Jump to content
marios_pd

Ζημια Απο Αμμουθυελλα..

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...

εχω απο τον αυγουστο ενα GTI VI dsg χρωματος κοκκινου και με 6000km.

προχθες στην επιστροφη απο χριστουγεννιατικο 4ημερο εκτος αθηνας επεσα στην νεα εθνικη οδο στο υψος της ελευσινας σε αμμοθυελλα για καποια δευτερολεπτα χωρις να εχω προπορευομενο αμαξι η φορτηγο μπροστα μου.

αποτελεσμα?

καπω,προφυλακτηρας-μασκα, και μπροστινα φαναρια εχουν γεμισει απο απειρα μικρα χτυπηματακια τα οποια στο κοκκινο χρωμα φαινονται σαν ασπρη σκονη-τελιτσες και στα δε φαναρια, οταν ειναι αναμμενα, φαινονται σαν να τα εχεις ψεκασει.

σιγουρα χρειαζεται

1) βαψιμο φανταζομαι καπω προφυλακτηρας,

2) ισως αντικατασταση η κατω μασκα του προφυλακτηρα που ειναι ενιαια στο GTI VI σε χρωμα ανθρακι,

3) αντικατασταση φαναρια μπροστα εκτος κι αν υπαρχει ανταλλακτικο ξεχωριστο η πλαστικη προσοψη χωρις το υπολοιπο σωμα του φαναριου..(αν ξερει κανεις ας μου πει please)

εχω σκασει παιδια..

Τουλαχιστον εχω μεικτη με καλυψη σε φυσικα φαινομενα στα οποια απ οτι διαβασα στο συμβολαιο περιλαμβανεται και αμμοθυελλα..

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...

εχω απο τον αυγουστο ενα GTI VI dsg χρωματος κοκκινου και με 6000km.

προχθες στην επιστροφη απο χριστουγεννιατικο 4ημερο εκτος αθηνας επεσα στην νεα εθνικη οδο στο υψος της ελευσινας σε αμμοθυελλα για καποια δευτερολεπτα χωρις να εχω προπορευομενο αμαξι η φορτηγο μπροστα μου.

αποτελεσμα?

καπω,προφυλακτηρας-μασκα, και μπροστινα φαναρια εχουν γεμισει απο απειρα μικρα χτυπηματακια τα οποια στο κοκκινο χρωμα φαινονται σαν ασπρη σκονη-τελιτσες και στα δε φαναρια, οταν ειναι αναμμενα, φαινονται σαν να τα εχεις ψεκασει.

σιγουρα χρειαζεται

1) βαψιμο φανταζομαι καπω προφυλακτηρας,

2) ισως αντικατασταση η κατω μασκα του προφυλακτηρα που ειναι ενιαια στο GTI VI σε χρωμα ανθρακι,

3) αντικατασταση φαναρια μπροστα εκτος κι αν υπαρχει ανταλλακτικο ξεχωριστο η πλαστικη προσοψη χωρις το υπολοιπο σωμα του φαναριου..(αν ξερει κανεις ας μου πει please)

εχω σκασει παιδια..

Τουλαχιστον εχω μεικτη με καλυψη σε φυσικα φαινομενα στα οποια απ οτι διαβασα στο συμβολαιο περιλαμβανεται και αμμοθυελλα..

:blush:

Καλησπέρα φίλε,γενικά είμαι της άποψης ότι το εργοστασιακό είναι το καλύτερο και αν χρειαστεί να αλλαχτεί να είναι λόγω ανάγκης!!Στο ψητό...και μένα από την εθνική έχει σημάδια αρκετά αλλά είναι μαύρο και δεν πολυφαίνονται...,αλλά εσύ αφού έχεις την ασφάλεια και δεν θα πληρώσεις κάτι άλλαξε τα!!!Και κάτι άλλο που αναφέρεις για τα φανάρια δεν είναι ασφαλές να ανοιχτεί το φανάρι και να βάλεις άλλο γυαλί μιας και αργότερα μπορεί να έχεις προβλήματα με υγρασία!!!¶ρα από εμένα,άλλαξε τα όλα!!!Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και σου συμπαραστέκομαι μιας και ο δικός μου προφιλακτήρας είναι στην ίδια κατάσταση με σένα και όταν τον βλέπω κάτι με πιάνει.. :@ (αλλά δεν έχω ασφάλεια για αμμοθύελλα... :blush: ) !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ξερω τι ζημια ειναι αλλα λεω,μηπως με ενα κερωμα στρωσει??????

Πριν πας σε ριζικές λύσεις βαψίματος-αντικατάστασης, πάρε τη γνώμη κάποιου που ασχολείται με συντήρηση-αναζωογόνηση χρώματος(όλοι οι καλοί φανοποιοί, αλλά και άλλοι όπως η autoglym κ.λ.π).Οι ίδιοι ασχολούνται και με ξεθάμπωμα φαναριών. Συνήθως αφαιρούν ένα πολύ μικρό στρώμα από το βερνίκι με την χρήση αλοιφών και αλοιφαδόρου.Αρκεί η ζημιά να έχει περιοριστεί στο βερνίκι και να μην πειράχτηκε το χρώμα(που δεν νομίζω στην περίπτωσή σου).

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.