Jump to content
Dim72

Είναι απαραίτητη η Super αμόλυβδη;

Recommended Posts

Σε κάποια shell μου είχαν πει ότι είναι 98, με δούλευαν;  :D  shockgun.gif

Αυτό μου το είπαν την περίοδο που η racing έγινε 100 οκτάνια. Δηλαδή με την αναβάθμιση της racing αναβάθμισαν και την v-power. Αυτό μου είπαν, αν ισχύει ένας θεός ξέρει...  :excl:upyours.gif

Δυστυχώς, η απάντηση είναι απλούστατη. Ναί σε δουλεύανε, ή ναί δεν ξέρανε τί λέγανε (στην τελική τσάμπα είναι, ότι μ...κία θέλει ο καθένας λέει... Λές και πάει κανένας να του την πεί... )

95 οκτάνια:

Απλή αμόλυβδη

ΕΚΟ Κίνιτρον 95

Shell V-Power

96 οκτάνια:

New super

98+ (πλέον 100+)

Superplus αμόλυβδες

EKO Kinitron 100

BP Ultimate

Shell V-Power Racing

Link to comment
Share on other sites

LOL!

pes re manτι προτεινεις;

να βαζω 100αρα;

παντως αφου λεει και για 95 οκτανια μπορω να του βαζω απλη χωρις κανενα προβλημα,σωστα;

επειδη καποιος φιλος παραπανω ειοπε οτι στο πολο δε μπενει απλη αμολυβδη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Πες του φίλου παραπάνω ότι έχει polo και όχι κανένα Ferrari!!!

Βάζε ό,τι γουστάρεις, εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζα μόνο ultimate, τώρα δεν την παλεύω

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Πες του φίλου παραπάνω ότι έχει polo και όχι κανένα Ferrari!!!

Βάζε ό,τι γουστάρεις, εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζα μόνο ultimate, τώρα δεν  την παλεύω

Ok Stoilas to kserw apla me psarwsane sthn antiproswpeia! Gi ayto allwste kai rwthsa edw! Epeidh to xeimwna kinoumai apokleistika sthn polh kai meta ap osa diavasa edw apofasisa na vazw aplh amoluvdh! An dw kapoia diafora ston kinhthra 8a sas pw!

Link to comment
Share on other sites

Ok Stoilas to kserw apla me psarwsane sthn antiproswpeia! Gi ayto allwste kai rwthsa edw! Epeidh to xeimwna kinoumai apokleistika sthn polh kai meta ap osa diavasa edw apofasisa na vazw aplh amoluvdh! An dw kapoia diafora ston kinhthra 8a sas pw!

Η V-power είναι κορυφαία και δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, περίπου 8 λεπτά (εδώ στην Κρήτη), μόνο τέτοια βάζω εγώ και έχω καταλάβει διαφορά και στην κατανάλωση, εχω το polo 1.4 75 ίππους.

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογίζετε οτι η βεζίνες που έχουν 95οκτάνια και καλά, είναι γύρω στα 90,και νόμιμα μάλιστα επειδή τα 5 αυτά οκτάνια είναι στις ανοχές της μέτρησης!! Τα ίδια ισχύουν και για τις 100άρες και όλες τις άλλες.5-6 οκτάνια κάτω απο αυτό που λένε :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πολυ-ισχύει αυτό που λές... Τα ελληνικά διυλιστήρια βγάζουνε βενζίνες μάλλον μέτριας ποιότητας/καθαρότητας, αλλά πάντα 1-3 οκτάνια ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο τα αναγραφόμενα. Έτσι και βάλεις βενζίνη 90 οκτάνια, πολύ αμφιβάλλω άν θα προχωράει το αμάξι απο τα πυρράκια. Μήν ξεχνάς οτι τη βενζίνη την φτιάχνουν τα διυλιστήρια, και δεν έχει νόημα να εξαντλήσουν τις μετρήσεις προς το χειρότερο...

Πέρα απο αυτά, τα 5 οκτάνια διαφορά που λές υπάρχουν κάπου, αλλά για εντελώς διαφορετικό λόγο... Υπάρχουν 2 τρόποι μέτρησης, που δείχνουν 5 οκτάνια διαφορά, υπάρχουν τα RON οκτάνια (και στην λλάδα σε RON τα μετράμε) και τα ??? (ώχ ξέχασα την συντομογραφία τους!!!), τα οποία δίνουν 5 οκτάνια παρακάτω στη μέτρηση. Αυτό δεν επηρρεάζει την ποιότητα της βενζίνης! Είναι απλά άλλος τρόπος μέτρησης. Στην αμερική άν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούν τον άλλο τρόπο μέτρησης και έτσι η απλή τους λέει 90 οκτάνια και η super 93. Αλλά είναι η ίδια βενζίνη!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι μέτρησης, που δείχνουν 5 οκτάνια διαφορά, υπάρχουν τα RON οκτάνια (και στην λλάδα σε RON τα μετράμε) και τα ??? (ώχ ξέχασα την συντομογραφία τους!!!),

MON :xmas:;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δν ειναι ετσι τα οκτανια ειναι για το μοτερ π.χ επιδι ο φιλος μ εχει σταρλετ εχει μεσα μια ο8ονη το κακο με τα τουρμπο ειναι οτι στο 1 μπαρ του φιλου μ εχει καμια 180 αλογα μεχρη αυτα το πατει με 95 στο 1,5 μπαρ δν μπορι να το πατισει με 95 κ χριαζετε 100 γτ με 95 ωαραει πιρακια απο οτι το διχνι το οργανο κ οταν το κανει αυτο δν ειναι καλο για τα πιστονια χαρασοντε το αμακσι αυτο φου0κονι μεχρη 2,2 μπαρ εκει πλαιον οθτε η 100 φτανι κ χριαζετε αγονιστικη βενζινι κ μετα εκινι την ςρα με το οργανο αθτο φτιαχνι την ωενζινεσ κατι σαν προγραμα 5 αοδιδι γυρο στα 350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δν ειναι ετσι τα οκτανια ειναι για το μοτερ π.χ επιδι ο φιλος μ εχει σταρλετ εχει μεσα μια ο8ονη το κακο με τα τουρμπο ειναι οτι στο 1 μπαρ του φιλου μ εχει καμια 180 αλογα μεχρη αυτα το πατει με 95 στο 1,5 μπαρ δν μπορι να το πατισει με 95 κ χριαζετε 100 γτ με 95 ωαραει πιρακια απο οτι το διχνι το οργανο κ οταν το κανει αυτο δν ειναι καλο για τα πιστονια χαρασοντε το αμακσι αυτο φου0κονι μεχρη 2,2 μπαρ εκει πλαιον οθτε η 100 φτανι κ χριαζετε αγονιστικη βενζινι κ μετα εκινι την ςρα με το οργανο αθτο φτιαχνι την ωενζινεσ κατι σαν προγραμα 5 αοδιδι γυρο στα 350

Έλεος!!! Ξύπνησες και thread πενταετίας, μας έβγαλες και τα μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.