Jump to content
Scrooge

οδήγηση Turbo

Recommended Posts

Τα αυτοκίνητα τα παραλαμβάνουμε πολύ συχνά με πάνω από 10 χλμ στο οδόμετρο.

Ειστε σίγουροι ότι δε βρέθηκε κάποιος που το πήγε πάνω απο 5000 σαλ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε τι στροφες ενεργοποιειται η τουρμπινα?μου φαινεται απο 2,5 χιλιαδες κ πανω.αν πηγαινεις τοπολυ μεχρι τις 2000 αντε 2200 παλι θελει κρυωμα πριν σβησει ο κινητηρας?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε τι στροφες ενεργοποιειται η τουρμπινα?μου φαινεται απο 2,5 χιλιαδες κ πανω.αν πηγαινεις τοπολυ μεχρι τις 2000 αντε 2200 παλι θελει κρυωμα πριν σβησει ο κινητηρας?

Φίλε μου δες λίγο εδώ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30079

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι ατμοσφαιρικές εκδόσεις. Επειδή υπάρχουν κάποιοι "αδαείς" δεν πρέπει να φτιάχνονται αυτοκίνητα επιδόσεων;

Δεν είναι τραγικό να περιμένεις 30"-1' μέχρι να σβήσεις. Ούτε να περιμένεις να ζεσταθεί ο κινητήρας για να τον σκίσεις.. Αυτά ισχύουν σ όλα τ' αυτοκίνητα..

Και στην τελική, ο κυριούλης δε νομίζω να πίνει το αίμα του κινητήρα, ώστε να ανεβάζει πολλές στροφές το Turbo.

ΥΓ. Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, η VW είναι απ' τις ελάχιστες εταιρίες που έχει βάλει την αντλία που σου περιέγραψα παραπάνω.. Επείδη όντως "μόνο οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα" tongue.giftongue.gif

Μέχρι να μαζέψεις πορτοφόλια,κινητά,τσιγαρα, κλειδια κλπ, έχει κρυώσει η τουρμπινα.... B)

Link to comment
Share on other sites

περιπου τι θερμοκρασια λαδιου πρεπει να δουμε για να το σβησουμε?

σε ταξιδι,και οχι μονο, εχω δει το λαδι να πηγαινει 105 βαθμους...φυσικα το αφησα μετα πολυυυ ωρα ωστε να πεσει στο 91-92,εκει που το αφηνω να πεσει καθε μερα...

κανω καλα ή τσαμπα περιμενω τοσο?

Link to comment
Share on other sites

περιπου τι θερμοκρασια λαδιου πρεπει να δουμε για να το σβησουμε?

σε ταξιδι,και οχι μονο, εχω δει το λαδι να πηγαινει 105 βαθμους...φυσικα το αφησα μετα πολυυυ ωρα ωστε να πεσει στο 91-92,εκει που το αφηνω να πεσει καθε μερα...

κανω καλα ή τσαμπα περιμενω τοσο?

Και το να περιμένεις πολυυυυυ ώρα στο ρελαντί μεχρι να πέσει η θερμοκρασια λαδιου δεν είναι καλό. Και εννοειται δε χρειαζεται να ειναι στους 91 για να σβησεις.

Οδήγησε χαλαρά τα τελευταια χιλιόμετρα της διαδρομής σου, άστο και κανα λεπτό στο ρελαντί αν το είχες πιέσει και εισαι ok.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

σκοπο ειναι να πεσουν οι στροφες στην τουρμπινα και η θερμοκρασια της.δεν εχει νοημα να περιμενεις τοσο πολυ να πεσει η θερμοκρασια του λιπαντικου γιατι αυτο μπορει να παρει ωρες ειδικα τους ζεστους μηνες.γιατι ομως ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια το λαδι σου;ποσους βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια εχει οταν βλεπεις αυτα τα νουμερα;τι λαδι βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

105 βαθμοί είναι μια πολύ φυσιολογική θερμοκρασία λαδιού. Σκέψου ότι μιλάμε για ένα υγρό που ερχεται σε επαφη με τα πιο καυτά σημεία του κινητήρα, σχεδόν έρχεται σε επαφή με τα αερια της κάυσης και χρησιμοποιεί για την ψύξη του το ψυκτικο του κινητήρα που ήδη βρίσκεται γύρω στους 90.

Σε αυτοκίνητα χωρίς ψυξη λαδιού, η θερμοκρασίες που πιάνει είναι και 120 και 130.

Link to comment
Share on other sites

με διαφορετικο λιπαντικο θα δει χαμηλοτερες θερμοκρασιες.τα 105 ειναι πολλα για ταξιδι ή για πολη.αναλογα βεβαια την εξωτερικη θερμοκρασια που υπαρχει.κατοχοι με λιπαντικο mobil 1 esp formula με εξ.θερμοκρασια 37-40 και σκισιμο κανα 40 λεπτο,δεν ειδαν θερμοκρασια λαδιου πανω απο 98 βαθμους.

http://www.puntogt.gr/index.php?topic=1403.0

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

με διαφορετικο λιπαντικο θα δει χαμηλοτερες θερμοκρασιες.τα 105 ειναι πολλα για ταξιδι ή για πολη.αναλογα βεβαια την εξωτερικη θερμοκρασια που υπαρχει.κατοχοι με λιπαντικο mobil 1 esp formula με εξ.θερμοκρασια 37-40 και σκισιμο κανα 40 λεπτο,δεν ειδαν θερμοκρασια λαδιου πανω απο 98 βαθμους.

http://www.puntogt.gr/index.php?topic=1403.0

Έχω παρατηρήσει ότι ασχολείσαι αρκετά με τα λάδια οποτε δεν μπορώ να πιστέψω ότι πιστεύεις πως το λάδι δε φτάνει τους 105 βαθμούς σε κανονικές συνθήκες, πόσο μάλλον ότι πιστεύεις αυτά που γράφει η σελίδα που ποστάρεις.

Ενδείξεις που προκύπτουν απο after market όργανα με τοποθέτηση ότι να ναι δεν τις λαμβάνω υπόψη μου, μιλάμε για πραγματική θερμοκρασία λαδιού.

Αυτοι οι αισθητήρες που βιδώνονται πανω στην τάπα του κάρτερ σχεδόν πάντα δείχνουν λάθος αφού μπορεί να πηγαίνεις με 220, ο κινητήρας να τα έχει φτύσει, το λάδι να έχει πάρει φωτιά και ο αισθητήρας να δειχνει 60 βαθμούς επειδή βρίσκεται σε άμεση επαφή με την τάπα του κάρτερ η οποία ψύχεται τρομερά από τη ροή του αέρα κάτω από το αμάξωμα!

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

αν εννουμε κανονικες συνθηκες ενα απλο μαμα αυτοκινητο,μια διαδρομη μισης ωρας,εξωτερικη θερμοκρασια 32 βαθμων,φυσιολογικη οδηγηση τοτε ναι πστευω οτι 105 βαθμοι ειναι πολλοι και δεν θα πρεπει να ξεπερνα τους 95.το λαδι μπορει να φτασει και πολυ παραπανω απο 105.η χρηση ομως στο αυτοκινητο θα ειναι ιδιαιτερα σκληρη.να το θεσω διαφορετικα,για να δειξει θερμοκρασια λαδιου πχ 115 βαθμους θα πρεπει,το αμαξι να ειναι βελτιωμενο,να ειναι σε πιστα,να σκιζεται αρκετη ωρα,να εχει 40+ βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.το site που εβαλα ειναι ενδεικτικο.υπαρχουν και αλλα που αναφερουν τα ιδια πραγματα.για τους αισθητηρες στις ταπες εχεις δικιο,δεν ειναι οτι καλυτερο.

αν μπορει ο φιλος να μας πει οταν ειδε αυτη την θερμοκρασια των 105 βαθμων,ποση ωρα κινουνταν το αυτοκινητο,με τι ταχυτητα,με τι εξωτερικη θερμοκρασια και τι λιπαντικο εχει στην μηχανη του.θα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον και ειμαι αρκετα περιεργος να μαθω τις συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το 105 το ειδα σε ταξιδι οπου παρατηρησα το εξης...για οσο αφηνα 5η και 6η στο κιβωτιο η θερμοκρασια λαδιου εμενε σταθερη στους 100-105.μολις κατεβαζα ταχυτητα για καποιο λογο αμεσως επεφτε στους 98 περιπου που το θεωρω πιο λογικο.μετα ξανα με 5η-6η και σταθερες στροφες παλι ανεβαινε.

εξωτερικη θερμοκρασια δεν θυμαμαι ακριβως αλλα πρεπει να ηταν κατω απο 30.

εκεινη την μερα συμπληρωσα λαθος λαδι(250ml castrol edge 0-40W) ,λετε να φταιει αυτο για την υψηλη θερμοκρασια?

και αλλες φορε καθημερινα που γυρναω απο παραλιακη και παω λιγο πιο 'ζορισμενος' βλεπω κατι 100αρια...αλλα οσο μπορω το αφηνω να ψυχεται...

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι θα μπορουσες να δεις και χαμηλοτερες θερμοκρασιες.το υποστηριξα απο την αρχη.ταξιδι,με κατω απο 30 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και 100-120 στο ταχυμετρο.ιδανικες συνθηκες για θερμοκρασιες κατω των 100 βαθμων.δηλαδη αν αποφασισεις να κινηθεις για παραδειγμα με 150-160,για κανενα 20λεπτο-μισαωρο,με θερμοκρασια εξωτερικη 33-36 βαθμων,τι τιμες θα πιασει το λαδι;κανα 200αρι;δεν θα με απασχολουσε για την ωρα,σιγουρα ομως θα το προσεχα περισσοτερο τους ζεστους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

το προσεχω,να σαι σιγουρος αλλα και μενα μου φανηκε πολυ μεγαλη η θερμοκρασια...το καλοκαιρι ποσο θα παει? 200?

μηπως το οτι συμπληρωσα λαθος λαδι παιζει σημασια?δεν νομιζω βεβαια γιατι ηταν και πολυ μικρη η ποσοτητα...

δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

να φανταστεις 2μερες που εχω γυρισει απο πειραια μεσω παραλιακης εχω δει να πηγαινει το λαδι 101(βραδυ 1 η ωρα που ηταν ανοιχτος ο δρομος).που αυτες τις 2 μερες τουλαχιστον,το βραδυ ειχε παρα πολυ κρυο...το αμαξι πανω απο 5000στροφες δεν το παω...

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

εχεις αλλαξει λαδια ή ειναι με τα εργοστασιακα;αν ναι τι εβαλες(εκτος αυτου που συμπληρωσες και δεν παιζει ρολο).

Link to comment
Share on other sites

οχι,το αμαξι το χω 3 μηνες και εχω κανει 7200χλμ. αρα ειμαι με τα εργοστασιακα...

στα 7500 θα κανω αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου με λαδια castrol edge 5-30.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τα εργοστασιακα λαδια λογο της συνθεσης τους δεν κρυωνουν τον κινητηρα ουτε και τον λιπαινουν οπως θα εκανε ενα φουλ συνθετικο λαδι.οταν τα αλλαξεις πιστευω οτι θα δεις διαφορα στην θερμοκρασια του λιπαντικου.γιατι επιλεγεις για αλλαγη αυτα που λες και οχι καποιο αλλο λιπαντικο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.