Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

τα μπουζι δεν τα εχω αλλάξει γιατί τα τσεκαρα στο service και ήταν ok φιλτρο άλλαζε καθε 15.000 και οχι κα8ε 30.000 τα βενζιναδικα στην ελλαδα ειναι οτι να ναι. πριν το service των 30.000 είχα πεσμενη απόδοση στο αμαξι το ψαχναμε για οτι αλλα και αλλαξαμε στο τελος το φιλτρο και ολα οκ

τα μπουζί που μου πρότινεις είναι ίδιου τύπου με αυτά που φοράεει τώρα ή κάτι καλύτερο;;; (π.χ. ιριδιου κ.τ.λ.)

Σε ρωτάω γιατι είμαι ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

τα μπουζί που μου πρότινεις είναι ίδιου τύπου με αυτά που φοράεει τώρα ή κάτι καλύτερο;;; (π.χ. ιριδιου κ.τ.λ.)

Σε ρωτάω γιατι είμαι ασχετος.

ίδιου τύπου εάν δεν το έχεις βελτιώσει δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Δε περίμενα ότι από τότε που θα άνοιγα το topic θα φτάσει τα 10 pages ! :good:

Εγώ πάω για service 4 ετών και υπολογίζω μπαίνοντας στο καλοκαίρι να έχω γύρω στα 52Κ Km. Από ότι βλέπω στο service 4 ετών πάω για :

Λάδια + Φίλτρο Λαδιού

Φ. Βενζίνης

Αλλαγή Υγρών Φρένων και ίσως Αντιψυκτικού (δεν το έχω αλλάξει ποτέ)

τα παραπάνω είναι για service 2 ετών (30Κ)

τώρα χρειάζομαι ακόμα :

Ισως Τακάκια Μπροστά (τα πίσω τα άλλαξα, είχαν φτάσει ένα κλικ πριν ξεκινήσουν να τρώνε τις δισκόπλακες)

Μπουζί

Βαλβολίνες ??? (Χρειάζεται ν' αλλάξω? Το κιβώτιο δείχνει ΟΚ)

Καθαρισμό πεταλούδας ???

Ξεχνάω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν χρειαστεί να συμπληρώσουμε υγρό στο δοχείο του ψυγείου συμπληρώνουμε με νερό ? η παραφλού και αν ναι πιο πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν χρειαστεί να συμπληρώσουμε υγρό στο δοχείο του ψυγείου συμπληρώνουμε με νερό ? η παραφλού και αν ναι πιο πρέπει?

Κανονικά παραφλού... αλλά αν έχεις μείνει στην μέση μιας διαδρομής και δεν υπάρχει κοντά βενζινάδικο, τότε βάλε νερό για να φτάσεις κάπου..

το παραφλού νομίζω είναι πιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται και μες στον κινητήρα αλλά και σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος... Αν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιον να με διορθώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να συμπληρώσω κάτι οι λάλαγες λαδιών μπορεί να πραγματοποιηθεί από κάτω η αναγκαστικά πλέων γίνονται από πάνω από τον δείκτη ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να συμπληρώσω κάτι οι λάλαγες λαδιών μπορεί να πραγματοποιηθεί από κάτω η αναγκαστικά πλέων γίνονται από πάνω από τον δείκτη ??

Να φανταστώ ότι εννοείς αν τα ρουφάει από τον δείκτη ή όπως παλιά που σηκώναμε το αυτοκίνητο... Να σου πω την αλήθεια εγώ 2 φορές που έχω αλλάξει μου τα έχουν τραβήξει από τον δείκτη... δεν ξέρω αν γίνεται και από κάτω. Λογικά πρέπει να γίνεται και πιστεύω πως από κάτω είσαι σίγουρος ότι δεν έχει απομείνει παλιό λάδι μέσα στο κάρτερ.

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

1o) Αλλάζουμε λάδια μόνο από κάτω.

2o) Δεν προσθέτουμε νερό βρύσης στο ψυγείο παρά μόνο απιονισμένο νερό με παραφλού σε συγκεκριμένη αναλογία.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

1o) Αλλάζουμε λάδια μόνο από κάτω.

2o) Δεν προσθέτουμε νερό βρύσης στο ψυγείο παρά μόνο απιονισμένο νερό με παραφλού σε συγκεκριμένη αναλογία.

1ο) Συμφωνώ. Κι εγώ αυτό προτιμώ να κάνω (2 φορές δεν το έχω πάει εγώ για αλλαγή αλλά ο ξάδερφός μου)

2ο) Νομίζω ότι εννοείται ότι όταν μιλάμε για νερό σε κινητήρα εννοούμε ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ(παράληψη δικιά μου). Τα περισσότερα παραφλού που θα βρούμε σε βενζινάδικα είναι ήδη αραιωμένα...

Link to comment
Share on other sites

1ο) Συμφωνώ. Κι εγώ αυτό προτιμώ να κάνω (2 φορές δεν το έχω πάει εγώ για αλλαγή αλλά ο ξάδερφός μου)

2ο) Νομίζω ότι εννοείται ότι όταν μιλάμε για νερό σε κινητήρα εννοούμε ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ(παράληψη δικιά μου). Τα περισσότερα παραφλού που θα βρούμε σε βενζινάδικα είναι ήδη αραιωμένα...

2) Τα εργοστασιακά που πουλά η VW είναι συμπυκνωμένα αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε καμια μαρκα-κωδικό για τακακια φρένων γιατι πρεπει να τα αλλαξω και αυτα.

Κατι δοκιμασμενο σε τριξιματα-σφυριγματα.

Ευχαριστω...

Υ.Γ.

Το GOLF 5 TSI 140 έχει ιμάντα χρονισμού ή καδένα; Αν το πρώτο πότε το αλλάζουμε;;;

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε καμια μαρκα-κωδικό για τακακια φρένων γιατι πρεπει να τα αλλαξω και αυτα.

Κατι δοκιμασμενο σε τριξιματα-σφυριγματα.

Ευχαριστω...

Υ.Γ.

Το GOLF 5 TSI 140 έχει ιμάντα χρονισμού ή καδένα; Αν το πρώτο πότε το αλλάζουμε;;;

Καδένα, απο τα υπόλοιπα δεν ξέρω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε καμια μαρκα-κωδικό για τακακια φρένων γιατι πρεπει να τα αλλαξω και αυτα.

Κατι δοκιμασμενο σε τριξιματα-σφυριγματα.

Ευχαριστω...

Υ.Γ.

Το GOLF 5 TSI 140 έχει ιμάντα χρονισμού ή καδένα; Αν το πρώτο πότε το αλλάζουμε;;;

ferodo πρασινο χρωμα ειναι τα μαλακα.τα βαζεις και ησυχαζεις.τα εχω ποσω 2 χρονια παρα 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

ferodo πρασινο χρωμα ειναι τα μαλακα.τα βαζεις και ησυχαζεις.τα εχω ποσω 2 χρονια παρα 2 μηνες.

Μήπως ξέρουμε κωδικό και κανένα site για να τα παραγγειλω;

Οταν τα αλλαζεις τετραδα τακακια δεν χρειαζεσαι; Γιατι καποιοι γραφουν οτι τα εχουν

βαλει μονο πισω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρουμε κωδικό και κανένα site για να τα παραγγειλω;

Οταν τα αλλαζεις τετραδα τακακια δεν χρειαζεσαι; Γιατι καποιοι γραφουν οτι τα εχουν

βαλει μονο πισω!!!

4 ειναι πισω και 4 μπροστα.συνηθως πανε δυο αλλαφες τα μπροστα μια τα πισω.

κωδικο δυσυηχως δεν εχω. παω με το τυπο του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα φιλτρο λαδιου Mahle 10euro

Πανω λεει OC 593/4 και οτι ειναι για VAG group.

Το σωστο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

4 ειναι πισω και 4 μπροστα.συνηθως πανε δυο αλλαφες τα μπροστα μια τα πισω.

κωδικο δυσυηχως δεν εχω. παω με το τυπο του αυτοκινητου.

Εγώ άλλαξα μόνο τα πίσω που ήτανε στο ΑΜΗΝ. Τα μπροστά έχουν ακόμα ψωμί.

Είναι λίγο περίεργο βέβαια ότι είχαν περισσότερη φθορά τα πίσω. Τα μαμίσια νομίζω ότι είναι Galfer τα πίσω και Ferodo τα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα μόνο τα πίσω που ήτανε στο ΑΜΗΝ. Τα μπροστά έχουν ακόμα ψωμί.

Είναι λίγο περίεργο βέβαια ότι είχαν περισσότερη φθορά τα πίσω. Τα μαμίσια νομίζω ότι είναι Galfer τα πίσω και Ferodo τα μπροστά.

Βασιλη ετσι οπως τα λες ειναι δυο αλλαγες πισω μια εμπρος εχει ειπωθει πολλες φορες, το ιδιο συμβαινει και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες το G-MARKET έκλεισε;;; γιατί εδώ και 2-3 μέρες προσπαθω να μπω να δώσω παραγγελία αλλά τίποτα. Ξέρουμε τι συμβαίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

παίδες το G-MARKET έκλεισε;;; γιατί εδώ και 2-3 μέρες προσπαθω να μπω να δώσω παραγγελία αλλά τίποτα. Ξέρουμε τι συμβαίνει;;;

Απ΄οτι ειδα εχει πεσει ο server τους,οποτε ειναι θεμα ημερων να επανελθει σε λειτουργεια ξανα το site τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ειδα εχει πεσει ο server τους,οποτε ειναι θεμα ημερων να επανελθει σε λειτουργεια ξανα το site τους. :wink:

Εγω μπήκα τωρα αλλα εχουν αλλαξει ολα, αντι username που εβαζα θελει εμαιλ και εχει χαθει το ιστορικο αγορων μου.

Θα τους παρω τλφ απο δευτερα να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.