Jump to content
nikola78

Πεζοδρόμιο...Και 2000¤

Recommended Posts

Δυστυχώς η τύχη μου γύρισε την πλάτη...για αδιευκρίνιστους λόγους, ένα βροχερό πρωινό, το golf VI έφυγε από την πορεία του και διέλυσε τον δεξί μπροστά τροχό σε ένα πεζοδρόμιο...η αντιπροσωπεία με χρέωσε 2000¤ για ζάντα, ψαλίδι, ακρόμπαρα και διάφορα άλλα που δεν καταλαβαίνω...

ακόμη δεν έχω πάρει το αυτοκίνητο, αλλά προβληματίζομαι για το αν το esp θα έχει την ίδια απόδοση ή θα χρειάζεται κάποιου είδους ρύθμιση?? το ίδιο και για το ABS?? όποιος ξέρει ας με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα εχει! μην τρελαινεσαι φιλε.αυτα ειναι απλα πραγματα. τα αμαξια ειναι κατασκευασμενα και για να τρακαρουν μεταξυ αλλων. θα αλαχθουν και ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Το esp δεν εκανε κατι να αποτρεψει το σκηνικο?Απ'οτι θυμαμαι ειχες εξ'αρχης ενα θεματακι με την ευθυγραμμιση.

Link to comment
Share on other sites

μην αρχισουμε να τα ριχνουμε στο esp κλπ.ενα συστημα ειναι που μπορει να επεμβει μπορει και οχι.μπορει να διορθωσει μπορει και οχι.το οχημα φιλε μου αποκλειεται να εφυγε μονο του και αδιευκρινιστα απο το δρομο.πρεπει να ετρεχες.το αιτιο λοιπον ειναι η ταχυτητα.προσπαθησε να βρεις αντ/κα απο αγγελιες ή μαντραδες ωστε να σου βγει φθηνοτερα η ζημια.μπορεις να το φτιαξεις και να μην εχεις προβληματα με τα ηλεκτρονικα συστηματα του αυτοκινητου.οδηγιες υπαρχουν στις αντ/πιες και τις τηρουν.

Link to comment
Share on other sites

μην αρχισουμε να τα ριχνουμε στο esp κλπ.ενα συστημα ειναι που μπορει να επεμβει μπορει και οχι.μπορει να διορθωσει μπορει και οχι.το οχημα φιλε μου αποκλειεται να εφυγε μονο του και αδιευκρινιστα απο το δρομο.πρεπει να ετρεχες.το αιτιο λοιπον ειναι η ταχυτητα.προσπαθησε να βρεις αντ/κα απο αγγελιες ή μαντραδες ωστε να σου βγει φθηνοτερα η ζημια.μπορεις να το φτιαξεις και να μην εχεις προβληματα με τα ηλεκτρονικα συστηματα του αυτοκινητου.οδηγιες υπαρχουν στις αντ/πιες και τις τηρουν.

Κανένα αυτοκίνητο δεν φεύγει μόνο του...κανένα esp δεν κάνει θαύματα...ακόμη είναι αδιευκρίνιστες οι συνθήκες που έγινε το συμβάν, καθώς πέρασα με τον ίδιο τρόπο από το ίδιο σημείο οπώς το κάνω κάθε πρωί από τότε που πήρα το αυτοκίνητο...και δεν ήταν το πρώτο βροχερό πρωινό...όντως στο παρελθόν είχα πρόβλημα με την ευθυγράμμιση, και συνέχιζα να έχω...

Το αυτοκίνητο το πήγα στην αντιπροσωπεία, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα ασχοληθούν και με την ευθυγράμμιση που θα χρειαστεί και με την ρύθμιση του esp και του abs (αν χρειάζεται)...ο προβληματισμός μου είναι αν αυτά επανέρχονται πλήρως ή μένουν κουσούρια....

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μεινουν κουσουρια...θα αλλαχτουν οσα μερη εχουν ζημια...plug and play...και ετοιμος.εξαλλου το αμαξι θα ευθυγραμμιστει και ζυγοσταθμιστει.καλυτερα απο πριν θα ειναι..θυμησου το.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μεινουν κουσουρια...θα αλλαχτουν οσα μερη εχουν ζημια...plug and play...και ετοιμος.εξαλλου το αμαξι θα ευθυγραμμιστει και ζυγοσταθμιστει.καλυτερα απο πριν θα ειναι..θυμησου το.

Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα από πριν...το εύχομαι...σίγουρα θα είμαι πιο προσεχτικός από πριν, και σίγουρα θα κάνω μεικτή ασφάλεια από εδώ και στο εξής...βέβαια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως έγινε, αλλά όπως συμβαίνει με τους περισσότερους, όταν τρακάρουμε δεν το κάνουμε επίτηδες...απλά κάτι δεν κάναμε σωστά, ή κάτι δεν λειτούργησε σωστά...οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς πήγε στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Η ΒΡΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΓΛΙΤΣΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙΣ ΣΕ ΠΑΓΟ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ESP ΔΕΝ ΣΕ ΣΩΖΕΙ... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΣ ΣΑΣΙ. ΤΑ 2000 ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΨΑΛΙΔΙ ΚΑΙ ΖΑΝΤΑ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ...

Edited by vasilis2833
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μεινουν κουσουρια...θα αλλαχτουν οσα μερη εχουν ζημια...plug and play...και ετοιμος.εξαλλου το αμαξι θα ευθυγραμμιστει και ζυγοσταθμιστει.καλυτερα απο πριν θα ειναι..θυμησου το.

Τελικά το παρέλαβα χθές...δεν το λες καλύτερο από πριν, αλλά δεν το λες και χειρότερο...

2 θέματα γενικής φύσεως:

- είναι λογικό να μου το παραδώσουν με +10 km?? και τελείως αλλαγμένη την ρύθμιση της θέσης του οδηγού?? Τόσο μεγάλη βόλτα για δοκιμή??

- μετά από επισκευές, δεν οφείλει το συνεργείο της αντιπροσωπείας να μου παραδώσει όλα τα "χαλασμένα" κομμάτια που έβγαλε απο μέσα και εγώ να αποφασίσω αν θα τα κρατήσω ή θα τα πετάξω ή θα τους τα δόσω για να τα πετάξουν?? η Toyota αυτό κάνει...ότι είναι στο αυτοκίνητο μας είναι δικό μας, πληρωμένο...οπότε πρέπει να μας δίνεται η επιλογή να τα κρατήσουμε...

Εγώ ζήτησα και πήρα πίσω την ζάντα μου...τα υπόλοιπα (αξονάκια-παρααξονάκια-κτλ) δεν ξέρω καν πως είναι στην φάτσα και δεν νομίζω να μου φαινόντουσαν ποτέ χρήσιμα...άλλωστε δεν μπορώ να κρίνω αν έπρεπε να αλλαχθούν ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρέλαβα χθές...δεν το λες καλύτερο από πριν, αλλά δεν το λες και χειρότερο...

2 θέματα γενικής φύσεως:

- είναι λογικό να μου το παραδώσουν με +10 km?? και τελείως αλλαγμένη την ρύθμιση της θέσης του οδηγού?? Τόσο μεγάλη βόλτα για δοκιμή??

- μετά από επισκευές, δεν οφείλει το συνεργείο της αντιπροσωπείας να μου παραδώσει όλα τα "χαλασμένα" κομμάτια που έβγαλε απο μέσα και εγώ να αποφασίσω αν θα τα κρατήσω ή θα τα πετάξω ή θα τους τα δόσω για να τα πετάξουν?? η Toyota αυτό κάνει...ότι είναι στο αυτοκίνητο μας είναι δικό μας, πληρωμένο...οπότε πρέπει να μας δίνεται η επιλογή να τα κρατήσουμε...

Εγώ ζήτησα και πήρα πίσω την ζάντα μου...τα υπόλοιπα (αξονάκια-παρααξονάκια-κτλ) δεν ξέρω καν πως είναι στην φάτσα και δεν νομίζω να μου φαινόντουσαν ποτέ χρήσιμα...άλλωστε δεν μπορώ να κρίνω αν έπρεπε να αλλαχθούν ή όχι...

Μταξει!!!Καλούτσικα είναι 10 km!!!Εμένα όταν μου έβαζαν το cruise control έκανα τόσες βόλτες!!!

Όσο για τα αλλαγμένα κομμάτια είναι δικά σου!!!'Οπως είπες τα πλήρωσες και μπορείς να τ κάνεις ότι γουστάρεις!!!Μέχρι και τις λάμπες τουσ ζήτησα από τα xenon που μου έβαλαν και πήρα τις μαμα λάμπες πίσω!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.