Jump to content
DJT4GR

Υγρασία στο εμπρός φανάρι

Recommended Posts

Τελευταία μέρα του Απριλίου χθες και αποφάσiσα να ''ξεβρoμήσω'' το Passat μου.Να είναι και καθαρό στην εξόρμηση για να πιάσουμε τον Μάη...Τελειώνοντας την μπουγάδα όμως διαπίστωσα μετά λύπης μου υγρασία μεγάλου μεγέθους στο εμπρός αριστερό φανάρι και με χάλασε πολύ. Εκτος βέβαια από το να αντικαταστήσω το φανάρι που είναι και οτι καλύτερο,σκέφτηκα μήπως υπάρχει τρόπος να στεγανοποιήσω αυτό.Και το ερώτημα είναι:Πως βγαίνει το φανάρι?Είναι εύκολο ή όχι?Thanks

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι εντος εγγυησης και ΔΕΝ εχεις καποιο τρακρισμα μπροστα που να προκαλεσε καποιοα ρωγμη που σου βαζει υγρασια νομιζω οτι πρεπει να απευθυνθεις αμεσα στην αντιπροσωπεια σου για αλλαγη εντος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

αν δεν στα αλάξουν πάρε ένα πιστολάκι για τα μαλιά και σιγα - σιγα ζεστενε το κρύσταλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι εκτος εγγυησης.Η υγρασια ομως φευγει ευκολα αν βγαλω τις φουσκες που καλυπτουν τις λαμπες και οδηγησω μερικα χλμ.Απλα ειμαι ψειρας και δεν θελω να βλεπω υγρασια μεσα στο φαναρι.Γι'αυτο ρωταω πως βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις όρεξη, βγάλε τα φανάρια και εαν μπορείς πέρασει όπου κάνουν επαφή και υπάρχη περίπτωση κενού τα πλαστικά με συλικόνη και ξεμπαρδεύεις φένετε λίγο καγκούρικη λύση αλλα είναι και η καλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις όρεξη, βγάλε τα φανάρια και εαν μπορείς πέρασει όπου κάνουν επαφή και υπάρχη περίπτωση κενού τα πλαστικά με συλικόνη και ξεμπαρδεύεις φένετε λίγο καγκούρικη λύση αλλα είναι και η καλύτερη!

Ναι αλλα πως βγαινουν?Αυτο ρωταω απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου φιλε Δημητρη τη δικη μου εμπειρια... Εγω τ αμαξι το πηρα Απριλιο του 2006... 10 μερες αφοτου το ειχα πηγα να του κανω το πρωτο πλυσιμο... Ενω το στεγνωνα βλεπω το πισω δεξι φαναρι(το κομματι που ειναι πανω στο πορτμπαγκαζ) να εχει οχι απλως υγρασια αλλα και λιγο νερο μεσα!!! Το πηγα αντιπροσωπεια και το αλλαξαν αμεσως... Αν διαβασεις προσεκτικα την εγγυηση λεει οτι για το αμαξωμα ειναι 12 χρονια αν δε κανω λαθος... Παντως πηγαινε αντιπροσωπεια, παιχτο και λιγο αγριεμενος και ισως στο αλλαξουν οπως αλλαξαν και μενα το διακοπτη του χειροφρενου αφου ελειξε η εγγυηση.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι δε το παρουσιασε απο την αρχή αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθε η ώρα για κάτι τέτοιο? (Hella smoked headlights) :whistling: Ή μήπως κάτι σε Angel Eyes??? :D

Δεν θέλω να βάζω ιδέες, αλλά αν πρόκειται να πληρώσεις για τα μανίσια, τότε σκέψου το καλά. Τα σκούρα έχουν 350€ στο ebay και τα άλλα έχουν 300$ (226€) στο TMTuning. :D

Εγώ θα προτιμούσα για το αμάξι σου τα angel eyes.... :whistling:B)

Λέω εγώ τώρα....... tongue.gif

ΔΙΟΡΘΩΣΗ!!! :D

Angel Eyes στο ebay με 200€. Κι έχει και με χρώμιο και μαύρα... :whistling:

Στο δικό σου χρώμα, μάλλον πάνε περισσότερο αυτά με το χρώμιο!!! :D:D Δεν πιστεύω να άναψα φωτιές????!!!! tongue.gif

ΧΡΩΜΙΟ

sw-ae-3c-chr-1.jpg

sw-ae-3c-chr-2.jpg

ΜΑΥΡΑ

sw-ae-passat3c-sw-3.jpg

sw-ae-passat3c-sw-1.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθε η ώρα για κάτι τέτοιο? (Hella smoked headlights) :whistling: Ή μήπως κάτι σε Angel Eyes??? :D

Δεν θέλω να βάζω ιδέες, αλλά αν πρόκειται να πληρώσεις για τα μανίσια, τότε σκέψου το καλά. Τα σκούρα έχουν 350€ στο ebay και τα άλλα έχουν 300$ (226€) στο TMTuning. :D

Εγώ θα προτιμούσα για το αμάξι σου τα angel eyes.... :whistling:B)

Λέω εγώ τώρα....... tongue.gif

ΔΙΟΡΘΩΣΗ!!! :D

Angel Eyes στο ebay με 200€. Κι έχει και με χρώμιο και μαύρα... :whistling:

Στο δικό σου χρώμα, μάλλον πάνε περισσότερο αυτά με το χρώμιο!!! :D:D Δεν πιστεύω να άναψα φωτιές????!!!! tongue.gif

ΧΡΩΜΙΟ

sw-ae-3c-chr-1.jpg

sw-ae-3c-chr-2.jpg

ΜΑΥΡΑ

sw-ae-passat3c-sw-3.jpg

sw-ae-passat3c-sw-1.jpg

Καλα τα φαναρια ειναι πραγματικα τελεια... Τουλαχιστον εμενα μου αναψες φωτιες...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Νικο...Αυτα κανεις και βλεπω σε λιγο καιρο τα Passat μας να ειναι μεσα στα πιο...σέξι αυτοκίνητα του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

Για τους δύσπιστους, ορίστε και μερικές φώτο σε αμάξι, δανειδμένες από το vwvortex...

IMG_1630.jpg

IMG_1631.jpg

IMG_1636.jpg

IMG_1637.jpg

IMG_1635.jpg

Εγώ πάντως αν δεν είχα τα Bi-Xenon, θα τα είχα ήδη βάλει στο αμάξι μου!!! :wub: Ειδικά για μένα που είμαι και μαύρος, την έκδοση που είναι μαύρα... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ενδιαφερομαι πολυ για κατι τετοιο... Εχω ομως και καποιους δισταγμους...

Ειναι ποιοτικα φαναρια και εχουν αποδοση στο φωτισμο? Η ειναι μονο εμφανιση και εφε?

Για τα angel eyes λεω γιατι τα Hella απ οτι ξερω ειναι εγγυηση! (200 και για τα δυο φαναρια ετσι?)

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθουμε on topic: το μπροστινό κρύσταλλο μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα? Είδα πρόσφατα φανάρι

BMW E46 στο οποίο ξεκουμπώνοντας κάποια αυτάκια, έβγαινε το κρύσταλλο. Οπότε σκέφτηκα ότι σε

τέτοια περίπτωση. είναι εύκολο να αφαιρεθεί η υγρασία του φαναριού και ίσως με λίγη σιλικόνη να γίνει

πιό στεγανό ώστε να αποφευχθεί το ίδιο φαινόμενο μελλοντικά. Τι λέτε?

Edit: άραγε το σπρέυ σιλικόνης θα μπορούσε να προσφέρει μία τέτοια στεγανοποίηση?

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθουμε on topic: το μπροστινό κρύσταλλο μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα? Είδα πρόσφατα φανάρι

BMW E46 στο οποίο ξεκουμπώνοντας κάποια αυτάκια, έβγαινε το κρύσταλλο. Οπότε σκέφτηκα ότι σε

τέτοια περίπτωση. είναι εύκολο να αφαιρεθεί η υγρασία του φαναριού και ίσως με λίγη σιλικόνη να γίνει

πιό στεγανό ώστε να αποφευχθεί το ίδιο φαινόμενο μελλοντικά. Τι λέτε?

Edit: άραγε το σπρέυ σιλικόνης θα μπορούσε να προσφέρει μία τέτοια στεγανοποίηση?

Τωρα που το λες μου φαινεται πως και τα passat μας εχουν καποια κλιπακια και τα ειχα προσεξει... Μαλιστα εχει βαση αυτο που λες αφου απ οτι ξερω τουλαχιστον απο αλλα μοντελα πως το μπροστινο κρυσταλλο πωλειται και σαν ανταλλακτικο...(σε περιπτωσεις κυριως που εχει κιτρινισει αντικαθισταται)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες μου φαινεται πως και τα passat μας εχουν καποια κλιπακια και τα ειχα προσεξει... Μαλιστα εχει βαση αυτο που λες αφου απ οτι ξερω τουλαχιστον απο αλλα μοντελα πως το μπροστινο κρυσταλλο πωλειται και σαν ανταλλακτικο...(σε περιπτωσεις κυριως που εχει κιτρινισει αντικαθισταται)

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πρόσφατα προσπάθησα να ανοίξω τα πίσω φανάρια, τα οποία φαίνονται λες κι έχουν κλιπς. Τελικά όμως, είναι απλά "οδηγοί" για να βοηθούν στην τοποθέτηση/κόλληση, και το φανάρι είναι θερμοκολλητό... <_<

Επίσης, ρίχνωντας μια ματιά στο ΕΤΚΑ, δεν υπάρχει κωδικός για το μπροστινό κρύσταλλο και στο σχεδιάγραμμα το δείχνει φιξ... <_<

halogenheadlight.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την απορια μου ομως αν βγαινει (χωρις να χρειαζεται να βγει προφυλακτηρας)και ποσο ευκολα βγαινει το φαναρι δεν μου την ελυσε κανεις....

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Την απορια μου ομως αν βγαινει (χωρις να χρειαζεται να βγει προφυλακτηρας)και ποσο ευκολα βγαινει το φαναρι δεν μου την ελυσε κανεις....

Κάνε το πολύ απλό... ¶νοιξε το καπό της μηχανής, και αν οι βίδες του σχεδιαγράμματος με το νούμερο 11 φαίνονται, τότε υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να βγει χωρίς να βγάλεις προφυλακτήρα. Αν δεν φαίνονται, τότε σίγουρα θα πρέπει να τον βγάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Την απορια μου ομως αν βγαινει (χωρις να χρειαζεται να βγει προφυλακτηρας)και ποσο ευκολα βγαινει το φαναρι δεν μου την ελυσε κανεις....

Ας το παίξω και ΄γω λίγο ειδήμονας:http://rapidshare.com/files/232523130/Headlamps.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ας το παίξω και ΄γω λίγο ειδήμονας:http://rapidshare.com/files/232523130/Headlamps.pdf

:lol:

Πολύ σωστός ο Γιώργος! :mellow: Κορυφαίο και το pdf. Οπότε Δημήτρη το βγάλσιμο του προφυλακτήρα δεν το γλυτώνεις! :rolleyes:

Δες και αυτό το DIY από το vwvortex... Αυτός βέβαια έβγαλε τα αλογόνου και πέρασε τα μανίσια Bi-Xenon... :huh: Αλλά φαντάζομαι η διαδικασία του βγάλε-βάλε θα είναι ίδια.

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλοι μου.Ειναι αληθεια οτι το ειχα υποψιαστει οτι κατι τετοιο παιζει,αλλα κρατουσα μια-δυο ελπιδες στην ακρη του μυαλου μου.Μεχρι που με το pdf του Γιωργου και το post του Νικου απο το vortex,μου κανατε την καρδια περιβολι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.