Jump to content
xristos/red tornado

Δίσκο Πλατο-2Α Ταχυτητα Οφφ!Σε Καινούργιο Γκολφ

???????? golf 6  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ σε όλους οι οποίοι θέλουν να συμβάλουν λέγοντας τα προβλήματά τους.. είμαι νέο μελλος και όπως είχα πει σε κάποιους άπω εσάς που γνώρισα στο r challenge ότι κάποτε θα ανοίξω ένα θέμα με τις περιπετιες μου, εδώ είμαστε λοιπόν.. έχω ένα γκολφ 6 τσι με τα 122 άλογα εδώ και 11 μήνες με 8000χλμ περίπου σε ταχιδια κυριος!!..δεν εχω μετανιωσει για τιν επιλογη μου παρολα τα προβληματα που ειχα στιν αρχη..τωρα ας ελπιζω οτι δεν θα μου παθει τπτ γιατι στις 3 αστοχιες υλικου "καιγετε"...αρχικα ολα ωραια και καλα αλλα απο την ήμερα παραδοσης μυριζε εντονη καμενη πλαστικουρα ιδικα οταν σταματαγα σε ψιλοκινιση!!περνω τηλ.τον πωλητη του λεω μυριζει εντονα...τι να κανω..μου λεει ειναι λογο του καινουργιου δισκου που δεν εχει στρωθει..οκ μου λεει θα φιγει σε καμια βδομαδα...μην ανισιχεις..ωραια και καλα περναει η βδομαδα..αλλα η μυροδια συνεχιζε...οχι εντονα αλλα σινεχιζε...περνανε 5 μηνες και στουπ ξαφνικα ενα προινο καθος εκανα οπισθεν να παρκαρω..λοξιγκας...παω στιν αντιπρωσοποια ως εκτατο..αμεση εξυπηρετιση (αυτο θα ελειπε να μην εχω,10 χρωνια καλα τους ταιζαμε)..τελικα δισκος,πλατο,πλατο,ρουλεμαν,διχαλο συμπλεκτη βγηκαν οφφ σε 5 μηνες με 3000χλμ σε ταξιδια αστοχια υλικου,ενα χτενι ειχε κουμποσει στραβα!!! ,και ελαχιστη πολη υποψιν δεν ειμαι ασχετος...ωραια και καλα υλπιζα οτι ολα θα ειναι ροδινα ...ελα μου ντε που η νιρβανα μου κρατισε μεχρι,που σε 2 μηνες υστερα εβγαλε ζημια στιν 2α..εκει τωρα εχουμε και λεμε..το αμαξη καθος γυρνουσα απο τιν δουλια ως γνωστο στιν κατεχακι εχει κινιση..διαπιστωσα οτι δεν περνει τιν 2ρα ενω εχεις αποκτισει ταχυτητα απο νεκρα!! 1,2,10 γρρρρρ.....πηγα στιν αντιπροσωπια..μου λενε ειναι ξεριθμιστος ο επιλογεας ταχυτητων...υποψην ενοιωθα εντονη ασαφεια απο τον επιλογεα ειδικα στιν 2α..δεν ειχε 2 σκαλες οπος θα επρεπε..και να τραβαει ταυτοχρονα στιν 2η σκαλα τιν ταχυτητα!!ωραια και καλα ρυθμιζετε ο επιλογεας..ειχε τρομερι απωλεια μισο εκατοστο!!εμ ελα που το προβλημα απο τιν νεκρα σε 2α παρεμενε..το ξαναπαω τιν επομενη...μ λενε θα κλισουμε ραντεβου να το δουμε ...μετα απο κανα μηνα....κλινουμε ερχετε κ ο συμβουλος το δοκιμαζει...αλλα τπτ..σαν να καθωταν παναγια το σασμαν...εν το μεταξι ξαναλεω δεν ειναι θεμα ασχετοσινης εφτασα σε σημειο να αμφιβαλω με τον εαυτο μου...το εκανε και στον πατερα μου..αλλα στον συμβουλο τπτ...τελικα απο τον συμβουλο μου ειπε..ειναι οκ! δεν βλεπω να ειναι συγγχρωνιζε...τεσπα..ειπα στον πατερα μου θα το αφισω αν γινει εντονοτερω θα το ξαναπαω οπος μου ειπε κ ο ιδιος ο συμβουλος κ εντομεταξυ φιλος μας..πλεων το αμαξι εχανε τις3 απο τις 10 αλαγες Ν-2α....το ξαναπηγα...αλλος συμβουλος τωρα,του λεω παμε σε μια κατηφωρα...του λεω αποκτισε ταχυτητα απο νεκρα και βαλε κατευθειαν 2α..γρρρρρ..μου λεει εχεις δικιο..το αμαξη θα μπει για κατεβασμα σασμαν ..ασυζητητη!!το αφινω τιν μεθεπομενη με περνουν τηλ..μου λεει αστοχια υλικου στο συγγχρονιζε παρολο που ηταν απο τα "βελτιομενα"και εχει γαει και γραναζι 2ρας ενα δοντι!!θα μπουνε στιν εγγυηση σιγουρα οπος μπηκε και ο δισκος ,δεν υπαρχει θεμα κανενα,λυπαμε για τα προβληματα!!ωραια και καλα υστερα απο 4 μερες εντος συνεργειου ειναι ετοιμο το αμαξι και παω να το παρω...τα γνωστα πλεων..το ελεγχω πρωτα..βλεπω ενα ζωρι στον επιλογεα του το λεω..μ λεει δεν ειναι τπτ επιδει αλαχτικαν βαλβολινες ειναι ετσι σκλιρος να κανεις στροσιμο για καμια 500χλμ μ λεει..οκ ..τελικα..οκ εγινε δουλεια δεν μπορω να πω αν και κατεβικε σασμαν και ανοιχτικε σε καινουργιο αμαξι.πως θα νοιοθατε εσεις???αλλα οκ τι κ αν η οπισθεν δεν μπενει κατευθειαν κ θελει να πιεσεις το λεβιε λιγο λοξα για να μπει η να βαλεις 1η για να ευθιγραμιστει το γραναζει..ειναι πτεσματα..αν και πιστευω παλι οτι με ενα ρυθμισματακι επιλογεα θα επανελθει στο αρχικο!!αυχαριστω για τιν υπομονη σας και ελπιζω και εσεις να μοιραστειτε εμπειριες..ΧΡΗΣΤΟΣ θα παρακαλουσα παρα πολυ καποιον διαχειριστη να με βοηθεισει με τα ορθογραφικα κα συντακτικα λαθοι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την υπομονη σου.

Off Topic

τα greeklish κανουν κακο!

εχω ρε γ*****ο "απειρη" μπορω να πω...αμα θελει κανεις να του δωσω λιγη :good: χαχα...το ξερω για τα greeklish με εχουν φαει..

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στα 30.000 χλμ αλλαξα το πλατο με πολυ νορμαλ οδηγηση σε ολα τα χλμ. Μαλλον κατι δεν παει καλα στο 6αρι με το πλατο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στα 30.000 χλμ αλλαξα το πλατο με πολυ νορμαλ οδηγηση σε ολα τα χλμ. Μαλλον κατι δεν παει καλα στο 6αρι με το πλατο...

Τι ενοεις φιλε ???? Στο αλλαξαν στην Εγγυηση ?

Ειμαι στα 21....Και θα κλεισω ραντεβου ...προβλημα με δευτερες...και 3ες.... εχω παρει 5 6αρια στα χερια μου ..τα 4 ειχαν μικροπροβληματα στο σασμαν.... το ενιωθες ...

Μα δεν ειχαμε ποτε καλη μεταδοση ...

Μετα βλεπω το focus μας 1.8tdci που το εχει πεθανει ο πατερας μου 2 χρονια τωρα στα 80.000 πλεον ...δισκο-πλατο σασμαν λες και ειναι καινουριο..ΑΒΙΑΣΤΑ και σαφεστατα οι αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα golf με προβλημα στο σαζμαν!

Αυτο που ειπε ο Χρηστος "οκ εγινε δουλεια δεν μπορω να πω αν και κατεβικε σασμαν και ανοιχτικε σε καινουργιο αμαξι.πως θα νοιοθατε εσεις???αλλα οκ τι κ αν η οπισθεν δεν μπενει κατευθειαν κ θελει να πιεσεις το λεβιε λιγο λοξα για να μπει η να βαλεις 1η για να ευθιγραμιστει το γραναζει..ειναι πτεσματα"....ειναι γεγονος..!!!

Ειναι καινουριο αμαξι και στεναχωριεσαι!

ειναι πολυ δθσκολο αν αληθινα αγαπας το αυτοκινητο σου να γνωριζεις οτι επισκευαζεις καινουριο αμαξι!

Χρηστο να σαι καλα που μοιραστηκες κατι τετοιο μαζι μας!

Προσωπικα σε καταλαβαινω!Δεν ηταν καινουριο αλλα το αγαπουσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ σε όλους οι οποίοι θέλουν να συμβάλουν λέγοντας τα προβλήματά τους.. ...............είμαι νέο μελλος και όπως είχα πει σε κάποιους άπω εσάς που γνώρισα στο r challenge ότι κάποτε θα ανοίξω ένα θέμαω παλι οτι με ενα ρυθμισματακι επιλογεα θα επανελθει στο αρχικο!!αυχαριστω για τιν υπομονη σας και ελπιζω και εσεις να μοιραστειτε εμπειριες...........................ΧΡΗΣΤΟΣ θα παρακαλουσα παρα πολυ καποιον διαχειριστη να με βοηθεισει με τα ορθογραφικα κα συντακτικα λαθοι!

Τα ιδια και τρισχειροτερα τραβαω εγω! Συμπλεκτης απο τα 4000 χλμ και φυσικα απο νεκρα δεν παιρνει καμμια ταχυτητα αν αυτη που θα επιλεξεις ανεβαζει το στροφομετρο πανω απο 2500-3000 στροφες. Αν συγχρονισεις με γκαζι τις παιρνει καλα! thumbsdown.gif ΓΤΠ η VW πια!

Link to comment
Share on other sites

Το πλατο αλλαχτηκε στην εγγύηση καθως ισχύει για δυο χρονια, ενώ δισκος για έξη μηνες. Αυτο που μου εδειχνε οτι δεν παει κατι καλα ηταν το τρεμουλο που αισθανομουν καθε φορα που ξεκινουσα ειτε σε ευθεια ειτε σε μικρη ανηφοριτσα..Τωρα ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

ΓΤΠ η VW πια!

Μην το λες.. Εσπασε δισκο/πλατο σε OPC 3000χλμ και δεν περναν εγγυηση το δισκο μονο το πλατο.

Υπαρχουν και χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες.. Εσπασε δισκο/πλατο σε OPC 3000χλμ και δεν περναν εγγυηση το δισκο μονο το πλατο.

Υπαρχουν και χειροτερα.

ΕΕΕΕΕ ακομα χειροτερα, ΓΤΠ οι γερμανοι γενικα!Μ'ολα αυτα που γινονται και ακουγονται για την ελλαδα (οικονομια) μου φαινεται οτι δεν θα ξαναγορασω γερμανικο αυτοκινητο.... thumbsdown.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλατο αλλαχτηκε στην εγγύηση καθως ισχύει για δυο χρονια, ενώ δισκος για έξη μηνες. Αυτο που μου εδειχνε οτι δεν παει κατι καλα ηταν το τρεμουλο που αισθανομουν καθε φορα που ξεκινουσα ειτε σε ευθεια ειτε σε μικρη ανηφοριτσα..Τωρα ολα οκ..

Μπορεις να μας το εξηγησεις καλυτερα σεποια φαση ενιωθες τρεμουλο ? Στην αποσυμπλεξη ?...Πως το ελεγξαν ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας το εξηγησεις καλυτερα σεποια φαση ενιωθες τρεμουλο ? Στην αποσυμπλεξη ?...Πως το ελεγξαν ?

Το τρεμουλο το αισθανομουν καθε φορα που αφηνα τον συμπλεκτη για να ξεκινησω με πρωτη. Αν θες να το δοκιμασεις πηγαινε σε μια ανηφορα με μικρη κλιση και προσπαθησε να ξεκινβησεις χωρις γκαζι. Αν αντιληφθεις οτι τρεμει ολο το αμαξι πηγαινε αντιπροσωπεια. Ετσι βασικα μου το ελεγξε ο μηχανικος στην αντιπροσωπεια και μαλιστα με δικη του πρωτοβουλια, να ναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Το τρεμουλο το αισθανομουν καθε φορα που αφηνα τον συμπλεκτη για να ξεκινησω με πρωτη. Αν θες να το δοκιμασεις πηγαινε σε μια ανηφορα με μικρη κλιση και προσπαθησε να ξεκινβησεις χωρις γκαζι. Αν αντιληφθεις οτι τρεμει ολο το αμαξι πηγαινε αντιπροσωπεια. Ετσι βασικα μου το ελεγξε ο μηχανικος στην αντιπροσωπεια και μαλιστα με δικη του πρωτοβουλια, να ναι καλα..

Δεν ειναι ακριβως τρεμουλο.Ειναι ενα ελαφρυ "χοροπηδημα" μεχρι να ξεκινησει το αυτοκινητο και μετα κοβει.Αυτο το κανει και εμενα και δεν ειναι τιποτα.Απλα ο συμπλεκτης μαζι με το πλατο ειναι για κλαματα. Το χοροπηδημα-τρεμουλο αυτο (χοχοπηδημα= μικροτερη συχνοτητα απο το τρεμουλο) το κανει σε ενα φορτηγακι 4χ4 που εχω οταν το φορτωνω 1-1.5 τονο και προσπαθω να ξεκινησω σε λιγο αναβαση. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως τρεμουλο.Ειναι ενα ελαφρυ "χοροπηδημα" μεχρι να ξεκινησει το αυτοκινητο και μετα κοβει.Αυτο το κανει και εμενα και δεν ειναι τιποτα.Απλα ο συμπλεκτης μαζι με το πλατο ειναι για κλαματα. Το χοροπηδημα-τρεμουλο αυτο (χοχοπηδημα= μικροτερη συχνοτητα απο το τρεμουλο) το κανει σε ενα φορτηγακι 4χ4 που εχω οταν το φορτωνω 1-1.5 τονο και προσπαθω να ξεκινησω σε λιγο αναβαση. sillyhorse1rb5.gif

Πηγες αντιπροσωπεια; Απο την στιγμη που το αλλαξα εγω παντως αλλο αυτοκινητο και κανενα τρεμουλο- χοροπηδημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγες αντιπροσωπεια; Απο την στιγμη που το αλλαξα εγω παντως αλλο αυτοκινητο και κανενα τρεμουλο- χοροπηδημα!!!

Χροοονια τωρα στην αντιπροσωπεια.Τους βαρεθηκα, πατα στην υπογραφη μου να δεις τι εχω αλλαξει.Πλεον παω σε μηχανικο (οχι αντιπροσωπεια) οταν κατι χαλαει και μονο! Δεν ξανα ασχολουμε γιατι δεν αξιζει τον κοπο, εχουμε και αλλες δουλειες protest.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χροοονια τωρα στην αντιπροσωπεια.Τους βαρεθηκα, πατα στην υπογραφη μου να δεις τι εχω αλλαξει.Πλεον παω σε μηχανικο (οχι αντιπροσωπεια) οταν κατι χαλαει και μονο! Δεν ξανα ασχολουμε γιατι δεν αξιζει τον κοπο, εχουμε και αλλες δουλειες protest.gif

Χαρα στο κουραγιο σου!!!!!! Ολα αυτα τα εβγαλε το Golf σου;;; Τι να πω ρε φιλε γκαντεμια..

Link to comment
Share on other sites

Χροοονια τωρα στην αντιπροσωπεια.Τους βαρεθηκα, πατα στην υπογραφη μου να δεις τι εχω αλλαξει.Πλεον παω σε μηχανικο (οχι αντιπροσωπεια) οταν κατι χαλαει και μονο! Δεν ξανα ασχολουμε γιατι δεν αξιζει τον κοπο, εχουμε και αλλες δουλειες protest.gif

Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα για τις αντιπροσωπίες αλλά τελικά διαψεύσθηκα. Υπάρχουν και κάποιες αντιπροσωπίες έστω και λίγες που κάνουν καλή δουλειά.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε...σημερα δοκιμασα το δικο μου και ενα αλλοscirocco ...αυτο που λες ειναι φυσιολογικο χωρις γκαζι ... Τι να πω ...

Σε ποια αντιπροσωπεια πηγες?

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε...σημερα δοκιμασα το δικο μου και ενα αλλοscirocco ...αυτο που λες ειναι φυσιολογικο χωρις γκαζι ... Τι να πω ...

Σε ποια αντιπροσωπεια πηγες?

Τι να σου πω δεν ξερω, εγω παντως ειχα σιγουρα προβλημα το οποιο επιδιορθωθηκε χαρη στην παρατηρητικοτητα του μηχανικου Γιω... Η αντιπροσωπεια της vw που πηγαινω ειναι στα Γιαννιτσα και ειναι the best!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Μετα απο test drive σημερα καταλαβαμε οτι εχω προβλημα στο "φρενακι" τις 3ης.

Τι ειναι αυτο δεν ξερω αλλα δεν αλλαζετε ΟΛΟΚΛΗΡΟ σαζμαν απο εγγυηση και η λυση ειναι κατεβασμα σαζμαν...

Δεν θεωρειται προβλημα αλλα εμενα μου δημιουργει προβλημα στα νευρα..!!!!!!!!!

Απο την 1η μερα ετσι ειναι αλλα ελεγα ... ε ενταξει με τον καιρο θα στρωσει αλλα @@!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Μετα απο test drive σημερα καταλαβαμε οτι εχω προβλημα στο "φρενακι" τις 3ης.

Τι ειναι αυτο δεν ξερω αλλα δεν αλλαζετε ΟΛΟΚΛΗΡΟ σαζμαν απο εγγυηση και η λυση ειναι κατεβασμα σαζμαν...

Δεν θεωρειται προβλημα αλλα εμενα μου δημιουργει προβλημα στα νευρα..!!!!!!!!!

Απο την 1η μερα ετσι ειναι αλλα ελεγα ... ε ενταξει με τον καιρο θα στρωσει αλλα @@!

φιλε οταν λες "φρενακι"δεν ενοεις συγγχρωνιζε ετσι? αν και αυτος ειναι ο ρολος του......μπορεις να το περιγραψεις καλητερα το προβλημα που διαπιστωσες?
Link to comment
Share on other sites

αυριο αλλαζω Δισκο-Πλατο Σετ συμπλεκτη ολα στην εγγυηση...!25.000 χιλ χαρη στο φιλο που αλλαξε εδω στο ποστ μαλιστα θεωρουσα φυσιολογικο το τριξιμο μεχρι που μπηκα σε ενα hyundai ....τραγικες βλαβες ...ΕΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ! Σημερα οδηγησα ενος φιλου το ροκο και εχει καια υτος προβλημα .Παει μανδυλα δευτερα να το δουν .

ΤΙ ειναι το ΦΡΕΝΑΚΙ ρε παιδια.? Επισης εμενα σε καθε ταχυτητα οταν πας να τη βαλεις εχει και ενα κλικ πριν κλιδοσει κατι σε φρεναρει αυτο ειναι νορμαλ η οχι ρε παιδια>?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηξερα τι ειναι το φρενακι. Αυτο μου ειπαν αυτο λεω..

Οταν λες εχει ενα κλικ? Γιατι εγω θεωρω φισιολογικο οτι σε χαλαρη αλλαγη μπαινει σαν "2 κλικ"

αλλα εγω εχω προβλημα στο οτι αν θελω να βαλω γρηγορα υπακουνε..ΕΚΤΟΣ την 3η..και κλοτσια να φαει παλι δεν μπαινει..χωρις να κανει "2 κλικ"..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειμα συνεργειο και μου ειπαν θα γινει ελεγχος εαν ειναι μπατιναρισμενος δισκο πλατο ...θα παω οταν κατεβαινει το σασμαν ... μη γινει τιποτα λαμογια . \\Ενοοω 2κλικ 1 κλικ πριν και 1 οταν κλειδωσει .... Θα γινει λεπτομερης ρυθμιση παλι στις ταχυτητες θα σε ενημερωσω φιλε. OFF TOPIC ...λενε για ιαπωνες...τελικα θα προτιμουσα να εχω χαλια πλαστικα και τριγμους παρα αυτο που ζω

Link to comment
Share on other sites

Eγώ εντοπίζω 2 προβλήματα.

1ον, στα γρήγορα κατεβάσματα ''γρατζουνάει'' η 2α, αλλά οκ.

2ον, για άγνωστο λόγο, ακόμη και στα ΧΑΛΑΡΑ κατεβάσματα, η 3η σαν να δυσκολεύεται να συγχρονίσει και είτε θέλει πίεση για να μπει, είτε θέλει να ξαναπατήσω συμπλέκτη. Αλλά μου το κάνει 1 στις 50 φορές και συνεπώς είναι δύσκολος ο εντοπισμός της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.