Jump to content
attnos

Προβλιμα μετα την αλλαγη εξατμισης

Recommended Posts

Η αλλαγη εγινε απο τη μεση κ πισω.

Κανει κοψηματα μετα τις 6.000 μεχρι κοφτη σε ολες τις ταχυτητες, 1τη, 2ρα βεβαια δε φενεται γιατι φορτωνει γριγορα.

Φοραω revo και βαρελακι forge me 29 βαθμους εξω.

Πολυ θα ηθελα να πιστευω οτι φταιει η θερμοκρασια, αλλα δε χανει δυναμη ρεγαμωτο (οπως θα ηταν φυσικο με πολυ ζεστη), αλλα διακοπουλες κανει.

Οποιος μπωρει να βοηθησει.. worthy.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς στη revo μάλλον. Πείραξε ο εξατμισάς κανέναν αισθητήρα λάμδα; Υπάρχει και μια μικρή περίπτωση να στρώσει μετά την προσαρμογή του εγκεφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα, μου αναψε το λαμπακι που αντιστοιχει στη βλαβη στο συστημα εξαγωγης καυσαεριων για 10 δευτερολεπτα κ μετα εσβησε.

Ο εξατμισας δ αγγιξε τιποτα, εβγαλε τη παλια κ εβαλε πισω την αλλη (θυμηζω, πριν το μεσαιο καζανακι εκει που κανει την ενωση)

Ξεβιδωσε και βιδωσε, δε μπορο να καταλαβω τι αισθητηρα να αγγιξε κ να μη το παρουμε χαμπαρι.

Τελος παντων, πως λυνεται τωρα αυτο το προβλιμα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη εγινε απο τη μεση κ πισω.

Κανει κοψηματα μετα τις 6.000 μεχρι κοφτη σε ολες τις ταχυτητες, 1τη, 2ρα βεβαια δε φενεται γιατι φορτωνει γριγορα.

Φοραω revo και βαρελακι forge me 29 βαθμους εξω.

Πολυ θα ηθελα να πιστευω οτι φταιει η θερμοκρασια, αλλα δε χανει δυναμη ρεγαμωτο (οπως θα ηταν φυσικο με πολυ ζεστη), αλλα διακοπουλες κανει.

Οποιος μπωρει να βοηθησει.. worthy.gifthumbsdown.gif

Αν μπορείς, κάνε ένα log στο αμάξι σου να δεις τι παίζει. Μπορεί να κλείνει η πεταλούδα ή να σου ρίχνει αβάνς ο εγκέφαλος γιατί διαβάζει περισσότερη πίεση τώρα που ελευθέρωσες την εξαγωγή. Μίλα με τον προγραμματιστή σου και θα την βρείτε την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, κάνε ένα log στο αμάξι σου να δεις τι παίζει. Μπορεί να κλείνει η πεταλούδα ή να σου ρίχνει αβάνς ο εγκέφαλος γιατί διαβάζει περισσότερη πίεση τώρα που ελευθέρωσες την εξαγωγή. Μίλα με τον προγραμματιστή σου και θα την βρείτε την άκρη!

Θα παω αυριο κιολας, το πρωτο υποψιαζομαι κ'γω φιλε

εγω που αλλαξα απο Gti δεν ειχα κανενα προλημα...

Εκτος απο το βουητο που δεν μπορω να τα συνηθίσω :< :<

Μηπως δ το πατας? ;)

Link to comment
Share on other sites

μωρε για σκισιμο και ταξιδια το βγαζω το γκολφ αλλα συγχρονιζει η βλακεια στα 130-150 (ταχυτητα που προτιμω για ταξιδι) και μου σπαει λιγο τα νευρα! ....>παω με 160 και ολα καλα! ! !

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο'την αντιπροσωπεια που εβαλα το revo.

Κ μου ειπε ο προγραμματιστης οτι δεν κανει η εξατμιση του gti me revo(μονο η μαμα δλδ)

Του λεω ολος ο κοσμος αλλαζει εξατμιση 63.5 στα δικα μας τουλαχιστον!!! γιατι πανε κ στα 65+ κ δεν ειχαν κανενα προβλημα!

Περνει τηλ αθηνα αλλον προγραμματιστη τις revo, κ τι του λεει? Φταει ο ανταπτορας.

Του λεω το εβγαλα να δω αν φταει αυτο αλλα τα ιδια!

Το βαζει στο vag com κ βγαζει σφαλμα διακοπη καυσιμου στους κυλινδρους 2 και 3.

Μου λεει μπωρει να φταινε κ τα xenon που εβαλα γιατι κ αυτα τα εβγαλε στα σφαλματα, Ολοι που εχουν βαλει xenon τη δευτερη μερα ερχοντουσαν γιατι ειχαν προβλημα. Του λεω κοντευει ενας χρονως που τα εχω βαλει!! Μου λεει αρα εισαι ο προτως που δ του εβγαλε τπτ.... μπλα μπλα μπλα

Του λεω με τα κοψηματα που μου κανει τι κανουμε????!!!?!?

Το ξαναβαζει στο vag com αλλα αλο προγραμμα σαν τη βοηθεια στα windows xp/vista.

Καποια στιγμη μας ζηταει το να αναψουμε τη μιχανι κ να το αφισουμε στο ρελαντι οπος κ καναμε ολοι οι κυλινδρι ΟΚ.

Του λεω χερο πολυ απ'τις 6.000 σαλ κ πανω εχει προβλημα, μεχρι τις 6 το αμαξι δουλευει κανονικα και με το παραπανω αφου ειναι αισθητη η διαφορα τις εξατμισης με αυτη που ειχα.

Του λεω μηπως υπαρχουν ρυθμησεις απο τη revo για αλλαγη εξατμισης, μου λεει δ υπαρχει τπτ τετοιο.

Τον ροταω μηπως αν ξαναπερνουσαμε το προγραμμα να προσαρμοζοτανε με τις αλλαγες που εκανα πανω του? Παλι αρνιτικι απαντηση πηρα

Δε ξερω τι να πω.

Στην τελικη μου ειπε να το οδιγησο νορμαλ καμια βδομαδα κ μετα να το τσιτοσο για να δο αν εξακολουθει να το κανει να παω να βαλουμε την γνυσια εξατμιση να δουμε αν φταει αυτο.

Τα μπυζια η η αντλια μου ειπε οτι δ παιζη να ειναι..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ψιφησα υπερ των μπουζι . Αλλαγη τωρα...

Επιπλεον το ηξερα οτι δεν κανει καμια εξαντμιση για revo ....

Επισης απο εγκυρη πηγη εμαθα οτι βγηκε revo stage 2 που υποστηριζει αλλαγη περιφερειακων εξατμισης ic κτλ..Παντα για tsi ετσι μην παρεξηγηθω ...

Με αυτο ισως λυθει το προβλημα σου .

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω πως φευγοντας απο'κει το πατησα μια 1234 κοφτη κ δε μου το εκανε.

Το βραδυ θα παω για περισοτερες δοκιμες αφου εχουμε 33 βαθμους τωρα εξω :D

g auto den pas se KOSERVES!

Λογο εγγυησης εβαλα "KOSERVA"

εγω θα ψιφησα υπερ των μπουζι . Αλλαγη τωρα...

Επιπλεον το ηξερα οτι δεν κανει καμια εξαντμιση για revo ....

Επισης απο εγκυρη πηγη εμαθα οτι βγηκε revo stage 2 που υποστηριζει αλλαγη περιφερειακων εξατμισης ic κτλ..Παντα για tsi ετσι μην παρεξηγηθω ...

Με αυτο ισως λυθει το προβλημα σου .

Ο προγραματιστης ο λαλακας γιατι δ το ξερει αυτο? Αφου τον ρωτησα κ αν υπηρχε θα το ηξερε γιατι αυτοι ενημερωνονται πρωτα..

Επισις απο την εγκυρη πηγη σου μπορεις να μαθεις τιμη?

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Λογο εγγυησης εβαλα "KOSERVA"

Ο προγραματιστης ο λαλακας γιατι δ το ξερει αυτο? Αφου τον ρωτησα κ αν υπηρχε θα το ηξερε γιατι αυτοι ενημερωνονται πρωτα..

Επισις απο την εγκυρη πηγη σου μπορεις να μαθεις τιμη?

ε οχι και λεφτα (λεω εγω )μπαμ μπαμ σου βαζουν την αλλη εκδοση και τελος σαν update δες το !!!

Παρε τηλ cargate κ ρωτα κ εκει

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και λεφτα (λεω εγω )μπαμ μπαμ σου βαζουν την αλλη εκδοση και τελος σαν update δες το !!!

Παρε τηλ cargate κ ρωτα κ εκει

Οτι καναμε εχθες στην ανιπροσοπεια, μεσο cargate γινοταν συγκεκριμενα με τον κωστα, εκεινος μας ειπε οτι δε γινεται κ δεν υπαρχουν ρυθμησεις!

Δεν ξερω τι πυγη εχεις εσυ που σου ειπε οτι υπαρχη αλλη εκδωση revo κ δεν το ξερουν στην cargate

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες εφτιαξε μονο του, ρυθμιστηκε μετα απο 5-7 400ρια.

Με κοψιματα αλλα το κρατουσα εκει μεχρι κοφτη, τωρα πλεων δεν το κανει :huh:

Φενεται οτι εδωσε περισοτερο κατσιμο στους κυλινδρους 2-3 οποτε τωρα ειμαστε cool.

Το Λατρευο κ παλι το γολφακι μου :o

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες εφτιαξε μονο του, ρυθμιστηκε μετα απο 5-7 400ρια.

Με κοψιματα αλλα το κρατουσα εκει μεχρι κοφτη, τωρα πλεων δεν το κανει :huh:

Φενεται οτι εδωσε περισοτερο κατσιμο στους κυλινδρους 2-3 οποτε τωρα ειμαστε cool.

Το Λατρευο κ παλι το γολφακι μου :thumbsup:

Επιτέλους!!! :o:lol:

Link to comment
Share on other sites

για πες μας ρε ψυχη πως παει τωρα?Δηλαδη τι ηθελε να κανει adapt την εξατμιση το προγραμμα?

Ρε που παμε με αυτη την τεχνολογια αν και εχω ακουσει οτι οτιδηποτε αλλαξεις σε revo πρεπει να κανεις 500χλμ δρομο για να αποδοσει τα μεγιστα του . Επαληθευετε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες εφτιαξε μονο του, ρυθμιστηκε μετα απο 5-7 400ρια.

Με κοψιματα αλλα το κρατουσα εκει μεχρι κοφτη, τωρα πλεων δεν το κανει :huh:

Φενεται οτι εδωσε περισοτερο κατσιμο στους κυλινδρους 2-3 οποτε τωρα ειμαστε cool.

Το Λατρευο κ παλι το γολφακι μου :lol:

Και χαιρομαι που σ αυτην τη χαρα μεριδιο εχει η εξατμισουλα απο το gti μου!!! Αντε καλο λιωσιμο!! :o

Link to comment
Share on other sites

Και χαιρομαι που σ αυτην τη χαρα μεριδιο εχει η εξατμισουλα απο το gti μου!!! Αντε καλο λιωσιμο!! :wacko:

Τωρα θα ρουφα τα καυσαερια του tsi μου μετα του gti σου :wacko:

για πες μας ρε ψυχη πως παει τωρα?Δηλαδη τι ηθελε να κανει adapt την εξατμιση το προγραμμα?

Ρε που παμε με αυτη την τεχνολογια αν και εχω ακουσει οτι οτιδηποτε αλλαξεις σε revo πρεπει να κανεις 500χλμ δρομο για να αποδοσει τα μεγιστα του . Επαληθευετε?

Φιλε δε ξερω αν ισχει αυτο, αλλα απ'οτι φενεται..

Εγω πιστευω οτι κρατωντας το μεχρι κοφτη παρολο που ειχα κοψιματα εκει ειναι που ρυθμιστηκε μονο του, δεινοντας εντολη ο εγκεφαλος να δωσει περισοτερο καυσιμο η ξανα ρυθμηση στη πεταλουδα που ισως ειχε μπερδευτει οταν αλλαξα την εξατμιση μην εχωντας την απαιτουμενη backpreassure.

Αφου το revo ειναι κονσερβα κ οι ρυθμησεις του ειναι για μαμα εισαγωγη κ εξαγωγη (τουλαχιστων μεχρι να βγει 2ο σταδιο για τα δικα μας και αν).

Οποτε εκει τα'παιξε: is this tsi, is this gti what the f***

Το προγραμμα που βαζουμε εμεις δουλευει σε συνεργασια με το μαμα προγραμμα, δεν διαγραφεται το πρωτο οποτε λογικο ειναι να τσακονονται εκει μεσα :wacko:

Ευτυχως που δεν τους ακουσα στη αντιπρωσοπεια κ εκανα my way.

Ακου εκει πρεπει να αλλαξεις την εξατμιση πισω, να βγαλεις τον ανταπτορα τα xenon. upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

μωρε για σκισιμο και ταξιδια το βγαζω το γκολφ αλλα συγχρονιζει η βλακεια στα 130-150 (ταχυτητα που προτιμω για ταξιδι) και μου σπαει λιγο τα νευρα! ....>παω με 160 και ολα καλα! ! !

Φίλε attnos εσένα συντονίζει η εξάτμιση στα χιλιόμετρα που λέει ο "kostakisSs"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.