Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

οπως τα λεω ειναι και για την τιμη δεν ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει με τετοια θεματα. Τον εμπιστευτηκα μιας καιτα ειχε στο δικο τους αυτοκινητο που ηταν παρκαρισμενο και το εβλεπα. Οταν τα τοποθετουσε ο τεχνιτης ηρθε και ο γιος του αφεντικου και ιδιοκτητης του golf 6 και μου ειπε οτι εκανα την καλυτερη επιλογη....Εγω βεβαια απαντησα οτι αν δεν τα εβλεπα στο αυτοκινητο του και δεν ειχα κανει την κουβεντα με τον πατερα του δε θα τα εβαζα....ειναι Αυλωνος33 η 35 παραλληλη της Δυραχιου. Φωτο και βεβαια θα σας ανεβασω απλα τωρα ειναι μερα ακομα και φευγω ταξιδι. Ομως Σαββατο η Κυριακη θα σας εχω και φωτο οπωσδηποτε

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεω ειναι και για την τιμη δεν ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει με τετοια θεματα. Τον εμπιστευτηκα μιας καιτα ειχε στο δικο τους αυτοκινητο που ηταν παρκαρισμενο και το εβλεπα. Οταν τα τοποθετουσε ο τεχνιτης ηρθε και ο γιος του αφεντικου και ιδιοκτητης του golf 6 και μου ειπε οτι εκανα την καλυτερη επιλογη....Εγω βεβαια απαντησα οτι αν δεν τα εβλεπα στο αυτοκινητο του και δεν ειχα κανει την κουβεντα με τον πατερα του δε θα τα εβαζα....ειναι Αυλωνος33 η 35 παραλληλη της Δυραχιου. Φωτο και βεβαια θα σας ανεβασω απλα τωρα ειναι μερα ακομα και φευγω ταξιδι. Ομως Σαββατο η Κυριακη θα σας εχω και φωτο οπωσδηποτε

Μάλλον για την Americat μιλάς

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για την Americat μιλάς

ειλικρινα δε θημαμαι την επωνυμια....απλα βλεπω τωρα την αποδειξη και λεει exhaust power systems υποκαταστημα Αυλωνος 31....

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον ακουγεται η περιπτωση του Κωστα, μολις ανεβασει της φωτογραφίες να δουμε και το αποτελεσμα φανταζομαι ότι αρκετοι από αυτην την ενοτητα θα προχωρησουμε στην τοποθετηση των φαναριων

Υγ. Κωστα αν μπορεις να βγαλεις και μια φωτο την ημερα να δουμε και πως φαινονται τα φαναρια θα σου ημασταν πολύ υπόχρεοι.

Edited by manos1218
Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφερόμαστε αρκετοι, μπορούμε να του πούμε να ρίξει την τιμή!!!! τα φανάρια δεν τα άλλαξε (απ'ότι κατάλαβα) μόνο τις λέμπες, έτσι δεν είναι? μήπως θα τυφλώνει λίγο τους απέναντι?

Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφερόμαστε αρκετοι, μπορούμε να του πούμε να ρίξει την τιμή!!!! τα φανάρια δεν τα άλλαξε (απ'ότι κατάλαβα) μόνο τις λέμπες, έτσι δεν είναι? μήπως θα τυφλώνει λίγο τους απέναντι?

¶μα δεν άλλαξε φανάρια και έβαλε τα χενον πανω στα εργοστασιακά φανάρια που δεν έχουν projector, οι απέναντι δεν θα βλέπουν τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

http://osram.gr/osram_com/News/Trade_Press/Automotive_Lighting/2009/090807_SNAPINLITE.jsp

Αυτά είναι τα κίτρινα H15 του εργοστασίου ή μήπως βγήκε επιτέλους λάμπα με λευκό φως???

(συγκεκριμένα διαβάστε στο σημείο "System of the future" 3 γραμμές πριν το τέλος της πρώτης παραγράφου). Αναφέρει Η15 halogen

Δεν γνωρίζω από τέτοια είδη...Κάποιος που ξέρει ας το διαβάσει και να μας κατατοπίσει

Link to comment
Share on other sites

http://osram.gr/osram_com/News/Trade_Press/Automotive_Lighting/2009/090807_SNAPINLITE.jsp

Αυτά είναι τα κίτρινα H15 του εργοστασίου ή μήπως βγήκε επιτέλους λάμπα με λευκό φως???

(συγκεκριμένα διαβάστε στο σημείο "System of the future" 3 γραμμές πριν το τέλος της πρώτης παραγράφου). Αναφέρει Η15 halogen

Δεν γνωρίζω από τέτοια είδη...Κάποιος που ξέρει ας το διαβάσει και να μας κατατοπίσει

Κοίταξα μετά από καιρό ξανά την σελίδα της Osram και της Philips αλλά δεν έχει βγεί ακόμη λάμπα αντικατάστασης για την εργοστασιακή Η15.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εχω λοιπον τις φωτο και με αυτοκινητο απεναντι για να δειτε οτι μαλλον δεν τυφλωνουν τους απενατι...παραπονο κανενα στο ταξιδι μου. Ειναι απο κινητο στη θεση του οδηγου και με φωτα βρωμικα απο λασποβροχη της εποχης.....τα συμπερασματα δικα σας

post-11330-1266685806,39_thumb.jpgpost-11330-1266685856,66_thumb.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες xenon στα εργοστασιακά φανάρια ??? Αν ναι, τότε ένα ποσοστό του φωτός ότι και να κάνεις διασκορπίζεται και ενοχλείς τους απέναντι. Για αυτό όλες οι εταιρίες βγάζουν φανάρια με projector στα xenon τους :

NYAutoShow2009069.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.dectane.de/product_info.php?info=p43769_dayline-scheinwerfer-vw-golf-vi-08----tfl-optik---black.html

Δείτε πως είναι και φορεμένα πάνω στο gti πατώντας στην φωτό που έχει το λίνκ!!!!

Έψαξα λίγο αλλά συγνώμη αν το έχει ξαναγράψει κάποιος!!! :)

Παιδια δεστε και εδω για φαναρια...dectane de.

:rolleyes:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες xenon στα εργοστασιακά φανάρια ??? Αν ναι, τότε ένα ποσοστό του φωτός ότι και να κάνεις διασκορπίζεται και ενοχλείς τους απέναντι. Για αυτό όλες οι εταιρίες βγάζουν φανάρια με projector στα xenon τους :

NYAutoShow2009069.jpg

συμφωνώ απόλυτα με το ότι για xenon πρέπει να υπάρχουν κατάλληλα projectors ΑΛΛΑ στο outlander 2007 που εχουμε, έχει xenon από το εργοστάσιο ΧΩΡΙΣ προτζέκτορες με μονο βοήθημα την αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης!!!! και κατι άλλο, πολλές εταιρίες εδώ και καιρό έχουν αρχίσει και το ποθετούν στα φανάρια τους προτζέκτορες όπως η renault στο megane(προηγούμενο facelift και νεο), η toyota στο auris, νομιζω το focus, σίγουρα έχουν τα mito και delta, τα περισσοτερα μοντέλα της mercedes αλλά και της mazda, και όλα αυτά χωρίς xenon!!!!!!!!! στο golf, που όλοι μας έχουμε πληρώσει αρκετά και έχει όντως καλύτερη ποιότητα από τα περισσότερα που ανέφερα, δεν μπορεί η vw να βάλλει καλύτερα φανάρια???????????????? φανάρια με προτζέκτορες για να μη χρειάζεται και εμείς να θέλουμε να αλλάξουμε τα φώτα μας???????

Link to comment
Share on other sites

στο golf, που όλοι μας έχουμε πληρώσει αρκετά και έχει όντως καλύτερη ποιότητα από τα περισσότερα που ανέφερα, δεν μπορεί η vw να βάλλει καλύτερα φανάρια???????????????? φανάρια με προτζέκτορες για να μη χρειάζεται και εμείς να θέλουμε να αλλάξουμε τα φώτα μας???????

Εννοείται ότι τα φανάρια με projector έπρεπε να είναι στον standard εξοπλισμό.Η VW είναι απαράδεκτη σε αυτό... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έστειλα e-mail προχθές στην Xenon Hellas και ζήτησα πληροφορίες και προσφορές για τοποθέτηση xenon στο Golf VI.

Παρακάτω σας στέλνω την απάντηση που μου έδωσαν για όποιον ενδιαφέρεται

Ευχαριστώ

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γειά σας, και σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

Καντε τον κοπο και δειτε τα παρακατω χρησιμα για την επιλογή σας..

Στην αγορά θα βρείτε πολλές επιλογες σε κιτ με τις τιμές τους να ειναι εξαιρετικά χαμηλές, αλλά πέρα από την αντίστοιχα χαμηλή ποιοτητα-αξιοπιστία απόδοση, ειναι αυτά που μας ενοχλούν από απέναντι οταν οδηγούμε!

Επίσης υπάρχει μια άποψη οτι όλα είναι ίδια, ενω φυσικά δεν ισχύει κατι τέτοιο.

Η επιλογή λοιπόν ενος σωστού συστήματος ειναι αυτή που διασφαλίζει την αξιοπιστία και την ποιότητα σε φως για ουσιαστική αναβαθμιση των φωτων και ξεκούραστη οδήγηση την νυχτα.

Δείτε τι σας προτείνουμε για το νεο Golf..

1)

Τύπος μηχανισμών ΧΤR Level 1

Λάμπα LowUV-H7-ND με ειδικό αντάπτορα*

Λαμπ.Θέσεως 2χ crystal vision 5W

Θερμ. λειτ.λάμπας α) 4400 εως 4600 β) 5400 εως 5600 γ) 5800 εως 6000Κ

Κατανάλωση 36W +-2W Σε συνεχή λειτουργία

65W +-5W Κατα την 1η εκκίνηση και για περίπου 15'' δεύτερα.

Εγγύηση.. Γραπτή 2 χρόνων μηχανισμός & λάμπες Πανελλαδική κάλυψη

Τιμή 320 Ευρώ

2)

Τύπος μηχανισμών ΧΤR Can

Λάμπα LowUV-H7-ND με ειδικό αντάπτορα*

Λαμπ.Θέσεως 2χ crystal vision 5W

Θερμ. λειτ.λάμπας α) 4400 εως 4600 β) 5400 εως 5600 γ) 5800 εως 6000Κ

Κατανάλωση 37W +-2W Σε συνεχή λειτουργία

70W +-5W Κατα την 1η εκκίνηση και για περίπου 20'' δεύτερα.

Εγγύηση.. Γραπτή 1 χρόνου μηχανισμός & λάμπες Πανελλαδική κάλυψη

Τιμή 260 Ευρώ

Να γνωρίζετε οτι..

Η δουλειά μας ειναι μόνο φώτα. Οτι σας προτείνουμε ειναι και αυτό που πραγματικά χρειάζεστε για ουσιαστική και σωστή αναβάθμιση στα φωτα σας με την σχεση ποιότητας / τιμής να ειναι η καλύτερη δυνατή (η διαφορα σε τιμή απο τα φθηνότερα κιτ ειναι περίπου 80-100Ε) ενω δεν έχουν απολύτως καμία σχέση σε απόδοση/ποιότητα δεσμης και αξιοπιστία.

-Το νεο golf εχει ενα ειδικο ανταπτορα προσαρμογης της αλογόνου στο φαναρι, οι λαμπες του κιτ χρησιμοποιούν ακριβώς ιδιο ανατπτορα και δεν γινεται η κλασικη μετατροπη αλλων κιτ όπου κοβονται τα καλωδια παροχης μεσα στο φαναρι του αυτοκινητου προκειμενου να τροφοδοτηθει το συστημα.!

-Και τα 2 παραπανω κιτ εχουν συμβατότητα με την αρτηρία Canbus του αυτοκινητου, και ΔΕΝ χρειαζεται να γίνει η παραμικρη τροποποίηση η μετατροπή

-Το 1ο συστημα διαφέρει απο το 2ο στούς μηχανισμούς και στην εγγύηση ενω δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην απόδοση

-Είναι διαθεσιμα συστήματα με μηχανισμούς HELLA (made in Germany) kai Panasonic (made in Japan) τα οποία όμως ΔΕΝ εχουν συμβατότητα με την αρτηρια canbus της VW, και γι αυτό ΔΕΝ σας τα προσφέρουμε.

-Η σειρά XTR των κιτ της XenonHellas βρίσκετε στην αγορά από το 2006, είναι συνδιασμός πολύ ποιοτικών εξαρτημάτων (Korea & Japan) που έχουν δώσει αποδεδειγμένη αξίοπιστία και πολύ υψηλή απόδοση !

-Χαρακτηριστικο των κιτ της XenonHellas ειναι το Καθαρό.. Κρυστάλινο.. Διαυγές φώς, ανεξάρτητα από την απόχρωση (Kelvin) που θα επιλεγεί.! Ενω η πολύ σωστή κατανομή δέσμης δεν ενοχλει στο παραμικρό τους απέναντι οδηγούς.!

-Σχετικα με τους προβολεις ομίχλης..

Δυστυχως δεν διαθέτουμε λάμπες τυπου xenon, αλλα προφανως ειναι ευκολο να βρειτε στην αγορα ειτε και στο καταστημα που θα γινει η τοποθετηση καποια λάμπα που να ειναι κοντα στην αποχρωση των xenon

Αγορά & τοποθέτηση, έχετε 2 επιλογές..

α) Αγορά/τοποθέτηση από συνεργατη μας..Υπαρχουν συνεργατες μας σε πολλες περιοχές των Αθηνών, Πείτε μας την περιοχή σας προκειμένου να σας συστήσουμε κάποιον κοντα σας

β) Αποστολή με curier αντικαταβολή ΧΩΡΙΣ καμιά επιπλέον χρεωση, και να το τοποθετήσετε σε κάποιον τεχνικό της εμπιστοσύνης σας, καθώς έχει όλες τις οδηγίες στα Ελληνικά και είναι ευκολο στην τοποθετησή του..! Η εγγύηση σας καλύπτει απόλυτα και σε αυτήν την περίπτωση

*Οί τιμές είναι με ΦΠΑ και χωρίς τοποθέτηση (απο 40Ε περίπου )

Εγγύηση & υποστήριξη..

Η ποιότητα των προιόντων μας είναι πάντα σε υψηλά επίπεδα, καθώς μας ενδιαφερει ο πελάτης να μην εχει προβλήματα, παρα να βρίσκετε διαρκώς με προβλήματα και αλλαγές χωρίς χρέωση μεν, ΑΛΛΑ με ενα αναξιόπιστο προιόν !

Κάθε κιτ της XenonHellas έχει εγγύηση καλής λειτουργίας από 1 έως 2 χρόνια αναλόγως τον τύπο του κιτ. (Το παραπανω διαστημα σε καμία περίπτωση δεν καθορίζει και τα όρια καλής λειτουργείας του συστήματος.!)

Η εγγύηση έχει ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΙΣΧΥ και καλύπτει τα ανταλλακτικά και την εργασία της όποιας επισκευής προκειμένου να αποκατασταθεί η καλή λειτουργεία του συστήματος.

Σε περίπτωση προβλήματος αρκεί ένα τηλεφωνημά σας ώστε να σας συστήσουμε τον πλησιέστερο συνεργάτη μας, οπουδηποτε στην ελλάδα, ο οποίος θα διαγνώσει την όποια βλάβη και θα φροντίσει για την αποκατάστασή της.

Μετά την τοποθέτηση σας παρέχουμε..

* Υποστήριξη όπου στην Ελλάδα μέσω των συνεργατών μας.

* Εκπτωση 35% επί των τιμών λιανικής γιά την υποστήριξη του συστήματος σε ανταλλακτικά

Σάς ευχαριστούμε, και στην διαθεσή σας για ότι περισσότερο..

Χρήστος Τσιρογιάννης - XenonHellas

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό! από αυτά που γράφουν μου φάνηκαν επαγγελματίες! και η τιμή αρκετά προσιτή! μήπως έχεις και καμια φωτογραφία να δούμε το τι ακριβώς είναι αυτά για τα οποία γράφουν?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν ψάχνομαι για xenon ομολογώ και γω πως με εντυπωσίασαν! Μήπως να το σκεφτούμε σοβαρα;

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό! από αυτά που γράφουν μου φάνηκαν επαγγελματίες! και η τιμή αρκετά προσιτή! μήπως έχεις και καμια φωτογραφία να δούμε το τι ακριβώς είναι αυτά για τα οποία γράφουν?

Φίλε μου έψαξα αλλά δεν βρήκα φωτογραφία για τα συγκεκριμένα προιόντα τοποθετημένα σε αυτοκίνητα. μόνο από τι μέρη αποτελούνται (αλλά και πάλι τα έχει μαζεμένα όλα μαζί και δεν επεξηγεί ποιο "μοντέλο" είναι το καθένα). Αν θέλετε να δείτε κάποιες από τις δουλειές που έχουν κάνει μπείτε εδώ http://www.xenonhellas.gr/

Επίσης τους ζήτησα να μου δώσουν έναν εξουσιοδωτημένο αντιπρόσωπό τους στις περιοχές γύρω από ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ, ΑΙΓΑΛΕΩ και η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

"Υπαρχουν συνεργατες μας στις περιοχες που ζητατε, μονο που για το 6, θα σας συστησουμε ενα συνεργατη μας στο Μαρουσι με εμπειρια τοποθετησης σε golf 6. Μιληστε με..."

Όποιος θέλει λεπτομέρειες για τον συγκεκριμένο άνθρωπο ας μου στείλει π μ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω Πάτρα κάθε βδομάδα... μπορεί να περάσω από εκεί να δω τι λένε και από κοντά...

Πολύ ωραία...περιμένουμε, αν σου δωθεί η δυνατότητα, φωτογραφίες..!

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Αν υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον και αν η οργανωτική ομάδα του VW Club συμφωνεί και εγκρίνει, θα μπορούσα να μιλήσω μαζί τους από κοντά εκ μέρους του club για να πετύχουμε κάποια προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Δεν υπάρχει καμία πρωτοβουλία προς το παρόν. Θα υπάρξει μετά το ΟΚ της οργανωτικής ομάδας... αν δωθεί τέτοιο ΟΚ...

Επίσης, προσωπικά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αν πρόκειται για καλό προϊόν... Θέλει ψάξιμο το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.