Jump to content
chris polo

Νεο Polo Αποριες

Recommended Posts

Γεα σας παιδια ειμαι νεος στο club και νεος κατοχος polo 1.2 tsi.Την προηγουμενη δευτερα παρηγγειλα το νεο polo tsi 3d highline grey pepper απο θεσσαλονικη και εχω καποιες αποριες:

1)Υπαρχει καποια ενδειξη για θερμοκρασια νερου η λαδιου ?

2)Τι λαδια παιρνει(πχ.5-30w)?

3)Σκεφτομαι να αλλαξω τα πρωτα λαδια στις 2500 χιλιομετρα και επειτα 10000,17500.....κτλ

Ακουω γνωμες

Edited by chris polo
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σουλεγα να τα αλλαξεις κανονικα εφοσον το στρωνεις κ πας χαλαρα.σιγα,τα λαδια δε παθαινουν τπτ!μη πετας λεφτα.οσο για την θερμοκρασια πλεον τα περισσοτερα μκρα εχουν μπλε κ κοκκινο λαμπακι,αναλογα αν ειναι παγωμενο ή αν ανεβασει πανω απο το οριο..

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη θερμοκρασία του λαδιού, έστω του κινητήρα ρε παιδί μου, μου τι δίνει στα νεύρα! Μα καλά δεν έχει ένδειξη για τη θερμοκρασία του κινητήρα; Όταν ρώτησα τον πωλητή είχε πει καλά όταν βλέπεις κατανάλωση 0.6lt/h στο ρελαντί πάει να πει ότι έχει έρθει στη σωστή θερμοκρασία το αμάξι.

Πειράζει που εγώ θέλω ένδειξη να ξέρω τι γίνεται όπως σε όλα τα αυτοκίνητα; thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη θερμοκρασία του λαδιού, έστω του κινητήρα ρε παιδί μου, μου τι δίνει στα νεύρα! Μα καλά δεν έχει ένδειξη για τη θερμοκρασία του κινητήρα; Όταν ρώτησα τον πωλητή είχε πει καλά όταν βλέπεις κατανάλωση 0.6lt/h στο ρελαντί πάει να πει ότι έχει έρθει στη σωστή θερμοκρασία το αμάξι.

Πειράζει που εγώ θέλω ένδειξη να ξέρω τι γίνεται όπως σε όλα τα αυτοκίνητα; thumbsdown.gif

Ολα τα καινουρια μικρα δεν εχουν,απλα εχουν ενα κοκκινο λαμπακι που αν αναψει σημαινει οτι εχεις προβλημα (τουλαχιστον σε micra & yaris που εχω τσεκαρει ετσι ειναι,εχουν κ ενα μπλε οτι ειναι κρυο βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ενω το ρεζερβουαρ ειναι 45λιτρο εβαλα βενζινη και πηρε 44 λιτρα (65 ευρω) και ειχα 3 μικρες μπαρες στην ψηφιακη ενδειξη της βενζινης και ο υπολογιστης ταξιδιου εδειχνε 100 χιλιομετρα . δικαιολογειται?η το βενζιναδικο που βαζω χρονια και εχω εμπιστοσυνη κλεβει?

Υ.Γ Μου εβγαλε 540 χιλ.!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ενω το ρεζερβουαρ ειναι 45λιτρο εβαλα βενζινη και πηρε 44 λιτρα (65 ευρω) και ειχα 3 μικρες μπαρες στην ψηφιακη ενδειξη της βενζινης και ο υπολογιστης ταξιδιου εδειχνε 100 χιλιομετρα . δικαιολογειται?η το βενζιναδικο που βαζω χρονια και εχω εμπιστοσυνη κλεβει?

Υ.Γ Μου εβγαλε 540 χιλ.!

μαλλον σε κλεβει...μπορεις να μετρησεις κ τι καταναλωση σου δινει..αν οδηγεις κανονικα κ σου βγαλει 8-10 λιτρα ανα 100χλμ σημαινει οτι κλεβει.ο τροπος ειναι απλος,φουλαρεις εκει,μηδενιζεις χιλιομετρητη κοντερ,κανεις 200-300 χλμ κ ξαναφουλαρεις εκει,κ διαιρεις τα λιτρα που θα βαλεις με τα χιλιομετρα...θα σου βγει η καταναλωση ανα χιλιομετρο,δλδ ενα νουμερο του τυπου 0,0895 κλπ,αυτο επι 100 (*100) θα σου δωσει το αποτελεσμα που θελουμε,δλδ 8,95λιτρα/100 χλμ ! (στην ουσια μια διαιρεση ειναι κ μετα 2 ψηφια την υποδιαστολη δεξια)

αν σου βγαλει καταναλωση μη λογικη (δλδ δε μπορει νς οδηγεις χαλαρα κ να καψεις πανω απο 8 λιτρα μες την πολη,κ πολλα λεω),οποτε σημαινει οτι κλεβει κ με εγγυηση..εγω ετσι μετραω τους παντες (νοθεια κ αντλια βλεπω)

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε κλεβει...μπορεις να μετρησεις κ τι καταναλωση σου δινει..αν οδηγεις κανονικα κ σου βγαλει 8-10 λιτρα ανα 100χλμ σημαινει οτι κλεβει.ο τροπος ειναι απλος,φουλαρεις εκει,μηδενιζεις χιλιομετρητη κοντερ,κανεις 200-300 χλμ κ ξαναφουλαρεις εκει,κ διαιρεις τα λιτρα που θα βαλεις με τα χιλιομετρα...θα σου βγει η καταναλωση ανα χιλιομετρο,δλδ ενα νουμερο του τυπου 0,0895 κλπ,αυτο επι 100 (*100) θα σου δωσει το αποτελεσμα που θελουμε,δλδ 8,95λιτρα/100 χλμ ! (στην ουσια μια διαιρεση ειναι κ μετα 2 ψηφια την υποδιαστολη δεξια)

αν σου βγαλει καταναλωση μη λογικη (δλδ δε μπορει νς οδηγεις χαλαρα κ να καψεις πανω απο 8 λιτρα μες την πολη,κ πολλα λεω),οποτε σημαινει οτι κλεβει κ με εγγυηση..εγω ετσι μετραω τους παντες (νοθεια κ αντλια βλεπω)

Σωστος!θα το κανω να δω τι γινετε.Γιατι μου κανε εντυπωση.Απλα το γραψα γιατι λεω μπας και οι τελευταιες μπαρες ειναι ''ψιλοεικονικες'' δηλαδη στην αρχη δεν πεφτουν ευκολα οι μπαρες και οι τελευταιες ειναι για πολυ λιγα χιλιομετρα,ειλικρινα δεν ξερω γιατι το φουλαρα σημερα μετα απο το πρωτο φουλαρισμα απο την αντιπροσωπεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ενω το ρεζερβουαρ ειναι 45λιτρο εβαλα βενζινη και πηρε 44 λιτρα (65 ευρω) και ειχα 3 μικρες μπαρες στην ψηφιακη ενδειξη της βενζινης και ο υπολογιστης ταξιδιου εδειχνε 100 χιλιομετρα . δικαιολογειται?η το βενζιναδικο που βαζω χρονια και εχω εμπιστοσυνη κλεβει?

Υ.Γ Μου εβγαλε 540 χιλ.!

Tόσα σχεδόν βγάζει και σε μένα. Το οτι το 45λιτρο ρεζερβουάρ παίρνει παραπάνω είναι λόγω των σωληνόσεων απο το ρεζερβουάρ προς το στόμιο εισαγωγής της μάνικας. Γι αυτό άμα του φορτώσεις καύσιμο μέχρι εκεί που δεν πάιρνει άλλο μπορεί να κάνεις και 100 χλμ χωρίς να έχει δείξει η ένδειξη στάθμης καυσίμου καμία κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο κατα την εκκινηση του κινητηρα να παταμε το φρενο(εχω το χειροκινητο)?Το manual γραφει οτι και στα δυο (χειροκινητο , dsg ) πρεπει να παταμε φρενο!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε κλεβει...μπορεις να μετρησεις κ τι καταναλωση σου δινει..αν οδηγεις κανονικα κ σου βγαλει 8-10 λιτρα ανα 100χλμ σημαινει οτι κλεβει.ο τροπος ειναι απλος,φουλαρεις εκει,μηδενιζεις χιλιομετρητη κοντερ,κανεις 200-300 χλμ κ ξαναφουλαρεις εκει,κ διαιρεις τα λιτρα που θα βαλεις με τα χιλιομετρα...θα σου βγει η καταναλωση ανα χιλιομετρο,δλδ ενα νουμερο του τυπου 0,0895 κλπ,αυτο επι 100 (*100) θα σου δωσει το αποτελεσμα που θελουμε,δλδ 8,95λιτρα/100 χλμ ! (στην ουσια μια διαιρεση ειναι κ μετα 2 ψηφια την υποδιαστολη δεξια)

αν σου βγαλει καταναλωση μη λογικη (δλδ δε μπορει νς οδηγεις χαλαρα κ να καψεις πανω απο 8 λιτρα μες την πολη,κ πολλα λεω),οποτε σημαινει οτι κλεβει κ με εγγυηση..εγω ετσι μετραω τους παντες (νοθεια κ αντλια βλεπω)

Αλλιώς μπορείς να κάνεις κάτι άλλο απλό να δείτε πόσο κλέβουν οι περισσότεροι ..με μπιτόνι 4 λίτρων αν πάς σε βενζινάδικο είναι ικανοί να βάλουν μέχρι και 6λίτρα.. Ναι είναι μαγικό :good: .. Πως το κάνουν άραγε;;

Και οκ μην μου πείτε το γεμίζουν μέχρι πάνω διότι δεν είναι δυνατόν να χωρέσει τόοσο παραπάνω τότε θα το πουλάγαν για 5λιτρο.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.