Jump to content
DJT4GR

Xenon Lights,φιμε μεμβρανες

Recommended Posts

Ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα.Τοποθετησα (εννοειτε μονος μου)σε μεσαια και μεγαλη σκαλα xenon φωτα 8000Κ και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα με φαινομενο καμμενης λαμπας.Τοποθετηθηκαν και λαμπακια στα πορειας που βγαζουν λευκο φως και η μοντα ειναι σουπερ χωρις να ειναι καγκουρέ...Τοποθετηθηκαν και οι φιμε μεμβρανες Νο2 σε παραθυρα και πισω παρμπριζ και το σκαφος μου ειναι ετοιμο για απογειωση...Τις προσεχεις ημερες θα ανεβασω φωτο.Το υποσχομαι... ;)

Edited by DJT4
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα.Τοποθετησα (εννοειτε μονος μου)σε μεσαια και μεγαλη σκαλα xenon φωτα 8000Κ και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα με φαινομενο καμμενης λαμπας.Τοποθετηθηκαν και λαμπακια στα πορειας που βγαζουν λευκο φως και η μοντα ειναι σουπερ χωρις να ειναι καγκουρέ...Τοποθετηθηκαν και οι φιμε μεμβρανες Νο2 σε παραθυρα και πισω παρμπριζ και το σκαφος μου ειναι ετοιμο για απογειωση...Τις προσεχεις ημερες θα ανεβασω φωτο.Το υποσχομαι... ;)

Μεγειές, μεγειές !!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα.Τοποθετησα (εννοειτε μονος μου)σε μεσαια και μεγαλη σκαλα xenon φωτα 8000Κ και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα με φαινομενο καμμενης λαμπας.Τοποθετηθηκαν και λαμπακια στα πορειας που βγαζουν λευκο φως και η μοντα ειναι σουπερ χωρις να ειναι καγκουρέ...Τοποθετηθηκαν και οι φιμε μεμβρανες Νο2 σε παραθυρα και πισω παρμπριζ και το σκαφος μου ειναι ετοιμο για απογειωση...Τις προσεχεις ημερες θα ανεβασω φωτο.Το υποσχομαι... B)

Έτσι μπράβο, έτσι μπράβο!! Αν περιμένεις από την αντιπροσωπεία, κάηκες! ;) Μην ξεχάσεις τις φώτο!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!αν κ νομιζω οτι στην μεγαλη σκαλα ειναι λιγο υπερβολη...κατα τα αλλα μπραβο!!καλες νυχτερινες βολτες!!!!ξερω πως τσουρουφλιζεσαι τωρα μεχρι να ερθει το βραδυ να το βγαλεις εξω!!χεχεχεχ

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!αν κ νομιζω οτι στην μεγαλη σκαλα ειναι λιγο υπερβολη...

Καλά έκανε, γιατί αν είχε μόνο στη μεσαία, όταν θα άναβε την μεγάλη δεν θα είχε και μεγάλη διαφορά... ;)

Link to comment
Share on other sites

στο σηνιαλο πως συμπεριφερεται η μεγαλη σκαλα?απλα το θεωρω υπερβολη εστω κ ετσι οπως τοποθετεισαι,για τον λογο οτι στην μεγαλη σκαλα ετσι κ αλλιως βλεπεις κ οταν εχεις ξενον στην μεσαια ειναι λιγες οι φορες που θα χρειαστει να αναψεις την μεγαλη γιατι βλεπεις τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

στο σηνιαλο πως συμπεριφερεται η μεγαλη σκαλα?απλα το θεωρω υπερβολη εστω κ ετσι οπως τοποθετεισαι,για τον λογο οτι στην μεγαλη σκαλα ετσι κ αλλιως βλεπεις κ οταν εχεις ξενον στην μεσαια ειναι λιγες οι φορες που θα χρειαστει να αναψεις την μεγαλη γιατι βλεπεις τα παντα..

ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... machinegun.gif Επαθα πλακα.Βλεπεις και τι φυλο ειναι η γατα που μολις την γλυτωσε...Η μεγαλη σκαλα ειναι ''all the money''.Αργει ειναι η αληθεια μερικα δευτερολεπτα να αναψει(μεχρι να ζεσταθει)αλλα μετα,ακομα και με 160km/h βλεπεις στο απειρο.Με την μεσαια σκαλα ακομα και αν συκωσω τα φωτα τερμα επανω δεν ενοχλουν κανεναν απο απεναντυ.Στο σηνιαλο δε,μοιαζει σαν φλας απο φωτογραφικη μηχανη.Πολυ ομορφο.Δεν μετανοιωσα καθολου που εβγαλα τις μαμα λαμπες :D Α! Και ο Νικος εχει δικιο.Ειναι μπερδεμα για τα ματια οταν εχεις ξενον στην μεσαια,η μεγαλη να κιτρινιζει.

Edited by DJT4
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... machinegun.gif Επαθα πλακα.Βλεπεις και τι φυλο ειναι η γατα που μολις την γλυτωσε...Η μεγαλη σκαλα ειναι ''all the money''.Αργει ειναι η αληθεια μερικα δευτερολεπτα να αναψει(μεχρι να ζεσταθει)αλλα μετα,ακομα και με 160km/h βλεπεις στο απειρο.Με την μεσαια σκαλαακομα και αν συκωσω τα φωτα τερμα επανω δεν ενοχλουν κανεναν απο απεναντυ.Στο σηνιαλο δε,μοιαζει σαν φλας απο φωτογραφικη μηχανη.Πολυ ομορφο.Δεν μετανοιωσα καθολου που εβγαλα τις μαμα λαμπες :D Α! Και ο Νικος εχει δικιο.Ειναι μπερδεμα για τα ματια οταν εχεις ξενον στην μεσαια,η μεγαλη να κιτρινιζει.

Αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν θα πρότεινα xenon στη μεγάλη σκάλα.

Αργεί να ανάψει.

Με το σινιάλο δεν υπάρχει πρόβλημα (σε μένα τουλάχιστον)

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι για την μεγάλη σκάλα, βάζουν κάτι πυκνωτές ή κάτι τέτοιο, ώστε να μην καθυστερεί όταν ανάβει. Ρώτησε κανέναν που το έχει ψάξει περισσότερο και θα μάθεις. Πάντως έχω ακούσει από πολλούς, ότι έχει "λυθεί" και το θέμα με την "χρονοκαθυστέρηση"... :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω βάλει και στα δύο αυτοκίνητα μου ΧΕΝΟΝ και στις δύο σκάλες όνρως αντιμετοπίζω το πρόβλημα του συνιάλου... :wacko: έναν πικνοτή που δοκιμάσαμε δέν είδαμε παρά μόνο λιγο ποιο γρήγρο άνοιγμα αλλά όχι τπτ το τρελο έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα.Τοποθετησα (εννοειτε μονος μου)σε μεσαια και μεγαλη σκαλα xenon φωτα 8000Κ και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα με φαινομενο καμμενης λαμπας.Τοποθετηθηκαν και λαμπακια στα πορειας που βγαζουν λευκο φως και η μοντα ειναι σουπερ χωρις να ειναι καγκουρέ...Τοποθετηθηκαν και οι φιμε μεμβρανες Νο2 σε παραθυρα και πισω παρμπριζ και το σκαφος μου ειναι ετοιμο για απογειωση...Τις προσεχεις ημερες θα ανεβασω φωτο.Το υποσχομαι... ;)

με γεια φιλε μου.μπορεις να μου πεις τι κιτακι εβαλες ,απο που το πηρες και ποσο?εισαι ευχαριστημενος απο το φως?ειναι αληθεια αυτο που λενε για τρεις φορες πιο πολυ φως και φεγγει καλα στο δρομο και αρκετα μακρια?δηλαδη το συγκεκριμεν κιτ ταιριζει στο δικο μας φαναρι και ανταποκρινεται καλα?ευχαριστω και συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα το ψαχνω και γω και θα ηθελα την γνωμη απο εναν πιο εμπειρο

Link to comment
Share on other sites

με γεια φιλε μου.μπορεις να μου πεις τι κιτακι εβαλες ,απο που το πηρες και ποσο?εισαι ευχαριστημενος απο το φως?ειναι αληθεια αυτο που λενε για τρεις φορες πιο πολυ φως και φεγγει καλα στο δρομο και αρκετα μακρια?δηλαδη το συγκεκριμεν κιτ ταιριζει στο δικο μας φαναρι και ανταποκρινεται καλα?ευχαριστω και συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα το ψαχνω και γω και θα ηθελα την γνωμη απο εναν πιο εμπειρο

ναι πες μας!

Link to comment
Share on other sites

με γεια φιλε μου.μπορεις να μου πεις τι κιτακι εβαλες ,απο που το πηρες και ποσο?εισαι ευχαριστημενος απο το φως?ειναι αληθεια αυτο που λενε για τρεις φορες πιο πολυ φως και φεγγει καλα στο δρομο και αρκετα μακρια?δηλαδη το συγκεκριμεν κιτ ταιριζει στο δικο μας φαναρι και ανταποκρινεται καλα?ευχαριστω και συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα το ψαχνω και γω και θα ηθελα την γνωμη απο εναν πιο εμπειρο

Φιλε μου Σπυρο τα κιτ ειναι πανω κατω τα ιδια.Αρκει να ειναι συμβατα με διαυλο can-bus

(Που σημαινει:CAN bus.

Στον τομέα των οχημάτων (automotive), τα διάφορα συστήματα ελέγχου με

μικροεπεξεργαστές απαιτούν ένα αξιόπιστο και γρήγορο μέσο (δίαυλο) για τη

διασύνδεσή τους. Ένας τέτοιος δίαυλος είναι το CAN-bus (Controller Area

Network). Ο δίαυλος αυτός αναπτύχθηκε αρχικά για την ασφαλή και αξιόπιστη

μεταφορά δεδομένων σε συστήματα ελέγχου οχημάτων, αλλά μπορεί να εφαρμοστεί

και σε οποιοδήποτε άλλο σύστημα ελέγχου.

Ο δίαυλος CAN-bus μεταδίδει την πληροφορία με διαφορικό ζεύγος αγωγών

(CAN_H και CAN_L) και επιτυγχάνει ταχύτητες έως και 1Mbps (με μέγιστο μήκος

του διαύλου 40m). Στον ίδιο δίαυλο μπορούν να συνδεθούν πολλαπλοί κόμβοι (32-

64).

Ο έλεγχος προσπέλασης του διαύλου επιτυγχάνεται με τη μέθοδο CSMA/CD

(ανίχνευση μετάδοσης πριν την προσπέλαση - carrier sense (CS), δυνατότητα

ταυτόχρονης έναρξης μετάδοσης - multiple access (MA), ανίχνευση σύγκρουσης -

collision detection (CD)). Επιπλέον η κωδικοποίηση των μεταδιδόμενων πακέτων

είναι τέτοια, ώστε σε περίπτωση ταυτόχρονης μετάδοσης το μήνυμα με τη

μεγαλύτερη προτεραιότητα να μεταδοθεί εις βάρος των υπόλοιπων. Κάθε πακέτο

μετάδοσης έχει στην αρχή έναν μοναδικό αριθμό αναγνώρισης (identifier).

Στην ορολογία του CAN-bus το ψηφίο ΅0Ά είναι το επικρατέστερο (dominant)

ενώ το ΅1Ά είναι ασθενές (recessive). Κατά την ταυτόχρονη μετάδοση ενός ΅0Ά και

ενός ΅1Ά, το ΅0Ά επικρατεί. Έστω ότι δύο κόμβοι επιθυμούν να στείλουν δεδομένα.

Αφού βεβαιωθούν ότι ο δίαυλος είναι ανενεργός, αρχίζουν ταυτόχρονα να μεταδίδουν

τα πακέτα τους, ελέγχοντας ταυτοχρόνως τη γραμμή, εάν δηλαδή τα λαμβανόμενα

bits είναι ίδια με τα μεταδιδόμενα. Λόγω της διαφοράς του αριθμού αναγνώρισης

στην αρχή του κάθε πακέτου, ένας από τους δύο κόμβους θα λάβει το ΅0Ά του άλλου

κόμβου, το οποίο θα έχει επικρατήσει στο δικό του ΅1Ά. Αμέσως ο κόμβος αυτός θα

διακόψει τη μετάδοση, παραχωρώντας την προτεραιότητα στον άλλο κόμβο.)

Απο πλευρας φωτισμου ειναι το ιδανικοτερο.Ειδικα με τα φαναρια που εχει το καινουριο passat,δεν ενοχλουν κανεναν και βλεπουμε και εμεις τελεια.

Και τωρα οι φωτο που υποσχεθηκα:

imgp2601w.jpg

imgp2599.jpg

imgp2608q.jpg

imgp2610.jpg

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ:

imgp2604.jpg

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτές τις μέρες σκέφτομαι να τοποθετήσω και γω μεμβράνες, εχω ενδοιασμούς ως προς το ποιο επίπεδο να επιλέξω.

Θέλω να ειναι κατι διακριτικό΄. Στου οδηγού-συνοδηγού δεν έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτές τις μέρες σκέφτομαι να τοποθετήσω και γω μεμβράνες, εχω ενδοιασμούς ως προς το ποιο επίπεδο να επιλέξω.

Θέλω να ειναι κατι διακριτικό΄. Στου οδηγού-συνοδηγού δεν έβαλες?

Αν και το ειδα λιγο αργα σου απαντω τωρα.Εβαλα και σε οδηγου-συνοδηγου αλλα ειναι ενα νουμερο πιο απαλο φιμε.Οδηγησα ενα jetta με φιμε οπως αυτα που εχω βαλει πισω και δεν εβλεπα(κυριως την νυχτα)και τοσο καλα.Εκτος αυτου,ολοι μου λενε οτι ειναι πιο μουρη το πασσατ με αυτες τις μεμβρανες.Το κανει πιο...λιμο!Και ετσι ειναι και 100% νομιμο να ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ειδα λιγο αργα σου απαντω τωρα.Εβαλα και σε οδηγου-συνοδηγου αλλα ειναι ενα νουμερο πιο απαλο φιμε.Οδηγησα ενα jetta με φιμε οπως αυτα που εχω βαλει πισω και δεν εβλεπα(κυριως την νυχτα)και τοσο καλα.Εκτος αυτου,ολοι μου λενε οτι ειναι πιο μουρη το πασσατ με αυτες τις μεμβρανες.Το κανει πιο...λιμο!Και ετσι ειναι και 100% νομιμο να ξερεις...

Δε πειράζει... Και γω σκέφτομαι να βάλω ένα επίπεδο πιο απαλό φιμέ μπροστά αλλά μου λένε μερικοί θα φαίνεται άσχημο! Λέω να βάλω το 2 της lummar πίσω και στα μπροστά το 1... Μήπως το ένα δε κανει τίποτα μιας και ακούω πολλούς που το βάζουν και παρμπρίζ(παράνομο και επικινδυνο μου ακούγεται)

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει... Και γω σκέφτομαι να βάλω ένα επίπεδο πιο απαλό φιμέ μπροστά αλλά μου λένε μερικοί θα φαίνεται άσχημο!

Ετσι νομιζα και εγω.Τελικα αποδειχτηκε περιτρανα η παροιμια:"τον κοσμο ακουγε και του κεφαλιου σου κανε"...Αυτοι που μου ελεγαν να βαλω εμπρος-πισω το ιδιο νουμερο,ηταν εκεινοι που οταν ειδαν το αυτοκινητο την εβγαλαν εξω και την επαιζαν."πωπω ρε φιλε,και τι ωραιο εγινε,τελικα ειχες δικιο" και αλλα τετοια.Γι'αυτο φιλε passat-doc,σε συμβουλευω μπες,κατα προτιμηση νυχτα, σε διαφορα αυτοκινητα με μεμβρανες διαφορων επιπεδων,δες πως ειναι(γιατι να εχεις υπ'οψιν σου οτι νυχτα,και με βροχη ειδικα,δεν βλεπεις τιποτα εξω) και κανε οτι νομιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζα και εγω.Τελικα αποδειχτηκε περιτρανα η παροιμια:"τον κοσμο ακουγε και του κεφαλιου σου κανε"...Αυτοι που μου ελεγαν να βαλω εμπρος-πισω το ιδιο νουμερο,ηταν εκεινοι που οταν ειδαν το αυτοκινητο την εβγαλαν εξω και την επαιζαν."πωπω ρε φιλε,και τι ωραιο εγινε,τελικα ειχες δικιο" και αλλα τετοια.Γι'αυτο φιλε passat-doc,σε συμβουλευω μπες,κατα προτιμηση νυχτα, σε διαφορα αυτοκινητα με μεμβρανες διαφορων επιπεδων,δες πως ειναι(γιατι να εχεις υπ'οψιν σου οτι νυχτα,και με βροχη ειδικα,δεν βλεπεις τιποτα εξω) και κανε οτι νομιζεις.

Ειδικά εγώ δεν εχω και αισθητήρες αλλάγενικά το passat δεν εχει καλη ορατότητα πίσω...

Ε΄οτί το κάθε ψώνιο πιστεύει πως το δικό του είναι το καλύτερο και το πιο σωστό(ενώ το δικό σου μ......) το ξέρουμε.

¶λλο να λες απλά την αποψή σου και να βοηθάς τον άλλον, όπως κάνουμε εμείς εδώ στην vw παρέα μας και άλλο να επιμένεις σε κάτι(το οποίο είναι και θέμα γουστου)... :)

Γενικά μαζί με τα φιμε θέλω να αλλάξω το passat προς τη κατευθηνση που φαίνεται στη φωτό, αρχικά τουλάχιστον στο χρώμα του καθρέπτη αλλά και στη λεπτομέρεια στο βάψιμο στο προφυλακτήρα(πλαστικό γύρω από φλας).

Τι λες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μαζί με τα φιμε θέλω να αλλάξω το passat προς τη κατευθηνση που φαίνεται στη φωτό, αρχικά τουλάχιστον στο χρώμα του καθρέπτη αλλά και στη λεπτομέρεια στο βάψιμο στο προφυλακτήρα(πλαστικό γύρω από φλας).

Τι λες? <_<

Γιατρέ, όπως είπες κι εσύ, όλα είναι θέμα γούστου και υποκειμενικά. Έτσι λοιπόν θα σχολιάσω κι εγώ παρακάτω... :) Καλέ μου γιατρέ, ;) , από την φώτο που έδειξες, αυτά βρήκες να θέλεις να αντιγράψεις!!! :D:Dtongue.gif Επειδή η φώτο είναι πολύ γνωστή, και την ξέρω καλά, μόλις διάβασα ότι θέλεις να κατευθυνθείς προς τα εκεί, είπα "δικός μας είναι"! ;) Αλλά εσύ μιλάς για νικελάκια, αντί να λες για τις ζαντάρες, το ωραίο στήσιμο και το σποϊλεράκι μπροστά! tongue.gif

Για να σοβαρευτώ και λίγο, επειδή έχεις σκούρο αμάξι, και οτιδήποτε θα προσθέσεις σε νίκελ, θα φανεί αμέσως, θα σου πρότεινα να κινηθείς προς την λύση του Κώστα (anastos) παρά στους καθρέφτες και τα φλας. Για τους καθρέφτες θα έλεγα ότι δεν είμαι τόσο αρνητικός, αλλά νομίζω ότι τα πλαίσια των φλας θα είναι πολύ κιτς!!! :D Ο Κώστας, πήρε πολύ καλής ποιότητας νίκελ για την μπροστά την μάσκα, τα οποία μπαίνουν και στις μαύρες γρίλιες του προφυλακτήρα.

Νομίζω εδώ είμαστε σε λάθος θέμα. Θα βρω φώτο του και θα ποστάρω σε ανάλογο θέμα... ;)

EDIT:

Γιατρέ μου ρίξε μια ματιά εδώ για τα σχετικά νίκελ... ;)

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, όπως είπες κι εσύ, όλα είναι θέμα γούστου και υποκειμενικά. Έτσι λοιπόν θα σχολιάσω κι εγώ παρακάτω... :( Καλέ μου γιατρέ, :D , από την φώτο που έδειξες, αυτά βρήκες να θέλεις να αντιγράψεις!!! :D:Dtongue.gif Επειδή η φώτο είναι πολύ γνωστή, και την ξέρω καλά, μόλις διάβασα ότι θέλεις να κατευθυνθείς προς τα εκεί, είπα "δικός μας είναι"! :D Αλλά εσύ μιλάς για νικελάκια, αντί να λες για τις ζαντάρες, το ωραίο στήσιμο και το σποϊλεράκι μπροστά! tongue.gif

Για να σοβαρευτώ και λίγο, επειδή έχεις σκούρο αμάξι, και οτιδήποτε θα προσθέσεις σε νίκελ, θα φανεί αμέσως, θα σου πρότεινα να κινηθείς προς την λύση του Κώστα (anastos) παρά στους καθρέφτες και τα φλας. Για τους καθρέφτες θα έλεγα ότι δεν είμαι τόσο αρνητικός, αλλά νομίζω ότι τα πλαίσια των φλας θα είναι πολύ κιτς!!! :D Ο Κώστας, πήρε πολύ καλής ποιότητας νίκελ για την μπροστά την μάσκα, τα οποία μπαίνουν και στις μαύρες γρίλιες του προφυλακτήρα.

Νομίζω εδώ είμαστε σε λάθος θέμα. Θα βρω φώτο του και θα ποστάρω σε ανάλογο θέμα... ;)

EDIT:

Γιατρέ μου ρίξε μια ματιά εδώ για τα σχετικά νίκελ... ;)

Ωραίο το spoiler αλλά πανάκριβο και κάπως "μακρινό" για το παρόν... Ο προυπολογισμός δηλαδή δε το σηκώνει και θα χω να κάνω με τον Αλμούνια... :whistling:

Τώρα μαζί με τα φιμέ σκεφτόμουν πιο πολύ για τους καθρέπτες,και αυτή η φωτό μου έδωσε κάποιες ιδέες...

Πρόσθεσε στο νέο topic, ότι μιλάμε για inox διακοσμητικά προφυλακτήρα και καθρεπτών... :thumbsup:

Η συνέχεια εκεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.