Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αυτο το αρθρο πρεπει ναναι τουλαχιστον περισυνο...

το αμαξι σε λιγες βδομαδες θαναι εδω:

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/95845.asp

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για polo τα 22 +. Πολλά και τα άλογα και μάλιστα σε εποχές που η βενζίνη θα αυξηθεί και άλλο. Αφήστε που δυστυχώς πλέον όλα τα τελευταία μοντέλα (δυστυχώς και της vw) βγάζουν πολλά προβλήματα. Η γνώμη είναι ότι το polo tsi είναι ότι καλύτερο για όλες τις χρήσεις (παρόλο που βγάζει και αυτό προβλήματα). Τα άλογα και το γκάζι θέλουν τροφή και ειναι δύσκολα τα πράγματα σήμερα πόσο μάλλον αργότερα! Λάθος εποχές για κόντρες...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για polo τα 22 +. Πολλά και τα άλογα και μάλιστα σε εποχές που η βενζίνη θα αυξηθεί και άλλο. Αφήστε που δυστυχώς πλέον όλα τα τελευταία μοντέλα (δυστυχώς και της vw) βγάζουν πολλά προβλήματα. Η γνώμη είναι ότι το polo tsi είναι ότι καλύτερο για όλες τις χρήσεις (παρόλο που βγάζει και αυτό προβλήματα). Τα άλογα και το γκάζι θέλουν τροφή και ειναι δύσκολα τα πράγματα σήμερα πόσο μάλλον αργότερα! Λάθος εποχές για κόντρες...

22+ ??? Το ειδες καπου ή υποθετικα μιλαμε?Γιατι στο αρθρο των 4τροχων λεει οτι γινονται προσπαθειες για ναρθει κατω απο 20Κ..

Οποτε ολα ειναι ανοιχτα ακομα!μεχρι 21.000 κομπλε θεωρω οτι αξιζει (αλλιως πας σε golf 160αρι που ειναι ανωτερο αμαξι και ισως αξιζει να χασεις λιγο απο γκαζια.)

Link to comment
Share on other sites

22+ ??? Το ειδες καπου ή υποθετικα μιλαμε?Γιατι στο αρθρο των 4τροχων λεει οτι γινονται προσπαθειες για ναρθει κατω απο 20Κ..

Οποτε ολα ειναι ανοιχτα ακομα!μεχρι 21.000 κομπλε θεωρω οτι αξιζει (αλλιως πας σε golf 160αρι που ειναι ανωτερο αμαξι και ισως αξιζει να χασεις λιγο απο γκαζια.)

γιατι ρε παιδια δεν θα δινατε 22+ χιλιαρικα για πολο; για ιμπιζα θα δινατε; (ναι! οσοι εχουν αγορασει το κουπρα) οποτε γιατι καποιος να μην τα δωσει για πολο, ισα ισα..

απο την στιγμη που το ιμπιζα κουπρα χωρις προσφορες εχει καθαρη τιμη 23.000 ευρω, οποτε και το αντιστοιχο πολο καπου εκει θα κινηθει, λογικα ελαχιστα πιο πανω οπως συνηθιζει η vw σε σχεση με την σεατ.

αυτο τωρα με το γκολφ συγνωμη αλλα δεν το καταλαβαινω, τα 2 αμαξια δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε γιατι μιλαμε για ξεχωριστες κατηγοριες. αν ειναι ετσι γιατι και καποιος που θελει γκολφ να μην του πω να παρει το πασσατ ας πουμε στα ιδια λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια δεν θα δινατε 22+ χιλιαρικα για πολο; για ιμπιζα θα δινατε; (ναι! οσοι εχουν αγορασει το κουπρα) οποτε γιατι καποιος να μην τα δωσει για πολο, ισα ισα..

απο την στιγμη που το ιμπιζα κουπρα χωρις προσφορες εχει καθαρη τιμη 23.000 ευρω, οποτε και το αντιστοιχο πολο καπου εκει θα κινηθει, λογικα ελαχιστα πιο πανω οπως συνηθιζει η vw σε σχεση με την σεατ.

αυτο τωρα με το γκολφ συγνωμη αλλα δεν το καταλαβαινω, τα 2 αμαξια δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε γιατι μιλαμε για ξεχωριστες κατηγοριες. αν ειναι ετσι γιατι και καποιος που θελει γκολφ να μην του πω να παρει το πασσατ ας πουμε στα ιδια λεφτα;

Κοιτα να δεις,ολα υποκειμενικα ειναι.Καταρχην εγω δε θα εδινα 22Κ για cupra. Τα 17.000 για το FR κ αυτα με το ζορι.Επισης για μενα ιδανικο θα ηταν να βγει ενα πολο σαυτα τα αλογα,γυρω στα 150 δλδ κ να κανει κατω απο 20.000.

Ομως αυτη τη στιγμη,που θελω ενα μικρο κ γρηγορο αμαξι,το οποιο ομως να μαρεσει το polo GTI ειναι το πιο κοντινο.(προσωπικα αν εβγαζε το yaris η toyota με λιγα κυβικα κ turbo θα το προτιμουσα,αλλα 1.8 κ 133 αλογα,ειναι ξεφτιλα,ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα)

Επισης το GOLF ειναι λιγο πιο αργο απο το polo GTI ομως ειναι πιο σταθερο αμαξι,πιο μεγαλο και γενικα πιο καλο σε αλλους τομεις (ανεση,φινιρισμα,ποιοτητα κυλισης-λογω διαστασεων κλπ) οποτε καλυτερα να παρεις golf κ με ενα προγραμμα να το ανεβασεις κ λιγο,παρα να δωσεις πιο πολλα λεφτα για ενα polo που περα απο το λιγο παραπανω γκαζι,δε προσφερει κατι αλλο.

Απο εκει κ περα,οσοι ειναι πορωμενοι με τα αλογα,ειναι αλλη κατηγορια,δε νομιζω να τους ενδιαφερει τοσο αν θα πανε σε polo ή ibiza cupra. εμενα το 2ο δε μαρρσει καθολου μεσα κ προτιμω να παω στο polo με 105 αλογα,παρα σαυτο.

Οποτε τα 21.000 ευρω θεωρω οτι ειναι μια καλη τιμη για polo GTI γιατι μετα θα μπλεχτουν τα πραγματα μες την εταιρια θεωρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,ολα υποκειμενικα ειναι.Καταρχην εγω δε θα εδινα 22Κ για cupra. Τα 17.000 για το FR κ αυτα με το ζορι.Επισης για μενα ιδανικο θα ηταν να βγει ενα πολο σαυτα τα αλογα,γυρω στα 150 δλδ κ να κανει κατω απο 20.000.

Ομως αυτη τη στιγμη,που θελω ενα μικρο κ γρηγορο αμαξι,το οποιο ομως να μαρεσει το polo GTI ειναι το πιο κοντινο.(προσωπικα αν εβγαζε το yaris η toyota με λιγα κυβικα κ turbo θα το προτιμουσα,αλλα 1.8 κ 133 αλογα,ειναι ξεφτιλα,ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα)

Επισης το GOLF ειναι λιγο πιο αργο απο το polo GTI ομως ειναι πιο σταθερο αμαξι,πιο μεγαλο και γενικα πιο καλο σε αλλους τομεις (ανεση,φινιρισμα,ποιοτητα κυλισης-λογω διαστασεων κλπ) οποτε καλυτερα να παρεις golf κ με ενα προγραμμα να το ανεβασεις κ λιγο,παρα να δωσεις πιο πολλα λεφτα για ενα polo που περα απο το λιγο παραπανω γκαζι,δε προσφερει κατι αλλο.

Απο εκει κ περα,οσοι ειναι πορωμενοι με τα αλογα,ειναι αλλη κατηγορια,δε νομιζω να τους ενδιαφερει τοσο αν θα πανε σε polo ή ibiza cupra. εμενα το 2ο δε μαρρσει καθολου μεσα κ προτιμω να παω στο polo με 105 αλογα,παρα σαυτο.

Οποτε τα 21.000 ευρω θεωρω οτι ειναι μια καλη τιμη για polo GTI γιατι μετα θα μπλεχτουν τα πραγματα μες την εταιρια θεωρω.

απο ολα αυτα που ειπες θα συμφωνησω για αυτο με το FR σιγουρα. επρεπε και το πολο να υπηρχε καποια εκδοση η οποια θα ειναι αναμεσα στα 105 αλογα του TSI και τα 180 του gti. ακριβως οτι ειναι το FR στο ιμπιζα. και η τιμη εκει περιπου στα 18 χιλιαρικα που κοστιζει και αυτο ειναι οτι πρεπει για ενα γρηγορο μικρο (μιλαμε και για τον γνωστο 1.4TSI οποτε και αυτος με προγραμμα πηγαινε πιο ψηλα και απο το gti :) )

τωρα δεν συγκρινω το πολο ουτε με το γκολφ, ουτε και με το..... γιαρις φυσικα. τουλαχιστον στην ηλικια που ειμαι και αυτα που θελω το πολο μονοδρομος (γιατι οχι και το ιμπιζα), το γκολφ σιγουρα ωραιο καλο ποιοτικο αυτοκινητο αλλα να το παρω σε 10 χρονια +, οχι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

απο ολα αυτα που ειπες θα συμφωνησω για αυτο με το FR σιγουρα. επρεπε και το πολο να υπηρχε καποια εκδοση η οποια θα ειναι αναμεσα στα 105 αλογα του TSI και τα 180 του gti. ακριβως οτι ειναι το FR στο ιμπιζα. και η τιμη εκει περιπου στα 18 χιλιαρικα που κοστιζει και αυτο ειναι οτι πρεπει για ενα γρηγορο μικρο (μιλαμε και για τον γνωστο 1.4TSI οποτε και αυτος με προγραμμα πηγαινε πιο ψηλα και απο το gti ;) )

τωρα δεν συγκρινω το πολο ουτε με το γκολφ, ουτε και με το..... γιαρις φυσικα. τουλαχιστον στην ηλικια που ειμαι και αυτα που θελω το πολο μονοδρομος (γιατι οχι και το ιμπιζα), το γκολφ σιγουρα ωραιο καλο ποιοτικο αυτοκινητο αλλα να το παρω σε 10 χρονια +, οχι τωρα.

Κοιτα να δεις,επειδη εχω το yaris κ στην οικογενεια μου (με την ευρυτερη εννοια) εχουμε μονο toyota-nissan-audi,μια μαρκα δε μας εχει ταλαιπωρησει ποτε.αυτη ειναι η toyota,αμαξια που εχουν γραψει πανω απο 150.000 το καθενα,κ κανενα προβλημα,με καλη,με κακη χρηση κλπ,οποτε δε θα με χαλουσε αν εβγαινε ενα τετοιο αμαξι,καλα στημενο,γρηγορο κ οικονομικο.(εξαλλου δες κ τι αξιοπιστια εχει το Polo εδω μεσα,ακομα δε κυκλοφορησε,κ αντε δες κ τα αντιστοιχα yaris).ας μην ανοιξουμε ομως το θεμα αυτο,απλα σαν οικονομολογος που ειμαι,κοστολογω κ την αξιοπιστια,γιατι για μενα εχει αξια να παιρνεις ενα αμαξι κ ο μονος λογος που θα βλεπεις την αντιπροσωπεια ειναι το προγραμματισμενο σερβις.

Απο εκει κ περα,αν οδηγησεις το golf GT δε νομιζω οτι θα εχεις την ιδια αποψη.Μπορει να ειναι πιο αργο απο το Polo GTI αλλα δε παυει να ειναι ενα αμαξι για ολες τις ηλικιες κ ειδικα τις νεανικες,με καλυτερη ποιοτητα κυλισης και εσωτερικου,απο το Polo.Οποτε γιατι να μη το συγκρινω?Οταν εχεις ενα ταβανι σε λεφτα,βλεπεις ολα τα ενδεχομενα που ειναι παραπλησια..εκτος αν παιρνεις ενα αμαξι για 1 χρονο.Αν ομως το κρατησεις απο 7-10 χρονια που ειναι το πιο λογικο,τοτε φυσικα κ θα σκεφτεις πιο ωριμα αυτη την εκδοχη.

Οσο για το polo GTI,εγω αν δω οτι κομπλε 5πορτο μου βγαινει μεχρι 21.000 περιπου θα το σκεφτω σοβαρα να το παρω.θαθελα ναναι πιο αργο (τυπου FR ibiza)κ να δωσω λιγοτερα λεφτα κ ναχω μελλοντικα την επιλογη με ενα προγραμμα να το ανεβασω.ομως το ibiza μεσα δε μαρεσει καθολου.πιο πολυ θα προτιμουσα το skoda fabia RS που εχει ενα σχημα πιο προτοτυπο και διαφορετικο,κ κυκλοφορει πιο λιγο.απο ibiza βρωμισε ο τοπος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω! Και πριν το μεσημερι εβλεπα σε περιοδικο το φαμπια RS που θα βγει και μου αρεσε αρκετα! Και αν οχι τοσο εξωτερικα, εσωτερικα η ποιοτητα αγγιζει VW, καμια σχεση με το ιμπιζα, το οποιο μπορει να ειναι αρκετα πιο νεανικο εμφανισιακα αλλα απο ποιοτητα δεν ειναι και κορυφη σιγουρα! Και για το φαμπια η τιμη ισως να ειναι κατω απο τα 20 χιλιαρικα...

Απο την αλλη πολυ σωστα σκεφτεσαι και συμφωνω στο τυπου FR polo το οποιο δε βλεπω να κυκλοφορει βεβαια (αντιθετα με το R το οποιο δεν καταλαβαινω τον λογο πιθανης κυκλοφοριας του), θα ηταν οτι πρεπει και για μενα και για σενα και για αρκετους αλλους!

Στη συγκριση με το γκολφ (το 160αρι φυσικα-ιδια τιμη περιπου με polo gti) θα διαλεγα το πολο για τον λογο οτι προσωπικα θελω ενα μικρο σχετικα (γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα και το πολο) αυτοκινητο πολης να με διευκολυνει στην κινηση στην πολη και στο θεμα του παρκινγκ και απο κει και περα γρηγορο οπου το θες εκτος! Που ειναι σιγουρα πιο γρηγορο το πολο αν υπολογιζεις +20 αλογα και αρκετα πιο ελαφρυ. Εχω μια ιδεα για την διαφορα στην ανεση και στην ποιοτητα κυλισης κτλ που λες για το γκολφ, γιατι ο πατερας μου εχει κατι αντιστοιχο με το γκολφ, το λεον το 160αρι. Σιγουρα η διαφορα με το πολο 10ετιας που εχω μπορει να ειναι χαωδης, φανταζομαι με το νεο πολο θα ειναι μικροτερη.

Οτι και να πουμε παντως η γνωμη μου ειναι οτι η ιδανικοτερη λυση και το καλυτερο value for money ειναι το polo TSI. Μικρο, γρηγορο, με δυνατοτητες να γινει ακομα πιο δυνατο.. Το θεμα ειναι τα προβληματα που αρχιζουν και εμφανιζονται οπως λες και εσυ γιατι και το δικο μου πολο μπορει να εχει βγαλει του κοσμου τα προβληματα αλλα ολα απο τα 200000χλμ και μετα! Αυτα εχουν αρχισει απο πολυυυυυ πιο λιγα χλμ! Φανταζομαι δηλαδη οταν γραψουν αρκετα χιλιομετρα!! Μακαρι παντως να ειναι ολα περαστικα και να λυθουν, γιατι ειναι ωραιο αμαξακι και το μοτερακι αυτο ιδανικο για το πολακι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω! Και πριν το μεσημερι εβλεπα σε περιοδικο το φαμπια RS που θα βγει και μου αρεσε αρκετα! Και αν οχι τοσο εξωτερικα, εσωτερικα η ποιοτητα αγγιζει VW, καμια σχεση με το ιμπιζα, το οποιο μπορει να ειναι αρκετα πιο νεανικο εμφανισιακα αλλα απο ποιοτητα δεν ειναι και κορυφη σιγουρα! Και για το φαμπια η τιμη ισως να ειναι κατω απο τα 20 χιλιαρικα...

Απο την αλλη πολυ σωστα σκεφτεσαι και συμφωνω στο τυπου FR polo το οποιο δε βλεπω να κυκλοφορει βεβαια (αντιθετα με το R το οποιο δεν καταλαβαινω τον λογο πιθανης κυκλοφοριας του), θα ηταν οτι πρεπει και για μενα και για σενα και για αρκετους αλλους!

Στη συγκριση με το γκολφ (το 160αρι φυσικα-ιδια τιμη περιπου με polo gti) θα διαλεγα το πολο για τον λογο οτι προσωπικα θελω ενα μικρο σχετικα (γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα και το πολο) αυτοκινητο πολης να με διευκολυνει στην κινηση στην πολη και στο θεμα του παρκινγκ και απο κει και περα γρηγορο οπου το θες εκτος! Που ειναι σιγουρα πιο γρηγορο το πολο αν υπολογιζεις +20 αλογα και αρκετα πιο ελαφρυ. Εχω μια ιδεα για την διαφορα στην ανεση και στην ποιοτητα κυλισης κτλ που λες για το γκολφ, γιατι ο πατερας μου εχει κατι αντιστοιχο με το γκολφ, το λεον το 160αρι. Σιγουρα η διαφορα με το πολο 10ετιας που εχω μπορει να ειναι χαωδης, φανταζομαι με το νεο πολο θα ειναι μικροτερη.

Οτι και να πουμε παντως η γνωμη μου ειναι οτι η ιδανικοτερη λυση και το καλυτερο value for money ειναι το polo TSI. Μικρο, γρηγορο, με δυνατοτητες να γινει ακομα πιο δυνατο.. Το θεμα ειναι τα προβληματα που αρχιζουν και εμφανιζονται οπως λες και εσυ γιατι και το δικο μου πολο μπορει να εχει βγαλει του κοσμου τα προβληματα αλλα ολα απο τα 200000χλμ και μετα! Αυτα εχουν αρχισει απο πολυυυυυ πιο λιγα χλμ! Φανταζομαι δηλαδη οταν γραψουν αρκετα χιλιομετρα!! Μακαρι παντως να ειναι ολα περαστικα και να λυθουν, γιατι ειναι ωραιο αμαξακι και το μοτερακι αυτο ιδανικο για το πολακι.

Οντως καπως ετσι ειναι,κ γω γιαυτο το θελω το GTI,διοτι εχω yaris 2 χρονια τωρα και επ ευκαιριας που θαλλαξουμε το micra της μανας μου ηθελα να παω σε ενα γρηγορο μικρο,και να της δωσω το δικο μου, και επειδη ολοι ειμαστε μονοι μας στα αυτοκινητα,δεν υπαρχει λογος για μεγαλυτερο.ομως θαθελα κατι στα 150 αλογα κ γερμανικο (και γιαυτο περιμενω και το Α1),αλλα αν το polo βγει ακριβο δε θα αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

Τιμη ποτε θα μας πουν????????????????

κατσε ακομα εχουμε καιρο... με το μαλακο :D

για τιμη λενε οτι θα ειναι κοντα στα 20.000, ισως και λιγοτερο! (με τιποτα φυσικα!!!)

παντως γενικα δεν μπορω να μην πω οτι ειναι ωραιο, οτι θα το αγοραζα και λοιπα και λοιπα αλλα τουλαχιστον εμφανισιακα οι διαφορες με τα αλλα πολο ειναι ελαχιστες. πηραν ενα απλο πολο του εβαλαν την γνωστη χιλιοφορεμενη απο gti ζαντα, διαφορετικη μασκα μπροστα με κοκκινες γραμμες, και διπλη μπουκα πισω και εγενετω πολο gti. :p

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

ε και τι ηθελες να εχει φωτακια να βγαζει φτερα να ειναι σαβρα να το βγαζουν μονο σε λαχανι με 42 εξατμησεις και 35 εισαγωγες με led πανω στις ροδες μασκα scirocco και πισω μερος απο s3?

παιδια μην τρελαθουμε..

ποτε τα gti δεν ηταν τοσο διαφορετικα...

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μια χαρα ειναι οπως ειναι,απο το να το κανουν σαν το OPC Που ειναι σκετη καγκουρια,καλυτερα ετσι κ οποιος θελει υπαρχουν απειρα body kits να βαλει..

Εμενα μου φτανει κ μου περισσευει (ενα φιμε θα βαλω αν το παρω γυρω γυρω κ τελος)

Απο εκει κ περα,στο autobild και 4 τροχους λεει οτι κανουν προσπαθειες για κατω απο 20.000,αλλα οκ,και 20.000 ναναι παλευεται.

Απο εκει κ πανω ομως προτιμω yaris κ με μια εξατμιση κ φιλτρο νανεβει λιγο κ ναχω την αξιοπιστια του κ το κεφαλι μου ησυχο(βεβαια η καταναλωση ειναι λιγο παραπανω σεκεινο νομιζω)

ή εστω το απλο το polo κ με ενα προγραμμα οσο παει κ οταν βρουμε λεφτα αλλαζουμε αμαξι.εξαλλου η βενζινη θα περασει τα 2 ευρω το πιο πιθανο,οποτε μας βλεπω με το ποδηλατο..

Παντως εχω περιεργεια σε τι τιμη θα χωρεσουν ibiza FR ibiza cupra,fabia RS k polo GTI,γιατι ειτε θα πρεπει τα 3 πρωτα να πεσουν για να μπει το polo στισ 20.000 (αρα το FR θα φτασει κ αυτο πιο χαμηλα,αλυσιδα πανε ολα) ειτε θα μας σκασει κανα 24.000αρι κ τσαμπα η χαρα πουχουμε παρει..

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο που λες απλα δεν υπαρχει..

δλδ τι αν εχει πανω απο 20 και εχει 21 ας πουμε θα παρεις το yaris? αντι να παρεις το 1.2 tsi ενα το cupra η και εγω δεν ξερω τι.

συγκρινεις δλδ το polo gti με το yaris?

ok..

Link to comment
Share on other sites

ε και τι ηθελες να εχει φωτακια να βγαζει φτερα να ειναι σαβρα να το βγαζουν μονο σε λαχανι με 42 εξατμησεις και 35 εισαγωγες με led πανω στις ροδες μασκα scirocco και πισω μερος απο s3?

παιδια μην τρελαθουμε..

ποτε τα gti δεν ηταν τοσο διαφορετικα...

α δηλαδη μου λες οτι δυο περιπτωσεις υπαρχουν μονο;

η μια αυτο που ειναι δηλαδη τραγικο κατα μενα βαζουμε μια ζαντα που εχουμε βαρεθει να την βλεπουμε τοσα χρονια στα gti, του βαζουμε και 2 λωριδες κοκκινες στη μασκα του πεταμε και μια διπλη μπουκα και παρτε κοσμε gti; και η αλλη περιπτωση οι 42 εξατμισεις και οι μασκες απο s3 που λες;

για τα λεφτα που θα κανει (γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι 20 η κατω απο 20 χιλιαρικα αλλα παραπανω) σε χαλαγε μια διαφορετικη ζαντα η ακομα και 2 επιλογες διαφορετικες για ζαντα γιατι οχι, κατι διαφορετικο στον προφυλακτηρα και πιο ομορφο οπως δυο μπουκες για παραδειγμα η μια αντικριστα απο την αλλη και το πιο απλο πραγμα του κοσμου ενα πιο σκουρο φιμε κολοφαναρο? μιλαω για λιγο διαφορετικα και πιο απλα πραγματα που θα το ομορφαιναν περισσοτερο και θα του εδιναν το κατι παραπανω που υποτιθεται οτι ενα gti πρεπει να εχει.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο που λες απλα δεν υπαρχει..

δλδ τι αν εχει πανω απο 20 και εχει 21 ας πουμε θα παρεις το yaris? αντι να παρεις το 1.2 tsi ενα το cupra η και εγω δεν ξερω τι.

συγκρινεις δλδ το polo gti με το yaris?

ok..

Κοιτα να δεις,ετσι οπως παει η βενζινη το πιο πιθανο ειναι το Polo 1.2 tsi,γιατι αποτι φαινεται θα περασει το 2ευρο.

απο εκει κ περα,το ibiza δε μαρεσει,ειναι πολυ καγκουρικο,το fabia RS μου ψιλοαρεσει αλλα δε τοχω δει απο κοντα,αρα μετα το μονο αξιοπιστο και γρηγορο σχετικα ειναι το yaris TS.

Θα μου πεις καμια σχεση με το GTI,ναι αλλα κ γω θα προτιμουσα ενα αμαξι γυρω στα 150 αλογα,οπως το ibiza FR,τα 180 ειναι πιο πολλα αποτι θελω..

Αν το yaris ηταν πιο λιγα κυβικα κ εκαιγε πιο λιγο θα το σκεφτομουν πολυ περισσοτερο..

Δε θελω να κανω κοντρες εξαλλου ουτε να ταξιδευω με νεκροταμπελο,απλα γουσταρω ναχω γκαζι κ οποτε μαρεσει να το ανοιγω..Κ το GTI ειναι ιδανικο αλλα αν ειναι να το πληρωσω κ 23-24 χιλιαρικα να μου λειπει,καλυτερα να παρω golf 160αρι. κ τονιζω οτι για μενα τα 180 αλογα ειναι παραπανω απο οσα θελω κ ολα θα εξαρτηθουν απο την τιμη..

Link to comment
Share on other sites

22.500 στη Γερμανια.

http://www.volkswagen.de/etc/medialib/vwcms/virtualmaster/de/Models/Der_neue_Polo/media.Par.0030.File.pdf/tup_polo_gti_kw21.pdf

http://www.volkswagen.de/etc/medialib/vwcms/virtualmaster/de/Models/Der_neue_Polo/media.Par.0029.File.pdf/katalog_polo-gti_201004.pdf

παντως κοιταξα λιγο τις τιμες εδω-Γερμανια και ειναι στα ιδια σχετικα με αλλα μοντελα..

οποτε δεν νομοιζω να δουμε κατι διαφορετικο εδω.

Πηρα τηλ στην Κοσμοκαρ.

τελος οκτωβριου ελλαδα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι φθηνότερο απ οτι στην Γερμανία, λόγο του φόρου πολυτελείας, θα παραλαμβάνουμε αυτοκίνητα με μικρότερο κόστος για να μην ανέβει η τιμή τους υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι φθηνότερο απ οτι στην Γερμανία, λόγο του φόρου πολυτελείας, θα παραλαμβάνουμε αυτοκίνητα με μικρότερο κόστος για να μην ανέβει η τιμή τους υπερβολικά.

κ γω απο μια ματια που ειχα ριξει ειδα οτι πλεον τα αυτοκινητα στην γερμανια ειναι ισως κ πιο ακριβα (πχ το Polo ειναι πιο ακριβο) οποτε αν ισχυει στις αλλες εκδοσεις,κ εδω λογικα θελω να ελπιζω οτι δε θα περασει τις 21.000...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω μια υποψια οτι θαρθει πανακριβο.

ο λογος?τα 22.500 που λεει στο site δεν εχουν τπτ μεσα,ουτε καν ραδιοοφωνο.εριξα μια ματια στον τιμοκαταλαγο (δε ξερω γερμανικα αλλα κατι με google μεταφραση,κατι που μοιαζουν μερικα με αγγλικα) κ ειδα οτι μετα τα 22.500 αναφερει τις τιμες για ολα τα αξεσουαρ,κλιματισμο,ραδιο rcd210 (που ειναι αυτο της βασικης εκδοσης,ενω στις photos το δειχνει με rns310 ή rcd510,δλδ οθονη αφης)

να και το λινκ:

http://www.volkswagen.de/etc/medialib/vwcms/virtualmaster/de/Models/Der_neue_Polo/media.Par.0030.File.pdf/tup_polo_gti_kw21.pdf

ριχτε μια ματια προς τα κατω...

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία σε Ibiza Cupra, το συγκεκριμένο σύνολο είναι απλά διασκεδαστικότατο. Το δε στήσιμο του Cupra υποδειγματικό, ελπίζω αναλόγως να πηγαίνει και το Polo GΤi, αν και νομίζω ότι θα προσανατολίζεται ένα κλικ πιο πολύ προς την άνεση.

Πάντως δεν μπορείς να συγκρίνεις Golf 160άρι με Polo GTi, το ένα είναι ένα ταχύ οικογενειακό άνετο με χειροκίνητο σασμάν, ενώ το άλλο ένα σφιχτό νεανικό πυραυλάκι με σειριακό σασμάν, αν το σκέφτεσαι ανάμεσα στα δύο, τότε σίγουρα δε θες το Polo.

Τώρα για το Yaris, τι να πω ρε παιδιά, οκ, ας δεχτώ τη φοβερή και τρομερή αξιοπιστία των Ιαπωνικών. Θα παντρευόσασταν μια άσχημη, χοντρή γυναίκα, που δεν ξέρει να μαγειρεύει και κάνει χάλια κρεβάτι, μόνο και μόνο επειδή πιστεύετε ότι δε θα σας απατήσει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.