Jump to content
polo_6566

Συχνότητα Κερώματος Και Δαπάνη Αγοράς Κεριού.

  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω απο το swell το finish care 1000p k to Prima Nero - Vinyl/Rubber Care για το πρωτο αποτι καταλαβα ειναι καλο το 2ο κανει για πλαστικα κ λαστιχα κανει κ για τις τσιμουχες?ποια η διαφορα απο το σπρει σιλικονης?κ κατι ακομα το sealant τι ειναι? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω απο το swell το finish care 1000p k to Prima Nero - Vinyl/Rubber Care για το πρωτο αποτι καταλαβα ειναι καλο το 2ο κανει για πλαστικα κ λαστιχα κανει κ για τις τσιμουχες?ποια η διαφορα απο το σπρει σιλικονης?κ κατι ακομα το sealant τι ειναι? ευχαριστω πολυ

Off Topic

εισαι σε λαθος thread αλλα θα σου απαντησω....το fk ειναι κερι και συγκεκριμενα sealant(τι ειναι;συνθετικο πολυμερες).το nero εναι για τα πλαστικα και βυνιλια καθε ειδους,trims, για εσωτερικο και εξωτερικο.λαστιχα αυτοκινητου,ταμπλο,καπακια καθρεφτων,μασκες,βασεις καθισματων,πλαινα θυρων κλπ κλπ

για τσιμουχες παρε καλυτερα ειδικα προιοντα οπως το 1Ζ Gummi Pflege ή το Wyrth stick για τσιμουχες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηγα σε εναν γνωστο και τον ειπα για να μου κανει το αμαξι σαν καινουριο(καινουριο ειναι :D)

και μου ειπε οχι!?!!!!! Μετα τον 2ο χρονο μου ειπε θα μου το κανει!! Δεν αξιζει λεει τωρα τζαμπα λεφτα λεει!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αδικο.φυλαξε τα λεφτα σου για αργοτερα.ενα καλο κερι αρκει για την ωρα.μετα απο κανενα χρονο που θα εχει γινει ποπος(θα εγραφα κωλος αλλα ο Θοδωρης καραδοκει new_iloveyou.gif )απο την αραχνη το σενιαρεις.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καταρχας να τονισω οτι το αμαξι δεν εχει ιχνος αραχνιασματος. Ισως να εχει να κανει το οτι δεν το ακουμπησε ποτε σκουπα/πλυντηριο

Πηγα παλι και τον ειπα για σκετο κερωμα.

Ε μου ειπε πως ισα ισα θα μου βγαλει τον χειμωνα αν το κανω.. γιαυτο δεν κανω τιποτα και κραταω τα λεφτα για βενζινες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καταρχας να τονισω οτι το αμαξι δεν εχει ιχνος αραχνιασματος. Ισως να εχει να κανει το οτι δεν το ακουμπησε ποτε σκουπα/πλυντηριο

Πηγα παλι και τον ειπα για σκετο κερωμα.

Ε μου ειπε πως ισα ισα θα μου βγαλει τον χειμωνα αν το κανω.. γιαυτο δεν κανω τιποτα και κραταω τα λεφτα για βενζινες!

το πλενεις;αν ναι εχεις αραχνη 100%.αυτο ειναι defacto.

το κερι προσφερει προστασια,εκτος αν δεν την θες στο χρωμα σου.

αν την θες,παρε ενα κερι και κερωσε το μονος σου και επανεφαρμοζεις οποτε χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αραχνιασμα upyours.gif και τωρα που το σκεφτομαι εχω δωσει γυρο στα 240 ευρω σε πλυσιματα!!!

Οοοοοοταν σταματησει να βρεχει θα βγαλω φωτο απο κοντα να δεις φιλε joop. Αν και το αμαξι το τρωει ο ηλιος ολη μερα το χρωμα ειναι ακομα μπεμπε. Τελικα το αλλο θεματακι με το χρωμα που ειχε ενσωματωθει δεν ηταν τπτ... με αλιφαδορο + ενα ασπρο υγρο :whistling: και εξαφανιστηκε ως δια μαγειας :p

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρες γραμμωσεις δεν τις γλιτωνει κανεις αλλα αν προσεχει καποιος δε θα φτασει να εχει αραχνη που να χτυπα ιδιαιτερα στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρες γραμμωσεις δεν τις γλιτωνει κανεις αλλα αν προσεχει καποιος δε θα φτασει να εχει αραχνη που να χτυπα ιδιαιτερα στο ματι.

Ούτε με πλύσιμο στο χέρι εξ αρχής ? Εμένα μου είπαν ότι έτσι και στο κάνω γυάλισμα-κέρωμα θα φύγει η αράχνη , εάν όμως το πλένεις σε βούρτσα ή αυτός που το πλένει δεν ξέρει να βγάζει τη βρωμιά χωρίς να κάνει ζημιά στο χρώμα θα εμφανιστεί στο άψε σβήσε ... τώρα αλήθεια ψέματα θα σας γελάσω ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλα, η παραπληροφορηση παει συννεφο....

Οκ , δεκτό , αλλά πείτε μας και τι συμβαίνει στην πραγματικότητα για να είμαστε ενημερωμένοι ... ποιος μας λέει παραμύθια και ποιος αλήθειες ... μην μας αφήνεται με την "όρεξη" ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ , δεκτό , αλλά πείτε μας και τι συμβαίνει στην πραγματικότητα για να είμαστε ενημερωμένοι ... ποιος μας λέει παραμύθια και ποιος αλήθειες ... μην μας αφήνεται με την "όρεξη" ...

πληροφοριες μπορείς να δείς εδώ: http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=27

Edited by dimmpoyz
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με πλύσιμο στο χέρι εξ αρχής ? Εμένα μου είπαν ότι έτσι και στο κερώσω θα φύγει η αράχνη , εάν όμως το πλένεις σε βούρτσα ή αυτός που το πλένει δεν ξέρει να βγάζει τη βρωμιά χωρίς να κάνει ζημιά στο χρώμα θα εμφανιστεί στο άψε σβήσε ... τώρα αλήθεια ψέματα θα σας γελάσω ...

με το κέρωμα δεν μπορεί να φύγει η αράχνη με τίποτα.το κερί αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί ένα φίλμ πάνο στο βερνίκη που το προστατεύει απο τις καιρικές συνθήκες ακτινοβολία κ.α.για να φύγει η αράχνει πρέπει το αμάξι να γυαλιστει.

Link to comment
Share on other sites

με το κέρωμα δεν μπορεί να φύγει η αράχνη με τίποτα.το κερί αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί ένα φίλμ πάνο στο βερνίκη που το προστατεύει απο τις καιρικές συνθήκες ακτινοβολία κ.α.για να φύγει η αράχνει πρέπει το αμάξι να γυαλιστει.

Ναι , με συγχωρείτε , δικό μου λάθος . Με τον άνθρωπο μιλάγαμε για Γυάλισμα-Κέρωμα κι εγώ καθώς έγραφα το ποστ παρέλειψα να γράψω και την λέξη γυάλισμα . Ζητώ συγνώμη , διορθώνω και το Post μου για να είμαστε εντάξει ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι , με συγχωρείτε , δικό μου λάθος . Με τον άνθρωπο μιλάγαμε για Γυάλισμα-Κέρωμα κι εγώ καθώς έγραφα το ποστ παρέλειψα να γράψω και την λέξη γυάλισμα . Ζητώ συγνώμη , διορθώνω και το Post μου για να είμαστε εντάξει ..

Στην ουσια να ξερεις δε σου διωχνει την αραχνη.Απλα στην κρυβει.Μετα απο καποιο διαστημα θα εμφανιστει παλι.Εκτος βεβαια και αν σου κατεβασει το βερνικι αλλα προσωπικα δεν θα το εκανα.Αν το πλενεις μονος σου σωστα, δηλ. με δυο κουβαδες, σφουγγαρι μικροινων, πανακια μικροινων για στεγνωμα, σαμπουαν αυτοκινητου κλπ τοτε θα διατηρηθει σε αριστη κατασταση.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα αρκετες .. καθαρισα λιγο το καπο (γτ ειχε λασπη απο την βροχη) και ειδου..

Πωπωπωπω!!

Και εδω...

Καλοο!

Να ξαναπω οτι το αμαξι ειναι 1ος χρονου παντα το τρωει ο ηλιος..Δεν εχω κανει κερωμα / γυαλισμα / γλυψιμο / σουσουσου και μουμουμου! Περιμενω λιποθυμιες απο καποιον.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup::whistling: καλα ενταξει!δεν βγαινουν ετσι οι φωτος οταν ψαχνουμε και βρισκουμε αραχνη.θελει δυνατο φως πανω στην επιφανεια και πολυ κοντινη φωτο!ιδανικα το φως του ηλιου,πολυ καλα προβολεας με xenon λαμπα και για μια αξιοπρεπη επιθεωρηση ενας φακος led με τουλαχιστον 200 lumens.

img0033ts.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img0011on.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ξαναπροσπαθησε και εδω ειμαι :whistling:

@παρεπιπτωντος,βαθος και λαμψη 0.ξεκινα να πλενεις με σωστα προιοντα και να κερωνεις.αυτες οι φωτος ειναι απαραδεκτες για καινουργιο αμαξι.δες το δικο μου 2 ετων για να παρεις ενα παραδειγμα τι εννοω.

http://www.facebook.com/home.php#!/album.php?aid=199509&id=181783909896

Link to comment
Share on other sites

Για κερί FK100P. Ο βασιλειάς της διάρκειας, θα σε κρατήσει ένα εξάμηνο και με το ίδιο προϊόν μπορείς να περάσεις και ζάντες, πλαστικά κτλ. Πέρσι είχε ψηφιστεί ώς το κορυφαίο Sealant της χρονιάς και όχι άδικα.

Την προηγούμενη εβδομάδα γυάλισα με αλοιφαδόρο και μετά κέρωσα το δικό μου για να με βγάλει το χειμώνα. Το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό.

Το ίδιο κερί χρησιμοποίησα και πέρσι τον Φλεβάρη, ένα μήνα από τότε που παρέλαβα το αυτοκίνητο.

Οι παρακάτω είναι από την προηγούμενη εβδομάδα:

DSC_0005_resize_Small.jpg

DSC_0003_resize_Small.jpg

DSC_0001_resize_Small.jpg

DSC_0000_resize_Small.jpg

DSC_0004_resize_Small.jpg

DSC_0002_resize_Small1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα αρκετες .. καθαρισα λιγο το καπο (γτ ειχε λασπη απο την βροχη) και ειδου..

Πωπωπωπω!!

Και εδω...

Καλοο!

Να ξαναπω οτι το αμαξι ειναι 1ος χρονου παντα το τρωει ο ηλιος..Δεν εχω κανει κερωμα / γυαλισμα / γλυψιμο / σουσουσου και μουμουμου! Περιμενω λιποθυμιες απο καποιον.... :p

Οταν λες το καθαρισες απο τη λασπη? Με νερο φανταζομαι και το χερι σου? Αν ναι, τοτε ετσι τοσο απλα, εκανες αραχνη....

Link to comment
Share on other sites

:p:lol: κανουμε και την πλακα μας μην τρελαινεσαι new_iloveyou.gif

καποιοι ερασιτεχνες detailers προτιμουν να εχουν αραχνη και να την κρυβουν με ειδικες αλοιφες παρα να την αφαιρουν.δεν θελουν να κατεβαζουν ουτε 1 micro απο το βερνικι τους.ειναι και αυτο μια σεβαστη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.