Jump to content
stig

Κοπανάει μπροστά!

Recommended Posts

Καλημέρα!

Δεν ξέρω τί άλλο τίτλο να έβαζα!

Από προχθές, όταν περνάω από ανωμαλίες, λακουβίτσες κλπ., ακούγεται ένα σαν "τράνταγμα", σαν τριγμός κάπου μπροστά αριστερά. Θα μπορούσε να είναι κάτι στο χώρο της μηχανής που έχει λασκάρει, έχει χαλαρώσει και κοπανάει, θα μπορούσε να είναι και κάτι χειρότερο π.χ από ανάρτηση.

Είχε ποτέ κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρομοιο προβλημα φιλε και αλλαξα τα παντα, ολες τις βασεις τις μηχανης, σινεμπλοκ ψαλιδιων και τις βασεις των αμορτισερ που τελικα μαλλον αυτες δημιουργουσαν αυτον τον ηχο στις ανωμαλιες. Να σου πω, δοκιμασε να πας να ανεβεις μια ραμπα γκαραζ με το τιμονι τερμα αριστερα με λιγο παραπανω φορα. Αν σου κανει παλι αυτο το κρικ, γκλουκ, κλακ (οπως το ακουει ο καθενας!) παιζει να εχεις το ιδιο που ειχα κι εγω. Δεν αποκλειεται να ειναι και το αμορτισερ. Τωρα το τι απ'ολα φταιει στην περιπτωση σου ειναι δουλεια του μαστορα σου. Αν πας αντιπροσωπια θα σε γδαρουν. Ασε που μπορει να το πας και να σου πουν δεν εχει τιποτα (γιατι προφανως βολτα δεν το βγαζουν να το ακουσουν) οπως μου ειχαν πει εμενα και να χρεωσουν και 55¤ τον ελεγχο!!! Επισης μου ειχαν βγαλει κοστολογιο 350 ¤ εργασια για 5,5 ωρες δουλειας για να αλλαξουν βασεις μηχανης και σε συνεργειο εδωσα 120 για το ιδιο πραγμα!!!

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο ήχος θα έλεγα δεν είναι τόσο μεταλλικός όσο έντονος πλαστικός ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το κανει αυτο τοσο εμπρος οσο και πισω....περισσοτερο μπροστα!Αλλαξα τα παντα αλλα τιποτα,μαλλον η αντιπροσωπια με δουλεψε και δεν αλλαξε τιποτα καθοτι το αυτοκινητο στην εγγυηση.Τριζει και κοπαναει χειροτερα απο το φορτηγακι του'87 που εχω...Η μοναδικη λυση ειναι Powerflex complete set γυρω στο 500 αρι!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ακριβως το ιδιο πραγμα κανει ειδικα οταν ξεκιναω το πρωι που εχει κρυο ή υγρασια και περναω καποιο σαμαρακι με χαμηλη ταχυτητα. Τι μπορει να θελει αλλαγη ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αν ελεγα το "αυτοκινητο οπως ειναι" θα με τρωγατε ζωντανο :thumbsup: γι'αυτο δεν το λεω tongue.gif

Οπως εγραψα και πριν PowerFlex complete set και εισαι jet!Βεβαια ριξε και κανενα ευχελαιο...ποτε δεν ξερεις ;):rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

το ¨"κρικ, γκλουκ, κλακ (οπως το ακουει ο καθενας!)" μου ειχαν πει το καλοκαιρι οτι προερχεται απο τη βαση των αμορτισερ. το ακουγα οπως λες και εσυ οταν εστριβα το τιμονι αρκετα και σε μια ανηφορικη/κατηφορικη στροφη.

βεβαια τον περσινο χειμωνα ακουγα και αυτο που λεει ο jonnypilot, αλλα δεν ξερω αν ειναι η ιδια αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 99,9% ειναι οι βασεις των αμορτισερ. Αν θυμαμαι καλα εχουν ή γυρω στα 60 ή 80 ευρω και οι δυο. Πηγαιντε σε συνεργειο vw εξω να το φτιαξετε. Αντιπροσωπια δεν αξιζει. Σφαζει. Εκτος αν το βαλετε στην εγγυηση. Εγω οταν αλλαξα τις βασεις επαψε. Ενιωσα σαν καινουργιο το αυτοκινητο χωρις τα γκλακ-γκλακ ολη την ωρα. Παντως για να βγουν οι βασεις off επεσα σε τρελο σαμαρακι με 90χλμ φορώντας coilover. Δεν απορω που εμεινα απο βασεις. Αλλαξα και αναρτησεις σε bilstein κιτρινα και ησυχασα.

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πρώτη φορά που το άκουσα τρομοκρατήθηκα (και συνεχίζω...), πόσο σοβαρό είναι; Θα πάω μεθαύριο να το κοιτάξω και θα σας πω τα νεότερα.

Α, και να πω ότι ο θόρυβος που ακούω εγώ είναι συνεχόμενος για κάθε ανωμαλία του δρόμου. Δηλαδή βρίσκω σε μία ανωμαλία και αυτό το τακ τακ το κάνει για 1-2 δευτερόλεπτα. Όχι δηλαδή ξερός μονοκόμματος.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πρώτη φορά που το άκουσα τρομοκρατήθηκα (και συνεχίζω...), πόσο σοβαρό είναι; Θα πάω μεθαύριο να το κοιτάξω και θα σας πω τα νεότερα.

Α, και να πω ότι ο θόρυβος που ακούω εγώ είναι συνεχόμενος για κάθε ανωμαλία του δρόμου. Δηλαδή βρίσκω σε μία ανωμαλία και αυτό το τακ τακ το κάνει για 1-2 δευτερόλεπτα. Όχι δηλαδή ξερός μονοκόμματος.

Ψιλιαζομαι οτι μπορει να ναι απο το αμορτισερ ετσι οπως τα λες..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Αύριο ήταν να πάω στο συνεργείο να το τσεκάρω.

Συμπτωματικά, σήμερα πήγα για αλλαγή λαδιών και μιας και σηκώθηκε το αυτοκίνητο, είπα να ρίξω μια ματιά. Όπως το έβλεπα από μπροστά, υπάρχει ένα ενιαίο κομμάτι πλαστικού που καλύπτει κιβώτιο και χώρο μηχανής (όχι ποδιά ακριβώς). Από τη μεριά του οδηγού, το πλαστικό αυτό φαινόταν πιο κάτω απ' ό,τι το άλλο. Πήγα από κάτω και το έκανα πάνω-κάτω και ως δια μαγείας, έκανε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο με αυτόν που άκουγα. Είδα ότι εκεί που βιδώνει σε ένα σημείο στο θόλο, είχε ξεβιδωθεί. με τη βίδα να έχει μείνει στο πλαστικό. Επομένως για κάποιο λόγο, προφανώς κάποια λακούβα αν και προσπαθώ να τις αποφεύγω όσο μπορώ, ξεβιδώθηκε. Πιάσαμε και το βάλαμε στη θέση του όσο μπορούσαμε. Κανονική δουλεία θα γίνει αν βγει ο τροχός. Τουλάχιστον τώρα δεν κάνει κανένα θόρυβο και αν ξανακάνει θα ξέρω από που είναι. Και το σημαντικότερο ευτυχώς είναι ότι δεν ήταν κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Το FSI της οικογένειας κάθε χρόνο το παθαίνει. Νομίζω οι βίδες της ποδιάς είναι πλαστικές και σιγά σιγά χαλαρώνουν. Ειδικά σε πλακόστρωτο που ταρακουνιέται το αμάξι, ακούγεται έντονα. Ακούγεται ότι είναι από πλαστικό και όχι μέταλλο, επίσης δεν ακούγεται σαν 1 κοπάνημα, αλλά σαν ταλάντωση (πιέστε 1 χάρακα από την άκρη του σε 1 σταθερό σημείο, πχ. γραφείο και ταλαντώστε τον, για να καταλάβετε περίπου). Μικρό το κακό λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.