Jump to content
KOSSI1

Kaysimo...ti Telika Tha Bazoyme...?

Recommended Posts

kalhspera se oloys....opos grafo exo ena gt 1400 170hp...mexri stigmhs eimai poly eyxaristhmenos xoris kanena problhma.... :lol: ayto pou thelo na rothso einai sxetika me ta kaysima...giati o kathenas leei ta dika toy....ego pros to paron bazo aplh ... kapoioi moy lene na bazo mono 100ara....an k panakribh , alla ama prepei tha to kano ama einai gia kalo. opoios exeis apopsh dekth...!!! eyxaristo!

post-9458-1243515958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.δες το καπακι στο ντεποζιτο

2.ρωτα αντιπροσωπεια

3.ανοιξε το manual

¶ρα λοιπόν η 100αρα είναι για την μια veyron που κυκλοφορεί στην Ελλάδα και για τις λίγες ferrari?

Τέλος πάντων αδιέξοδη κουβέντα. Απλά να πώ ότι στο δικό μου δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ 95αρα

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ τι σε χαλασε κ το ειρωνικο σχολιο σου?ΕΣΥ κανε οτι θες δεν σημαινει οτι ειναι κ το καλυτερο.

τι ποιο καλο απο την επισημη θεση της εταιριας.τωρα αν νομιζεις οτι με 100 επειδη ζεις στην ελλαδα εισαι κ καλυμμενος λανθανεις.

ειναι ευνοητο οτι η 100 με τα καθαριστικα της μεσα ειναι καλυτερη αλλα δεν κανουμε συζητηση ποια ειναι η καλυτερη ελεος πια το μυαλο στο κεφαλι

κ μετα πληκτρολογουμε

ΥΓ στην ferrari μου βαζω πετρελαιο θερμανσης

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε ποια βενζίνη είναι καθαρότερη με καλύτερη καύση για το μοτέρ- αυτή είναι η 100αρα, όπως δε λέμε και ποια είναι η φθηνότερη από την άλλη.

Προσωπικά εγώ στο TSi μου με τα 140 άλογα βάζω 95αρα επειδή αυτή μου προτείνει ως ελάχιστη αποδεκτή ο κατασκευαστής δηλαδή η VW (στο καπάκι της βενζίνης)

Τώρα εσύ που έχεις τα 170 επειδή στο καπάκι σου, προτείνεται ελάχιστη αποδεκτη βενζίνη 98 οκτανίων (η οποία δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα), σου συνιστώ 100αρα..... ΤΕΛΟΣ

Και στην Ιταλία που μέλος απο το club μας ανέφερε ότι δεν υπάρχει 100αρα βενζίνη -άρα δεν υπάρχουν και ferrari......

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

¶ρα λοιπόν η 100αρα είναι για την μια veyron που κυκλοφορεί στην Ελλάδα και για τις λίγες ferrari?

Τέλος πάντων αδιέξοδη κουβέντα. Απλά να πώ ότι στο δικό μου δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ 95αρα

Ούτε εγώ έχω βάλει ποτέ 95αρα!Κάπου είχα διαβάσει ένας φίλος εδώ μέσα στο club και ανέλυε πως είναι καλύτερο να βάλεις 100αρα μιας και ο κινιτήρας δεν ζορίζεται τόσο!!Με τον τρόπο οδήγησης μου 20¤ 100αρα με βγάζει όλη την βδομάδα!Νορμάλ οδήγηση και κάποιες φορές το πατάω και λίγο ;)

Αυτά!! B)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως αν το τρεχεις το ζοριζεις κτλ θελεις 100αρα(χωρις να βαζω τον παραγοντα αποδοση 100%), αν το πηγαινεις χαλαρα βαζε και 95αρα δν κανει και κακο... εμενα στην αντιπροσωπεια μου παν 100αρα και πως το 95αρα ειναι για νορμαλ λειτουργια και για διαφημιστικους λογους...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se oloys....opos grafo exo ena gt 1400 170hp...mexri stigmhs eimai poly eyxaristhmenos xoris kanena problhma.... :lol: ayto pou thelo na rothso einai sxetika me ta kaysima...giati o kathenas leei ta dika toy....ego pros to paron bazo aplh ... kapoioi moy lene na bazo mono 100ara....an k panakribh , alla ama prepei tha to kano ama einai gia kalo. opoios exeis apopsh dekth...!!! eyxaristo!

Στον συγκεκριμενο κινητηρα ειναι καλο να βαζεις καυσιμο 100oct. Η χαρτογραφηση του αβανς ειναι αρκετα επιθετικοτερη απο την 140ΗΡ εκδοση του ιδιου κινητηρα, με αποτελεσμα ο κατασκευαστης να προτεινει την 98oct βενζινη ως ελαχιστο αποδεκτη ποιοτητα. Αν βαζεις 95oct καυσιμο θα διαπιστωσεις ακομα και knocking στιγμιαια, που μπορεις να το ακουσεις και με το αυτι, ενω σε διαγνωστικο θα βλεπεις τι σε καθε κυλινδρο κοβει αβανς , προκειμενου να προστατευθει το μοτερ απο την προαναφλεξη.

Ευτυχως, οι δικλειδες ασφαλειας ειναι τετοιες που ακομα και 95oct καυσιμο να χρησιμοποιεις δεν θα παθει κατι ο κινητηρας , αλλα σιγουρα θα εχεις λιγοτερη ιπποδυναμη και μικροτερη αυτονομια ( της ταξεως του 2-3%, που βεβαια αν σκεφτουμε οτι η τιμη της 100αρας ειναι 10% υψηλοτερη δεν συμφερει οικονομικα τελικα...).

Τελος, επειδη εχει γινει παραπληροφορηση σχετικα με την αντικροτικοτητα των διαφορων καυσιμων, αυτη τη στιγμη στην αγορα υπαρχουν 2 ειδων βενζινες. Οι 95αρες και οι 100αρες. Οι 4 100αρες που υπαρχουν ειναι η Shell V-Power RACING (και οχι η V-Power! Αυτη ειναι ακριβη 95αρα με καθαριστικα προσθετα...) , η BP Ultimate 100oct , η ΕΚΟ Kinitron 100oct , ενω ολα τα υπολοιπα πρατηρια (Ελιν, Dracoil, ETEKA κλπ) εχουν την ιδια "ελληνικη" 100αρα. Ολες οι 100αρες κανουν την ιδια δουλεια, και ειναι στο χερι του πρατηριουχου να μην την νοθευει με απλη αμολυβδη.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

oi "ελληνικες"100ρες ειναι καλες?δλδ συγκριτικα με την Ultimate (καθως shell δεν βαζω σχεδον ποτε)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ τι σε χαλασε κ το ειρωνικο σχολιο σου?ΕΣΥ κανε οτι θες δεν σημαινει οτι ειναι κ το καλυτερο.

τι ποιο καλο απο την επισημη θεση της εταιριας.τωρα αν νομιζεις οτι με 100 επειδη ζεις στην ελλαδα εισαι κ καλυμμενος λανθανεις.

ειναι ευνοητο οτι η 100 με τα καθαριστικα της μεσα ειναι καλυτερη αλλα δεν κανουμε συζητηση ποια ειναι η καλυτερη ελεος πια το μυαλο στο κεφαλι

κ μετα πληκτρολογουμε

ΥΓ στην ferrari μου βαζω πετρελαιο θερμανσης

Επειδή λοιπόν το μυαλό μου είναι μεσα στο κεφαλι και ελπίζω και το δικό σου και επειδή στο καπάκι μου όπως και στο καπάκι του φίλου γράφει 98oct για αυτόν τον λόγο βάζω 100αρα.

Δεύτερον, το σχόλιο δεν είναι ειρωνικό και αν έτσι το εξελαβες σου ζητώ συγνώμη. Με το σχόλιο αυτό ήθελα να δείξω ότι για εμενα είναι οξύμωρο να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 10.000.000 παλιές δραχμούλες και να σκέφτεσαι τα 5 η 7 ευρώ παραπάνω ανα γέμισμα που είναι λιγότερα αν συνυπολογίσεις και τα παραπάνω χιλιόμετρα που βγάζεις.

Τέλος κάθε αυτοκίνητο έχει την λογική του όπως και ο ιδιοκτήτης του και για αυτό γράφω οτι η κουβέντα είναι αδιέξοδη άρα κάνει ο καθένας ότι νομίζει.

Και επειδή πραγματικά θεωρώ οτι έχω το μυαλό μου μέσα στο κεφάλι όποτε κατέβεις Αθήνα κερνάω καφέ έτσι για να χαλαρώσουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω αν καταλαβες δεν ειπα κατι το διαφορετικο,

ειπα το ευκολος εννοουμενο να το κοιταξει μονος του(με τους τροπους που προανεφερα) κ να μην ακουει το κοντο κ το μακρυ κανενος

εκει με την βειρον κ την φεραρι καπου εχασα τον συλλογισμο σου κ εγραψα τα παραπανω

σε ποια περιοχη κερνας καφε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν το μυαλό μου είναι μεσα στο κεφαλι και ελπίζω και το δικό σου και επειδή στο καπάκι μου όπως και στο καπάκι του φίλου γράφει 98oct για αυτόν τον λόγο βάζω 100αρα.

Δεύτερον, το σχόλιο δεν είναι ειρωνικό και αν έτσι το εξελαβες σου ζητώ συγνώμη. Με το σχόλιο αυτό ήθελα να δείξω ότι για εμενα είναι οξύμωρο να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 10.000.000 παλιές δραχμούλες και να σκέφτεσαι τα 5 η 7 ευρώ παραπάνω ανα γέμισμα που είναι λιγότερα αν συνυπολογίσεις και τα παραπάνω χιλιόμετρα που βγάζεις.

Τέλος κάθε αυτοκίνητο έχει την λογική του όπως και ο ιδιοκτήτης του και για αυτό γράφω οτι η κουβέντα είναι αδιέξοδη άρα κάνει ο καθένας ότι νομίζει.

Και επειδή πραγματικά θεωρώ οτι έχω το μυαλό μου μέσα στο κεφάλι όποτε κατέβεις Αθήνα κερνάω καφέ έτσι για να χαλαρώσουμε :lol:

ευχαριστο για ολεs τιs αποψειs κ απο σημερα 100αρα στο μωρο μου!!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω αν καταλαβες δεν ειπα κατι το διαφορετικο,

ειπα το ευκολος εννοουμενο να το κοιταξει μονος του(με τους τροπους που προανεφερα) κ να μην ακουει το κοντο κ το μακρυ κανενος

εκει με την βειρον κ την φεραρι καπου εχασα τον συλλογισμο σου κ εγραψα τα παραπανω

σε ποια περιοχη κερνας καφε?

που γουστάρεις?

Link to comment
Share on other sites

@kossi1 βαζε 100ρα σιγουρα ειναι η καλυτερη (αποδοση τιμη δε ξερω αλλα βρες ενα πρατηριο που το εμπιστευεσαι γιατι αυτο ειναι το μυστικο της υποθεσης κ οχι η κα8αυτη 100ρα)

@Stamos διαλεξε εσυ πληρωνεις tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

¶ρα λοιπόν η 100αρα είναι για την μια veyron που κυκλοφορεί στην Ελλάδα και για τις λίγες ferrari?

Όντως υπάρχει Veyron στην Ελλάδα; Ποιος, πού, πότε;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω κ μια απο αυτη αλλα ασε δεν παει βημα...τις βαζω πετρελαιο θερμανσης tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.