Jump to content
thanos.k

Αυξηθηκαν Οι Ασφάλειες Το 2009 ?

Recommended Posts

Ρε παιδια απο 440 Μικτη που το ειχα κανει με και καλα αγορα 18.000 και οχι 22 ...

με ολα μεσα... κομπλε 449 τωρα ζητανε 500+

Εγινε καμια αυξηση ?

Edited by Speedy
renamed topic title
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο 440 Μικτη που το ειχα κανει με και καλα αγορα 18.000 και οχι 22 ...

με ολα μεσα... κομπλε 449 τωρα ζητανε 500+

Εγινε καμια αυξηση ?

nai exoun ginei kapoies ayksiseis. den kserw gia poia asfalistiki les. min ksexnas oti ayksithikan ta posa stis astikis eythinis. mporei to proigoumeno aksamino na eixes ta palia posa.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει καποιες αυξησεις απο τον Ιουλιο αν θυμαμαι καλα, με μεγαλυτερη την αστικη ευθυνη κατα 30% περιπου. Αυτο ισχυει σε ολες τις ασφαλιστικες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει κάποιες αυξήσεις. Κι εγώ παρέλαβα πρόσφατα το νέο μου συμβόλαιο με αυξημένη τιμή.

Ερώτηση: το ότι η καλυπτόμενη αξία του αυτοκινήτου σου όσο περνάει ο καιρός, θα πέφτει από τα 18000 ευρώ, δεν θα πρέπει να μειώνει κάπως το κόστος του συμβολαίου σου?

Link to comment
Share on other sites

λετε να εκανα ΜΛΚ για την αξια που την δηλωσα απο 22 18 για πρωτη ασφαλεια ? .... Πολλα τα χρηματα και δεν ξερω αν αξιζει η μεικτη...

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να του βαλεις αξια παραπανω, να ξερεις οτι σε περιπτωση που θα γινει κατι θα σε αποζημιωσουν με τις τιμες που θα εχει το Auto Τριτη τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο για το αυτοκινητο σου.Οποτε σε συμφερει να βαλεις την πραγματικη τρεχουσα αξια και φυσικα οσο λιγοτερη αξια του βαζεις τοσο λιγοτερα πληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να του βαλεις αξια παραπανω, να ξερεις οτι σε περιπτωση που θα γινει κατι θα σε αποζημιωσουν με τις τιμες που θα εχει το Auto Τριτη τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο για το αυτοκινητο σου.Οποτε σε συμφερει να βαλεις την πραγματικη τρεχουσα αξια και φυσικα οσο λιγοτερη αξια του βαζεις τοσο λιγοτερα πληρωνεις.

Εχω την εντιπωση πως οτι θα παρεις τα λεφτα της τρεχουσας αξιας του αυτοκινητου σου, αλλα αν πας δικαστικα, οπου τα εξοδα επιβαρυνουν τον ασφαλισμενο, θα παρεις τοσα χρηματα οσο και το ποσο που δηλωσες. Η ολη διαδικασια ειναι ποιο χρονοβορα αλλα ισχυει.

Δηλ. αν εχεις ενα αυτοκινητο π.χ. εχει σημερινη πραγματικη αξιας 20.00 ευρω και το αυτοκινητο ειναι δυο χρονων και το ειχες αγορασει π.χ. 28,000 ευρω και εσυ το εχειες ασφαλισμενω για 28.000 η σφαλιστικη θα σου δωσει 20,000 ευρω και τα υπολοιπα δικαστικα τα απαιτεις οποτε μετα απο 6-10 μηνες που θα γινει η δικασιμος σιγουρα θα παρεις και τα αλλα 8.000 χιλιαρικα. Η νομικη προστασια δεν ισχυει για την περιπτωση αυτη. Επιβαρυνεται ο εναγων.

Αυτα μου τα ειπε ο ασφαλιστης μου, δεν ειναι θεωριες δικες μου.

Και εγω το εχω ασφαλισμενο για το ποσο που το ειχα αγορασει , οχι τη σημερινη αξια.

αν με γελασε, που δεν το ευχομαι τοτε λεω και εγω με την σειρα μου σαχλαμαρες..

Φιλικα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση πως οτι θα παρεις τα λεφτα της τρεχουσας αξιας του αυτοκινητου σου, αλλα αν πας δικαστικα, οπου τα εξοδα επιβαρυνουν τον ασφαλισμενο, θα παρεις τοσα χρηματα οσο και το ποσο που δηλωσες. Η ολη διαδικασια ειναι ποιο χρονοβορα αλλα ισχυει.

Δηλ. αν εχεις ενα αυτοκινητο π.χ. εχει σημερινη πραγματικη αξιας 20.00 ευρω και το αυτοκινητο ειναι δυο χρονων και το ειχες αγορασει π.χ. 28,000 ευρω και εσυ το εχειες ασφαλισμενω για 28.000 η σφαλιστικη θα σου δωσει 20,000 ευρω και τα υπολοιπα δικαστικα τα απαιτεις οποτε μετα απο 6-10 μηνες που θα γινει η δικασιμος σιγουρα θα παρεις και τα αλλα 8.000 χιλιαρικα. Η νομικη προστασια δεν ισχυει για την περιπτωση αυτη. Επιβαρυνεται ο εναγων.

Αυτα μου τα ειπε ο ασφαλιστης μου, δεν ειναι θεωριες δικες μου.

Και εγω το εχω ασφαλισμενο για το ποσο που το ειχα αγορασει , οχι τη σημερινη αξια.

αν με γελασε, που δεν το ευχομαι τοτε λεω και εγω με την σειρα μου σαχλαμαρες..

Φιλικα Σπυρος

Και εγω το ιδιο εχω κανει φιλε Σπυρο.Το εχω ασφαλισμενο με την αξια που ειχε οταν το αγορασα.Και το ιδιο θελω να πιστευω αλλα και να ισχυει με αυτο που λες εσυ.Μονο που σε εμενα οπου και αν ρωτησα (και σε διαφορετικες ασφαλιστικες και ανθρωπους-γνωστους)μου ειπαν οτι παντα αποζημιωνουν με την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου και τελειωσαν ολοι εκει.Το μετα δεν το ξερω μακαρι να γινεται παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα ΜΕΙΚΤΗ στη νπ [Νεος Ποδειδων] η οποια ειναια πο τις καλυτερες .Και αν προσθεσω και προσφατη εμπειρια απο εθνικη ...ειναι εξαιρετικα καλΥΤΕΡΗ

Μονο τα ορια απαλλαγης ιεναι λιγακι καπως... 300 ευρω κακοβουλη ενεργεια και 400 ιδιες ζημιες . Αλλα οταν τους χρειαστηκα ηταν αμεσα διπλα μου και ασχοληθηκαν εκτενως με το προβλημα μου.

Αχρειαστοι

Link to comment
Share on other sites

506 ευρω φιλε...με τςι αυξησεις .Αλλα πισευω αξιζει απο τη στιγμη που ακομα και μιρκο ζημιες κοστιζουντ οσο πολυ σε ενα τετοιο αυτοκινητο .

Η ασφαλιστηκη επιλεχθηκε μετα απο ενδελεχη ελεγχο απο εμενα στα κεφαλαια της και αποθεματικα της.

Γενικα ισως η ποιο αψογη ασφαλιστικη που εχω παει ποτε .

Αναλαμβανουν και διεκπαιρεονουν το οτιδηποτε .

Και εντως 10 ημερων ΠΑΝΤΑ τα χρηματα σου κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ασφαλιστήριο που είχα μέχρι σήμερα από 245€ κοστίζει 269€.

Η εταιρεία είναι η Interlife, το πακέτο είναι με φωτιά, κλοπή, θραύση κρυστάλων, οδική κλπ, η διάρκεια 6 μήνες και το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 22.700 (όσο το τιμολόγιο που πήρα το αυτοκίνητο).

Πάντως ο ασφαλιστής μου με ενημέρωσε ότι όλες οι εταιρείες έχουν κάνει αύξηση.

Η ανατίμηση στα συγκεκριμένα ασφάλιστρα είναι 10%. Και λες από την μία να μην δώσω σημασία για 24 ευρώ (50 στο έτος) αλλά από την άλλη να τα δεχόμαστε όλα άπραγοι σαν πρόβατα??

Απορώ που είναι οι Ευαγγελάτος και λοιποί που κόπτονται που ακρίβυνε το μαρούλι στην λαική 0,30 λεπτά ή που έχουν όλες τις μεγάλες βιομηχανίες και αλυσίδες super market στο στόχαστρο για τυχόν ανατιμήσεις και περνάει στο ντούκου τέτοια αύξηση στα ασφάλιστρα.

Το ότι μειώθηκαν οι εταιρείες και πάει να επικρατήσει ολιγοπώλιο στην αγορά θα μας επιφυλάσσει και άλλα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.

επιδη ασχολουμαι και με ασφαλειες, μια και ανοικο στο δυναμικο μεγαλης εταιριας που συνεργαζεται με 6-7 ασφαλιστικες, εχω να σας πω οτι οντως ειχαμε αυξηση στις ασφαλειες, αλλωστε καθε χρονο εχουμε καποια αυξηση. απο την αλλη, οι εταιριες αποζημειωνουν στις μικτες μονο με οσα αναγραφει το auto τριτη και τιποτα παραπανω. και δικαστικος να πατε, δεν θα παρετε τιποτα, τις καλυπτει ο νομος..... για μενα προσωπικα, το μονο που χρειαζεται στην σημερινη εποχη, ειναι η πιο απλη ασφαλεια για να κυκλοφορεις, μια και αυτο επιβαλει ο νομος.... αυτο που πρεπει να παρακαλας, ειναι να μην σου τυχει τρακαρισμα. α, και κατι αλλο, δεν υπαρχουν καλες και κακες ασφαλειες, μην ξεχνατε οτι η ασποις προνοια για πολλα χρονια την θεωρουσαν απο τις πολυ καλες, αλλα ειδατε.... σημασια εχει να μπορεις να ελισεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

εγώ τώρα περιμένω το αυτοκίνητο μου να έρθει μεσα στις επόμενες 15 μέρες λογικά θα το έχω παραλάβει και ήδη έχω κανονίσει τα πάντα σε σχέση με την ασφάλεια του αυτοκίνητου μου, η οποία θα κυμανθέι στα 600 ευρώ + 40 ευρώ η νομική προστασία για ολόκληρο το έτος.η ασφάλεια καλύπτει όλα τα απαιτούμενα πλην της μεικτής ασφάλισης και η ασφαλιστική εταιρία μου είναι η AIG Greece και η νομική προστασία από την ARAG.Βέβαια η τιμή αυτή λόγω του ότι θα δηλώσω έδρα στην Σάμο.διαφορετικά η τιμή που μου ζητάγανε ήταν στα 765 ευρώ χωρίς την νομική προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.