Jump to content
panos polo-16v

καντράν...κάπου χάνει λαδάκια

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Έχω το polo 16v μοντέλο 1997 φοράω τα όργανα τα παλιά σαν του χιλιαριού με δεξιά το στροφόμετρο,θέλω να τα αλλάξω να βάλω τα επόμενα με αριστέρα το στροφόμετρο του ίδιου μοντέλου,μήπως ξέρει κάποιος ή έχει κανείς για πούλημα ?

Επίσης έχω μια απορία, το αυτοκίνητο έχει 80.000 χλμ είναι σε πάρα πολύ κατάσταση με όλα τα servise στη carenta,παρατήρησα όταν ανοίγεις το καπό και κοιτάς το μοτέρ όπως κουμπώνει το καπάκι στο από κάτω μέρος φαίνεται σαν να χάνει λαδάκια πώς δικαιολογείται σε τόσα λίγα χλμ? ένας φίλος που έχει το ίδιο μου είπε να βγάλω το καπάκι και να βάλω φλατζόκολλα αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει,γνωρίζει κάποιος??

ευχαριστώ φιλικά Πάνος

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις τον AFH να ξέρεις ότι το μοναδικό προβληματάκι είναι ότι δακρίζει απο το ψευτοκάπακο δεν είναι πρόβλημα νομίζω ένας φίλος μου έβαλε απλά σκέτη φλατζόκολλα γύρο και λέει ότι τώρα που το παρακολουθεί δεν έχει δει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Έχω το polo 16v μοντέλο 1997 φοράω τα όργανα τα παλιά σαν του χιλιαριού με δεξιά το στροφόμετρο,θέλω να τα αλλάξω να βάλω τα επόμενα με αριστέρα το στροφόμετρο του ίδιου μοντέλου,μήπως ξέρει κάποιος ή έχει κανείς για πούλημα ?

Επίσης έχω μια απορία, το αυτοκίνητο έχει 80.000 χλμ είναι σε πάρα πολύ κατάσταση με όλα τα servise στη carenta,παρατήρησα όταν ανοίγεις το καπό και κοιτάς το μοτέρ όπως κουμπώνει το καπάκι στο από κάτω μέρος φαίνεται σαν να χάνει λαδάκια πώς δικαιολογείται σε τόσα λίγα χλμ? ένας φίλος που έχει το ίδιο μου είπε να βγάλω το καπάκι και να βάλω φλατζόκολλα αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει,γνωρίζει κάποιος??

ευχαριστώ φιλικά Πάνος

Μπορεις να βρεις πολυ ευκολα στο ebay και απο το polo 6n gti που ειναι με μπλε φως και κοκκινες βελονες. Βαλε στο www.ebay.de στο search polo gti tacho και θα βρεις αρκετα. Δεν ξερω αν θα χρειαστείς καποιον ανταπτορα για να αλλαξεις το καντραν, αυτο πρεπει να το κοιταξεις. Για το καπακι ειναι οπως σου τα λεει ο λευτερης, με καινουργια φλαντζα (τωρα βγαινει και σκετη σαν ανταλλακτικο) και με καλή φλαντζοκολλα ξεμπερδεψες.

Link to comment
Share on other sites

έαν βάλει όμως του GTI δεν πρέπει μετά να αλάξει και τον φωτισμο του ταμπλο που είναι πράσινο?

Link to comment
Share on other sites

έαν βάλει όμως του GTI δεν πρέπει μετά να αλάξει και τον φωτισμο του ταμπλο που είναι πράσινο?

Ναι και θα τον κανει κοκκινο και θα ειναι γαματο tongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλα το βρηκα το θέμα πάνω στην ώρα…..Ναι εβαλα φλατζοκολλα από αλλα χανει ακομα από το σημείο κάτω από την τάπα του λαδιού. Εχω και φοτο με…..καθρεπτάκι χαχαχα . Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι θα στάζουν λάδια στο χταποδί και μπορεί να καπνίζουν …..Δεν θα αργήσω να βάλω το χέρι στην τσέπη απ ότι φαινεται

post-2281-1241036360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

άρε Σπύρο λεβεντία με το καθρεπτάκι σου ;) καλά έκανες και ανέβασες την φώτο για να διαβάζουν και να ενοιμερόνωντε οι άνθρωποι εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Αργησα αλλα το βρηκα το θέμα πάνω στην ώρα…..Ναι εβαλα φλατζοκολλα από αλλα χανει ακομα από το σημείο κάτω από την τάπα του λαδιού. Εχω και φοτο με…..καθρεπτάκι χαχαχα . Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι θα στάζουν λάδια στο χταποδί και μπορεί να καπνίζουν …..Δεν θα αργήσω να βάλω το χέρι στην τσέπη απ ότι φαινεται

Πλεον η φλατζα δινεται ξεχωριστα και κανει καπου στα 20 euro, βαλε και φλατζοκολα μαζι για να μεινεις υσηχος,

να μην ξαναδακρυσει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδία λέτε είναι δουλειά αυτή (η αλλαγή της πάνω φλάτζας) να γίνει κάποιον που πιάνουν τα χέρια του? Δεν χρειάζεται και δυναμόκλειδο για την τάση στις βίδες? Αν ξέρει κανείς τον κωδ της φλάτζας ας μου τον πει για επιβεβαίωση ότασν χρειαστεί....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

036 103 483 D και 036 103 483 G βαση etka, πριν το παραγγειλεις τσεκαρε και τον κωδικο...

Edited by Gpap
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....στο δικό μου παλιό ετκα είχε σαν κωδικό και το καπάκι (όπως μου είπες)που ....τσούζει...Η ΄δουλεία θα γίνει μαζί μεκάποιο επόμενο σερβις μιας και μόνος μου ψιλοφοβάμαι είναι η αλήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.