ δεν καταλαβαινω κρυο κ μετα λαστιχο στο φουλ κ ειμαι ετοιμος :)

Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω 1 tip tongue.gif Αληθεια δεν σας περασε απο το μυαλο τωρα π ειναι ντεμεκ χειμωνας ,στον κουβα να βαλετε ζεστο νερο ωστε να μην κοκαλωσουν τα χερια σας ? B) ??

Εγω αυτο κανω κ δεν καταλαβαινω κρυο κ μετα λαστιχο στο φουλ κ ειμαι ετοιμος :D

Θα αναβουμε το θερμοσιφωνο και για να πλενουμε το αυτοκινητο τωρα; :lol: :lol:

(Σε πειραζω μην παρεξηγηθεις) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λαστιχο, σφουγαρι, κουβας και ολα τα παρελκομενα γιανα εχεις το κεφαλι σου ισυχο. Ολα τα πλυντηρια-βενζιναδικα εχουν πακιστανους, αλβανους οι καποιους ανηδεους που σου το παιζουν και μαστορας και σου κανουν το χρωμα αχριστο. Το επαθα με ενα πακιστανο και μονο που δεν του εβαλα το πιεστικο στο κ@λ@.

Τωρα το χειμων ποιο αραια πλυσιμο λογο κρυου.

καλιτερα με βρομιες παρα ξεφλουδισμενο

:DB):lol:

σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εντάξει δεν είναι όλα τα πλυντήρια έτσι! υπάρχουν και καλά... παιδιά!

Και στο κάτω κάτω το χειμώνα με βροχές λάσπες και χιόνια χρειάζεται καλό πλύσιμο με πιεστικό (θόλους,σασί κλπ.) δεν θα ξεπαγιάσουμε για να πλύνουμε το αμάξι! ¶ντε μια φορά σε μέρα με normal θερμοκρασία αλλά και πάλι.

Το καλοκαίρι μια χαρά γουστάρουμε να πλένουμε το αυτοκίνητο με το χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει εναν απεναντι απο το σπιτι μου που εκανε εξω πολυ κρυο και ειχε παρει ενα θερμο εκει κοντα του!Ελεος? ;):lol: :lol: :lol:;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Για 'no touch' δ εχετε ακουσει τπτ?

Το γεμιζουν το αμαξι με αφρο σαν σαπουναδα, το αφηνουν λιγο μετα ξεπλημα με νερο κ ετοιμο, δ ακουμπαει ουτε σφουγαρι ουτε βυρτσα τπτ.

Εγω δ το εχω βαλει ποτε σε πλυντηριο, αλλα τωρα μ'αυτο το κρυο σκεφτομαι το no touch, 9 ευρω κανει :o

Link to comment
Share on other sites

Για 'no touch' δ εχετε ακουσει τπτ?

Το γεμιζουν το αμαξι με αφρο σαν σαπουναδα, το αφηνουν λιγο μετα ξεπλημα με νερο κ ετοιμο, δ ακουμπαει ουτε σφουγαρι ουτε βυρτσα τπτ.

Εγω δ το εχω βαλει ποτε σε πλυντηριο, αλλα τωρα μ'αυτο το κρυο σκεφτομαι το no touch, 9 ευρω κανει :lol:

Αν υποστηριζουν οτι με αυτο τον αφρο και χωρις να ακουμπησει σφουγγαρι φευγουν τα παντα, ακομα και αυτα που βρισκονται στη μασκα (που ειναι και οι πιο επιμονες βρωμιες) , τοτε τη φοβαμαι προσωπικα αυτο τον αφρο)\

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηριζουν οτι με αυτο τον αφρο και χωρις να ακουμπησει σφουγγαρι φευγουν τα παντα, ακομα και αυτα που βρισκονται στη μασκα (που ειναι και οι πιο επιμονες βρωμιες) , τοτε τη φοβαμαι προσωπικα αυτο τον αφρο)\

πιστεψε με νασο...δεν εχει βγει ακομα τετοιος αφρος....ολοι στις δυσκολες βρωμιες βαζουν σφουγγαρι και πιεστικο....

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με νασο...δεν εχει βγει ακομα τετοιος αφρος....ολοι στις δυσκολες βρωμιες βαζουν σφουγγαρι και πιεστικο....

Και να εχει βγει, το φοβαμαι κ'γω γτ για να τα βγαζει ολα ετσι ευκολα πιστευω οτι το χρωμα θα υποφερει αρκετα..

Δ το εχω παει ποτε αλλα νομιζω οτι ειναι ετσι οπως το λες, μπροστα στη μασκα κ στα μαρσπιε πρεπει να βαζουν σφουγγαρι..

Link to comment
Share on other sites

παιδες ανοιξα μαγαζι με νανοτεχνολογια στην πτολεμαιδα και το μονο που εχω να πω για τα αυτοκινητα μας καντε νανοπροστασια στο χρωμα του αυτοκινητου και ουτε βουρτσες θα κανουν γραμμες στο βερνικι ουτε οι κουτσουλιες τα κλαδακια και πανω απο ολα το αυτοκινητο με βροχη θα πλενετε μονο του ουτε σκουπισμα δεν θα χρειαζεται μονο μια γκαζια και στεγνωσε .ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΤΡΕΛΛΑ PERCENTA ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Link to comment
Share on other sites

παιδες ανοιξα μαγαζι με νανοτεχνολογια στην πτολεμαιδα και το μονο που εχω να πω για τα αυτοκινητα μας καντε νανοπροστασια στο χρωμα του αυτοκινητου και ουτε βουρτσες θα κανουν γραμμες στο βερνικι ουτε οι κουτσουλιες τα κλαδακια και πανω απο ολα το αυτοκινητο με βροχη θα πλενετε μονο του ουτε σκουπισμα δεν θα χρειαζεται μονο μια γκαζια και στεγνωσε .ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΤΡΕΛΛΑ PERCENTA ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Καποιες παραπανω πληροφοριες (π.χ. τιμες, διαρκεια, τροπος εφαρμογης και οτι αλλο νομιζεις) θα μπορουσες να μας δωσεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καποιες παραπανω πληροφοριες (π.χ. τιμες, διαρκεια, τροπος εφαρμογης και οτι αλλο νομιζεις) θα μπορουσες να μας δωσεις;;;;

Ριξε μια ματια εδω που εχει ξανασυζητηθει : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25321

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την νανοτεχνολογια ειναι κατι που χρησιμοποιει κ η bmw στα αυτοκινητα της οταν βγαινουν απο το εργοστασιο.ειναι καλο λενε.τελος παντων.εγω αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι το πλυσιμο με το λαστιχο ειναι πολυεξοδο.αν βαλουμε κατω τα λιτρα που θα εξοικωνομισουμε με ενα πιεστικο θα δουμε οτι πολυ γρηγορα θα το κανουμε αποσβεση.+ οτι δεν βρεχομαστε τοσο,αν επιμεινουμε πανω σε λεκεδες κτλ φευγουν χωρις να τριψουμε με σφουγγαρι κ γενικα αν δεν βιαζομαστε φευγει ολη η βρωμα πανω απο το αμαξι μονο με την πιεση απο το νερο.το πλυσιμο με κουβα παλι μπορει να κανει ζημια.γενικα το σφουγγαρι κραταει χωματακια που μετα γδερνουν το χρωμα.αφηνουν εκεινες τις γρατσουνιες που μοιαζουν με τριχες.εγω λοιπον ψηφιζω πιεστικο κ να εχει κ ζεστο νερο!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κακο με το πιεστικο ειναι οτι θελει κ αυτο προσοχη.αν εχεις σκασηματα θα στα κανει χειροτερα.οπωτε προσοχη στην αποσταση.καποια πιεστικα εχουν μεσα αντισταση κ ζεσταινουν το νερο.ειναι πιο ακριβα απο τα αλλα βεβαια ,αλλα αν θυμαμαι καλα νομιζω με ενα 300αρι ισως κ λιγοτερο την βγαζεις καθαρη ...κ ζεστη!

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κακο με το πιεστικο ειναι οτι θελει κ αυτο προσοχη.αν εχεις σκασηματα θα στα κανει χειροτερα.οπωτε προσοχη στην αποσταση.καποια πιεστικα εχουν μεσα αντισταση κ ζεσταινουν το νερο.ειναι πιο ακριβα απο τα αλλα βεβαια ,αλλα αν θυμαμαι καλα νομιζω με ενα 300αρι ισως κ λιγοτερο την βγαζεις καθαρη ...κ ζεστη!

Για να φυγει βρωμια με πιεστικο και ειδικα τα ζουμια απο τα μυγακια στη μασκα πρεπει να το πλησιασεις πολυ κοντα.Αυτο δεν ειναι και το καλυτερο.Επισης το σφουγγαρι πριν το χρησιμοποιησεις μπορεις ανετα να το πλυνεις με το πιεστικο και θα φυγουν τα οποια πετραδακια μπορει να υπαρχουν.Εγω αυτο κανω και ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

εχει προιοντα που τα ριχνεις πριν το πλυσημο κ μαλακωνουν τα μυγακια.νομιζω παντως οτι οπου μπορουμε να αποφυγουμε οποιαδηποτε επαφη του χρωματος με καποια επιφανεια οπως σφουγγαρι κτλ,να το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

εχει προιοντα που τα ριχνεις πριν το πλυσημο κ μαλακωνουν τα μυγακια.νομιζω παντως οτι οπου μπορουμε να αποφυγουμε οποιαδηποτε επαφη του χρωματος με καποια επιφανεια οπως σφουγγαρι κτλ,να το κανουμε...

Εχω χρησιμοποιησει τετοια προιοντα αλλα το σφουγγαρι δεν το γλιτωσα.Θελουμε δε θελουμε δε γινεται να μην πεσει σφουγγαρι πανω στο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προχθες πηγα σε ενα νεο πληντυριο το οποιο ειναι καθως ερχομαστε απο Κυμης προς Ολυμπιακο σταδιο στριβουμε δεξια στην Ηρακλειου και στα 200 μετρα ειναι δεξια...Car Wash γραφει...Με 6 ευρω(το πιο απλο) στο κανει λαμπικο και δν ειναι με βουρτσα αλλα με λαστιχενιες "τριχες" οπως της σφουγαριστρας!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το αυτοκίνητο 6-7 μήνες... Σφουγγάρι το ακούμπησε μονάχα δυο φορές..

Το πλένω σε φιλαράκι μου που εχει ειδικά υγρά και το κάνουμε όλο με το πιεστικό... Αψογο πλύσιμο..

Φευγουν μυγάκια-λάσπες χαμηλά κτλ κτλ....

Απο ενα πιεστικό του ρίχνει μια σαπουνάδα παχύρευστη και έχει και πρόσθετο κερί πλυσίματος. Το αμάξι κάθε φορά ειναι σαν καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.