Jump to content
nikola78

Συναυλία Ήχων Και Τριγμών...Και Μικρών Προβλημάτων...

Recommended Posts

Golf VI 122hp 13000km...

Έχουμε και λέμε:

πρόβλημα στην ευθυγράμμιση από την αρχή, εξακολουθεί να υφίσταται παρά τις 3 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία...

κάποιου είδους συντονισμός, προκαλεί κραδασμούς (ελαφρείς) και θόρυβο στις 2500rpm με κάθε ταχύτητα, στις 2800rpm εξαφανίζονται τα πάντα...εξαιρετικά ενοχλητικό, καθώς με 6η 2500rpm είναι 120 km/hr dηλασή το όριο της Αττικής Οδού το οποίο σετάρω στο cruise control κάθε μέρα...

στο ρελαντί παρουσιάζεται ένας διπλός διακοπτόμενος θόρυβος...κάθε 20" περίπου...μπορώ να τον ακούσω μόνο από μέσα, όχι από έξω...

πλέον στο ρελαντί παρουσιάζεται συνεχής τριγμός από την πλευρά του συνοδηγού...επίσης δεν μπορώ να τον ακούσω από έξω. Το αυτοκίνητο κάνει σαν diesel στο ρελαντί...

Καμία ιδέα για τους ήχους??

Είμαι ο μόνος ή το ακούτε και άλλοι??

Link to comment
Share on other sites

Golf VI 122hp 13000km...

Έχουμε και λέμε:

πρόβλημα στην ευθυγράμμιση από την αρχή, εξακολουθεί να υφίσταται παρά τις 3 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία...

κάποιου είδους συντονισμός, προκαλεί κραδασμούς (ελαφρείς) και θόρυβο στις 2500rpm με κάθε ταχύτητα, στις 2800rpm εξαφανίζονται τα πάντα...εξαιρετικά ενοχλητικό, καθώς με 6η 2500rpm είναι 120 km/hr dηλασή το όριο της Αττικής Οδού το οποίο σετάρω στο cruise control κάθε μέρα...

στο ρελαντί παρουσιάζεται ένας διπλός διακοπτόμενος θόρυβος...κάθε 20" περίπου...μπορώ να τον ακούσω μόνο από μέσα, όχι από έξω...

πλέον στο ρελαντί παρουσιάζεται συνεχής τριγμός από την πλευρά του συνοδηγού...επίσης δεν μπορώ να τον ακούσω από έξω. Το αυτοκίνητο κάνει σαν diesel στο ρελαντί...

Καμία ιδέα για τους ήχους??

Είμαι ο μόνος ή το ακούτε και άλλοι??

Πως ακουγετε ο κινητηρας? δουλευει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πως ακουγετε ο κινητηρας? δουλευει σωστα?

Ο κινητήρας ακούγεται καλά...τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω...με εξαίρεση τον περίεργο ήχο στις 2500rpm που μάλλον είναι από την εξάτμιση...

Να το πάω αντιπροσωπεία ή να περιμένω το service των 15000 km που μέχρι τότε σίγουρα θα έχουν αυξηθεί οι ήχοι...

Link to comment
Share on other sites

Ο κινητήρας ακούγεται καλά...τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω...με εξαίρεση τον περίεργο ήχο στις 2500rpm που μάλλον είναι από την εξάτμιση...

Να το πάω αντιπροσωπεία ή να περιμένω το service των 15000 km που μέχρι τότε σίγουρα θα έχουν αυξηθεί οι ήχοι...

Οταν λες στο ρελαντι τι εννοεις στην αρχη οταν ειναι σε "cold start" ή το κανει συνεχεια (το τριξιμο) και οτνα ζεσταθεί?

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο ήχοι που παρατηρούνται στο ρελαντί, είναι συνέχεια... δεν παρουσιάζονται μόνο κατά την αρχική εκκίνηση, αλλά σε κάθε στιγμή που το αυτοκίνητο είναι στο ρελαντί...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι καμμια ελλατωματικη βαση μοτερ και να συντονιζει μεσα

Τωρα γιατι με αγχωνεις? Και εμενα μου το κανει στο ρελαντι αυτο απο την μερα που το πηρα μεχρι

σημερα 12000χλμ.

Οταν ειμαι στο ρελαντι 800 ακουγεται ενας τριγμος με το που ακουμπησω το γκαζι π.χ απο 800σαλ να παει "810"

σταματαει. Αφηνω το γκαζι ξανα ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γιατι με αγχωνεις? Και εμενα μου το κανει στο ρελαντι αυτο απο την μερα που το πηρα μεχρι

σημερα 12000χλμ.

Οταν ειμαι στο ρελαντι 800 ακουγεται ενας τριγμος με το που ακουμπησω το γκαζι π.χ απο 800σαλ να παει "810"

σταματαει. Αφηνω το γκαζι ξανα ακουγεται...

Eχω το ιδιο προβλημα . στο ρελαντι ακουω απο την πλευρα του συνοδηγού εναν ήχο τακ τακ τακ συντονισμενο μεταλλικο ο οποιος εξαφανίζεται μολις πατισω λιγο τογκαζι και επανερχεται μόλις πεφτουν οι στροφες στο ρελαντι. Ο θόρυβος αυτός στην αρχη ηταν δεν ηταν τοσο δυνατός αλλα οσο περναει ο καιρος γίνετΑΙ ολο και πιο εντονος.Μου εχει σπασει τα νευρα..Α, εχω το πενταρι με τα 122.Πήγα στην αντιπροσωπεια και δεν ηξεραν απο που μπορει να προερχεται.Μου εσφιξαν τις βασεις του κινητηρα αλλα τιποτα.Σήκωσαν το αμαξι με εμένα μεσα για να το κοιταξουν απο κατω μηπως λόγω της εξατμισης γινεται καμια ταλαντωση η οποια περναει στην καμπινα λλαα τιποτα.Στο διαγωστικο ο κινητηρας δουλευει ρολοι.Το προβλημα ειναι απο μεσα μαλλον.....Θα εστελναν ε μαιλ στα κεντρικα και θα με ενημερωναν..Θα περασω αυριο να τους το ξαναπαω.Εσυ βρηκες λυση?:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μου το έκανε απο την αρχη.Μου το εμφάνισε στα 35.000 χλ και τωρα ειμαι στα 42.000

Αυτο δεν μου το έκανε απο την αρχη.Μου το εμφάνισε στα 35.000 χλ και τωρα ειμαι στα 42.000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τουλαχιστον δεν γινεται αντιληπτο αν ο ηχος βρισκεται μεσα στην καμπινα ή στον χωρο του κινητηρα;Πιστευω αν ηταν στον κινητηρα θα ηταν πιο υποκωφος ενω στην καμπινα πιο καθαρος.Να ξερουμε και που ψαχνουμε τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σύντορφοι συμπάσχοντες καλησπέρα!! Έχω ακριβως το ίδιο "πρόβλημα". Κατόπιν ψαξίματος, ο θόρυβος εντοπίστηκε ακριβώς κάτω από το "κουβούκλιο" που έχει εκέι που τελειώνει ο τεμπέλης, κάτω αό τη μοκέτα. Προσεχώς θα γίνει επίσκεψη στην αντιπροσωπεία μπας και βρουμε τι σκ@@@ ειναι!!! Πάντως με το που πάνε οι στροφές από 800 στις 801 -που λεει ο λόγος- το τακ τακ τικι τικι γκλοινγκ γλοινγκ σταματάει..Και μάλιστα ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος όταν ζεσταθει το τουτουνι. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ChrisB, μακάρι να βρέθει από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος γιατί νομίζω ότι τον ακούω και εγώ στο δικό μου αυτοκίνητο!!! Κυρίως όταν ζεσταθεί!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ηχο στο ρελαντι ακουω τον τελευταιο καιρο κι εγω οταν ζεσταθει αλλα σημερα που εσκυψα στον θολο της πισω ροδας προερχεται μαλλον απο το κατω μερος του αυτοκινητου.Στο εσωτερικο ακουγεται σα να προερχεται απο το πισω μερος του τεμπελη.Πριν αρχισετε να ξηλωνετε τεμπεληδες σιγουρεψτε οτι δεν προερχεται απο το κατω μερος του αυτοκινητου.Τις επομενες μερες θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

κ σε μενα τα ιδια παιδια συντονιζει η πορτα συνοδηγου οχι παντα ομως νομιζω οτι προεχεται απο χαμηλα εκει που ειναι η θηκη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.