Jump to content
ΓΙΩΡΓΟΣ-VAGARIOUS

ΛΑΔΙ Super Dymamic ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ SYPER DYNAMIC ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΙΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.ΕΧΩ ΕΝΑ AGU 1.8T.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ SYPER DYNAMIC ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΙΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.ΕΧΩ ΕΝΑ AGU 1.8T.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Από προσωπική εμπειρία είναι πάρα πολύ καλό κ τουλάχιστον σε μένα που είχα ήδη πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα όταν το χρησημοποίησα πρώτη φορά, είχα τρομακτική διαφορά στην κατανάλωση. Υπάρχει παρόμοιο θέμα όταν λεγόταν motor kote αντί για superdynamics, οπότε κάνε ένα search μπας κ το βρεις. Αν αυτός που θα το βάλεις έχει τα υλικά για μια live επίδειξη, θα μείνεις μλκς από τα αποτελέσματα που έχει σε σχέση με τα απλά λάδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανενα απο αυτου του ειδους τα προιοντα.Προτιμω να παρω ενα καλο λαδακι και καλες βαλβολινες παρα να βαζω προσθετα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προσθετα,ενισχυτικα μεταλλων ειναι και μετα απο σχεδον 9 χρονια συνεχους χρησης εχω να πω οτι Νασο χανεις που δεν εχεις βαλει!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προσθετα,ενισχυτικα μεταλλων ειναι και μετα απο σχεδον 9 χρονια συνεχους χρησης εχω να πω οτι Νασο χανεις που δεν εχεις βαλει!

Ο κατασκευαστης απαγορευει αυτα τα προιοντα στο λαδι του κινητηρα.Εξαλλου που ξερω κατα ποσο μεταβαλλουν τα χαρακτηριστικα του λαδιου που εχω βαλει;Μεταβολη σιγουρα υπαρχει εφοσον το λαδι ανακατευεται με αλλο υγρο.Το τι μεταβολη και ποση ειναι αγνωστο και δεν θα το εκανα.Προτιμω να βαζω ενα πολυ καλο λαδι οσο κ να μου κοστιζει αυτο.

Edited by NASOS_ea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σκοπος αυτου του λιπαντικου δεν ειναι να ανακατευτει με το λαδι και να το κανει καλυτερο...

αυτο παει και καθεται σε ολες τις μεταλίκες επιφανειες του μοοτερ/σασμαν και μειωνει κατα πολυ τις τριβες!

πραγματι ειναι πολυ καλο αυτο το υλικο απλα ποτε δεν θα εβαζα supercynamic...

βαζω μονο το γνησιο Motorkote...

αφητε που εδω στην ελλαδα εκτος του οτι δεν μας δινουν το γνησιο μας πιανουν και τον .... στην τιμη!

Link to comment
Share on other sites

σκοπος αυτου του λιπαντικου δεν ειναι να ανακατευτει με το λαδι και να το κανει καλυτερο...

αυτο παει και καθεται σε ολες τις μεταλίκες επιφανειες του μοοτερ/σασμαν και μειωνει κατα πολυ τις τριβες!

πραγματι ειναι πολυ καλο αυτο το υλικο απλα ποτε δεν θα εβαζα supercynamic...

βαζω μονο το γνησιο Motorkote...

αφητε που εδω στην ελλαδα εκτος του οτι δεν μας δινουν το γνησιο μας πιανουν και τον .... στην τιμη!

Δηλαδη παρα τις θερμοκρασιες που επικρατουν αυτο εχει την ιδιοτητα να μενει στις επιφανειες των μεταλλων;Τοτε εχω και καποιες αποριες.Ας δεχθω οτι ετσι ειναι και οτι μολις το βαλω στο λαδι αυτο θα καταφερει να διαχωριστει απο το λαδι και να παει να κολλησει πανω στα μεταλλα.Ποσο θα καταφερει να μεινει πανω στα μεταλλα;Για παντα;Αν ναι τοτε μια φορα αρκει να το βαλουμε και θα κρατησει για παντα.Αν παλι δεν κραταει για παντα τοτε αυτο που συμβαινει ειναι οτι με τον καιρο φευγει απο την επιφανεια των μεταλλων.Συνεπως , φευγοντας απο το μεταλλο που πηγαινει;Εξαυλωνεται;;;Ακομα και αν δεχθω οτι με τον καιρο καιγεται δε μπορω να μην δεχθω οτι με τις θερμοκρασιες που επικρατουν δεν θα υπαρξουν καποια παραγωγα του που θα εισχωρησουν μεσα στο λαδι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

οτι λεω απο αυτα μην νομιζεις οτι τα εχω δει live,απλα τα εχω διαβασει!

δεν ξερω αν εχεις δει το σχετικο βιντεο με την δοκιμη!

μπορει να υπαρχει και μια ακομα περιπτωση τα υλικα τα οποια αποτελειται να μην ανακατευονται με το λαδι το λαδι που βαζεις!

γενικα δεν κραταει για παντα...λεει οτι κραταει για 3 αλλαγες λαδιων!

μετα απο αυτο το διαστημα μπορει πολυ απλα να χανει τις ιδιοτητες του και να καιγεται,χωρις αυτο να σημαινει οτι ανακατευεται με το απλο λαδι!

τι να πω...μπορει να λεω και μπαρουφες...

οριστε και το βιντεο για οσους δεν το εχουν δει!

Edited by filips
Link to comment
Share on other sites

μην το φοβαστε,δεν δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα στον κινητηρα αλλα αντιθετα τον βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Μούφα είναι. Βαλβολίνη με πρόσθετα είναι.

Όσοι θέλουν να βάλουν το αυθεντικό Motorkote θα πάνε στο Λαμπριανίδη που είναι αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.

Google it και θα μάθετε τι παίζει με το Motorkote, Motorkote 100 και το Super Dynamic. :huh:

Link to comment
Share on other sites

αυθεντικο ειναι αυτο

5110XNVQT4L._SL500_AA280_.jpg

το φερνει κι ενας στο π.φαληρο..

το φερνει κι ενας αλλος που το πηρα εγω..(ενας φιλος δλδ το εφερε)

ι τιμη των 300 μλ στα 18 ευρω!

ετσι πληροφοριακα για να δουμε ποσο μας κλεβουν οι κυριοι superdynimic

Edited by filips
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα ένα γρήγορο search στο forum μπας κ βρω ένα αντίστοιχο θέμα πριν 2-3 χρόνια (δεν το βρήκα), που είχα στείλει mail στην μαμά εταιρία γιατί ο έλληνας αντιπρόσωπος κυκλοφορούσε κανονικό λάδι που περιείχε κ motorkote και είχε την επωνυμία αυτή, αλλά στο επίσημο αμερικάνικο site, δεν υπήρχε παρόμοια συσκευασία. Η απάντηση ήταν ότι είχε άδεια ο αντιπρόσωπος αυτός από τους ίδιους, καθώς επίσης ήταν γνήσιες κ οι συσκευασίες του απλού motorkote, παρότι ήταν διαφορετικές από αυτές της αμερικής. (όπως άλλωστε κ σε όλη την ευρώπη ήταν ίδιες ή παρόμοιες με την ελληνική). Με είχαν καθυσηχάσει ότι πρόκειτε για το ίδιο ακριβώς προιόν. Τώρα τι παίζει με το super dynamic και γιατί αλλάξαν το όνομα δεν έχω ιδεα, απλά σας λέω τι είχε γίνει τότε. Μάλιστα σε ένα από τα πολλά mails που είχαμε ανταλλάξει μου είχαν πει ότι επρόκειτω να αλλάξουν σύντομα αντιπρόσωπο.

Λοιπόν το βρήκα το θεμα που σας έλεγα κ πάρτε μια ιδέα για το τι έπαιζες από τότε... Να πω επίσης ότι η συζήτηση μεταξύ εμού κ των αμερικανών αντιπροσώπων είχε συνεχιστεί κ μετά από το mail που παραθέτω σε αυτό το θέμα κ μου είχαν πει διάφορα καλούδια, το σίγουρο ήταν ότι υπήρξε πρόβλημα με τον τότε αντιπρόσωπό τους λόγω επωνυμίας κ μη ορθής χρήσης αυτής. Ένας θεός ξέρει τι βάζουν μέσα στο dynamic λοιπόν. Πάντως εγώ είμαι υπερευχαριστημένος από το motorkote αντιτριβικό (και από τα λάδια έμεινα ευχαριστημένος που ήταν κ ο λόγος αντιπαράθεσης με τον tsakis).

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...15568&st=20

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά αυτό το λάδι από τον άρη είναι????Αν είναι τόσο καλό όσο φαίνεται στο βίντεο γτ τότε δεν το χρησιμοποιούν όλοι???Αφού μλστ δίνει και +18% ιπποδύναμη????Δλδ αν είμαι 270 άλογα θα πάω 350!! :huh::lol: :lol: :lol:

Χωρίς πλάκα,τόσο καλό είναι??? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το γνησιο ειναι καλο???Το εχει δοκιμασει καποιος να μας πει τη γνωμη του?Γιατι κ εγω το Superdynamic ειχα δοκιμασει στο σασμαν κ ειδα καλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ?ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ?ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟ ΓΛΥΚΑ.ΜΟΥ ΨΙΛΟΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ ΩΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

τοσα ποστ ρε παιδια,χαμενα πανε;

το γνησιο χρησιμοποιω εδω και 9 χρονια και οι εντυπωσεις ειναι μονο θετικες!ο αποκλειστικος αντ/πος για το μοτορκοτε στην Ελλαδα ειναι ο Λαμπριανιδης.απο εκει το αγοραζω παντα και σε εξαιρετικη τιμη σχεδον οσο εχει και στο αμερικα.μαλιστα,την τελευταια φορα που το αγορασα(πριν 9 μηνες)πηρα την μεγαλη συσκευασια των 16oz(473ml) με κοστος 25 ευρω.εβαλα οσο επρεπε σε μηχανη και κιβωτιο και μου περισσεψε ποσοτητα 6oz(177ml).φωτος που μολις εβγαλα φρεσκες φρεσκες.

i8see9bc06g1vrkmx26n.jpg

z6l9jwr7l1dgppjbbd7c.jpg

2imk06kvvw8ldjuy3nm6.jpg

αντε και καλες αγορες! :)

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=sh...1&Itemid=57

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλαω για λαδι μοτορκοτε αλλα για το ενισχυτικο(αντιτριβικο)

εγω το ειχα παρει σε μαυρη συσκευασια τα 295 μλ 18 ευρω!

μιας που ειδα και το σιτε (trade wind) θυμηθηκα οτι αυτο ειναι που μου το εφερε ο κολλητος μου

απλα να αναφερω οτι εγω στο σαχο μου λογω του συγχρονιζε 1ης-2ας που γρατζουναγε συνεχεια στα ζορια (η αλλαγη σε 2α)...μετα που εβαλα μοτορκοτε επαψε να γρατζουναει συνεχεια και για διαστηματα δεν κανει τπτ!

δεν λεω οτι το γιατρεψε αλλα οτι λογω του οτι μειωθηκαν οι τριβες λογικα επαψε να το κανει συνεχεια!

εγω αυτο το θεωρω μεγαλο συν σε αυτο το λιπαντικο!

εχω βαλει και στα λαδια επιπλεον..εκει δεν μπορω να πω οτι ειδα κατι τρομερο, αλλα σιγουρα, κρινοντας απο το σασμαν καλο θα κανει!

οσο για super dynamic και motorkote (το αμερικανικο) να πω το εξης απο γνωστο που εστειλε mail στην motorkote για το αν υπαρχει καποια σχεση με την superdynamic σαν εταιρια και η απαντηση ηταν οτι ουδεμια σχεση με αυτο το λιπαντικο!

μπορει σαν προιοντα να χρησημοποιουν τα ιδια (σχεδον) υλικα...αυτο δεν το κανει αυτοματα ιδιο!

Edited by filips
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλαω για λαδι μοτορκοτε

γιατι ποιος μιλησε;ολοι στο αντιτριβικο αναφερομαστε οπως αυτο φαινεται στις φωτο που εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

n ΝΑΣΑ το χρησιμοποιει??????????????????????????γιατι αν δεν ειναι καλο για αυτην δεν κανει για το γκολφακι μου

.........παει και εμενα διαστημικα,........

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ας δεχθω οτι μειωνει τις τριβες κλπ.Αυτο με την αυξηση ιπποδυναμης κατα 10% μου φαινεται ψεμα.Εγω δηλαδη απο 140 πρεπει να παω στα 154 αλογακια;;Για επικοινωνιακο τρικ μου κανει διοτι αν ηταν μονο για τις τριβες κλπ κλπ δεν θα το αγοραζαν πολλοι.Οι τυποι ξερουν οτι αν δεν πουν τη μαγικη φρασουλα "αυξηση ιπποδυναμης" ωστε να κεντρισουν το ενδιαφερον δε θα πιασουν τις πωλησεις που θελουν.Το θεμα ομως ειναι οτι τα αλογα δεν ειναι πασατεμπο.Ενας ανθρωπος δε βρεθηκε να κανει μια μετρηση ιπποδυναμης;Ελπιζω παντως να βρεθει γιατι θα εχει πολυ γελιο να δουμε τα αποτελεσματα. :D

Link to comment
Share on other sites

προφανως αυτο προκυπτει οτι λογω των μειωμενων τριβων στα εξαρτηματα εξ ου και αυτη η μικρη αυξηση της ιπποδυναμης/ροπης.μικροτερη αντισταση,λιγοτερα φορτια,αυξηση επιδοσεων.αυτο που εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι ο κινητηρας δουλευει πιο στρωτα,σχεδον αθορυβος και με γραμμικοτητα στις στροφες καθως ανεβαινουν.κρυα ξεκινηματα δεν ξερω τι σημαινουν οπως και ποτε οσο και αν εχω ζορισει/προσπαθησει να ζορισω τον κινητηρα δεν εχει ανεβει η θερμοκρασια του .η καταναλωση ειναι ελαφρα μικροτερη σε σχεση με πριν αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο εφοσον οσο βυθιζεται το δεξι πενταλ τοσο ανεβαινει και η καταναλωση.

προσωπικα πιστευω και εχω διαπιστωσει οτι κανει αυτα που υποσχεται αλλα οχι στον βαθμο που αναφερει(αμερικανικες υπερβολες).ο λογος για την αυξηση της ιπποδυναμης.ξερουμε οτι παραπλανητικες διαφημισεις και υποσχεσεις που δεν εχουν βαση στην αμερικη τιμωρουνται με αγωγες πολλων εκατομμυριων δολλαριων και οχι με προστιματακια των 3χιλιαδων ευρω που ριχνουν στην Ελλαδα.ως εκ τουτου πιστευω οτι το προιον ειναι αξιοπιστο διαφορετικα θα ειχε αλλη τυχη.εξαλλου τα αμερικανικα προιοντα και ειδικοτερα για τα αυτοκινητα ειναι τα καλυτερα στον κοσμο πχ meguiars,stp κλπ

οπως και να εχει εδω αποψεις ανταλλασουμε και τελικος κριτης ειναι ο ιδιος ο ιδιοκτητης που αποφασιζει για το αμαξι του.σχολια,διορθωσεις,εντυπωσεις καλοδεχουμενα :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟ ΣΤΡΩΤΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.