Jump to content
antouan_tsi

Φίτρο Αέρα για Golf Vi 122, K&n

Recommended Posts

Παιδιά μια διευκρινιση, φίλτρο αέρα Κ&Ν για το golf vi 122hp, είναι ο παρακάτω τύπος?? Διότι λέω να το παραγγείλω.

K&N 57-0653

Product Style: 57i Series International Kits

Type: Gen I

Επιπλεόν το συγκεκριμένο, με ένα κιτ καθαρισμού παει και μεχρι 50000Km? ή και παραπάνω?

Αν κάνω κάπου λάθος μπορείτε να μου πείτε τι φίλτρο να βάλω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες είναι ολόκληρο κιτ εισαγωγής και όχι φίλτρο αέρα. Το φίλτρο αέρο για τον 122άρι (είναι ίδιο και για V και VI) είναι το :

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-2014

E-2014.

Εγώ βρήκα για το δικό μου GOLF V TSi 140HP το Κ&Ν 33-2865 με 75Ε. Για το Ε-2014 δε γνωρίζω τιμή. Αν πάντως θέλεις να πας σε κιτ εισαγωγής θα σου βγει κανένα 200άρι + τα περαστικά ενώ το φίλτρο αέρα πολύ εύκολα το αλλάζεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες είναι ολόκληρο κιτ εισαγωγής και όχι φίλτρο αέρα. Το φίλτρο αέρο για τον 122άρι (είναι ίδιο και για V και VI) είναι το :

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-2014

E-2014.

Εγώ βρήκα για το δικό μου GOLF V TSi 140HP το Κ&Ν 33-2865 με 75Ε. Για το Ε-2014 δε γνωρίζω τιμή. Αν πάντως θέλεις να πας σε κιτ εισαγωγής θα σου βγει κανένα 200άρι + τα περαστικά ενώ το φίλτρο αέρα πολύ εύκολα το αλλάζεις μόνος σου.

THANKS!

Οχι μόνο φίλτρο θέλω να αλλάξω, ξέρεις μήπως και από που είναι καλό να βάλω, αν θες πες μου και γενικά που να πηγαινω για τέτοια πράγματα.

Να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και αυτο αν σε ενδιαφέρει.........

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/K&N-FIP...ShippingPayment

το φοράει φίλος με βελτιωμένο GT και είναι ευχαριστημένος αρκετά

Αν σε ενδιαφέρει κατι σε πάνελ....αυτό που σου προτείνει ο Βαγγέλης είναι μια χαρα !!

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από το www.maxdrive.gr από Θεσσαλονίκη. Στο site το φίλτρο που θέλεις (Ε-2014) δεν υπάρχει αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορεί να το παραγγείλει άμεσα. Πάρτον τηλ και ρώτα και τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορειτε να μου πειτε τα οφέλη από μια τετοια αλλαγή?

Κάτι ακουσα ότι θα αναπνέει καλύτερα ο κινητηρας? ειναι σωστό? και τι πρεπει να κανω απο εδω και περα, στο θεμα φιλτρο αέρα?

φαντάζομαι και στα σερβις κατι θα πρεπει να κανω, ειναι αποδεκτο απο την vw?

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω αεπιφυλακτα την Κ&Ν!

Εγω εβαλα στο δικο μου το κιτ φιλτροχοανης που δινει,και ειμι πολυ ευχαριστημενος!

DSC00048.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω αεπιφυλακτα την Κ&Ν!

Εγω εβαλα στο δικο μου το κιτ φιλτροχοανης που δινει,και ειμι πολυ ευχαριστημενος!

DSC00048.jpg

Αυτο όμως είναι για το 140 ή για το gt!!Για το 122 είναι διαφορετικά τα πράγματα μιας και δεν κάνει ολόκληρο τον κύκλο ο αέρας!Αν με καταλαβαίνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες είναι ολόκληρο κιτ εισαγωγής και όχι φίλτρο αέρα. Το φίλτρο αέρο για τον 122άρι (είναι ίδιο και για V και VI) είναι το :

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-2014

E-2014.

Εγώ βρήκα για το δικό μου GOLF V TSi 140HP το Κ&Ν 33-2865 με 75Ε. Για το Ε-2014 δε γνωρίζω τιμή. Αν πάντως θέλεις να πας σε κιτ εισαγωγής θα σου βγει κανένα 200άρι + τα περαστικά ενώ το φίλτρο αέρα πολύ εύκολα το αλλάζεις μόνος σου.

Μπορείς να μου δώσεις σε παρακαλώ κάποιες πληροφορίες(αν ξέρεις) για κιτ εισαγωγής που να υπάρχει για το 122 και όχι μόνο για φίλτρο???!!!Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε bmc cda βαρελακι....

η καλυτερη ποιοτητα εχω δοκιμασει Pipercross+

πολυ καλο στον ηχο.στην αποδοση το νιωσα αμεσως χωρις να ψαξω να βρω που πειρε..πειρε παντου!

αυτο βαλε

Link to comment
Share on other sites

φιλε bmc cda βαρελακι....

η καλυτερη ποιοτητα εχω δοκιμασει Pipercross+

πολυ καλο στον ηχο.στην αποδοση το νιωσα αμεσως χωρις να ψαξω να βρω που πειρε..πειρε παντου!

αυτο βαλε

Ξέρεις αν γίνεται να μπεί και στο δικό μου???Το mbc cda βαρελάκι???Ενδιαφέρομαι για κιτ εισαγωγής και όχι για ένα φίλτρο απλά.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο όμως είναι για το 140 ή για το gt!!Για το 122 είναι διαφορετικά τα πράγματα μιας και δεν κάνει ολόκληρο τον κύκλο ο αέρας!Αν με καταλαβαίνεις!!

τον 160αρι εχει.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

τον 160αρι εχει.

Λάθος μου!!Και πάλι εννοούσα ότι κάνει για πάνω απο το 122 και όχι γι αυτό!!Μπορεί να κάνω λάθος και σε αυτό!! :D;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι για το 122...

http://www.knfilters.com/instructions/57-0653_inst.pdf

Στις φωτο ειναι ο 1.6fsi αλλα σαν διαταξη ειναι ιδια...

Thanx φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν γίνεται να μπεί και στο δικό μου???Το mbc cda βαρελάκι???Ενδιαφέρομαι για κιτ εισαγωγής και όχι για ένα φίλτρο απλά.....

το μικρο ναι εγω εβαλα μεγαλο..δεν μπορω να μαι σιγουρος για τα αποτελεσματα του σε σενα..αλλα πρεπει να ειναι αναλογα!

Link to comment
Share on other sites

το μικρο ναι εγω εβαλα μεγαλο..δεν μπορω να μαι σιγουρος για τα αποτελεσματα του σε σενα..αλλα πρεπει να ειναι αναλογα!

Σε ευχαριστώ και σένα φίλε μου!!Ο καιρός θα δείξει!!Προς το παρόν θα αφήσω το φίλτρο της K&N που υπάρχει μέσα στο φιλτροκούτι και μέσα καλοκαιριού μπορεί να το αλλάξω!!Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

gia golf 6 tsi 160ps poio kit filtrou tis k&n kanei re paidia ???

αυτό

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/K&N-FIP...ShippingPayment

το τεστάρω αυτή την περίοδο που μου το έχει δανείσει ένας φίλος και έχει καλή απόδοση .........αν και δεν βλέπω διαφορά με την προηγούμενη μου .....στο μόνο σημείο που μπορώ να πω κάτι είναι ότι σκάει λιγότερο !!

Link to comment
Share on other sites

αυτό

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/K&N-FIP...ShippingPayment

το τεστάρω αυτή την περίοδο που μου το έχει δανείσει ένας φίλος και έχει καλή απόδοση .........αν και δεν βλέπω διαφορά με την προηγούμενη μου .....στο μόνο σημείο που μπορώ να πω κάτι είναι ότι σκάει λιγότερο !!

ayta ta filtra exoun diaforetiki diametro, etsi de einai ???

pos kseroume poia diametros einai h sosth gia to aytokinito mas ???

Link to comment
Share on other sites

pos kseroume poia diametros einai h sosth gia to aytokinito mas ???

Κάθε επώνυμη εταιρεία που κατασκευάζει το κάθε τι βελτιωτικό, το σχεδιάζει για κάθε μοντέλο και μάρκας που αντιστοιχεί.

Οπότε μην ανησυχείς ....ψάξε σύμφωνα με τον τύπο του αυτοκινήτου σου αυτό που θέλεις και θα βρείς αυτό που του ταιριάζει !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα Κ&Ν απο louis, διαφορα δεν ειδα για να πω την αληθεια (οχι οτι περιμενα αλλα λεμε τωρα) Περιπου στα 70 ευρω αν θυμαμαι σωστα. Το εβαλα μονος, και μπανει χωρις μετατροπες στο φιλτροκουτι. Σε golf VΙ 122αρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα Κ&Ν απο louis, διαφορα δεν ειδα για να πω την αληθεια (οχι οτι περιμενα αλλα λεμε τωρα) Περιπου στα 70 ευρω αν θυμαμαι σωστα. Το εβαλα μονος, και μπανει χωρις μετατροπες στο φιλτροκουτι. Σε golf VΙ 122αρι.

Λογικά δεν έβαλες εισαγωγή αλλά άλλαξες το μαμίσιο φίλτρο αέρα με αυτό της K&N. Εγώ στο δικό μου TSI 140HP στην αρχή δεν είδα καμμία διαφορά μέχρι που διάβασα για τον πνίχτη. Βγάζοντας χθες τον πνίχτη από το φιλτροκούτι είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ιδιαίτερα μετά τις 3500rpm. Το φιλτροκούτι από τον 122άρι δε ξέρω αν έχει πνίχτη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.