Jump to content
makaros

Carbon Aero Form Simota

Recommended Posts

Makis71, εντυπωσιακος σχεδιασμος και 100% hand made η Simota σου.. Την ιδια σκεφτομουν κι εγω..

Ομως, παρ'ολο που στο επισημο site υποσχεται 8-10 αλογα αν θυμαμαι καλα, διαβασα σε site του εξωτερικου αλλα κ σε βιντεακια απο το youtube που το εχουν δοκιμασει οτι μειωνει την αποδοση του κινητηρα κι αυτο λογω του ζεστου αερα που εισερχεται μεσα.. Ετσι το σκεφτηκα αρκετα και λογω της αναλογιας τιμης-προϊοντος-τελικου αποτελεσματος, ακυρωσα την αγορα της..

Ευχομαι να διαψευσθω και να σου προσφερει τα μεγιστα..

Μεταφερω λογια ατομων που το δοκιμασαν:

sweetsmilerz:

"carbon fiber intakes makes you lose more power,the hot air can get in and makes you lose hp...so that is why carbon fiber is not good"

T88M3:

"Well, actually carbon doesn't transfer heat like an aluminum or plastic intake.

Although if you're sucking hot air in, you're not really going to gain anything."

Σημ.: Ευκαιρια που θα εισαι Κοζανη να γνωριστουμε απο κοντα σε συναντηση και με τα υπολοιπα παιδια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση ειναι μετρηση με vag com της θερμοκρασιας εισαγωγης μονο τοτε θα δουμε τι παιζει αν και απο την θεση που ειναι λογικο ειναι να τραβα ζεστο αερα , καλυτερη λυση προσωπικα ειναι εισαγωγη που τραβαει αερα απο χαμηλα κοντα στο προβολακι ομιχλης ( οπως η δικη μου :lol: )

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση ειναι μετρηση με vag com της θερμοκρασιας εισαγωγης μονο τοτε θα δουμε τι παιζει αν και απο την θεση που ειναι λογικο ειναι να τραβα ζεστο αερα , καλυτερη λυση προσωπικα ειναι εισαγωγη που τραβαει αερα απο χαμηλα κοντα στο προβολακι ομιχλης ( οπως η δικη μου :lol: )

Συμφωνω απολυτα αν κι εκει υπαρχει ενας μικρος ενδοιασμος για τον κινδυνο εισροης π.χ νερου..

Με μια καλη πατεντα ομως πιστευω να λυνεται... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες οι εισαγωγές και της simota και της forge αλλά φοβάμαι την ποιότητα του εισερχόμενου αέρα. Η τουρμπίνα θέλει μεγάλη καθαρότητα. Το παραμικρό σκουπιδάκι μπορεί να προκαλέσει μη αναστρέψιμη βλάβη. Δεν έχω δει κανεναν να μιλάει για αυτό. Οι εταιρείες ασχολούνται μόνο με τον όγκο και τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

αφου τις αναφερατε ολες πανω κατω για την vflow τι λετε???κομπλε!δεν εχω εντυπωσεις ακομη..

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση ειναι μετρηση με vag com της θερμοκρασιας εισαγωγης μονο τοτε θα δουμε τι παιζει αν και απο την θεση που ειναι λογικο ειναι να τραβα ζεστο αερα , καλυτερη λυση προσωπικα ειναι εισαγωγη που τραβαει αερα απο χαμηλα κοντα στο προβολακι ομιχλης ( οπως η δικη μου :lol: )

Και η δική μου!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Eχεις και πρόγραμμα, σωστά?

55 άλογα απώλεια πολλά δεν είναι?

to maha δεν μετραει τροχο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη σκούπα και απο ότι φαίνετε αποδίδει φίλε Μάκη. Να χαίρεσαι το αμαξάκι σου. 215 άλογα μόνο με πρόγραμα και την σκούπα?? Χωρίς εξάτμιση??

Ειμαι στην ερευνα για το θεμα εξατμιση....αργα και σωστα βηματα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη σκούπα και απο ότι φαίνετε αποδίδει φίλε Μάκη. Να χαίρεσαι το αμαξάκι σου. 215 άλογα μόνο με πρόγραμα και την σκούπα?? Χωρίς εξάτμιση??

Ναι, φανταστικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο Jetta είναι από τα πιο όμορφα και δυνατά που κυκλοφορούν. Μάκη έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Στη δυναμομέτρηση αναγράφεται manual transmission ενώ έχεις dsg6. Βάλε και καμιά φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ερευνα για το θεμα εξατμιση....αργα και σωστα βηματα παντα!

Επειδή είμαι στο ψάξιμο για πρόγραμμα(και εξάτμιση) στο 6αρι μου (160hp),αν επιτρέπεται τί φοράς τώρα πάνω γιατι είναι φανταστικα τα αποτελέσματα σου για μόνο φίλτρο-πρόγραμμα. ¶ντε μπας και συνέλθω απο το χουνέρι που μου εφτιαξε ένα Ibiza Cupra DSG.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο Jetta είναι από τα πιο όμορφα και δυνατά που κυκλοφορούν. Μάκη έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Στη δυναμομέτρηση αναγράφεται manual transmission ενώ έχεις dsg6. Βάλε και καμιά φωτογραφία...

Τι κανεις φιλε ,καλα?

Το ξερω οτι γραφει manual αλλα ετσι και αλλιως στο manual μπαινει το DSG για να μετρηθει και με πατημα καλο μετα τις 3000 για να μη κανει kick down

Τι λενε οι ζαντες??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στο ψάξιμο για πρόγραμμα(και εξάτμιση) στο 6αρι μου (160hp),αν επιτρέπεται τί φοράς τώρα πάνω γιατι είναι φανταστικα τα αποτελέσματα σου για μόνο φίλτρο-πρόγραμμα. ¶ντε μπας και συνέλθω απο το χουνέρι που μου εφτιαξε ένα Ibiza Cupra DSG.

Επειδη ειναι απο τα πρωτα JETTA GT που εχουν ερθει φοραει τα εξης

1.blow off valve :03C 145 710D (VW part)

2.spark plugs bosch F5DPOR

3.simota carbon aero form cf660-20

4.Και τους τελευταιους πολλαπλασιαστες που δινει η VW δεν θυμαμαι ολο τον κωδικο αλλα τελειωνει σε F

5.Kαι βεβαια custom προγραμμα απο τους E-Tuners

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΡΙΤΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΕΛΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις φιλε ,καλα?

Το ξερω οτι γραφει manual αλλα ετσι και αλλιως στο manual μπαινει το DSG για να μετρηθει και με πατημα καλο μετα τις 3000 για να μη κανει kick down

Τι λενε οι ζαντες??

Μια χαρά όλα. Οι ζάντες απίθανες, με Goodyear Assymetrico F1, τιμόνι πολύ πιο κοφτερό και κράτημα στο θεό!!! Σε σχέση με τις 16" απλά καμία σχέση. Τώρα πρέπει να το χαμηλώσω λίγο. Την εισαγωγή πάντως δεν την πειράζω. Ισως βγάλω αργότερα τον πνίχτη. Μπράβο για τους κωδικούς, ιδιαίτερα χρήσιμοι.

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι απο τα πρωτα JETTA GT που εχουν ερθει φοραει τα εξης

1.blow off valve :03C 145 710D (VW part)

2.spark plugs bosch F5DPOR

3.simota carbon aero form cf660-20

4.Και τους τελευταιους πολλαπλασιαστες που δινει η VW δεν θυμαμαι ολο τον κωδικο αλλα τελειωνει σε F

5.Kαι βεβαια custom προγραμμα απο τους E-Tuners

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΡΙΤΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΕΛΙΟ

Προφανώς στο 6αρι που έχω εγώ θα είναι οι καινούργιοι πολλαπλασιαστές και σκάστρα σωστά??

Φανταστικό αποτέλεσμα αφου ουσιαστικά είσαι μονο φίλτρο-πρόγραμμα!!

Edited by KostasVITSI
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο 6αρι που έχω εγώ θα είναι οι καινούργιοι πολλαπλασιαστές και σκάστρα σωστά??

Φανταστικό αποτέλεσμα αφου ουσιαστικά είσαι μονο φίλτρο-πρόγραμμα!!

το 6αρι εχω και εγω αλλα DSG ,βγαλε το καλλυμα του κινητηρα και δες τι γραφουν πανω οι πολλαπλασιαστες.....εμενα τελειωναν με Ε και εβαλα τους F

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά όλα. Οι ζάντες απίθανες, με Goodyear Assymetrico F1, τιμόνι πολύ πιο κοφτερό και κράτημα στο θεό!!! Σε σχέση με τις 16" απλά καμία σχέση. Τώρα πρέπει να το χαμηλώσω λίγο. Την εισαγωγή πάντως δεν την πειράζω. Ισως βγάλω αργότερα τον πνίχτη. Μπράβο για τους κωδικούς, ιδιαίτερα χρήσιμοι.

Οντως το F1 κορυφη,το φοραγα πριν

Link to comment
Share on other sites

Στο topic Βελτιωμενα αυτοκινητα μελων ολοκληρωμενη παρουσιαση και βιντεο με ηχο απο τη SIMOTA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.