Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ποια τα SP SPORT?

δεν πρόσεξα τον τύπο.. αυτό που με απασχολεί πολύ όμως είναι η ΠΙΕΣΗ δεν ξέρει κανείς να μου πει??????????κάποιος που έχει εμπειρία από τέτοιου είδους λάστιχα????? στην αντιπροσωπία που πήρα πάλι μου είπαν ότι λένε οι προδιαγραφές αλλά αν δεν φορτώνω το αμάξι είναι οκ και με 32 πίεση... έναν λαστιχά που ρώτησα είπε για τις προδιαγραφές.... τελικά τι ΙΣΧΥΕΙ???????????? είναι μεγάλη διαφορά 39 μπροστά με 32 που έχω τώρα, έχω μπερδευτεί :p . Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σας παρακαλώ, ευχαριστώ

Edited by emerald
Link to comment
Share on other sites

δεν πρόσεξα τον τύπο.. αυτό που με απασχολεί πολύ όμως είναι η ΠΙΕΣΗ δεν ξέρει κανείς να μου πει??????????κάποιος που έχει εμπειρία από τέτοιου είδους λάστιχα????? στην αντιπροσωπία που πήρα πάλι μου είπαν ότι λένε οι προδιαγραφές αλλά αν δεν φορτώνω το αμάξι είναι οκ και με 32 πίεση... έναν λαστιχά που ρώτησα είπε για τις προδιαγραφές.... τελικά τι ΙΣΧΥΕΙ???????????? είναι μεγάλη διαφορά 39 μπροστά με 32 που έχω τώρα, έχω μπερδευτεί :p . Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σας παρακαλώ, ευχαριστώ

Η συνιστώμενη πίεση αέρα αναγράφεται είτε σε πλακάτ ή σε αυτοκόλλητο στο κολονάκι της πόρτας, ή στο μπροστινό ντουλαπάκι του οχήματος ή κοντά στην τάπα της βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Η συνιστώμενη πίεση αέρα αναγράφεται είτε σε πλακάτ ή σε αυτοκόλλητο στο κολονάκι της πόρτας, ή στο μπροστινό ντουλαπάκι του οχήματος ή κοντά στην τάπα της βενζίνης.

ναι το ξέρω στο πορτάκι που είναι η τάπα της βενζίνης βρίσκεται αλλά έχω ακούσει ένα σωρό διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί, εκεί λέει 39 μπροστά 36 πίσω... αλλά δεν είναι πολύ??? για αυτό ρωτάω για κάποιον που να έχει εμπειρία στην πράξη και να ξέρει πως ανταποκρίνονται τέτοιου είδους λάστιχα σε αυτές τις πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης δεν λεει ποτε μπαρμπουτσαλα!!

ναι σύμφωνοι, μόνο που ο κατασκευαστής όταν έδινε αυτές τις προδιαγραφές δεν είχε υπόψη του τους κατσικόδρομους που έχουμε εδώ...

μάλλον οι προτεινόμενες πιέσεις είναι για συνθήκες που το αμάξι τρέχει σε πίστα με πολύ υψηλές ταχύτητες και καμία ανωμαλία στο δρόμο τότε θα έχει και τη μέγιστη απόδοση και αυτές θα είναι οι ιδανικές πιέσεις για τα ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μειωμενη πιεση αερα στα ελαστικα =

+ ανεση,φρεναρισμα,κρατημα.

- υπερθερμανση ελαστικου,διαρκεια ζωης ελαστικου,κυνδινος κλαταρισματος σε υψηλες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

ναι σύμφωνοι, μόνο που ο κατασκευαστής όταν έδινε αυτές τις προδιαγραφές δεν είχε υπόψη του τους κατσικόδρομους που έχουμε εδώ...

μάλλον οι προτεινόμενες πιέσεις είναι για συνθήκες που το αμάξι τρέχει σε πίστα με πολύ υψηλές ταχύτητες και καμία ανωμαλία στο δρόμο τότε θα έχει και τη μέγιστη απόδοση και αυτές θα είναι οι ιδανικές πιέσεις για τα ελαστικά.

Εγώ πάντως νομίζω οτι την πίεση των ελαστικών την ορίζει ο κατασκευαστής των ελαστικών και όχι του αυτοκινήτου!

Αν ψαχτείς στο site της dunlop πιστεύω θα βρείς άκρη.(θα εψαχνα εγώ αλλα νυστάζω)Αλλιώς περίμενε μεχρι αυριο και θα την βρώ εγώ την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Για την πίεση των ελαστικών νομίζω ότι μια μέση λύση θα ήταν το καλύτερο. 34 - 36 το πολύ. Νομίζω πάντως ότι έχει ένα σύστημα το trip computer που ενημερώνει για την πίεση. 4 και σήμερα μείνανε και το παίρνω στα χέρια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηγα απο την αντιπροσωπια , μιας και μου ειχαν πει οταν κανω 1500 χιλιομετρα να περασω να δουμε τα λαδια προεραιτικα..! Πηγα σημερα λοιπον και τα κοιταξε ενας μηχανικος 2-3-4-5 φορες μου λεει αστο λιγο να κρυωσει το αφησα λιγο και μετα ξανα κοιταει τα λαδια και μου λεει θελει να βαλουμε και εβαλε σχεδον ολοκληρο μπουκαλι καστρολ 5 40.. Ειναι λογικο στα 1500 χιλιομετρα να θελει τοσο πολυ ?? Τρομαξε το ματι μου...

Link to comment
Share on other sites

Ισως δν θυμαμαι ακριβως το νουμερο το θεμα μου ειναι το αλλο ... Ποεν δηλαδη δν επρεπε ? Παντος εκει μου ειπαν οτι ετσι γινεται συνηθως...

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω οτι την πίεση των ελαστικών την ορίζει ο κατασκευαστής των ελαστικών και όχι του αυτοκινήτου!

Αν ψαχτείς στο site της dunlop πιστεύω θα βρείς άκρη.(θα εψαχνα εγώ αλλα νυστάζω)Αλλιώς περίμενε μεχρι αυριο και θα την βρώ εγώ την άκρη!

Έχω ψάξει το site της dunlop και άλλα site αλλά δεν βρήκα τίποτα.. αυτό που βρήκα είναι πάρα πολλές απόψεις σε διάφορα φορουμ που τελικά δεν καταλήγει κανένας πουθενά. Καθένας έχει και τη δική του άποψη. Θα τη βρω μόνη μου την άκρη με τις πιέσεις θα δοκιμάζω ανάμεσα στο 32 με 38 αλλά έχοντας σαν βάση την αναλογία 39 προς 36 όπως προτείνει η vw, το μόνο σίγουρο είναι ότι μπροστά θέλει μεγαλύτερη πίεση αφού υπάρχει και μεγαλύτερο βάρος.. το ιδεώδες είναι να μπορείς να αλλάζεις την πίεση ανάλογα με το βάρος, το οδοστρωμα, τον καιρό και το στυλ οδήγησης αλλά αυτό δεν γίνεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει το site της dunlop και άλλα site αλλά δεν βρήκα τίποτα.. αυτό που βρήκα είναι πάρα πολλές απόψεις σε διάφορα φορουμ που τελικά δεν καταλήγει κανένας πουθενά. Καθένας έχει και τη δική του άποψη. Θα τη βρω μόνη μου την άκρη με τις πιέσεις θα δοκιμάζω ανάμεσα στο 32 με 38 αλλά έχοντας σαν βάση την αναλογία 39 προς 36 όπως προτείνει η vw, το μόνο σίγουρο είναι ότι μπροστά θέλει μεγαλύτερη πίεση αφού υπάρχει και μεγαλύτερο βάρος.. το ιδεώδες είναι να μπορείς να αλλάζεις την πίεση ανάλογα με το βάρος, το οδοστρωμα, τον καιρό και το στυλ οδήγησης αλλά αυτό δεν γίνεται συνέχεια.

ενα πμ στο μελος Koumparos που ειναι ο ποιο καταλληλος επι του θεματος :D

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα σχετικα με τα λαδια μην μασας δεν ειναι τιποτα. Δικαιολογια ακουσες αναλογα με το ποιος στην ειπε γιατι ο καθενας εχει ξεχωριστη..Εμενα μου ειχαν πει οτι απο την μαμα δεν τα φουλαρουν.

Επεισης δεν θελω να πιστεψω οτι σε εβαλε 5-40 και οχι 5-30.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι dmk γιατί ανυσηχησα παντός θα το παρατηρήσω και αν ξαναγίνει τίποτα θα τα ακούσουν.. Αν έκανε κανά λάθος και έβαλε 5 40 τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδία παρέλαβε κανένας?

Εμένα με πήρε ο dealer τηλ. και μου είπε οτι τελικά η εβδομάδα κατασκευής απο 10η του 2011 πήγε 50η του 2010.Αρα θα έχω το εργαλείο μέσα με τέλη Γεννάρη!! :drinks::good:

Αντε να δούμε!!!

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,εμενα με πηραν προχθες κ το αμαξακι μου ειναι καθοδον,on transport οπως μου ειπαν,απο Δευτερα θα ξερουν κ ποτε το παιρνω!!

Ποτε το παρήγγειλες και με τί έξτρα?

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

Ποτε το παρήγγειλες και με τί έξτρα?

Το παραγγειλα αρχες Οκτωβρη,στις 5 συγκεκριμενα,αλλα χωρις extra γιατι ηδη εφτασα ταβανι με την τιμη,απλα μου εκαναν δωρο τον συναγερμο κ αισθητηρες parking.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδία παρέλαβε κανένας?

Εμένα με πήρε ο dealer τηλ. και μου είπε οτι τελικά η εβδομάδα κατασκευής απο 10η του 2011 πήγε 50η του 2010.Αρα θα έχω το εργαλείο μέσα με τέλη Γεννάρη!! :drinks::good:

Αντε να δούμε!!!

Φίλε μου έχεις παραγγείλει και οροφή?

Έδωσα παραγγελία 20 Οκτ. με οροφή, bi-xenon, cruise control –park pilot και περιμένω να μου δώσουν ημερομηνία παραγωγής. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις παραγγείλει και οροφή?

Έδωσα παραγγελία 20 Οκτ. με οροφή, bi-xenon, cruise control –park pilot και περιμένω να μου δώσουν ημερομηνία παραγωγής. :drinks:

Δεν έχω παραγγειλει οροφή!!

Xenon,cruise-park,συναγερμό,rcd510 με παραγγελία απο τέλη Αυγούστου fire.gif Παρακαλώ fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Eχω αρχισει να ξενερωνω με το θεμα ηλιοροφη (χρονο παραδοσης) κ μου φαινεται θα το παραγγειλω μονο με το rcd 510! new_killpc.gif

όπως είπα και σε προηγούμενη σελίδα, το θέμα ηλιοροφή έχει λήξει, έχει ξεκινήσει η κατασκευή. Το αυτοκίνητό μου κατασκευάζεται αυτή την εβδομάδα και το παίρνω μέσα στο Δεκέμβρη.

Οροφή, xenon, light & sight, navi. Παραγγελια 2η εβδομάδα του Αυγούστου

Edited by Pitsis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.