Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Εκει που ειναι η βέργα . Αυτό με την σύριγγα το εχω κάνει και εγώ . Το μόνο σωληνακι που χώρεσε ακριβώς στην τρύπα της βέργας ήταν σωληνακι καυσίμου απο μοντελισμό . Βέβαια αν μιλαμε για πανω απο 100ml θα σου βγει η πίστη να τα βγάλεις ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότί άμα πάω εκεί για να τους πω να μου τα βγάλουν, πρώτον δεν θα το κάνουν και δευτερον σίγουρα θα μου πουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Οπότε να το κάνω μόνος μου με σύριγγα ρε παίδες...?

Τι να πω... Είναι απαράδεκτοι, άσχετοι και τους χρυσοπληρώνεις για να σου κάνουν την δουλειά τους που την κάνουν και λάθος ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας.

εχω 35000χλμ και το εχω 3,5χρονια το αμαξι...το ψυκτικο υγρο εχει πεσει η σταθμη του οριακα πανω απο το μιν.

καθε ποτε θελει αλλαγη γιατι στο μανουαλι δεν λεει κατι για αυτο!......

υ.γ. να ριξω λιγο απιονισμενο νερο να ανεβει η σταθμη!?η θα χαλασω την αναλογια και να το αφησω ως εχει!?

οταν ζεστενετε ανεβαίνει μονη της ως την μεση

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο απιονισμένο και είσαι οκ.Μην ανησυχείς δεν υπάρχει πρόβλημα αναλογίας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!Εχω φτασει στα 90.000 και ηρθε η ωρα για servive.Εχουμε και λεμε οτι ο κατασκευαστης μας λεει οτι :1.καθε 30.000 αντικατασταση του φιλτρου καυσιμου

                                                                                                                                                                                            2.αντικατασταση φιλτρου αερα και καθαρισμου κελυφους

                                                                                                                                                                                            3.λαδια 5-30

Χρειαζεται κατι αλλο??? στο βιβλιο λεει οτι αντικατασταση μπουζι γινεται καθε 60.000.σωστα?                                       4.ελεγχος οδοντωτου ιμαντα για κινηση εκκεντροφορου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!Εχω φτασει στα 90.000 και ηρθε η ωρα για servive.Εχουμε και λεμε οτι ο κατασκευαστης μας λεει οτι :1.καθε 30.000 αντικατασταση του φιλτρου καυσιμου

                                                                                                                                                                                            2.αντικατασταση φιλτρου αερα και καθαρισμου κελυφους

                                                                                                                                                                                            3.λαδια 5-30

Χρειαζεται κατι αλλο??? στο βιβλιο λεει οτι αντικατασταση μπουζι γινεται καθε 60.000.σωστα?                                       4.ελεγχος οδοντωτου ιμαντα για κινηση εκκεντροφορου

 

Geia sou file. An milame gia kinhthra TSI h' FSI (ektos tou GTI) tote den xreiazetai elegxos ston odontwto imanta kinhshs, giati den exei.. Exei kadena ant'autou.. Ta mpouzi ka8e 60.000, nai. Epishs an exei seira to geniko service tote 8a xreiastei na allaxeis kai filtra aera kampinas kai venzinhs. Exe ypopsin sou oti sta 90.000 km isws xreiasteis kai kapoia xtra pragmatakia opws px. silent blocks (h' sineblock opws exoume syni8isei na ta leme sthn ellada) h' allagh diskou ampragiaz. 

Edited by xaris mandilas
Link to comment
Share on other sites

Επίκειται σέρβις σε ένα μήνα και έκτός από τα λάδια και φ'ιλτρα ήρθε η ώρα και για φρένα.

Μετά από αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα τους κωδικούς για τακάκια φρένων που ταιριάζουν στο αυτοκίνητο μου.

Τα ΑΤΕ τα βρίσκω 54 τα εμπρός και 24 τα πίσω.

Τα TEXTAR 48 και 25.

Η τιμές του έιναι πολύ κοντά. Ποια να προτιμήσω από τα δύο; Υπάρχουν μέλοι που να τα έχουν δοκιμάσει να πουν εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Επίκειται σέρβις σε ένα μήνα και έκτός από τα λάδια και φ'ιλτρα ήρθε η ώρα και για φρένα.

Μετά από αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα τους κωδικούς για τακάκια φρένων που ταιριάζουν στο αυτοκίνητο μου.

Τα ΑΤΕ τα βρίσκω 54 τα εμπρός και 24 τα πίσω.

Τα TEXTAR 48 και 25.

Η τιμές του έιναι πολύ κοντά. Ποια να προτιμήσω από τα δύο; Υπάρχουν μέλοι που να τα έχουν δοκιμάσει να πουν εντυπώσεις;

φιλε απο που τα βρισκεις τα ΑΤΕ σε αυτες τις τιμες?γιατι ενδιαφερομαι και εγω...επισης παρελαβα σημερα 4 μπουζι Laser Platinum Premiun(PZFR6R) της NGK.Αυτα δεν ειναι για το μοντελο μας?karlos εχουμε το ιδιο αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

πρωτο ποστ για το 2013 σε αυτο το τοπικ  :geek:

 

 

πλησιαζει η αλλαγη λαδιων στο γκολφ μου και θελω να ρωτησω τι λαδια να παρω...

ξερω τα χουμε χιλιοπει και δεν βγαζουμε ακρη απλα θελω να ρωτησω το εξης:

πρωτη αλλαγη εβαλα τα mobil, πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με τα μαμα που φοραγε (μαλλον τα castrol χωρις να μαι σιγουρος βεβαια)

δευτερη αλλαγη εβαλα αναγκαστικα τα castrol γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη. απο τοτε το αμαξι που φαινεται οτι δεν στροφαρει οσο με τα mobil,μουγκριζει παραπανω στις πολλες στροφες,καιει παραπανω κτλ....

 

ελεγα για τριτη αλλαγη να βαλω τπτ πιο 'αγωνιαρικο' οπως κατι motul που μου πανε ή liqui moli ή amsoil  :clapping:

ξερω βεβαια οτι καλο ειναι να δουλευει το αμαξι με ενα τυπο και μαρκα λαδιου  γιαυτο και σας ζαλιζω τωρα μηπως μου πειτε καμια ιδεα παραπανω :crazy:

Link to comment
Share on other sites

φιλε απο που τα βρισκεις τα ΑΤΕ σε αυτες τις τιμες?γιατι ενδιαφερομαι και εγω...επισης παρελαβα σημερα 4 μπουζι Laser Platinum Premiun(PZFR6R) της NGK.Αυτα δεν ειναι για το μοντελο μας?karlos εχουμε το ιδιο αμαξι....

 

Τσέκαρε το inbox σου. Απλά οι κωδικοί που σου έστειλα είναι βάσει του δικού μου πλαισίου. Δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν και για το δικό σου. Πάντως το site είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο προσφατο "σερβις" π εκανα... Πηρε 4 λιτρα κ περνει ακομα 50 γραμμαρια... Αλλα μιλαμε τα βγαλαμε ΟΛΑ ΟΛΑ... 2 μερες το αφησαμε να στραγκιξει :p! Στα κανονικα σερβις επερνε 3700-3750.. 

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε... Αφου τωρα στο λεει ο diMake κατι θα ξερει.. Το φουλ φουλ π μπορει να παρει ειναι 4λιτρα. Μπορει κ 4100..
Αλλα μιλαμε για εξτριμ στραγκισμα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το στραγγιξες? Οταν εβαλρς μπροστα ειχε ατκετο λαδι μεσα η μηχανη η για καποιες στροφες ετριβε το πιστονι πανω στον κυλινδρο με ελλιπη λιπανση? μιλαμε για σχεδον μισο λιτρο διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η εξηγηση ειναι οτι πριν μια βδομαδα χτυπησα καρτερ απο κατω σε κατι γραμμες στον Αγιο Αθανασιο Θεσσ/νικης. Οποιος ξερει απο εκεινα τα μεροι ξερει για τι γραμμες μιλαμε.. Αλλαχτηκε καρτερ μετα απο 2 μερες κ το αποτελεσμα ειναι στα λαδια να σταματαω στα 3600 να κοιταω γραμμη κ να ειναι ουτε στην μεση. Βαζω βαζω βαζω τπτ δν ελεγε να φτασει πανω.. Το αφηνω μια μερα κ στην επομενη το ξανακοιταω.. Ε δν γινεται λεω.. θα τα βαλω κ τα 4 λιτρα.. Κ τσααακ το εφτασα. :D

 

Επεισης ο κατασκευαστης να πα να γ@μηθει! Αντε γτ τωρα που τουρμπισε κ η Honda λιγα τα ψωνια της VW...!!!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Πως μετραγες ότι είναι 3600 με κρυο μοτέρ;με ζεστό;

Επίσης όπως λένε και τα παιδια απο πάνω,ακόμα και να παίρνει 4 λίτρα πρέπει να βάλεις 3600...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτά τα υγρά πως τα βλέπεται για το GOLF να τα πάρω ή είναι της πλάκας;

 

http://www.g-market.gr/ProductDetails/SKS-Brake-Fluid-DOT-4-200ml.aspx

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Το καρτερ εχει τετοιο σχημα π κραταει μεσα 100-150 γραμμαρια π δν βγαινουν απο την ταπα.. εκτος κ αν το πλαγιασεις ολο το αμαξι μια δεξια μια αριστερα.. Κ ολα τα αλλα ειναι σταγονα σταγονα για 2 μερες.. Ετσι ειναι γτ ετσι ειναι τι να κανουμε τωρα... Αν (χτυπηστε ξυλο) χρειαστητε καμια φορα αλλαγη καρτερ τοτε θελω να δω ποιος θα κατσει στα 3600 ενω η βελονα θα ειναι στη μεση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.