Jump to content
c3250

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Θελω να ρωτησω κατι ?εχω λαστιχα 235/45/17 τι αλλη διασταση μπορουμε να βαλουμε εκτος απο αυτη ?χωρης να αλαξουμε ζαντα.....

Edited by Nikolaos40
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Θελω να ρωτησω κατι ?εχω λαστιχα 235/45/17 τι αλλη διασταση μπορουμε να βαλουμε εκτος απο αυτη ?χωρης να αλαξουμε ζαντα.....

Κανονικά δεν μπορείς να βάλεις καμμία άλλη διάσταση.

Αν όμως δεν σε πειράζει να χαμηλώσεις 4,5 χιλιοστά και θεωρήσουμε ότι το ABS δεν θα μπερδευτεί βάλε 225/45/17, το οποίο είναι εντός επιτρεπόμενων ανοχών,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Θελω να ρωτησω κατι ?εχω λαστιχα 235/45/17 τι αλλη διασταση μπορουμε να βαλουμε εκτος απο αυτη ?χωρης να αλαξουμε ζαντα.....

http://www.1010tires.com/tiresizecalculator.asp

Βάλε πάνω την μαμά διάσταση, και μετά πειραματίσου από κάτω τι άλλο θα ήθελες να βάλεις. Θα σου βγάλει αποκλείσεις κλπ και θα έχεις μια καλή εικόνα, πόσο σωστός ή λάθος είσαι... :D

Από ότι βλέπω, αυτό με την λιγότερη απόκλειση, είναι 215/50/17... (-0,55%)

Αν όμως δεν σε πειράζει να χαμηλώσεις 4,5 χιλιοστά και θεωρήσουμε ότι το ABS δεν θα μπερδευτεί βάλε 225/45/17, το οποίο είναι εντός επιτρεπόμενων ανοχών,

Αυτή η διάσταση είναι +1,4%... Καλύτερα το 215/50/17...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

215/45 17? βγαίνουν και σε αυτή την διάσταση ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα θα ηθελα να μου πειτε και για ποιο μεγαλη διασταση ??????απο την 235/45/17 που εχω αλλα με την ιδια ζαντα ......thanks

Link to comment
Share on other sites

http://www.1010tires.com/tiresizecalculator.asp

Βάλε πάνω την μαμά διάσταση, και μετά πειραματίσου από κάτω τι άλλο θα ήθελες να βάλεις. Θα σου βγάλει αποκλείσεις κλπ και θα έχεις μια καλή εικόνα, πόσο σωστός ή λάθος είσαι... :(

Από ότι βλέπω, αυτό με την λιγότερη απόκλειση, είναι 215/50/17... (-0,55%)

Αυτή η διάσταση είναι +1,4%... Καλύτερα το 215/50/17...

Έτσι ενημερωτικά σας λέω ότι το πιο φτηνό σε 215/50/17 είναι το αρχαίο DUNLOP SP SPORT 01, που κοστίζει μόνο 840 ευρώ :(

Για τα υπόλοιπα σίγουρα δεν θέλετε ούτε ν' ακούσετε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ενημερωτικά σας λέω ότι το πιο φτηνό σε 215/50/17 είναι το αρχαίο DUNLOP SP SPORT 01, που κοστίζει μόνο 840 ευρώ :(

Για τα υπόλοιπα σίγουρα δεν θέλετε ούτε ν' ακούσετε.

ayto poso kanei????? SportContact 3 SSR 235/45 R17 97W ksereis???????? kai mia gnomi gia to Yokohama c. drive 235/45 R17 97W kserei kaneis ?na mas pei ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα θα ηθελα να μου πειτε και για ποιο μεγαλη διασταση ??????απο την 235/45/17 που εχω αλλα με την ιδια ζαντα ......thanks

¶κουσε φίλε Nikolaos40

Αυτά που ζητάς δεν γίνονται στην τύχη, δεν παίζουμε με τα λάστιχα και τις ζάντες.

Αν θέλεις απάντηση δώσε μου συγκεκριμένα στοιχεία:

Μοντέλο αυτοκινήτου

Χρονολογία κατασκευής

Πλάτος και διάμετρος της ζάντας σου

Καρέ και offset της ζάντας σου (τα γράφει στο πίσω μέρος)

Link to comment
Share on other sites

¶κουσε φίλε Nikolaos40

Αυτά που ζητάς δεν γίνονται στην τύχη, δεν παίζουμε με τα λάστιχα και τις ζάντες.

Αν θέλεις απάντηση δώσε μου συγκεκριμένα στοιχεία:

Μοντέλο αυτοκινήτου

Χρονολογία κατασκευής

Πλάτος και διάμετρος της ζάντας σου

Καρέ και offset της ζάντας σου (τα γράφει στο πίσω μέρος)

Το αμαξι ειναι το Passat 20 tfi και η χρονολογια ειναι το 2007 τα λαστιχα ειναι τα 235/45/17 ,αλλα δεν τα θυμαμε δεν εχω και τα βιβλια μαζι μου ,τα καρε και τα offset δεν εχω ιδεα τι ειναι ???

ayto poso kanei????? SportContact 3 SSR 235/45 R17 97W ksereis???????? kai mia gnomi gia to Yokohama c. drive 235/45 R17 97W kserei kaneis ?na mas pei ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι το Passat 20 tfi και η χρονολογια ειναι το 2007 τα λαστιχα ειναι τα 235/45/17 ,αλλα δεν τα θυμαμε δεν εχω και τα βιβλια μαζι μου ,τα καρε και τα offset δεν εχω ιδεα τι ειναι ???

ayto poso kanei????? SportContact 3 SSR 235/45 R17 97W ksereis???????? kai mia gnomi gia to Yokohama c. drive 235/45 R17 97W kserei kaneis ?na mas pei ?

Ευχαριστω

Το SSR που το βρήκες ?

Είναι ο συμβολισμός της Continental για τα RunFlat ελαστικά της (SSR=SelfSuportingRim).

Δεν επιτρέπεται να τα βάλεις αυτά, αν δεν προβλέπονται από την VW.

Εν πάσει περιπτώση τα συμβατικά SportContact3 235/45/R17 97W κοστίζουν 680 ευρά.

Όσο για τα Yoko, άστα καλύτερα γιατί δεν ξέρουν τί ζητάνε με τα λεφτά που τα πουλάνε οι Γιαπωνέζοι.

Link to comment
Share on other sites

Το SSR που το βρήκες ?

Είναι ο συμβολισμός της Continental για τα RunFlat ελαστικά της (SSR=SelfSuportingRim).

Δεν επιτρέπεται να τα βάλεις αυτά, αν δεν προβλέπονται από την VW.

Εν πάσει περιπτώση τα συμβατικά SportContact3 235/45/R17 97W κοστίζουν 680 ευρά.

Όσο για τα Yoko, άστα καλύτερα γιατί δεν ξέρουν τί ζητάνε με τα λεφτά που τα πουλάνε οι Γιαπωνέζοι.

Καλημερα στειλε μου pm απο που θα τα παρω εδω για αθηνα ρωταω και θελω να αλλαξω λαστιχα!!!!!! πολυ καλη τιμη !!!!!σιγνομη αν σε κουρασα....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι το Passat 20 tfi και η χρονολογια ειναι το 2007 τα λαστιχα ειναι τα 235/45/17 ,αλλα δεν τα θυμαμε δεν εχω και τα βιβλια μαζι μου ,τα καρε και τα offset δεν εχω ιδεα τι ειναι ???

ayto poso kanei????? SportContact 3 SSR 235/45 R17 97W ksereis???????? kai mia gnomi gia to Yokohama c. drive 235/45 R17 97W kserei kaneis ?na mas pei ?

Ευχαριστω

να υποθεσω πως θες το S-drive και οχι το C-drive?

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω πως θες το S-drive και οχι το C-drive?

Το S.Drive δεν βγαίνει σ' αυτή τη διάσταση :D

Μόνο το C.Drive (750 φεύγα) και το ADVAN Sport (850 φεύγα) :D :D

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι το Passat 20 tfi και η χρονολογια ειναι το 2007 τα λαστιχα ειναι τα 235/45/17 ,αλλα δεν τα θυμαμε δεν εχω και τα βιβλια μαζι μου ,τα καρε και τα offset δεν εχω ιδεα τι ειναι ???

ayto poso kanei????? SportContact 3 SSR 235/45 R17 97W ksereis???????? kai mia gnomi gia to Yokohama c. drive 235/45 R17 97W kserei kaneis ?na mas pei ?

Ευχαριστω

νικο χτες ρωτησα για αυτες τις διαστασεις για το δικο μου 1.8 τσι ,το pirelli p zero που θεωρειτε ισως το καλυτερο στη κατηγορια του σε λαστιχα που δεν ειναι και αποκλιστηκος αντιπροσωπος της πιρελι και μουπε 830 ευρω , ρωτησα επισης για το michelen sport pilot το οποιο και αυτο φιγουραρει στα καλυτερα 740 ευρω . ο κουνιαδος μου εβαλε πριν απο κανα τετραμηνο τα SportContact 3 225 -45 -17 στο δικο του γυρο στα 640 ευρω απο αντιπροσωπο της πιρελι αν θυμαμαι καλα .

Link to comment
Share on other sites

εγώ φιλική τιμή έβαλα ακριβώς εδώ και 10 μίνες στα 650 τα Sport Contact 3 225/40 18X7.5 ζάντα στο passat μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum και μπορώ να πω ότι έχετε κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά! Έχω το Passat 1.6 Sportline 2006 και θέλω να αλλάξω τα ελαστικά, τώρα φοράει Bridgestone Turanza ER300 215/55 ZR16 97W. Τι προτείνετε? Bridgestone? Continental? Michelin? Goodyear? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε,και ευχαριστώ εκ μέρους όλου του club για τα καλά σου λόγια.Υπάρχουν πολλά ανοικτά τοπικ για τα λάστιχα.Σου παραθέτω ένα που πιστεύω πως θα σε βοηθήσει:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=15349

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε,και ευχαριστώ εκ μέρους όλου του club για τα καλά σου λόγια.Υπάρχουν πολλά ανοικτά τοπικ για τα λάστιχα.Σου παραθέτω ένα που πιστεύω πως θα σε βοηθήσει:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=15349

Σ'ευχαριστώ πολύ Professor! Να'σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες φιλε στην παρεας.

Σχετικα με αυτο που ψαχνεις,επειδη υπαρχουν πολλα ανοιχτα θεματα ηδη,ενα απο αυτα ειναι αυτο που αναφερει ο professor απο πανω,αυτο κλειδωνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.