Jump to content
Panosz

αγορα Golf Tsi

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum

Eχω βρει ενα GOLF TSI 08 και σκεπτομαι σοβαρα να το αγορασω για δευτερο αμαξι.

Καθως αυτην την στιγμη με εξυπηρετουσε ενα Corsa το οποιο δεν εκαιγε και ηταν και "σκυλι" απο αντοχες.

Επειδη ειμαι ασχετος απο VW μπορειτε αντικειμενικα να μου πειτε πως τα παει το εν λογω μοντελο απο θεμα αξιοπιστιας και καταναλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχει πάνω;

Ο οδηγός του τί είναι;; Λέω οδηγός και όχι ιδιοκτήτης (γιατί μπορεί πχ να ήταν το αμάξι για το γιό)

Αν είναι τρελαμένος πιτσιρικάς πιθανών να το έχει σκίσει το αυτοκίνητο.

Γενικά θα ακούσεις πολλές γνώμες αλλά να ξέρεις οτι συνήθως στα φόρουμ μπαίνει κάποιος για να βρεί λύση στο πρόβλημά του.

Δηλαδή πιό πολλά παράπονα θα ακούσεις.

Προσωπικά απο FSI πέρασα σε TSI

Μέρα με τη νύχτα ο κινητήρας.

Θεσσαλονίκη - Αθήνα έκαψα μισό τεπόζιτο και κάτι ψηλά.

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ χρειάστηκε αλλαγή σετ συμπλέκτη (εντός εγγύησης 30.000χλμ)

Κατα τα άλλα δεν έχω παράπονο απο το αυτοκίνητο.

Καλό είναι όμως να πας να το δεί δικός σου άνθρωπος να το βάλει και σε διαγνωστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορώ να σε βοηθήσω μιας κι εγώ είχα πρίν Corsa C 1.4 και τώρα Golf TSi 140.

Είναι περιττό ότι μεταξύ τους τα αυτοκίνητα δεν έχουν καμία επαφή. Η μέρα με τη νύχτα και λογικό λόγω διαφοράς κόστους.

Το Corsa ήταν ένα πάρα πολύ καλό και τίμιο αυτοκίνητο. Οικονομικότατο και πραγματικά σκυλί. Μόνο τρόμπα νερού μου είχε βγάλει στα 90.000χλμ που το είχα.

Το Golf για μένα είναι ένα εξίσου αξιόπιστο αυτοκίνητο και ό,τι πρόβλημα αντιμετωπίσεις να ξέρεις πως το έχει αντιμετωπίσει κι άλλος, είναι δηλαδή συγκεκριμένα και γνωστά κι ευτυχώς σχετικά χαμηλού κόστους. Εμένα μου έβγαλε πρόβλημα στη N75.

Σχετικά με την κατανάλωση, είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με το Corsa ως προς τη σχέση απόδοσης/κατανάλωσης. Εγώ βλέπω μία μέση κατανάλωση από 6.5 έως 9 lt/100km. και το πώς πάει δεν έχει καμία σχέση με το Corsa. Ελάχιστη παραπάνω κατανάλωση.

Πολύ πιο στιβαρό αμάξωμα αλλά τα περαιτέρω είναι λογικά λόγω διαφοράς τιμής. Είναι άδικο για το Corsa να το συγκρίνουμε με το Golf.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

Τον ιδιοκτητη δεν τον ξερω, ειναι μεσω εμπορου. Η τιμη ειναι κοντα στα 12χιλ και εχει πανω 20χιλ χιλιομετρα. Δεν ξερω τα εξτρα που εχει πανω καθως μου εχει πει οτι το παιρνει απο "τραπεζα" και δεν το εχει ακομη στα χερια του.

Αν θεωρησω οτι ειναι βασικη εκδοση , ειναι καλη τιμη τα 12? Ειμαι τελειως αδιαβαστος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρησω οτι ειναι βασικη εκδοση , ειναι καλη τιμη τα 12? Ειμαι τελειως αδιαβαστος.

Όχι απλώς καλή, κορυφαία! Μοντέλο '08, 20.000χλμ με 12.000 ευρώ δεν έχει ξαναγίνει!

Link to comment
Share on other sites

πολύ φτηνό είναι φίλε. για ψάξτο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οχι δεν ειναι αξιοπιστο .Ειναι ποιοτικο

H τιμη του ειναι πολυ καλη .ΚΑΙ Λογικη ....Εαν το εχει παρει 17 ποσο θα το πουλαγε δηλαδη ? 15.000?

Εαν ειναι απο τραπεζα ναι τετοια θα ειναι η τιμη .

Δες το με δικο σου μηχανικο ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.