Jump to content
xmpouka

αλλαγη λαδιων

Recommended Posts

δν ειμαι τοσο αχρηστη οσο φαινομαι tongue.gif ...αν μου κανεις την τιμη να μου πεις περιπου πως θα μπορουσα να δω την σταθμη...ισως να με βοηθουσε....

διαβασε το book service,εχει οδηγιες.

@playmaker ,αναφερει οτι ειναι 1600.

Link to comment
Share on other sites

Ένδειξη για service σου βγάζει ή αν έχει συμπληρώσει το αυτοκίνητο τα 15,000 χλμ από το προηγούμενο service ή αν έχει περάσει ένας χρόνος από το προηγούμενο service...

:o:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:o:lol::rolleyes:

ειδικα αν ειναι (που θα ειναι) και αλλοδαπος!δεν θελω να σκεφτομαι την συνεχεια... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε τα,δεν ξερεις;αν οχι,κερασε καποιον γνωστο σου που ξερει μια Χοσέ Κουέρβο,if you know what i mean :lol:

κατι φανταζομαι..αλλα μαλλον θα κανω λαθος...φαινεται σοβαρο forum Και οχι γαι ηλιθιοτητες..οποτε θα πρεπι να γινεισ πιο σαφης γιατι θα σ'εχω παρεξηγησει. :o

Link to comment
Share on other sites

τελικα με μια τηλεφωνικη ερευνα αγορας ...μιλησα και με τον Ηλια..και με kokkinakis service και με Twin service......

για αλλαγη λαδιων και οτι περιλαμβανει και γia μια πρωτη ματια του κουκλου

ο Ηλιας μου ειπε 75 ευρω

ο Kokkinakis ειπε 60

και το Twin service ειπε γυρω στα 50 ευρω

αποφασισα να το παω στο Kokkinakis service και λογω περιοχης που ειναι πολυ κοντα μου και λογω τιμης...

τι λετε εσεις?????????

ξεχασα να σας πω οτι πρωτα απο ολα μιλησα με την ayto marin απο οπου και το πηρα και μου ειπαν 130 ευρω (χαχαχαχαχαχα)

επισης τους ειπα (σε ολους) οτι μου ζεσταινεται παρα πολυ ευκολα και με μεγαλες ταχυτητες και μαλλον (ολοι το ειπαν αυτο) δν φταινε τα λαδια....

ακουω σας παρακαλω πολυ την γνωμη σας..... tongue.gif

mf_tshirt.gif

Edited by xmpouka
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις σου ζεσταινεται;

πως να στο δωσω να το καταλαβεις.....τρεχω στην βεικου η΄στην εθνικη με 120 και με χαμηλες στροφες...και ζεσταινεται..θερμαινεται..ανεβαινει η θερμοκρασια ..σν να ειμαι 1η-2η-1η στην ομονοια με κινηση .....(καταλαβες???) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αν σου ανεβαζει πανω απο 90 βαθμους κατι δεν παει καλα.. νερακι εχει το κακομοιρο?

oxi oxi...πανω απο 90 δν ανεβαζει...αλλα φθανει στους 90 με την μια......σημερα το πρωι πηρα το βιβλιο και πηγα να ελεγξω την σταθμη του λαδιου και του νερου..το νερο το ελεγξα και ειναι οκ!!! το λαδιου δν μπορεσα γιατι ενω λεει οτι με το που 8'ανοιξω την βαλβιδα θα εχει και ενα μαρκουτσι που με αυτο θα μετρησω τη σταθμη..το μαρκουτσι δν υπηρχε.....οποτε δν μπορεσα.... ;)

επισης στην auto marin που μιλησα το πρωι μου ελεγαν οτι τα mk4 οπως και ο κουκλος μου χρειαζονται αλλαγη λαδιων καθε 7,500 χλμ η' καθε 6 μηνες.....ξερεις αν αληθευει?????

τι να σου πω....θελω απλα να τους βρισω τοσο πολυ..νομιζω οτι απλα ειναι κλεφτες...ασε που τωρα σκεφτομαι οτι μαλλον τον χρυσοπληρωσα....τεσπα.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα με μια τηλεφωνικη ερευνα αγορας ...μιλησα και με τον Ηλια..και με kokkinakis service και με Twin service......

για αλλαγη λαδιων και οτι περιλαμβανει και γι αμια πτρωτη ματια του κουκλου

ο Ηλιας μου ειπε 75 ευρω

ο Kokkinakis ειπε 60

και το Twin service ειπε γυρω στα 50 ευρω

αποφασισα να το παω στο Kokkinakis service και λογω περιοχης που ειναι πολυ κοντα μου και λογω τιμης...

τι λετε εσεις?????????

ξεχασα να σας πω οτι πρωτα απο ολα μιλησα με την ayto marin απο οπου και το πηρα και μου ειπαν 130 ευρω (χαχαχαχαχαχα)

επισης τους ειπα (σε ολους) οτι μου ζεσταινεται παρα πολυ ευκολα και με μεγαλες ταχυτητες και μαλλον (ολοι το ειπαν αυτο) δν φταινε τα λαδια....

ακουω σας παρακαλω πολυ την γνωμη σας..... tongue.gif

mf_tshirt.gif

Καλησπέρα και από μένα.

Το Golfάκι είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο αλλά δεν είναι για όλα τα πορτοφόλια. Έχει πολύ ακριβό κόστος συντήρησης και ως γνωστό, για να πέσει το κόστος συντηρησής θέλει πολύ ψάξιμο.

Έγω από την αρχή (5/2007) την ψάχνω αρκετά και έτσι αφ' ενός μεν γλυτώνω αρκετά χρήματα, αφ' εταίρου βάζω πολύ καλύτερα υλικά.

Για να σου δώσω να καταλάβεις προχθές πήρα από το γνωστό e-shop λάδια (1 X 4lt με 50Ε) CASTROLE EDGE 5W30 full-synthetic.

Λίγο πριν περάσω από το e-shop στην Φρατζή ήμουν Γλυφαδά σε μια BP για πλύσιμο. Ρώτησα πόσο έχει το λάδι και μου είπε 24Ε το λίτρο !!!!!!!!!

Η αντιπροσωπεία χρεώνει λάδι no-name με 22Ε (γι' αυτό και σου βγαίνει το λιπαντικό service γύρω στα 150Ε για το TSi).

Καταρχήν εφόσον είσαι κοντά στο γενικό service συμφέρει να πας για service και όχι μόνο για αλλαγή.

Εχε υπόψιν σου ότι τα service γίνονται ανα 15000 Km. Αλλάζεις ανα 15000km λάδια και φ. λαδιού, ανα 30000Km αλλάζεις επιπρόσθετα όλα τα φίλτρα (αέρα, βενζίνης, γύρης) και υγρά φρένων, στο διάστημα μεταξύ 30000 και 45000 αλλάζεις μπουζί και όταν φαγωθούν τακάκια και λάστιχα (ανάλογα με τη φθορά τους), ανά 60000Km τσεκάρεις ιμάντες και αλλάζεις κάποιους (δε θυμάμαι ποιους) και ίσως βαλβολίνες, ανα 90000Km κάποιους άλλους ιμάντες και ίσως αμορτισέρ. Μετά τα 100000Km θα άλλάξεις δισκο-πλατώ κλπ. (Διορθώστε με αν ξεχνάω κάτι ή κάνω κάποιο λάθος, άλλωστε ακόμα την ψάχνω).

Για τη δική σου περίπτωση θα πρέπει να δεις τα 2 προηγούμενα service τι έχει αλλάξει ο προηγούμενος κάτοχος και να δεις τι είδους service πρέπει να κάνεις για τα 85000km που γράφει το βιβλιαράκι.

Λογικά θα είσαι για το 90άρι οπότε ίσως χρειαστείς και κανέναν ιμάντα και μάλλον όλα τα φίλτρα και ίσως τακάκια.

Ελπίζα να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα !!

Link to comment
Share on other sites

κοπελιά, δεν σου είπαν ψέματα στην αντιπροσωπεία. και γώ την γκόλφω (γένους θηλυκού!) ΜΚ4 έχω.Καθε 7500 km κάνω το απλό σέρβις και κάθε 15000 το μεγάλο. Στα μεταγενέστερα γκολφ όπως του βαγγέλη, μάλλον ισχύουν διαφορετικά διαστήματα σέρβις.

όσον αφορά την θερμοκρασία του αυτοκινήτου, μια χαρά σε κόβω. τώρα το καλοκαίρι είναι απόλυτα φυσιολογικό να "πιάνει" τους 90 οC σχετικά γρήγορα. και μάλιστα δεν είναι καθόλου κακό αυτό. το αντίθετο μάλιστα.

φαντάζομαι ότι μετά από τόσες μέρες θα έχεις βρεί τις λύσεις στα προβλήματα που αρχικά είχες μοιραστεί μαζί μας (έλεγχος λαδιών κτλ).

αν όχι, εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την θερμοκρασία του αυτοκινήτου, μια χαρά σε κόβω. τώρα το καλοκαίρι είναι απόλυτα φυσιολογικό να "πιάνει" τους 90 οC σχετικά γρήγορα. και μάλιστα δεν είναι καθόλου κακό αυτό. το αντίθετο μάλιστα.

να μην τους ξεπερνάει όμως -ειναι σημαντικό-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.