Jump to content
xaros

Πρόβλημα Με Λάστιχα

Recommended Posts

Αγόρασα τον περασμένο Ιούνιο (2009) λάστιχα Goodyear f1 assymetric με ημερομηνία παραγωγής μέσα στο 2009. Σήμερα επειδή είδα ότι χάνει ένα λάστιχο αέρα (το είχα μετρήσει 20 psi) το πήγα για φτιάξιμο και εκεί βγάζοντας τον τροχό διαπιστώσαμε ότι το λάστιχο στο προφίλ από την εσωτερική του πλευρά είχε σκισίματα στο 1/3 του. Όταν το ξεζαντάραμε είδαμε ότι από τη μέσα πλευρά δεν έιχε σημάδια, παρόλο αυτά ο λαστιχάς μου είπε ότι πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος και ότι είναι επικίνδυνο. Του ζήτησα να κοιτάξει και τους υπόλοιπους τροχούς και είδαμε μικρά σημάδια (2 πόντων περίπου) σε ακόμα δυο λάστιχα. Μου είπε να επικοινωνήσω με τον λαστιχά που τα τοποθέτησα ώστε να τα κοιτάξει και εφόσον είναι κατασκευαστικό λάθος να μου τα αντικαταστήσει(δωρεάν πιστεύω εννοούσε). Όμως εγγύηση στο μαγαζί που τα τοποθέτησα γνωρίζω ότι έχουν μόνο τα Toyo(μέσω ασφαλιστικής αν δε κάνω λάθος).

Σε επικοινωνία μαζί του, μου τόνισε το παραπάνω που γνώριζα ήδη και μου είπε να το πάω από εκεί και θα δούμε....

Προβλέπεται αποζημίωση για τα ελαστικά αν φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι δικό μου λάθος ή θα τα επιβαρυνθώ εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τον περασμένο Ιούνιο (2009) λάστιχα Goodyear f1 assymetric με ημερομηνία παραγωγής μέσα στο 2009. Σήμερα επειδή είδα ότι χάνει ένα λάστιχο αέρα (το είχα μετρήσει 20 psi) το πήγα για φτιάξιμο και εκεί βγάζοντας τον τροχό διαπιστώσαμε ότι το λάστιχο στο προφίλ από την εσωτερική του πλευρά είχε σκισίματα στο 1/3 του. Όταν το ξεζαντάραμε είδαμε ότι από τη μέσα πλευρά δεν έιχε σημάδια, παρόλο αυτά ο λαστιχάς μου είπε ότι πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος και ότι είναι επικίνδυνο. Του ζήτησα να κοιτάξει και τους υπόλοιπους τροχούς και είδαμε μικρά σημάδια (2 πόντων περίπου) σε ακόμα δυο λάστιχα. Μου είπε να επικοινωνήσω με τον λαστιχά που τα τοποθέτησα ώστε να τα κοιτάξει και εφόσον είναι κατασκευαστικό λάθος να μου τα αντικαταστήσει(δωρεάν πιστεύω εννοούσε). Όμως εγγύηση στο μαγαζί που τα τοποθέτησα γνωρίζω ότι έχουν μόνο τα Toyo(μέσω ασφαλιστικής αν δε κάνω λάθος).

Σε επικοινωνία μαζί του, μου τόνισε το παραπάνω που γνώριζα ήδη και μου είπε να το πάω από εκεί και θα δούμε....

Προβλέπεται αποζημίωση για τα ελαστικά αν φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι δικό μου λάθος ή θα τα επιβαρυνθώ εγώ?

αν δεν ειναι δικο σου λαθος εννοειτε πως πρεπει να τα αντικαταστησουν χωρις να υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση απο τη στιγμη βεβαια που ειναι εργοστασιακο το προβλημα.. το θεμα ειναι φυσικα μην σου κανουν καμια μανουρα με την ημερομηνια αγορας καθως εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που τα εβαλες και το πιο πιθανο ειναι να πατησουν πανω σε αυτο για να μην σου τα αντικαταστησουν.. οσο για την εγγυηση δεν ειναι λογικο να μην παρεχει το μαγαζι που τα εβαλες..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι από τη μια πλευρά τα φοράω μόνο 10 μήνες, αλλά από την άλλη μου είχε πει ότι εγγύηση δίνουν μόνο τα toyo....

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τον περασμένο Ιούνιο (2009) λάστιχα Goodyear f1 assymetric με ημερομηνία παραγωγής μέσα στο 2009. Σήμερα επειδή είδα ότι χάνει ένα λάστιχο αέρα (το είχα μετρήσει 20 psi) το πήγα για φτιάξιμο και εκεί βγάζοντας τον τροχό διαπιστώσαμε ότι το λάστιχο στο προφίλ από την εσωτερική του πλευρά είχε σκισίματα στο 1/3 του. Όταν το ξεζαντάραμε είδαμε ότι από τη μέσα πλευρά δεν έιχε σημάδια, παρόλο αυτά ο λαστιχάς μου είπε ότι πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος και ότι είναι επικίνδυνο. Του ζήτησα να κοιτάξει και τους υπόλοιπους τροχούς και είδαμε μικρά σημάδια (2 πόντων περίπου) σε ακόμα δυο λάστιχα. Μου είπε να επικοινωνήσω με τον λαστιχά που τα τοποθέτησα ώστε να τα κοιτάξει και εφόσον είναι κατασκευαστικό λάθος να μου τα αντικαταστήσει(δωρεάν πιστεύω εννοούσε). Όμως εγγύηση στο μαγαζί που τα τοποθέτησα γνωρίζω ότι έχουν μόνο τα Toyo(μέσω ασφαλιστικής αν δε κάνω λάθος).

Σε επικοινωνία μαζί του, μου τόνισε το παραπάνω που γνώριζα ήδη και μου είπε να το πάω από εκεί και θα δούμε....

Προβλέπεται αποζημίωση για τα ελαστικά αν φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι δικό μου λάθος ή θα τα επιβαρυνθώ εγώ?

Πέρασα τα ίδια λάστιχα πριν από 6 μήνες περίπου. Ο άνθρωπος που μου τα πέρασε και τον οποίο εμπιστεύομαι, μου είπε ότι τα assymetric έχουν σκληρά πλαϊνά και ότι θα χάσω σε άνεση. Οντως έγινε αυτό, όχι σε τραγικό βαθμό, αλλά κέρδισα πολύ σε τιμόνι και φρένα. Με προβλημάτισες με το συμβάν και θα έχω το νου μου...

Ποιος θα πιστοποιήσει όμως κατασκευαστικό λάθος μετά από ένα χρόνο χρήσης και στους καρόδρομους της Ελλάδας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλά σε ολους

Ειμαι καινουριο μέλος και γνώστης του χώρου των ελαστικών.Ενημερωτικά σας πληροφορώ πως είναι εξαιρετικά απίθανο ένα λάστιχο να έχει κατασκευαστικό πρόβλημα και να προωθηθεί στην αγορά.Αλλά ακόμα και αν γίνει αυτό , ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει πότε η ζημιά προέρχεται από την χρήση και πότε από κατασκευαστικό λάθος.

Το κατασκευαστικό λάθος αποζημιώνεται , απλά χρειάζεται ο επαγγελματίας να ασχοληθεί με το θέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισες με το συμβάν και θα έχω το νου μου...

Ποιος θα πιστοποιήσει όμως κατασκευαστικό λάθος μετά από ένα χρόνο χρήσης και στους καρόδρομους της Ελλάδας?

Φίλε καλημέρα

Μη σε προβληματίζει το συγκεκριμμένο γεγονός.

Πρόκειται για μεμονομένη περίπτωση.

Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή στα λάστιχα που τοποθέτησες, αφού είναι κορυφή και θα σε αποζημιώσουν που τα επέλεξες.

Το νου σας στα λάστιχα πρέπει να τον έχετε συνεχώς και όχι με αφορμή το περιστατικό με το φίλο xaros.

Τακτικό οπτικό έλεγχο ιδιαίτερα στις εσωτερικές πλευρές σε κάθε ευκαιρία (σε συνεργεία, πλυντήρια, ευθυγραμμίσεις, ΚΤΕΟ, βουλκανιζατέρ, σε κάθε ευκαιρία).

Τα πλαινά των λάστιχων επιρρεάζονται από διάφορους παράγοντες, αλλοιώνεται η σύστασή τους και μειώνεται η ζωή τους (ήλιος, κάθε είδους χημικά, πετρέλαια, λάδια, απορρυπαντικά, αλάτια λόγω του χιονιού το χειμώνα).

Δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται στα πλαινά των μέσα πλευρών των τροχών, αφού κανείς δεν ασχολείται μαζί τους (εννοώ να τα πλύνει-φροντίσει).

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σας λέω ότι ο λαστιχάς που μου τα πέρασε, αφού τα είδε, μου είπε ότι φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι πρόβλημα των ελαστικών, παρόλο αυτά δεν αναλαμβάνει να κάνει κάτι παραπάνω, αφού μου είπε ότι δεν αξίζει να το κυνηγήσω. Του έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν με goodyear και δεν έβγαλε άκρη. (Εδώ να ενημερώσω ότι όταν τα τοποθέτησα τα Goodyear ήταν ξεκάθαρα επιλογή μου και αυτός μου παρότι μου πρότεινε άλλες μάρκες, επέμεινα σε αυτά επειδή είχα ακούσει καλές κριτικές....)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Οντως υπάρχει μία περίπτωση να μην μπορεί να βγάλει άκρη με τον προμηθευτή των ελαστικών, ειδικά ύστερα από την πάροδο χρόνου.Τελίκά η λύση είναι αυτή που προαναφέρθηκε , δηλαδή τακτικός έλεγχος και η καλύτερη δυνατή προσοχή - περιποίηση των ελαστικών.

Edited by super 3
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα. Ένας φίλος μου έβαλε τα ίδια ελαστικά το περασμένο φθινόπωρο και για πλάκα του είπα να πάει να ελέγξει και τα δικά του.

Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς ίδιο δηλαδή τα μπροστά ελαστικά από την μέσα πλευρά ήταν γεμάτα σκισίματα....

Τον ρώτησα εβδομάδα παραγωγής τους και είναι 24 09 ενώ τα δικά μου είναι 23 09.

Το παιδί τα έβαλε από διαφορετικό μαγαζί όμως η απάντηση και εκείνου του μαγαζάτορα ίδια. Να μη το ψάχνει και ότι με τη Goodyear σε αυτές τις περιπτώσεις δε βγάζεις άκρη.

Και δε νομίζω οι 6 μήνες που τα φοράει το παιδί ότι είναι μεγάλο διάστημα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.....

(Σήμερα πάω για αλλαγή και των 4 ελαστικών και άμα μπορέσω θα τραβήξω φωτογραφίες να ανεβάσω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω πριν 3 μηνες εβαλα michlelin toa pilot και το ενα καρουμπαλιασε και μου ειπανε επεσες σε λακουβα κ θελει αντικατασταση δεν εχουν ομως εγγυηση.Πως ειναι δυνατον καινουριο λαστιχο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω πριν 3 μηνες εβαλα michlelin toa pilot και το ενα καρουμπαλιασε και μου ειπανε επεσες σε λακουβα κ θελει αντικατασταση δεν εχουν ομως εγγυηση.Πως ειναι δυνατον καινουριο λαστιχο...

Δεν εχει να κανει με καινουριο κ παλιο... Τα michelin ειναι πολυ μαλακα στο προφιλ τους κ χρειαζονται προσοχη στις ανωμαλιες του οδοστρωματος κ στις λακουβες! Ενας θειος μου σε audi 2.0 TFSI το πεταξε για τον ιδιο λογο μ'εσενα μεσα στη βδομαδα. Δεν εφταιγε το λαστιχο αλλα μια χαμηλη νησιδουλα που "καβαλησε" στο κεντρο για να κανει αναστροφη...! Το michelin θελει εννοια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με καινουριο κ παλιο... Τα michelin ειναι πολυ μαλακα στο προφιλ τους κ χρειαζονται προσοχη στις ανωμαλιες του οδοστρωματος κ στις λακουβες! Ενας θειος μου σε audi 2.0 TFSI το πεταξε για τον ιδιο λογο μ'εσενα μεσα στη βδομαδα. Δεν εφταιγε το λαστιχο αλλα μια χαμηλη νησιδουλα που "καβαλησε" στο κεντρο για να κανει αναστροφη...! Το michelin θελει εννοια!!!

Παιδια ειχα pirelli zero και ειχα το κεφαλι μου ησυχο και καλο και λαστιχο με εγγυηση 1 χρονου βλακεια εκανα τελικα!Αλλα ο λαστιχς θα μου το αντικαταστησει δωρεαν σωστος επαγγελματιας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα pirelli zero και ειχα το κεφαλι μου ησυχο και καλο και λαστιχο με εγγυηση 1 χρονου βλακεια εκανα τελικα!Αλλα ο λαστιχς θα μου το αντικαταστησει δωρεαν σωστος επαγγελματιας

Μη το πεις ουτε του παπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ ...

Μετά από επαφές με τον λαστιχά μου καταλήξαμε να έρθει εμπειρογνώμονας και να αλλάξει και τα δυο το συντομότερο με την διαφορά όμως, πως θα ελεγχούν τα δυο λάστιχα προς αλλαγή και το ποσοστό φθοράς που θα βγάλει η goodyear θα πολλ/στεί με τη τιμή αγοράς .....οπότε θα καταβάλω το ελάχιστα δυνατό αφού τα λάστιχα είναι σχεδόν καινούργια !!

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας ενημερώσω ότι για τις παραπάνω περιπτώσεις η Goodyear ανέλαβε την ευθύνη της και αναγνώρισε κατασκευαστικό λάθος. Ο φίλος μου πήγε κατευθείαν στη Goodyear όπου αφού τα είδαν του είπαν ότι θα του δώσουν μια καινούρια τετράδα (του ομίλου τους δηλαδή goodyear/ dunlop- επέλεξε τα δεύτερα) και θα επιβαρυνθεί ένα ελαστικό επειδή είχανε κάποια φθορά.(πράγμα που τελικά έκανε και πλήρωσε τελικά 150 ευρώ). Εγώ επειδή είχα ταξίδι άμεσα πήγα τα άλλαξα σε κάποιον που συνεργάζεται με τη Goodyear και αυτός τα έστειλε στον τεχνικό. Στη περίπτωση μου θα πάρω χρηματική αποζιμίωση (αφού πλήρωσα ήδη τα καινούργια λάστιχα) απλά αυτή η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα (Ακόμα περιμένω....)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά , υπάρχουν πολλές ασθένιες νεότητας σε Goodyear-Dunlop.Θα τους πάρει αρκετό καιρό και δεν ξέρω αν τελικά θα καταφέρουν να ανακτήσουν την θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.