Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Με τι ζαντα πηγαινει καλητερα το golf v 1.6 fsi με 15ρες η 16ρες? Και ποια διασταση ελαστικου ειναι η καλητερη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?

ΥΓ δεν με απασχολει η εμανιση αυτο που θελω ειναι να πηγαινει καλητερα το αμαξι..

Αν θες καλυτερες επιδοσεις στο αυτοκινητο,πηγαινεις σε αλλον τομεα (προγραμμα-φιλτρο αερος-εξατμιση κλτ κλτ) κ δεν παιζεις τοσο με τις ζαντες..Αυτο που μπορει να κερδισεις σε επιδοσεις,θα το χασεις σε ομορφια κ σε κρατημα..

Οι σωστες διαστασεις παντως ειναι 195/65/15 και 205/55/16 (οπως προαναφερε κ ο Στελιος πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω και κους δυο για τις συμβουλες σας και τον χρονο σας

Φιλε κορμι ο λογος που σκευτομε της 15 ειναι ποιο πολυ οικονομικος λογος διοτι εχω σχεδον καινουργια λαστιχα πανω στις σιδερενιες

το μηχανικο τομεα τον εχω κοιταξει προγραμμα δεν βαζω διότι το φοβαμε πολλοι λενε πως δεν ειναι αξιοπιστο σκευτομε για φιλτρο και εξατμιση εχω ανοιξει και ενα τοπικ στο μηχανικο τομεα για συμβουλες αλλα τιποτα ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κορμι ο λογος που σκευτομε της 15 ειναι ποιο πολυ οικονομικος λογος διοτι εχω σχεδον καινουργια λαστιχα πανω στις σιδερενιες

Αν δε θες να βγαλεις τα καινουρια 15αρια λαστιχα που φορας τοτε κρατα τις 15αρες,απλα να ξερεις οτι οι σιδερενιες που φορας τωρα πρεπει να ειναι πιο βαριες απο 16αρα αλουμινιου (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,παντως σιγουρα πιο βαρια απο μια 15αρα αλουμινιου)

το μηχανικο τομεα τον εχω κοιταξει προγραμμα δεν βαζω διότι το φοβαμε πολλοι λενε πως δεν ειναι αξιοπιστο σκευτομε για φιλτρο και εξατμιση εχω ανοιξει και ενα τοπικ στο μηχανικο τομεα για συμβουλες αλλα τιποτα ακομη...

Σε αυτο θα σε βοηθησουν οι κατοχοι 1,6 fsi..Παντως μπορεις να πειραματιστεις κ απο μονος σου βαζοντας ενα φιλτρακι..Απο e-bay θα βρεις σε καλη τιμη..ΠΕρνα το στο αμαξι σου κ δες διαφορες (παιρνοντας μετρο συγκρισης -πριν και μετα- με καποιο αμαξι φιλου σου)

Υ.Γ. Ειδα στο αλλο ποστ σου που συγκεκριμενα λες οτι << Οι στοχοι μου ειναι οι εξεις να ζωηρεψει λιγο ο κινητηρας και να ζωρηρεψει και λιγο ο ηχος της εξατμισης,οχι τρελα ελαχιστα π.χ. οσο ενα golf Gt ολα αυτα βεβεαια χωρις να αυξηθει η καταναλωση αν γινετε..>> = Και την πιτα ολοκληρη κ το σκυλο χορτατο :db:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θελω και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο απλα το φιλτπο και η εξατμιση το ξερω πως δεν θα μου δωσουν πολλα πραγματα αλωστε δεν θελω και πολλα αλλα προτιμω να το αφησω ετσι αν ειναι να μου αυξηθει αισθητα η ηδη τσιμπιμενη καταναλωση που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Τι κατανάλωση έχεις τώρα με τα 15αρια ?

Link to comment
Share on other sites

Τι κατανάλωση έχεις τώρα με τα 15αρια ?

εντος πολης με κανονικη οδηγηση 10λ/100χλμ

εκτος αναλογως την ταχυτητα απο 6 εως 8-9 (παει και παραπανω απλα εγω δεν πηγαινω πανω απο 160)

Edited by giannakhc
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω τα ίδια έχω και εγώ με τα 17αρια και με βενζίνη 100αρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω για ζαντες 15αρες σιδερενιες για golf v .για να βαλω χειμωνιατικα {βορεια ελλαδα} ξερει κανεις τιποτα?

και κατι ακομα φοραω 16αρες και 205/55/16 αν βαλω τισ 15αρες πιο θα ειναι το καταλληλο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω για ζαντες 15αρες σιδερενιες για golf v .για να βαλω χειμωνιατικα {βορεια ελλαδα} ξερει κανεις τιποτα?

και κατι ακομα φοραω 16αρες και 205/55/16 αν βαλω τισ 15αρες πιο θα ειναι το καταλληλο?

195/65/15 θα βάλεις

Έχω πολλές, αλλά πως να τις στείλω =@

Link to comment
Share on other sites

βρε κουμπαρε παιζει να εκμεταλλευτουμε το λαστιχο για αποσβεσεις λακουβων?λογω του πολυ χαμηλου προφιλ κοπαναει...αλλα το χω τερμα σηκωμενο με την μαμα υδροπνευματικη αναρτηση που εχει...εχω και φωτο στα others cars για το mg..σκεφτομουνα σε 245 κατι λιγο πουνα μας δωσει ενα αερα παραπανω απτο 235???αν ξερεις ???

Link to comment
Share on other sites

βρε κουμπαρε παιζει να εκμεταλλευτουμε το λαστιχο για αποσβεσεις λακουβων?λογω του πολυ χαμηλου προφιλ κοπαναει...αλλα το χω τερμα σηκωμενο με την μαμα υδροπνευματικη αναρτηση που εχει...εχω και φωτο στα others cars για το mg..σκεφτομουνα σε 245 κατι λιγο πουνα μας δωσει ενα αερα παραπανω απτο 235???αν ξερεις ???

Πάντα διαθέσιμος για ψιλοκουβέντα :drinks:

Στο 2102853598 ή στο skype ως koumparos vagelis

Link to comment
Share on other sites

195/65/15 θα βάλεις

Έχω πολλές, αλλά πως να τις στείλω =@

ελα αρχηγε πες μου τιμες για 4αδα και το καρε αν δεν κανω λαθος 5 112 και να το δουμε με κτελ η μεταφορικη οκ?περιμενω

Link to comment
Share on other sites

ελα αρχηγε πες μου τιμες για 4αδα και το καρε αν δεν κανω λαθος 5 112 και να το δουμε με κτελ η μεταφορικη οκ?περιμενω

Ωχ αδερφέ, σε ξέχασα :sorry:

Με 1 50άρικο πήρες και τις 4

Θες και λάστιχα ή σκέτες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα φίλε μου κουμπάρε,ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση,έχω τής bbs ch black,και θέλω να κάνω το στεφάνη τούς κόκκινο γίνεται;

Νομίζω πως γίνεται

Μια ιδέα είναι να πας σε εταιρεία που φτιάχνει πινακίδες καταστημάτων

Αυτοί, αφενός έχουν πολύ καλής ποιότητας αυτοκόλλητα,

αφετέρου έχουν τα κατάλληλα μηχανήματα (παντογράφους) να σου κόψουν

4 δαχτυλίδια στο χρώμα που θες επακριβώς στις ζητούμενες διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορεις να κανεις κατι τετοιο;

Sent from my iPhone4s using Tapatalk

Κάνε μια κλήση στο 2102853598 ή μπες στο skype koumparos vagelis να σου πω :drinks:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ηθελα να κανω μια ερωτηση για 18 αρες στο jetta που πηρα προσφατα ,αν και το εβαλα και σε αλλο topic αλλα νομιζω ταιριαζει εδω.

βρηκα 8Χ18 με ΕΤ 45.αν το χαμηλωσω μελλοντικα θα εχω προβλημα στο να βρισκει στο φτερο το λαστιχο ή οχι?

ελεγα να παω σε ΕΤ 50,για να ειμαι σιγουρος ....προβαρα μια 8Χ18 με ΕΤ 45 χωρις λαστιχο επανω στην ζαντα και ειδα οτι εξειχε πολυ η ακρη της ζαντας...τι λετε?

τελος εμεις φοραμε 5Χ112 ,βρηκα μια ζαντα με 5Χ114,μπαινει με καποιο τροπο επανω στο jetta?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αδερφέ, σε ξέχασα :sorry:

Με 1 50άρικο πήρες και τις 4

Θες και λάστιχα ή σκέτες ?

ελα φιλε μου μιλας για καινουργιες η μεταχειρισμενες?και δωσε και καμια τιμη για λαστιχα χειμωνιατικα 195/65/15 οκ?περιμενω

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου μιλας για καινουργιες η μεταχειρισμενες?και δωσε και καμια τιμη για λαστιχα χειμωνιατικα 195/65/15 οκ?περιμενω

Η τιμή των 50 ευρώ και για τις 4 ζάντες υποδηλώνει ότι είναι μεταχειρισμένες

Η καινούργιες (μόνο από αντιπροσωπεία) την τελευταία φορά που ρώτησα κόστιζαν 80 ευρώ/τεμ :crazy:

Λογικό αφού πουλάνε τα τάσια κανα 40άρι/τεμ

Μεταχειρισμένες λοιπόν, αλλά χωρίς στραβώματα με 50 ευρώ/4άδα

Λάστιχα:

SAVA (θυγατρική της GOODYEAR DUNLOP) ESKIMO S3+ - 255 EURO

DEBICA (θυγατρική της GOODYEAR DUNLOP) FRIGO 2MS - 255 EURO

Συνεπώς, με 305 ευρώ παίρνεις τετράδα έτοιμη για τοποθέτηση

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου μιλας για καινουργιες η μεταχειρισμενες?και δωσε και καμια τιμη για λαστιχα χειμωνιατικα 195/65/15 οκ?περιμενω

χεχε μπερδευτικα με το 1 πριν το 50αρικο που εγραπσες γι αυτο σε ειπα για καινουργιες

αν εχεις την 4αδα ενδιαφερομαι

οσο για λαστιχα εχω κανα 2 φιλαρακια και θα βαλω απο εδω

Με τι σκεφτεσαι να τισ στειλεις?για να σινενοηθουμε και για τα λεφτα και για διευθυνσεις οκ?περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο τα λαστιχα barum?Μου εχουν πει οτι ειναι καλη περιπτωση,θυγατρικη της continental,σε 17αρα διασταση.Κουμπαρε τα δουλευεις καθολου?απο τιμες τι παιζουν σε 225 45 17?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.