Jump to content
stig

Τριγμός στη δεξιά πλευρά

Recommended Posts

Καλησπέρα once again!

Ξέρω πως υπάρχουν ήδη threads για τριγμούς αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για έναν συγκεκριμένο τριγμό που έχω από την πρώτη στιγμή που πήρα το Golf.

Ο τριγμός προέρχεται σίγουρα από τη μεριά του συνοδηγού και μάλλον από το μπροστά μέρος, μπροστά στο συνοδηγό. Ακούγεται μόνο όταν ο δρόμος είναι σχετικά ανώμαλος κι έχει αστάθειες, π.χ. άσφαλτος όπως αυτή σε πεζόδρομους και κάνει ένα συνεχές και σταθερό τακτακτακ.... (πώς αλλιώς να το πώ). Δε μου ακούγεται για μεταλλικός, μαλλον πιο πολύ "πλαστικός" θα έλεγα. Είχα δοκιμάσει να βγάλω τον δεξί αεραγωγό και να ψεκάσω όπου μπορώ σπρέυ σιλικόνης αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Θα μπορούσε να προέρχεται από τον αεραγωγό που βρίσκεται στη μπροστά δεξιά κολώνα αλλά δεν έχω πρόσβαση εκεί.

Μήπως έχει κάποιος το ίδιο ακριβώς τριγμό και αν έχει βγάλει κάποια άκρη; Πίστευα ότι το καλοκαίρι με τις ζέστες θα μειωνόταν αλλά δε μειώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχεται να ειναι το προσκεφαλο.Κατεβασε το τελειως.

Θα το δοκιμάσω αν και δε νομίζω γιατί φαίνεται να είναι από την μπροστά δεξιά μεριά του συνοδηγού!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοίξεις το πλαινό κομμάτι του ταμπλώ και να σφίξεις όσες βίδες βλέπεις!

Πώς μπορώ να ανοίξω το πλαϊνό κομμάτι του ταμπλώ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοίξεις το πλαινό κομμάτι του ταμπλώ και να σφίξεις όσες βίδες βλέπεις!

+1 επισης κρατα σταθερο το ντουλαπακι με το χερι σου ενδεχεται να τριζει λιγο εκεινο ποτε δε ξερεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε δε ξερω αν θα σε βοηθησω αλλα δοκιμασε.εμενα ακουγονταν τριγμοι αριστερα δεξια απο τις ζωνες ασφαλειας.πλαστικος ηχος περιεργος.θεωρουσα πως δεν εχουν κουμπωσει τα πλαστικα εκει στη περιοχη.εκανα λαθος ομως.ο ηχος προερχοταν απο τα λαστιχα περιμετρικα των πορτων που ειναι εφαρμοσμενα στο αμαξωμα.κατα τυχη εβαλα σπρει σιλικονης σε ολα τα λαστιχα κ οι θορυβοι εξαφανιστηκαν,ως δια μαγειας.δοκιμασε μηπως εχεις κεσυ τιποτα παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ν' αλλάξεις θέση στο κάθισμα του συνοδηγού- μπορεί να μην έχει ΄κουμπώσει' καλά. Σ' εμένα τουλάχιστον αυτό έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο παιδες ακουω και εγω ενα παραξενο ηχο που προερχεται απο την πλευρα του συνοδηγου μπροστα δεξια.Πολλες φορες μαλιστα ειναι παρατεταμενος, εχω δοκιμασει να ανοιξω το ντουλαπακι να μηπως ειναι απο εκει αλλα δεν ειναι.Εκανα εναν ελενχο και στο καθρεφτακι απο πανω αλλα παλι τπτ.Εγω απογοητευτει πολυ με τον συγκεκριμενο ηχο καθως καθε μερα ακουγεται και πιο εντονα και ειναι ειδιαιτερα ενοχλητικος.Επισης να προσθεσω οτι εχω περασει ολα τα σημεια με σπρευ σιλικονης αλλα τπτ(εχω παρει ενα της wurth).Ακομα και το καλυμα στο πλαι του ταμπλο ανοιξα και εσφυξα τις βιδες αλλα παλι τπτ.Ειναι κριμα να εχει η καμπινα του αυτοκινητου πολυ καλη ποιοτητα και να ειναι η συναρμολογησει χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο παιδες ακουω και εγω ενα παραξενο ηχο που προερχεται απο την πλευρα του συνοδηγου μπροστα δεξια.Πολλες φορες μαλιστα ειναι παρατεταμενος, εχω δοκιμασει να ανοιξω το ντουλαπακι να μηπως ειναι απο εκει αλλα δεν ειναι.Εκανα εναν ελενχο και στο καθρεφτακι απο πανω αλλα παλι τπτ.Εγω απογοητευτει πολυ με τον συγκεκριμενο ηχο καθως καθε μερα ακουγεται και πιο εντονα και ειναι ειδιαιτερα ενοχλητικος.Επισης να προσθεσω οτι εχω περασει ολα τα σημεια με σπρευ σιλικονης αλλα τπτ(εχω παρει ενα της wurth).Ακομα και το καλυμα στο πλαι του ταμπλο ανοιξα και εσφυξα τις βιδες αλλα παλι τπτ.Ειναι κριμα να εχει η καμπινα του αυτοκινητου πολυ καλη ποιοτητα και να ειναι η συναρμολογησει χαλια.

το σωληνακι της βενζινης ειναι που περναει πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου...τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά εγώ έχω εντοπίσει εδώ και καιρό τον δικό μου τριγμό.

Νόμιζα ότι ήταν από τη δεξιά πόρτα, στο ύψος περίπου το καθρέφτη αλλά έκανα λάθος. Τελικά προερχόταν από τη δεξιά μεριά του λεβιέ. Δες εικόνα παρακάτω. Έχω βάλει ένα κομμάτι τσόχας ανάμεσα κι έχει σχεδόν εξαφανιστεί.

2006volkswagenr32interi.th.jpg

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μαγκες σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και τις προτασεις που μου κανατε.Απο το πρωι μεχρι τωρα ψαχνομουν και εκανα δοκιμαστικα στο αμαξι και δοκιμασα και αυτα που μου προτεινατε.Τελικα μαλλον την βρηκα την λυση(λεω μαλλον γιατι ποτε δεν ξερεις την επομενη μερα μπορει να αρχισει παλι) καθως εσφυξα τις 3 βιδες που βρισκονται κατω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματησε αυτος ο ενοχλητικος ηχος.Μακαρι να ηταν αυτο!Οσες φοερς το εκανα βολτα δεν ακουσα τπτ και μαλιστα το πηγα και σε σαγρε δρομο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.