Jump to content
spooky

Fuelly.Com

Recommended Posts

Διαβάζοντας προχτές το post του μέλους Z3RatuL http://www.vwclub.gr...ndpost&p=410227 παρατήρησα στην υπογραφή του ένα link για το site http://www.fuelly.com

To fuelly.com είναι ένα site το οποίο παρακολουθεί τα km που κάνετε, και τα λεφτά που ξοδεύετε για βενζίνη. Επίσης εμφανίζει πολλά στατιστικά στοιχεία για το αυτοκίνητό σας όπως:

Μέση/Τελευταία/Καλύτερη Κατανάλωση ανά 100Km

Μέση Τιμή σε Euro ανά litre

Μέση Τιμή σε Euro ανά γέμισμα

Συνολικό κόστος σε Euro για τα καύσιμα που καταναλώσατε

κλπ

Περισσότερα στο http://www.fuelly.com/about/

Για τα στατιστικά μου (που ακόμα δεν έχουν βγει, γιατί έχω κάνει μόνο ένα γέμισμα) κάντε κλικ στην photo του fuelly στην υπογραφή μου...

Όσοι έχουν λογαριασμό στο fuelly.com ή πρόκειται να κάνουν λογαριασμό μπορούν να ποστάρουν τα στοιχεία τους εδώ... Για να έχουμε μια εικόνα των πραγματικών καταναλώσεων των VW μας...

Link to comment
Share on other sites

51427.png

edit: η εικόνα ανανεώνεται κάθε φορά που φορτώνουμε ένα γέμισμα στο site :good:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το fuelly είναι αρκετά καλό.

Μήπως έχει κανείς λογαριασμό στο spirtmonitor που είναι παρόμοιο για να μας πει εντυπώσεις?

Υ.Γ Παράκληση στο administrator να επιτρέψει εικόνες με μέγεθος 500 pixel στη υπογραφή μας. Για να μπορούμε να βάλουμε και το large banner..

Τώρα το όριο είναι 450 pixel.. Δε θα τα χαλάσουμε για 50 pixel.. Έ? φανταστικέ administrator!?!?! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου λοιπόν, εφόσον ο φίλος spooky είδε την υπογραφή μου και άρχισε το θέμα με το fuelly.

Καταρχήν είχα ανοίξει λογαριασμό στο spritmonitor. Είναι άλλωστε το πιο γνωστό site για καταγραφή δεδομένων και σίγουρα μετά την εμπειρία μου με το fuelly ίσως λίγο πιο περιεκτικό όσον αφορά τα δεδομένα. Όμως αυτό που με χάλαγε και ακόμη με χαλάει είναι ότι στο advanced search του spritmonitor δεν έχει ας πούμε να ψάξεις εκτός από όλα τα πεδία και ένα με το τι πινακίδα έχει καταχωρήσει ο καθένας, ώστε να μπορείς ας πούμε να βγάλεις αποτελέσματα και με βάση τη χώρα του κάθε χρήστη ώστε να έχεις πιο ακριβή αποτελέσματα!

Κακά τα ψέματα η Γερμανία δεν είναι όλη γεμάτη ανηφόρες κατηφόρες και χάλια δρόμους όπως η Ελλάδα γιατί βλέπω κάτι καταναλώσεις σ' αυτούς κι έχω φρικάρει που δε μπορώ να τις πιάσω. Μετά σκέφτηκα άλλοι δρόμοι εκεί, άλλοι εδώ, άρα τα στοιχεία δεν αντιπροσωπεύουν πλήρως την εικόνα του αυτοκινήτου μου, εφόσον δεν υπάρχει άλλος από Ελλάδα κι ούτε είναι εύκολο να τον βρω από εδώ ώστε να κάνω συγκρίσεις!

Αυτό με οδήγησε στο να ψάξω κι άλλα site και έπεσα πάνω στο fuelly.

Ευχάριστη έκπληξη -μπορεί να μην έχει αυτό που ζήταγα-, έχει όμως διαγράμματα, μέση τιμή που βάζεις πόσα km κάνεις κάθε φορά που γεμίζεις και γενικώς μία άλλη προσέγγιση, εξίσου καλή, όχι όμως ολοκληρωμένη κι εδώ.

Έχει επίσης κι ένα άλλο καλό: Όταν ας πούμε έχει μέση κατανάλωση ας πούμε 6,56 το fuelly στο αφήνει 6,5 ενώ το spritmonitor είναι του στυλ το μισό υπέρ του μαθητή και το κάνει 6,7, γι' αυτό και προτίμησα το fuelly.

Γενικώς πάντως και τα δύο είναι πάρα πολύ αξιόλογα site!

Link to comment
Share on other sites

για δείτε και αυτήν την εφαρμογή για android!
https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.simonmorgenthaler.fuellog&hl=el

¨Μόνο και μόνο για το calculator βένζίνης-ευρώ-χιλιομέτρων ΜΕΤΡΑΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.