Jump to content
antoniss

τρακα με παπακι

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι

θα ηθελα την συμβουλη σας

προχτες περνοντας ενα στοπ, κατα τις 21.00 το βραδυ, ακουω στα δεξια μου εναν ηχο και χωρις να προλαβω να αντιδρασω νοιωθω το αγγιγμα της μοιρας...

Ειναι ενας πιτσιρικας με ενα παπι χρεπι, που εχει πεσει πανω στον πισω δεξια τροχο μου και λιγο στο πισω φτερο.

Ευτυχως δεν χτυπησε καθολου.Τον πηγα νοσοκομειο για τα δεοντα και ολα καλα.

Αστυνομια δεν φωναξα.

Οπως ειναι λογικο ειμουν ετοιμος να του κανω δηλωση αλλα...

Ερχοταν (ΕΥΤΥΧΩΣ με λιγα χλμ) ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΠΕΤΑΛΙ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟΥ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.

που πας ρε μεγαλε με τον χαρο βραδιατικα? ξαχνεις μ@λ@κες να κανεις το παπι καινουργιο? ή θες να σε κλαιει η μανα σου?

Εμενα στραβωσε ο πισω αξονας 2.5 μοιρες (σταματησε ακριβως πανω στον τροχο μου) και ενα μικρο βαθουλωμα στο φτερο.(συνολο 450-500¤ ζημια)

σκεφτομαι να του δωσω ¤200 ευρω για την ζημια του (μονο και μονο επειδη περασα το στοπ) χωρις δηλωση

και σε 2-3 βδομαδεες να με "τρακαρει" ενας αλλος που θα φταιει, για να με φτιαξει

θα ηθελα την συμβουλη σας (σχετικα γρηγορα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν εχει διπλωμα φταιει αυτος!!!!!

επρεπε να φωναξεις αστυνομια....τωρα δεν ξερω τι μπορει να γινει....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να κανει τιποτα,δωστου κατι για το ρημαδι του(αν και θελει κλωτσιες μπας και στρωσει) και αστον να παει στο καλο(που δεν το βλεπω).ετσι οπως παει αργα ή γρηγορα το κεφαλι του θα το φαει,το θεμα ομως ειναι να μην κλεισει κανενος το σπιτι που δεν θα φταιει.

κωλοπαιδα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα στα πω από την άλλη πλευρά μιας και είμαι χρόνια δικυκλιστής. Καταρχάς μπράβο σου που έμεινες εκεί και πήγες και το παληκάρι στο νοσοκομείο. Έχω βαρεθεί να ακούω για περιπτώσεις που κάποιος χτύπησε μηχανάκι και την έκανε. Στο θέμα μας τώρα. Αν τα βρεις με τον τύπο στο μιλητό να του φτιάξεις τις ζημιές κι εσένα σε καλύψει κάποιος φίλος σου καλώς. Αλλιώς πήγαινε το μέσω ασφαλιστικών όπου λογικά θα βγει συνυπαιτιότητα μιας κι εσύ παραβίασες στοπ αλλά αυτός δεν έχει δίπλωμα. Θα σου πρότεινα να διαλέξεις την νόμιμη οδό καθώς αν θελήσει να το τραβήξει μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος. Και εξηγούμαι, δεν μπορεί να αποδειχθεί το σβηστό φανάρι καθώς μπορεί να ισχυριστεί ότι έσπασε στην τράκα. Νομικά θεωρείται κατά σου το ότι δεν κάλεσες αστυνομία και τέλος από τη στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή του συμβάντος μπορεί να επικαλεστεί τραυματισμό (κι ας τον πήγες νοσοκομείο) και να πληρώσεις χοντρά. Από την άλλη πλευρά αν θυμάμαι καλά η επαφή από την κολώνα και πίσω σε αθωώνει ως προς το στοπ αλλά κι αυτό είναι υπό αμφισβήτηση από τη στιγμή που καταλήξεις δικαστικά.

υ.γ. Κάτι τέτοιοι βγάζουν κακό όνομα στους μοτοσυκλετιστές.

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

στη αρχη ειπα "γμτ το παιδι θα το σκοτωνα..."

αφου ειδα το ανυπαρκτο φρενο ειπα "το μ@λ2κισμενο..."

και τωρα λεω "αν τον πληρωσω θα ειναι σαν να επιβραβευω την ανοησια του..., πρεπει να πληρωσει για να μαθει καποτε, οτι οι μαλ.... πληρωνονται"

αυριο εχω κανονισει ραντεβου με τον πατερα του και τον συντεκνο μου που ειναι μπιρι-μπιρις και μηχανικος, να τα βρουμε...

3 περιπτωσεις, ή 200 (και πολλα ειναι) ή ασφαλεια (χωρις μπλεξιματα) ή τιποτα (με οτι συνεπαγετε)

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Κάτι τέτοιοι βγάζουν κακό όνομα στους μοτοσυκλετιστές.

αυτοι οι τυποι φιλε μου ΔΕΝ ειναι μοτοσυκλετιστες...

Εγω στον δρομο σεβομαι τα δικυκλα καθε ειδους αρκει οι αναβατες τους να σεβοντε τον εαυτο τους.

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να αναφέρω το γεγονός ότι : Αφού πήγες σε νοσοκομείο , έγινε εγγραφή στο βιβλίο των εκτάκτων περιστατικών το ονοματεπώνυμο του (το βιβλίο υπάρχει στην υποδοχή των εκτάκτων ) . Πιθανόν και το τι διαπιστώθηκε το άτομο (το βιβλίο υπάρχει μέσα στον θάλαμο των εκτατών όπου έγινε η εξέταση για τυχόν χτυπήματα ) . Δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα εάν ζητήσεις βεβαίωση ότι το άτομο ήταν υγιείς χωρίς κανένα τραύμα είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό από το νοσοκομείο ! ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να αναφέρω το γεγονός ότι : Αφού πήγες σε νοσοκομείο , έγινε εγγραφή στο βιβλίο των εκτάκτων περιστατικών το ονοματεπώνυμο του (το βιβλίο υπάρχει στην υποδοχή των εκτάκτων ) . Πιθανόν και το τι διαπιστώθηκε το άτομο (το βιβλίο υπάρχει μέσα στον θάλαμο των εκτατών όπου έγινε η εξέταση για τυχόν χτυπήματα ) . Δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα εάν ζητήσεις βεβαίωση ότι το άτομο ήταν υγιείς χωρίς κανένα τραύμα είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό από το νοσοκομείο ! ;)

εκ πρωτης οψεως ηταν καλα (ειπαν οι γιατροι).

απλα του εδωσαν ενα χαρτι, αν θελει να κανει καποια ακτινογραφια για τα κοκκαλα, που δεν νομιζω να εκανε (εδω μπερδευει λιγο).

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι τυποι φιλε μου ΔΕΝ ειναι μοτοσυκλετιστες...

Εγω στον δρομο σεβομαι τα δικυκλα καθε ειδους αρκει οι αναβατες τους να σεβοντε τον εαυτο τους.

Ακριβως ετσι.Επειδη κι εγω εχω λοξα με τις μηχανες και εχω οδηγησει τα παντα,πρεπει να σεβομαστε αυτους που μοιραζομαστε τον δρομο.Δηλαδη αν -κουφια η ωρα-εμενε στον τοπο,τι θα γινοταν?Φταιει κι ο πατερας του ομως.Να του πει:''Αν δεν βαλεις φωτα,φρενα και μυαλο,μηχανακι δεν παιρνεις".Που πας χωρις φωτα και φρενα ρε καραμητρο?...Ουτε κρανος δεν πρεπει να φοραγε...Τι να το κανει θα μου πεις.Το αδειο κεφαλι,αχρηστο ειναι...Κουραγιο φιλε μην ειναι κανενας μ...κας και ο πατερας.ΘΕΟΣ ΦΥΛΑΞΕΙ...

Edited by DJT4
Link to comment
Share on other sites

στη αρχη ειπα "γμτ το παιδι θα το σκοτωνα..."

αφου ειδα το ανιπαρκτο φρενο ειπα "το μ@λ2κισμενο..."

και τωρα λεω "αν τον πληρωσω θα ειναι σαν να επιβραβευω την ανοησια του..., πρεπει να πληρωσει για να μαθει καποτε, οτι οι μαλ.... πληρωνονται"

αυριο εχω κανονισει ραντεβου με τον πατερα του και τον συντεκνο μου που ειναι μπιρι-μπιρις και μηχανικος, να τα βρουμε...

3 περιπτωσεις, ή 200 (και πολλα ειναι) ή ασφαλεια (χωρις μπλεξιματα) ή τιποτα (με οτι συνεπαγετε)

Θα σου συνιστουσα να διαλεξεις την ασφαλεια. Θα σου πω το γιατι.

Την ασφαλεια γιατι την πληρωνεις???????? Ξερεις οτι αν παει ο ασφαλιστης θα του βγαλει παλαιοτητα και πιθανοτατα να μην παρει ουτε τα μισα??

Σε συγχαιρω που τον πηγες στο νοσοκομειο, αλλος, οπως τα περισσοτερα κ@θικι@, θα τον ειχαν εγκαταλειψει. Μπραβο σου και παλι μπραβο σου αλλα οχι για το οτι δεν φωναξες το 100. Πρωτον δεν ειχε διπλωμα και θα εβρισκε τον μπελα του. Ακουγεται λιγο ασχημο, αλλα εκεινος οπως και οοοολοι μας πρεπει να το κουβαλαμε πανω μας, οταν οδηγαμε, ειτε αυτο μας αρεσει ειτε οχι. Επισης το συμβαν θα ειχε καταγραφει, ασχετως αν αυτος απαιτουσε ή οχι την μεταφορα του σε νοσοκομειο (στην 2η περιπτωση δεν μπορει να σου κανει μηνυση για σωματικες βλαβες). Ελπιζω να ξεμπερδεψεις γρηγορα και ηρεμα.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα το προκαθορισμενο ραντεβου, ολα τελειωσαν καλα.

ο πατερας του ηταν πολυ ενταξη τυπος, αναγνωρισε την μ@λ@κι2 του γιου του, δεν γνωριζε για τα ανυπαρκτα φρενα και μου ειπε ευχαριστω που δεν φωναξα αστυνομια...

του εδωσα 200¤ μονο και μονο επειδη περασα το στοπ (οι ενοχες μου υσηχασαν) και φτιαξαμε ενα χαρτι που λεει τι πηρε.

τωρα σειρα εχει το τουτουνι μου που ειναι λαβομενο :):angry2:

κατι θα κανουμε και για αυτο :ninja::ninja::ninja:

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα το προκαθορισμενο ραντεβου, ολα τελειωσαν καλα.

ο πατερας του ηταν πολυ ενταξη τυπος, αναγνωρισε την μ@λ@κι2 του γιου του, δεν γνωριζε για τα ανυπαρκτα φρενα και μου ειπε ευχαριστω που δεν φωναξα αστυνομια...

του εδωσα 200¤ μονο και μονο επειδη περασα το στοπ (οι ενοχες μου υσηχασαν) και φτιαξαμε ενα χαρτι που λεει τι πηρε.

τωρα σειρα εχει το τουτουνι μου που ειναι λαβομενο :):angry2:

κατι θα κανουμε και για αυτο :ninja::ninja::ninja:

Μπράβο ρε φίλε ξηγήθηκες καλά...παιδί είναι αν δεν κάνει τώρα τις μαλ@κίες του πότε θα τις κάνει !?Σημασία έχει οτι είναι καλά και ταυτόχρονα πήρε σίγουρα το μάθημα του. ;) Τώρα για τη ζημιά σου ...περαστικά ! <_<

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε ξηγήθηκες καλά...παιδί είναι αν δεν κάνει τώρα τις μαλ@κίες του πότε θα τις κάνει !

και εγω νεος εκανα πολλες αλλα οχι χωρις φρενα ρε γμτ, αυτο ειναι σκετη Μ@Λ@ΚΙ@ !!!!!!!!!!!!!!

αν συνεχισει ετσι θα μεινει νεος για παντα (στις μνημες μας)

Link to comment
Share on other sites

και εγω νεος εκανα πολλες αλλα οχι χωρις φρενα ρε γμτ, αυτο ειναι σκετη Μ@Λ@ΚΙ@ !!!!!!!!!!!!!!

αν συνεχισει ετσι θα μεινει νεος για παντα (στις μνημες μας)

Μπραβο που τελειωσες χωρις.... παρατραγουδα. Φαντασου το τι θα εχει τραβηξει ο πατερας του, που αναγνωρισε την.... του γιου του. Ολοι το περασαμε αυτο το σταδιο ( εγω να δεις :D ). Τωρα για το τουτου σου, μην στεναχωριεσαι θα το φτιαξεις. Οι λαμαρινες να ξερεις φταχνονται.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν εχει διπλωμα φταιει αυτος!!!!!

επρεπε να φωναξεις αστυνομια....τωρα δεν ξερω τι μπορει να γινει....

Αυτο ειναι αστικος μυθος οπως και το "αφου ηταν πιωμενος δεν σε πληρωνει η ασφαλεια του". Το γεγονος οτι δεν ειχε διπλωμα δεν προκαλεσε το ατυχημα. Εννοειται ομως οτι θα βγει συνυπαιτιότητα σε ενδεχομενο δικαστηριο λογω φωτων κτλ.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.