Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Η φάση είναι οτι ήμουν ξενερωμένος απίστευτα γιατί με είχαν σταματήσει πάλι οι μπάτσοι,για το τίποτα,και με είχαν μισή ώρα και μου κάνα έλενχο χωρίς να βρούν ούτε σκονισμένη πινακίδα..... :laugh:  :laugh:  :laugh:

 

Μόλις ανοίξαμε λέω κλαιν μαιν δεν θα τον μαζέψω ποτέ και θα με δουλέυει,ε μόλις μπήκε η 3ή έπεσε πασχαλιάτικη σούβλα :laugh:  :laugh:  :santa:

 

4ή δεν έβαλα γιατί έπεσε παντόφλα  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Μαμά η πειραγμένο* εννοείς ?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Εχω κάνει μερικά πραγματάκια όπως αλλαγμένη κυλινδροκεφαλή,πλανισμένη αρκετά  και ανοιγμένη για καλύτερη ροικότητα. Εισαγωγή,ολοκληρωμένη εξάτμιση κ ενα πρόγραμμα light

Link to comment
Share on other sites

Polo 6N 1.6 16v

Δηλ το δικο σου ειναι το gti με τα 125 αλογα??

Επιπλεον δεν μας λες τι μπεμπα ειτανε.Η 316? Δηλ 100-105 αλογα απο 8v μοτερ και κοντα στα 1.200 κιλα.

Φοραγε και φαρδια ζαντολαστιχα,οποτε αλλα 10 αλογα κατω η μπεμπα?

Και με τις μετατροπες τις δικες σου εισαι καπου στα 135 αλογα με σκαφος που παιζει καπου στα1.050 κιλα.

Εκτος του οτι κλεβεις εκκλησιες ετσι :laugh: :laugh: θα επρεπε να εισαι ακομα πιο μπροστα.Τσεκαρε το προγραμμα σου,εχεις πολυ πλουσιο μιγμα φιλε.

Πριν απο 10 χρονια,οταν ειχα ενα ιβιζα 1,4 16v (101 ιππων το πρωτο ηλεκτρογκαζο),τα εβαλα στην Βουτα με πολο gti (1.600cc 16valve,125 ps) που φοραγε φιλτρο ΚΝ  και τελικο καζανακι απο Ποπαυ.Εγω ειχα προγραμμα powerchip,μαμα χταποδι χωρις τον προκαταλυτη,υπολοιπη εξατμιση ελευθερη με μαμα καταλυτη,σκουπα της Ramair(auto-ergonomics),μπουζοκαλωδια magnegor kv85 τα κοκκινα,ρυθμιστη πιεσεως 3,5bar weber, μπουζι splitfire σε σχημα v και κατω απο την γεφυρα τον ειχα καπου στα 4 αμαξια πισω.

Το δικο σου με αυτα που εχεις, θα επρεπε την μπεμπα να την εχεις καπου στα 100+ μετρα πισω,πριν καν αρχισεις να γεμιζεις την 3η.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ το δικο σου ειναι το gti με τα 125 αλογα??

Επιπλεον δεν μας λες τι μπεμπα ειτανε.Η 316? Δηλ 100-105 αλογα απο 8v μοτερ και κοντα στα 1.200 κιλα.

Φοραγε και φαρδια ζαντολαστιχα,οποτε αλλα 10 αλογα κατω η μπεμπα?

Και με τις μετατροπες τις δικες σου εισαι καπου στα 135 αλογα με σκαφος που παιζει καπου στα1.050 κιλα.

Εκτος του οτι κλεβεις εκκλησιες ετσι :laugh: :laugh: θα επρεπε να εισαι ακομα πιο μπροστα.Τσεκαρε το προγραμμα σου,εχεις πολυ πλουσιο μιγμα φιλε.

Πριν απο 10 χρονια,οταν ειχα ενα ιβιζα 1,4 16v (101 ιππων το πρωτο ηλεκτρογκαζο),τα εβαλα στην Βουτα με πολο gti (1.600cc 16valve,125 ps) που φοραγε φιλτρο ΚΝ  και τελικο καζανακι απο Ποπαυ.Εγω ειχα προγραμμα powerchip,μαμα χταποδι χωρις τον προκαταλυτη,υπολοιπη εξατμιση ελευθερη με μαμα καταλυτη,σκουπα της Ramair(auto-ergonomics),μπουζοκαλωδια magnegor kv85 τα κοκκινα,ρυθμιστη πιεσεως 3,5bar weber, μπουζι splitfire σε σχημα v και κατω απο την γεφυρα τον ειχα καπου στα 4 αμαξια πισω.

Το δικο σου με αυτα που εχεις, θα επρεπε την μπεμπα να την εχεις καπου στα 100+ μετρα πισω,πριν καν αρχισεις να γεμιζεις την 3η.

Φίλε μου δεν το είπα για να προκαλέσω εντυπώσεις άλλωστε δεν θα το έγραφα έτσι κ αλλιώς μιας κ είχε γίνει παλιότερα.Απλά το ανέφερα μιας κ είπε ο Χρήστος για τη δική του κόντρα.Το αμάξι μου δεν είναι 135 άλογα γιατί ο σκοπός της μετατροπής μου δεν ήταν περισσότερη δύναμη αλλά να γεμίσει το στροφόμετρο μιας και το polo ήταν 8βάλβιδο και μετά τις 4500στρ έμενε από δύναμη.Αυτό το polo που λές είναι το 6Ν2 που βγαίνει από την μάνα του 125 άλογα.Το δικό μου έβγαινε 75.Και παρότι δεν το έχω δυναμομετρήσει το υπολογίζω γύρω στα 115-120 θεωρητικά πάντα.Επίσης δεν κλέβω εκκλησίες έχω ανοίξει και με swift 1.3 101 με 1ο στάδιο και συμπίεση καθώς και με Rallye 1.3,101 άλογα το παλιό πάλι Φ.Π.Ε., τα έχω γράψει παλιότερα.

Οσον αφορά την κόντρα πρίν από 10 χρόνια χοντρικά πρέπει να είχατε και οι δυο γύρω στα 130 άλογα κ είσασταν κ οι δύο ηλεκτρόγκαζοι.Η διαφορά δεν είναι λογική όπως καταλαβαίνεις. Μάλλον το παλικάρι με το polo το πήρε ο ύπνος.Η τελοσπάντων κάτι δεν κολλάει!4 αμάξια είναι πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν το είπα για να προκαλέσω εντυπώσεις άλλωστε δεν θα το έγραφα έτσι κ αλλιώς μιας κ είχε γίνει παλιότερα.Απλά το ανέφερα μιας κ είπε ο Χρήστος για τη δική του κόντρα.Το αμάξι μου δεν είναι 135 άλογα γιατί ο σκοπός της μετατροπής μου δεν ήταν περισσότερη δύναμη αλλά να γεμίσει το στροφόμετρο μιας και το polo ήταν 8βάλβιδο και μετά τις 4500στρ έμενε από δύναμη.Αυτό το polo που λές είναι το 6Ν2 που βγαίνει από την μάνα του 125 άλογα.Το δικό μου έβγαινε 75.Και παρότι δεν το έχω δυναμομετρήσει το υπολογίζω γύρω στα 115-120 θεωρητικά πάντα.Επίσης δεν κλέβω εκκλησίες έχω ανοίξει και με swift 1.3 101 με 1ο στάδιο και συμπίεση καθώς και με Rallye 1.3,101 άλογα το παλιό πάλι Φ.Π.Ε., τα έχω γράψει παλιότερα.

Οσον αφορά την κόντρα πρίν από 10 χρόνια χοντρικά πρέπει να είχατε και οι δυο γύρω στα 130 άλογα κ είσασταν κ οι δύο ηλεκτρόγκαζοι.Η διαφορά δεν είναι λογική όπως καταλαβαίνεις. Μάλλον το παλικάρι με το polo το πήρε ο ύπνος.Η τελοσπάντων κάτι δεν κολλάει!4 αμάξια είναι πολλά!!!

Αδεφε το κλεβεις εκκλησιες το εγραψα χαριτολογοντας ,αλιμονο να ηθελα να σε κατακρινω κατα τροπο που πιθανον να το ερμηνευσες.Το αντιθετο μαλιστα.

 

Ωραια φαση α αντικατασταση που εκανες στο μοτερ.!!!!!!

Λογικο ειναι το αργοκινητο καραβι η μπεμπα να ειναι αρκετα πισω σου.Εκει κολαει το ''κλεβεις εκκλησιες''.χε χε..καλα του εκανες του νεοπλουτου χαζονεοελληνα που με ενα σηματακι και ενα ζαντικο νομιζει οτι μπορει να μ@μισει ολο τον κοσμο..

 

Οσο για την κοντρουλα που εκανα τοτε....κανενα polo gti 125 δν εβγαζε απο την μανα του πανω απο 121ps στην καλητερη.Παιζανε στο μοτερ απο 117-119 αλογα.

Το δικο μου ιβιζακι καπου στα 123 αλογα τοτε ειχε το καλο οτι στροφαριζε παρα πολυ καλα απο τις 3-6.300 στροφες.Κατεβαζε ολο το κοντερ 220 σε ευθειες οπως της Τριπολης- Καταιρινης-Θηβας.Κατι το πολυ καλο στρωσιμο μαζι με το αντιτριβικο μεσα στο μοτερ που ειχα βαλει,το κανανε να εχει παρα μα παρα πολυ καλες ροπες σε βαθμο που ολοι νομιζανε οτι ειναι αγρια πειραγμενο.

 

Οι 4 καροτσες στην Βουτα μετριθηκανε απο 10 + ατομα που καθοτανε επανω στην γεφυρα.

 

Αυτα τοτε....τωρα με την βενζινη στο θεο....βραστα

Link to comment
Share on other sites

Αδεφε το κλεβεις εκκλησιες το εγραψα χαριτολογοντας ,αλιμονο να ηθελα να σε κατακρινω κατα τροπο που πιθανον να το ερμηνευσες.Το αντιθετο μαλιστα.

 

Ωραια φαση α αντικατασταση που εκανες στο μοτερ.!!!!!!

Λογικο ειναι το αργοκινητο καραβι η μπεμπα να ειναι αρκετα πισω σου.Εκει κολαει το ''κλεβεις εκκλησιες''.χε χε..καλα του εκανες του νεοπλουτου χαζονεοελληνα που με ενα σηματακι και ενα ζαντικο νομιζει οτι μπορει να μ@μισει ολο τον κοσμο..

 

Οσο για την κοντρουλα που εκανα τοτε....κανενα polo gti 125 δν εβγαζε απο την μανα του πανω απο 121ps στην καλητερη.Παιζανε στο μοτερ απο 117-119 αλογα.

Το δικο μου ιβιζακι καπου στα 123 αλογα τοτε ειχε το καλο οτι στροφαριζε παρα πολυ καλα απο τις 3-6.300 στροφες.Κατεβαζε ολο το κοντερ 220 σε ευθειες οπως της Τριπολης- Καταιρινης-Θηβας.Κατι το πολυ καλο στρωσιμο μαζι με το αντιτριβικο μεσα στο μοτερ που ειχα βαλει,το κανανε να εχει παρα μα παρα πολυ καλες ροπες σε βαθμο που ολοι νομιζανε οτι ειναι αγρια πειραγμενο.

 

Οι 4 καροτσες στην Βουτα μετριθηκανε απο 10 + ατομα που καθοτανε επανω στην γεφυρα.

 

Αυτα τοτε....τωρα με την βενζινη στο θεο....βραστα

Εντάξει δεν το πήρα στραβά απλά κουβέντα κάνουμε και είναι κρίμα να ερχόμαστε σε αντιδικία χωρίς λόγο.

Να ξέρεις ότι τα Polo Gti που αναφέρεις μπορεί να μην βγάζανε 125 από τη μάνα τους  αλλά με 1ο στάδιο,εκκεντροφόρους κ συμπίεση πηγαίνανε αρκετά καλά.

Προσωπικά θα τα προτιμούσα από οποιοδήποτε saxorallo!

Βέβαια έχω μια αντιπάθεια στο ηλεκτρικό γκάζι!Δεν δίνει την αμεσότητα της ντίζας

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν το πήρα στραβά απλά κουβέντα κάνουμε και είναι κρίμα να ερχόμαστε σε αντιδικία χωρίς λόγο.

Να ξέρεις ότι τα Polo Gti που αναφέρεις μπορεί να μην βγάζανε 125 από τη μάνα τους  αλλά με 1ο στάδιο,εκκεντροφόρους κ συμπίεση πηγαίνανε αρκετά καλά.

Προσωπικά θα τα προτιμούσα από οποιοδήποτε saxorallo!

Βέβαια έχω μια αντιπάθεια στο ηλεκτρικό γκάζι!Δεν δίνει την αμεσότητα της ντίζας

Συμφωνουμε σε ολλα και πιο πολυ στο κολοηλεκτρογκαζο.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Να κάτι που δεν είχα σκεφθεί. G60 vs 1.8t.

 

Προχτές πάλι ένας σκαραβαίος, (2000-2007), πήγαινε πολύ καλά, εξ' ου και υπέθεσα ότι είναι 1.8t, αλλά στην ανηφόρα από το νοσοκομείο της αεροπορίας προς κατεχάκη με έχασε, στην μεγάλη δεξιά ανηφορική στροφή, όπου η passatitsa βγήκε με τετάρτη και ...κόσια +.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Γι αυτο εκει γίνονται συνέχεια ατυχήματα και εχει κλαψει κόσμος ολοι η μανιακοι τρέχουν σένα δρόμο π χει πάρει πολλές ζωες

Eίμαι, σχεδόν, καθημερινός χρήστης του δρόμου, από την ημέρα που τον εγκαινίασε ο Έβερτ. 

 

Ατύχημα, στην στην συγκεκριμένη διαδρομή, δεν έχω δει ποτέ. (Ίσως έτυχε).

 

Πιο πάνω, που γίνεται δύο λωρίδων/κατεύθυνση, (από 4/κατεύθυνση που είναι πριν), ναι, πολλά, και σχεδόν, καθημερινά. 

 

Επίσης, από το 1974, (που οδηγώ μόνος), και 1962, (στην αγκαλιά του μπαμπά σε ηλικία 3 ετών), δεν έχω προκαλέσει ποτέ ατύχημα. 

 

Νάμαστε! (PEUGEOT 404S μοντ. 1960)

404.jpg

Edited by hellenic vanagon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

200+ στην πρωτη δεξια μετα την ευθεια?.................δυσκολακι μεγαλο

Σίγουρα...

 

Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

 

Πάντως ήταν πολλά γιατί χρησιμοποιούσαμε, και οι δύο, και τις...τέσσερεις λωρίδες. Βλέπεις δεν υπήρχαν άλλοι. Ήταν ακόμα...στην αρχή, ξεκινώντας από το φανάρι, χαμηλά.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

ρεσυ βαναγκον χαραμιζεσε (στο πασατ), δωσε το πασατ και παρε κανα s3 qua να δεις την υγεια σου, ασε τα συνκρο αναβαθμισου, τωρα πεσανε και οι τιμες ο οποιοσδηποτε γινετε ''μαγκας'' με ενα 8χιλιαρο, του πετας και ενα προγραμμα και θα γραφεις κατω απο 6 δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

ρεσυ βαναγκον χαραμιζεσε (στο πασατ), δωσε το πασατ και παρε κανα s3 qua να δεις την υγεια σου, ασε τα συνκρο αναβαθμισου, τωρα πεσανε και οι τιμες ο οποιοσδηποτε γινετε ''μαγκας'' με ενα 8χιλιαρο, του πετας και ενα προγραμμα και θα γραφεις κατω απο 6 δευτερα...

Aυτά είναι για όσους ονειρεύονται να γίνουν κάποτε μάγκες... (Στην επαρχία που λέγεται Ελλάς).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

200+ στην πρωτη δεξια μετα την ευθεια?.................δυσκολακι μεγαλο

Ισχύει είναι πάρα πολλά γι αυτή τη στροφή... :/

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι το αργοκινητο καραβι η μπεμπα να ειναι αρκετα πισω σου.Εκει κολαει το ''κλεβεις εκκλησιες''.χε χε..καλα του εκανες του νεοπλουτου χαζονεοελληνα που με ενα σηματακι και ενα ζαντικο νομιζει οτι μπορει να μ@μισει ολο τον κοσμο..

 

 

Κοίταξε αρκετές φορές και εγώ με το golf είχα περάσει bmw e46 320ci εκ των οποίων για την μια έχω και βίντεο, αλλά το δηλητήριο που πέταξες για τους κατόχους bmw δεν ήταν ωραίο. Ολα αυτοκίνητα είναι και ο καθένας κάνει τις επιλογές του στο τι θα οδηγάει, αναλόγως αν έχει χρήματα ή οχι.

 

Δεν μπορείς εσύ ή εγώ να κρίνουμε τον οποιοδήποτε, επειδή αντικειμενικά έχει καλύτερο αμάξι από το δικό σου ή δικό μου (ασχέτως τελικής ταχύτητας ή επιτάχυνσης), γιατί φαίνεται λες και έχεις κόμπλεξ.

 

Θα μου άρεσε να είχα ένα προσεγμένο bmw και ας με πέρναγαν τα γκολφάκια δεν με νοιάζει, θα έβγαζα και τα γούστα μου με 2-3 πάντες. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Oμολογώ πως δεν τόλμησα να κοιτάξω το κοντέρ...

 

Η ένταση ήταν τόση που δεν ήθελα να αφαιρέσω χιλιοστό προσοχής.

 

Πάντως ήμουν με "σκασμένη" τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αρκετές φορές και εγώ με το golf είχα περάσει bmw e46 320ci εκ των οποίων για την μια έχω και βίντεο, αλλά το δηλητήριο που πέταξες για τους κατόχους bmw δεν ήταν ωραίο. Ολα αυτοκίνητα είναι και ο καθένας κάνει τις επιλογές του στο τι θα οδηγάει, αναλόγως αν έχει χρήματα ή οχι.

 

Δεν μπορείς εσύ ή εγώ να κρίνουμε τον οποιοδήποτε, επειδή αντικειμενικά έχει καλύτερο αμάξι από το δικό σου ή δικό μου (ασχέτως τελικής ταχύτητας ή επιτάχυνσης), γιατί φαίνεται λες και έχεις κόμπλεξ.

 

Θα μου άρεσε να είχα ένα προσεγμένο bmw και ας με πέρναγαν τα γκολφάκια δεν με νοιάζει, θα έβγαζα και τα γούστα μου με 2-3 πάντες. ;)

+6460

Link to comment
Share on other sites

Oμολογώ πως δεν τόλμησα να κοιτάξω το κοντέρ...

 

Η ένταση ήταν τόση που δεν ήθελα να αφαιρέσω χιλιοστό προσοχής.

 

Πάντως ήμουν με "σκασμένη" τετάρτη.

Μα πως αφού δεν κοίταξες κοντέρ λες 200+?

Και μια ερώτηση η δική σου 4η βγάζει 200+?

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μα πως αφού δεν κοίταξες κοντέρ λες 200+?

Και μια ερώτηση η δική σου 4η βγάζει 200+?

Φίλε μου η αναφορά αυτή έχει να κάνει με την, ενδεχόμενη, διαφορά ανάμεσα στο ηλεκτρικό και το μηχανικό άνοιγμα "πεταλούδας".

 

Όλα τ' άλλα τα ανάφερα για πλάκα και χωρίς καμία διάθεση ακρίβειας.

 

Ούτε ξέρω στα πόσα τερματίζει η τετάρτη της passatitsas ούτε σκοπεύω, σύντομα, να μάθω.

 

Το περιστατικό πάντως είναι αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

https://www.youtube.com/watch?v=iAdKtwJfLcY

 

Πρέπει να είναι κάπως έτσι... (170-180).

 

(Και επειδή είμαι + 5%, (3,58 για τους σχολαστικούς), σε διάμετρο ελαστικών, από 205 50 15 σε 205 55 15...).

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Vanagon,μιας και το κατέχεις ρε σύ με την τεχνολογία κλπ,όταν γράφεις σε αυτό το θέμα,ανέβασε κάνα βίντεο να δούμε με τα μάτια μας.

 

Γιατί άν το δικό σου Passat μπαίνει έτσι,έχω ένα φιλο με subaru,με 19άρες,TEIN ρυθμιζόμενη ανάρτηση,semi λαστιχα,μπλοκέ,και οταν του ειπα την στροφή και τα χλμ έβαλε τα γέλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Επειδή κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί τι αίσθηση δίνει η Passatista πάνω σε ανηφορική καμπύλη με, ας πούμε, 170 χλμ., θα απαντήσω στο, υποθετικό, ερώτημα: αυτή της απόλυτης ασφάλειας.

 

Και απαντώ και σε ένα δεύτερο, υποθετικό ερώτημα: και πως συγκρίνεται, κάτω από τις ίδιες συνθήκες, με το άλλο το syncro το t3;

 

Θα έλεγα πως, αν και υπάρχουν διαφορές, ψηλότερο αλλά και σημαντικά φαρδύτερο με αντίστροφη αρχιτεκτονική και πολύ φαρδύτερα ελαστικά, 255 60 15, δίνει και αυτό την ίδια απόλυτη αίσθηση ασφάλειας με μία σημαντική διαφορά: 

 

με αυτό, (θυμήθηκα ένα περιστατικό), μπορείς στον συγκεκριμένο δρόμο, να ρυμουλκήσεις το ολοκαίνουργιο, μιας ημέρας, KIA SPORTAGE, (τζιποειδές), του ξαδέρφου σου, στην ανηφορική αυτή καμπή, με 80-100 χλμ., (V6 174 HP), άνετα και με τον ξάδερφο στο τιμόνι του ρυμουλκούμενου να απορεί πως είναι δυνατόν! (Είχε μείνει από συμπλέκτη μετά από δοκιμές της τετρακίνησης στον Υμηττό).

 

Α, και μία ακόμα λεπτομέρεια: με το t3 όταν πήγαινα, όπως με την Passatitsa, διέκρινα στους άλλους οδηγούς, αλλά και πεζούς, ένα συναίσθημα, που με την Passatitsa δεν φαίνεται να υπάρχει, τουλάχιστον όχι τόσο έντονα: τον τρόμο! (Με συγχωρείτε κιόλας).

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.