Jump to content
iosif2006

Golf 6

Recommended Posts

Παρρήγγειλα πολύ πρόσφατα το golf vi 5d highline με το σπορ πακετο porto,esp και rcd 510.Είμαι ενας άνθρωπος που είχα το octavia rs με τα 180ps.Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία για να αλλάξω τη παραγγελία μου στο 160 ορμώμενος κυρίως απο τα σχόλια σας εδώ για τις διαφορές των 2 και την απαξίωση του 122.Ο πωλητής μου ανέφερε πως τελικά η διαφορά της τιμής δεν αξίζει και τοσο τον κόπο μιας και τη διαφορά των κινητήρων την καταλαβαίνεις μόνο στις ψηλές στροφές και βέβαια στα ταξίδια.Μου ανέφερε πως ο 122 είναι ένας πολύ καλός κινητήρας με πολύ υψηλή ροπή για την κατηγορία του και πως οι διαφορές υπάρχουν μεν αλλά δεν είναι και τόσο τραγικές.Αυτό το διαπίστωσα και εγώ κάνοντας test drive το 122 και διαβάζοντας πως οι ροπές τους δεν έχουν και τραγική διαφορα 122/21,5kg-160/24,5kg.Tα 0-100 δεν τα κοιτάω γιατί ποτέ επι της ουσίας δεν θα μου χρειαστούν.Αξίζει να αναφέρω πως:

1)Αν πάω για το 160 θα έχω παράδοση αρχές Δεκέμβρη ενώ το 122 το παραλαμβάνω 15-20 Σεπτέβρη.

2)Η διαφορά στην τιμή αγγίζει τα 2500 ευρώ λόγω κινητήρα και λόγω πως αν ανοιχτεί τώρα καινούργια παραγγελία χάνω τη δέσμευση τιμής που εχω για το 122 σε σχέση με το τι θα γίνει με τα τέλη ταξινόμησης.

Θα ήθελα να επισημάνω πως πολύ σύντομα θα έχω οικογένεια και δεν θα είναι πρώτο μου μέλημα η ταχύτητα αλλά θα ήθελα να έχω άνετα ταξίδια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά αξίζει αυτή η χρηματική διαφορά για το 160 όπως και ο χρόνος αναμονής.Είδα σε κάποιο άλλο post εδώ πως το κινητήρα με τα 122 τον απαξιώνουν λίγο.

Edited by iosif2006
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιταξε να δεις.

ο 122 δεν ειναι σκουπιδι.

σιγουρα δεν εχει τις επιδωσεις του 160 καθως εχει πολυ μικροτερο τουρμπο και δεν εχει κομπρεσορα.

ειναι μια χαρα αυτοκηνιτο και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

το 122αρι εχει αρκετα μικροτερη καταναλοση ειδικα απο τη στιγμη που λες πως η ταχυτητα δεν ειναι το πρωτο σου μελημα.

τωρα ειναι καθαρα θεμα δικο σου. ειναι θεμα του τη ζητας.

μια χαρα ανετο ταξιδι κανεις και με το 122 στο λεω που ανεβοκατεβαινω αθηνα λαρισα 2-3 φορες το μηνα.

απλα ο 122 δεν εχει μεγαλα περιθορια μηχανικης βελτιωσης.

αντε δλδ να φτασει 165 με αλλαγη στη χαρτογραφιση, εισαγωγη , εξατμιση.

καθως εχει και υδροψυκτο intercooler

το 160 μπορει να φτασει και πανω απο 220.

δεν ξερω ομως κατα ποσο σε ενδιαφερει αυτο.

παντως να ξερεις πως αυτος ο "μικρος" τραβαει μια χαρα και αποδιδει τα μεγιστα

η αναμονη για εμενα ειναι το λιγοτερο το θεμα σου ξαναλεω ειναι τη ζητας!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιταξε να δεις.

ο 122 δεν ειναι σκουπιδι.

σιγουρα δεν εχει τις επιδωσεις του 160 καθως εχει πολυ μικροτερο τουρμπο και δεν εχει κομπρεσορα.

ειναι μια χαρα αυτοκηνιτο και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

το 122αρι εχει αρκετα μικροτερη καταναλοση ειδικα απο τη στιγμη που λες πως η ταχυτητα δεν ειναι το πρωτο σου μελημα.

τωρα ειναι καθαρα θεμα δικο σου. ειναι θεμα του τη ζητας.

μια χαρα ανετο ταξιδι κανεις και με το 122 στο λεω που ανεβοκατεβαινω αθηνα λαρισα 2-3 φορες το μηνα.

απλα ο 122 δεν εχει μεγαλα περιθορια μηχανικης βελτιωσης.

αντε δλδ να φτασει 165 με αλλαγη στη χαρτογραφιση, εισαγωγη , εξατμιση.

καθως εχει και υδροψυκτο intercooler

το 160 μπορει να φτασει και πανω απο 220.

δεν ξερω ομως κατα ποσο σε ενδιαφερει αυτο.

παντως να ξερεις πως αυτος ο "μικρος" τραβαει μια χαρα και αποδιδει τα μεγιστα

η αναμονη για εμενα ειναι το λιγοτερο το θεμα σου ξαναλεω ειναι τη ζητας!

σε ευχαριστω πολυ απλα διαβασα πολλα σχολια αρνητικα για τον 122 και φοβηθηκα.φοραει και αυτος intercooler?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει εγώ ο μόνος στο φορουμ που απαξιώνει τον 122ρι είναι ο κάγκουρας ο mourh. Ο 122ρης επειδή τον οδηγώ 10 μήνες είναι ένα εκπληκτικό μοτέρ (με ή χωρίς πρόγραμμα) και εφόσον δεν εχεις σαν βασική πρωτεραιότητα την ταχύτητα και τη βελτίωση θα σου έλεγα πως καλά έκανες και πήρες αυτό. Χωρίς να του βάλεις πρόγραμμα βγάζει 135- 140 άλογα στο στρόφαλο και αρκετή ροπή σε όλο το φάσμα στροφών 1500-4500. Ταξίδι πας αρκετά άνετα. Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τον 122ρι και να του βάλεις 1 πρόγραμμα- φίλτρο και με 500 έχεις φτάσει/ ξεπεράσει τον 160ρι μαμά και έχεις γλυτώσει 2000 ευρώ + αναμονή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιταξε να δεις.

ο 122 δεν ειναι σκουπιδι.

σιγουρα δεν εχει τις επιδωσεις του 160 καθως εχει πολυ μικροτερο τουρμπο και δεν εχει κομπρεσορα.

ειναι μια χαρα αυτοκηνιτο και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

το 122αρι εχει αρκετα μικροτερη καταναλοση ειδικα απο τη στιγμη που λες πως η ταχυτητα δεν ειναι το πρωτο σου μελημα.

τωρα ειναι καθαρα θεμα δικο σου. ειναι θεμα του τη ζητας.

μια χαρα ανετο ταξιδι κανεις και με το 122 στο λεω που ανεβοκατεβαινω αθηνα λαρισα 2-3 φορες το μηνα.

απλα ο 122 δεν εχει μεγαλα περιθορια μηχανικης βελτιωσης.

αντε δλδ να φτασει 165 με αλλαγη στη χαρτογραφιση, εισαγωγη , εξατμιση.

καθως εχει και υδροψυκτο intercooler

το 160 μπορει να φτασει και πανω απο 220.

δεν ξερω ομως κατα ποσο σε ενδιαφερει αυτο.

παντως να ξερεις πως αυτος ο "μικρος" τραβαει μια χαρα και αποδιδει τα μεγιστα

η αναμονη για εμενα ειναι το λιγοτερο το θεμα σου ξαναλεω ειναι τη ζητας!

Συμφωνώ απόλυτα με τον πάνο!!Όπως το είπε...:ΤΙ ΖΗΤΑΣ....

Αν θες πολύ καλές επιδόσεις πας στα 160 ειδάλλως αν θες μικρή κατανάλωση και με επιδόσεις πάλι καλές τότε πας στα 122!!Εγώ πιστεύω πως ότι και να πάρεις θα σε ευχαριστήσει!!Δεν είπα κάτι παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε πανο ο μουρη ειναι σκληρος και γρηγορος μας περναει απο πανω εμας με τα 122αρακια :D

ναι φοραει intercooler φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ απλα διαβασα πολλα σχολια αρνητικα για τον 122 και φοβηθηκα.φοραει και αυτος intercooler?

Αρνητικά σχόλια ως προς τι? Ίσα ίσα που και αρκετά πιο αξιόπιστος έχει βγεί από θέμα χαζοπροβλημάτων (σένσορες κλπ) και έχει και καλύτερο value for money. Εκτός εάν σε ενδιαφέρει η βελτίωσή του. Ο ένας παίρνει 30-35 άλογα ενώ ο άλλος 60-70...

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε πανο ο μουρη ειναι σκληρος και γρηγορος μας περναει απο πανω εμας με τα 122αρακια :cry:

ναι φοραει intercooler φιλε μου!

Εγώ πιστεύω πως μόνο mourh πουλάει... :D Νομίζει πως το Golf είναι saxorallo

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ απλα διαβασα πολλα σχολια αρνητικα για τον 122 και φοβηθηκα.φοραει και αυτος intercooler?

Έχει και αυτός i/c αλλά είναι υδρόψυχτο,δεν είναι σαν των ''μεγάλλων'' αδερφών!! :D:cry:

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε πανο ο μουρη ειναι σκληρος και γρηγορος μας περναει απο πανω εμας με τα 122αρακια :cry:

ναι φοραει intercooler φιλε μου!

Poen(πάνο) με πρόλαβες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

160αρι να παρεις για να μην ακουω ιστοριες για αρκουδες μονο σκεψου .... ΘΑ ΤΡΩΣ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΑΚΓΟΥΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΙΑ CEED ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..........

Ε μαλλον πλακα κανεις :D γιατι πολυ απλα αυτο δεν παιζει

Link to comment
Share on other sites

'Oπως προείπα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να κανω ανετα ταξιδια και οχι οι κοντρες.Και οταν θελησω να κανω μια προσπεραση να μπορω.Αν τελικα ισχυει πως με 500 1000 ευρω μπορω να το παω στα 160 τοτε γιατι να δωσω 2500 παραπανω.Εμενα με ενδιαφερει αν το αυτοκινητο με τα 122 ειναι οκ απο αποψη κινητηρα και οχι μουλαρι οπως το παρουιαζουν διαφοροι.Και αν τελικα οσα ειπα στην αρχη του τοπικ αξιζουν το κοπο για το 160αρι

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη τωρα μην το τραβαμε οχι και auris kai ceed .Ουτε τον καπνο μας δεν βλεπουνε.

Φιλε μου μην τρελενεσαι το 122 6αρι εχω και εγω . Το εργαλειο παει σφαιρα και τα αλογα ειναι 141 και 22 κιλα ροπη.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη τωρα μην το τραβαμε οχι και auris kai ceed .Ουτε τον καπνο μας δεν βλεπουνε.

Φιλε μου μην τρελενεσαι το 122 6αρι εχω και εγω . Το εργαλειο παει σφαιρα και τα αλογα ειναι 141 και 22 κιλα ροπη.

discos 1956 σε ευχαριστω πολυ γιατι τον υποβαθμιζαν πολυ τον κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά γράφουμε τα ίδια και τα ίδια, υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα ανοιχτό

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=29973&hl=

Link to comment
Share on other sites

epeidi to thema auto exei sizitithei para poli mporeis na vreis para polles gnomes mesa sto site. epeidi omos esi apofasizeis to kalitero pou exeis na kaneis einai ena test drive sto 122. an se kaliptei to pairneis an oxi pigaine apeutheias sto 160 gnorizontas bebaia oti tha pareis enan pio poliploko kinitira oxi kata anagi anaksiopisto. apla afou o 160aris exei pio polla mixanika meri me basi ta mathimatika (kai oxi mono fimes) tha exeis kai pio polles pithanotites gia blabes sto mellon. episis kata tin gnomi mou den exei noima na sigrineis to 160 me to 122 kai an odigiseis prota to 160 sigoura tha to protimiseis. opos kai an kapoios odigisei prota to gti sigoura tha to protimisei apo to 160. to thema einai ti kaliptei tis dikes sou anages. ego pou odigisa to 122 mono argo den mou fanike. krato omos mia epifilaksi mipos exeis sinithisei me polla aloga. oso gia auris kai ceed rikse akiro. tha ta prospernas xalara me 3500-4000sal eno auta tha varane koftes!!!!!!!!!

Edited by vasilis2833
Link to comment
Share on other sites

Όποτε πετάγεται ο mourh να πεί την καγκουριά του θα τον χτυπάτε στο αδύνατο σημείο του το οποίο είναι οι αντλίες νερού που έχει αλλάξει!!! :D :D :lol: :lol: :lol::D :D :D :D :D :D :D :D :D

Που πήγαν mourh οι αντλίες νερού ΟΕΟ ? μουχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Παρρήγγειλα πολύ πρόσφατα το golf vi 5d highline με το σπορ πακετο porto,esp και rcd 510.Είμαι ενας άνθρωπος που είχα το octavia rs με τα 180ps.Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία για να αλλάξω τη παραγγελία μου στο 160 ορμώμενος κυρίως απο τα σχόλια σας εδώ για τις διαφορές των 2 και την απαξίωση του 122.Ο πωλητής μου ανέφερε πως τελικά η διαφορά της τιμής δεν αξίζει και τοσο τον κόπο μιας και τη διαφορά των κινητήρων την καταλαβαίνεις μόνο στις ψηλές στροφές και βέβαια στα ταξίδια.Μου ανέφερε πως ο 122 είναι ένας πολύ καλός κινητήρας με πολύ υψηλή ροπή για την κατηγορία του και πως οι διαφορές υπάρχουν μεν αλλά δεν είναι και τόσο τραγικές.Αυτό το διαπίστωσα και εγώ κάνοντας test drive το 122 και διαβάζοντας πως οι ροπές τους δεν έχουν και τραγική διαφορα 122/21,5kg-160/24,5kg.Tα 0-100 δεν τα κοιτάω γιατί ποτέ επι της ουσίας δεν θα μου χρειαστούν.Αξίζει να αναφέρω πως:

1)Αν πάω για το 160 θα έχω παράδοση αρχές Δεκέμβρη ενώ το 122 το παραλαμβάνω 15-20 Σεπτέβρη.

2)Η διαφορά στην τιμή αγγίζει τα 2500 ευρώ λόγω κινητήρα και λόγω πως αν ανοιχτεί τώρα καινούργια παραγγελία χάνω τη δέσμευση τιμής που εχω για το 122 σε σχέση με το τι θα γίνει με τα τέλη ταξινόμησης.

Θα ήθελα να επισημάνω πως πολύ σύντομα θα έχω οικογένεια και δεν θα είναι πρώτο μου μέλημα η ταχύτητα αλλά θα ήθελα να έχω άνετα ταξίδια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά αξίζει αυτή η χρηματική διαφορά για το 160 όπως και ο χρόνος αναμονής.Είδα σε κάποιο άλλο post εδώ πως το κινητήρα με τα 122 τον απαξιώνουν λίγο.

Με τον 122 θα εισαι στην κατηγορια auris και των υπολοιπων hatchback με παρεμφερη άλογα.

Απο το Rs στο 122 θα σου κακοφανει λίγο αλλα μια συνήθεια είναι ολα.

Για μενα ολα τα tsi έχουν μικρες διαφορες, αλλωστε 1400cc ειναι. Η δυνατότητα βελτίωσης εινάι όντως διαφορετικη και πολύ υπέρ του 160. Αν είναι να μπεις ομως σε τετοια μονοπάτια (ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ εννοω) μην πάρεις το 122 με το σκεπτικό οτι με 500€ γίνεται 160hp. Το ενα δεν θα έχει εγγύση και θα είναι πιεσμένο και το αλλα θα είναι stock και αν τυχον σου την βαρέσει κάποια στιγμη πειραματίζεσαι αναλόγως τα κέφια σου.

Τσεκαρε και πιθανές διαφορες (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν) σε αναρτήσεις και φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα απορω ποιος αγοραζει καινουργιο αυτοκινητο (με τα specs toy Golf) και εχει σαν πρωτο μελημα τις βελτιωσεις...........

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα απορω ποιος αγοραζει καινουργιο αυτοκινητο (με τα specs toy Golf) και εχει σαν πρωτο μελημα τις βελτιωσεις...........

Ποιό golf εννοείς? Γιατι αν εννοείς το 122 συμφωνω. Για τα gti ,ενα μεγάλο ποσοστό ενδιαφέρεται για το tuning potential του αυτοκινήτου που απο όσο δειχνει είναι αρκετα ευρύ και τις περισσοτερες φορές σχετικά ασφαλές.

Τα περιβόητα specs που αναφέρεις δεν είναι και τόσο φοβερά όσο νομίζεις. Εχει προχωρήσει η τεχνολογια και πλέον οι ιπποδυνάμεις βγενουν πιο ευκολα απο το παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.