Jump to content
andrew1459

Συνεχομενος Θορυβος Απο Ροδες

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα golf tsi 160 2 μηνων και σημερα ακουσα ενα συνεχομενο θορυβο απο την αριστευρη πλευρα του αμαξιου απο τις ροδες μαλλον γιατι οταν γκαζωνα ο θορυβος γινοταν πιο γρηγορος και οταν φρεναρα σταματαγε.Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουγοταν τσικ τσικ τσικ τοτε πρεπει να ειναι το γνωστο προβλημα σε ολα τα τελευταια μοντελα.

Ειναι το λεγομενο "πετρα".

Γινεται συχνα οταν βγαινεις απο χαλικοδρομο.

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συνεχόμενος σα να τρίβονται/σφυρίζουν τα φρένα, κάτι έχει κάτσει στα τακάκια. Το άκουσα σε πίσω ρόδα και κάνοντας όπισθεν και φρενάροντας μόνο με χειρόφρενο λύθηκε. Μπορείς να δοκιμάσεις να πλύνεις με πιεστικό τα φρένα σου (ΚΡΥΑ!!) και με μαλακά φρεναρίσματα να τα στεγνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουγοταν τσικ τσικ τσικ τοτε πρεπει να ειναι το γνωστο προβλημα σε ολα τα τελευταια μοντελα.

Ειναι το λεγομενο "πετρα".

Γινεται συχνα οταν βγαινεις απο χαλικοδρομο.

Xαχαχα έγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουγοταν τσικ τσικ τσικ τοτε πρεπει να ειναι το γνωστο προβλημα σε ολα τα τελευταια μοντελα.

Ειναι το λεγομενο "πετρα".

Γινεται συχνα οταν βγαινεις απο χαλικοδρομο.

Xαχαχα έγραψες...

Και όμως συμβαίνει... (Αν και εγώ θα έλεγα ότι ακούγονταν σαν γκλινγκ γκλινγκ γκλινγκ, ένας "χάλκινος" ήχος...) Ακόμα και στα Golf V... Μου έχει συμβεί (προ διετίας) και πρέπει να βγάλεις τις ρόδες, και τις δισκόπλακες... Στην παρακάτω φωτογραφία θα δείτε το κομμάτι εκείνο του φρένου μέσα στο οποίο υπάρχουν πέτρες!!! Όταν το αυτοκίνητο κινείται οι "πετρούλες" χορεύουν μέσα στο κυκλικό αυτό κομμάτι του φρένου και ακούγεται ο τσικ τσικ ή γκλινγκ γκλινγκ θόρυβος...

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα Golf V... Μου έχει συμβεί (προ διετίας) και πρέπει να βγάλεις τις ρόδες, και τις δισκόπλακες...

Εντάξει δεν είναι απαραίτητο έχει συμβεί και σε εμένα αλλά μετά από κάποια απόσταση βγήκε εκτός κι αν έχει στριμωχθεί τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω τη περιπτωση μου,ποτε δεν ξερεις.εμενα μου ειχε παρει ενα χαλικακι ανεμεσα απο τη δισκοπλακα και το προστατευτικο,σαν πιατελο που ειναι.ειχε χωθει εκει μεσα και χτυπαγε.ψιλοεσπρωξα το πιατελο και εφυγε η πετρα(μεχρι να το ανακαλυψω δεν με επιανε υπνος)

Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω τη περιπτωση μου,ποτε δεν ξερεις.εμενα μου ειχε παρει ενα χαλικακι ανεμεσα απο τη δισκοπλακα και το προστατευτικο,σαν πιατελο που ειναι.ειχε χωθει εκει μεσα και χτυπαγε.ψιλοεσπρωξα το πιατελο και εφυγε η πετρα(μεχρι να το ανακαλυψω δεν με επιανε υπνος)

+++1

Link to comment
Share on other sites

Και όμως συμβαίνει... (Αν και εγώ θα έλεγα ότι ακούγονταν σαν γκλινγκ γκλινγκ γκλινγκ, ένας "χάλκινος" ήχος...) Ακόμα και στα Golf V... Μου έχει συμβεί (προ διετίας) και πρέπει να βγάλεις τις ρόδες, και τις δισκόπλακες... Στην παρακάτω φωτογραφία θα δείτε το κομμάτι εκείνο του φρένου μέσα στο οποίο υπάρχουν πέτρες!!! Όταν το αυτοκίνητο κινείται οι "πετρούλες" χορεύουν μέσα στο κυκλικό αυτό κομμάτι του φρένου και ακούγεται ο τσικ τσικ ή γκλινγκ γκλινγκ θόρυβος...

χαχαχαχαχ +1000 και εγω το ειχα παθει αυτο 3 φορες κιολας.. πολυ μεγαλο σπασιμο ειδικα οταν πλησιαζα στα φαναρια.. λες και ειχα κουδουνιστρες στις ροδες.. thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.