Jump to content
batikiotis

Αλλαγή λαδιών..

Recommended Posts

ΟΚ το ξέρω ότι είναι ανάλογα την χρήση,τα χιλιόμετρα που κάνω σε ένα χρόνο κ τα λοιπά μα μου είναι περίεργο τα επίσημα συνεργεία της WAG Group να λένε ο καθένας τα δικά του..συγκεκριμένα:

Χανιά 7,5χιλ αλλαγή λαδιών 15χιλ πρώτο service

Ηράκλειο 15χιλ αλλαγή λαδιών 30χιλ πρώτο service

Παρεπιμπτώντος..τι λάδια βάζει η VW?

Link to comment
Share on other sites

Από Κρήτη είσαι? Μπες στην κατηγορία meeting--> meeting για Κρητικά μέλη

Τώρα στο θέμα μας. Αν κατάλαβα καλά σου λένε άλλα πράγματα στην αντιπροσωπεία στα Χανιά και άλλα στο Ηράκλειο. Εγώ άλλαξα λάδια στα 1.500 χιλ στα 7.500 χιλ., στα 15.000 που έκανα και το service και τώρα που κοντεύω στα 22.000 θα κάνω αλλαγή. Πάντως νομίζω ότι διαλέγεις αν θες λάδια για 7500 ή 15000 χιλ. οπότε ανάλογα με την επιλογή σου τα αλλάζεις. Τα λάδια της αντιπροσωπείας δεν είναι και απο τα καλύτερα (δεν θυμάμαι μάρκα) μπορείς να βρεις πιο καλά και πιο φθηνά από έξω χωρίς να έχεις πρόβλημα με εγγύηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω υπάρχουν δυο εκδοχές:

Η πρώτη και πιο συνηθισμένη κάθε 15.000 Χλμ

Η δεύτερη κάθε 7.500 Χλμ. Λένε οτι είναι καλύτερο για τον κινητήρα.

Το POLO 9Ν παίρνει 0W-30 (ULTRON) με αλλαγή λαδιών κάθε 15.000 Χλμ

Αν τα αλλάξεις κάθε 7.500 Χλμ σου βάζουν πιο χοντό λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

οσο πιο συχνα τοσο το καλυτερο για μενα αλλα δε χρειαζεται να πηγαινεις στα κεντρικα κ να τα χρυσοπληρωνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε batikiotis λένε οτι καλύτερα είναι να τα αλλάζεις κάθε 7.500 Χλμ τώρα εσύ αποφασίζεις.

Σβήσε σε παρακαλώ το ένα post δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν δύο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
...Το POLO 9Ν παίρνει 0W-30 (ULTRON)...

Εμένα Divinol μου είχαν πει στον Pazaropoulos και αυτό μου έβαλαν. Μία φορά βέβαια, γιατί το 2ο service το έκανα αλλού και έβαλα ό,τι λάδι ήθελα. Σιγά μην ξαναπλήρωνα 67¤ για 4 λίτρα λάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη αλλαγή μου κάναν στα 7.500 και για την δευτερή μου είπαν στα 25.000 ή στον χρόνο πάνω...Έβαλαν Shell Helix 10-40...και με κοροίδεψαν και όλας χρεώνοντας 6 λίτρα (ούτε πόρσε να είχα).Όλα αυτά στο μοναδικό εξουσιοδοτημένο στην Ρόδο. Πάντως από έδω και πέρα θα εφαρμόσω στα 5000 και μακριααααα από το εξουσιοδοτημένο. machinegun.gif Παιδιά όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά

Όσο για την μάρκα λαδιού κατάλαβα οτι ο καθένας βάζει τα δικά του...πάντως η κοσμοκάρ εισάγει επίσημα τα Divinol και η VW motorsport συνεργάζεται με Shell...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξέρεται η τιμή είναι κανονικά περίπου 5 euro το λίτρο για λάδια μη συνθετικά μέχρι περίπου 20euro το λίτρο για full synthetic λάδια. Πάρτε τα, αλλάξτε τα και μακριά από τις αντιπροσωπείες. 10W-40 είναι νομίζω καλά για το μέσο αυτοκίνητο και τις μέσες κλιματολογικές συνθήκες που έχουμε στό Eλλάδα.

Edited by daffy
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Εγώ 2 αλλαγές έχω κάνει και οι δύο στα 15.000 Την επόμενη όμως θα την κάνω στα 7.500. Τελευταία φορά έβαλα Helix συνθετικά 0/30W

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 αλλαγές έχω κάνει και οι δύο στα 15.000 Την επόμενη όμως θα την κάνω στα 7.500. Τελευταία φορά έβαλα Helix συνθετικά 0/30W

Και εγώ θα ήθελα να τα αλλάζω κάθε 7.500 Χλμ αλλά σκέφτομαι το σπάσιμο να πηγαίνω κάθε 2 μήνες αντιπροσωπεία. Το ιδανικό πιστεύω οτι είναι να τα αλλάζεις κάθε 10.000 Χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα να τα αλλάζω κάθε 7.500 Χλμ αλλά σκέφτομαι το σπάσιμο να πηγαίνω κάθε 2 μήνες αντιπροσωπεία. Το ιδανικό πιστεύω οτι είναι να τα αλλάζεις κάθε 10.000 Χλμ.

Γιατί κάνεις 7500χλμ σε 2 μήνες? τότε τα 10.000 θα σου είναι απλά 2 μήνες και 20 μέρες.... :D:excl:

...και γιατί να πηγαίνεις αντιπροσώπεια μόνο για αλλαγή λαδιών?

Link to comment
Share on other sites

...και γιατί να πηγαίνεις αντιπροσώπεια μόνο για αλλαγή λαδιών?

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε περίπτωση που γίνει μια στραβή να μπορώ να ζητήσω ευθύνες από κάποιον που υποτίθεται κάνει καλύτερα την δουλειά του (και για αυτόν τον λόγο είναι ατιπροσωπεία) και λογικά την ξέρει καλύτερα επειδή είναι εξειδικευμένος σε αυτά τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε περίπτωση που γίνει μια στραβή να μπορώ να ζητήσω ευθύνες από κάποιον που υποτίθεται κάνει καλύτερα την δουλειά του (και για αυτόν τον λόγο είναι ατιπροσωπεία) και λογικά την ξέρει καλύτερα επειδή είναι εξειδικευμένος σε αυτά τα αυτοκίνητα.

Να σου πώ γενικότερα συμφωνώ και είμουν ύπερ αυτης της ιδέας (6 χρόνια πελάτης συνεργείου αντιπροσώπειας VW) αλλά στο τελευταίο γενικό μου σερβις αποφάσισα να μην ξαναπατήσω ούτε απ'εξω καθώς προσπαθούσαν να με πείσουν οτι τα 6 λίτρα λάδι τα βάλανε στο Πόλο και ότι κάνανε ετήσιο γενικό σερβις σε 45 λέπτα. Ασε που στο τέλος μου πέταξαν οτι ξεχάσαν να αλλάξουν τα υγρά φρένων (στο 2ο χρόνο λεεί η VW) αλλά δεν πειράζει θα το κάνουν του χρόνου.... knife.gifknife.gifknife.gif Στο κάτω κάτω η αλλαγή λαδιών δεν είναι κάτι επιστημόνικο...

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε περίπτωση που γίνει μια στραβή να μπορώ να ζητήσω ευθύνες από κάποιον που υποτίθεται κάνει καλύτερα την δουλειά του (και για αυτόν τον λόγο είναι ατιπροσωπεία) και λογικά την ξέρει καλύτερα επειδή είναι εξειδικευμένος σε αυτά τα αυτοκίνητα.

Nαι ρε man, δεν έχει τίποτα όμως να πάει στραβά. Ξεβιδώνεις την τάπα από το κάρτερ, αφήνεις να στραγγίξει, κλείνεις την τάπα. Γεμίζεις με τα λάδια της επιλογής σου. Όλα αυτά με κρύα τη μηχανή. Et voila. Αλλαγή λαδιών με 15-20 euro.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πηγαίνεις για αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπεία δεν σου αλλάζουν μόνο τα λάδια σου κοιτάνε και το αυτοκίνητο από κάτω μήπως έχει προκείψει κανένα προβλημα από κάτω και πολλά άλλα. Όταν κάποιος κάνει πολλά Χιλιόμετρα όπως εγω αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά. Επίσης όταν κάνεις τέτοια χρήση και πηγαίνεις πιο συχνά σου κάνουν και καλύτερη τιμή. Λάδια ξέρω να αλλάζω. Αλλάζω ήδη στο GOLF II που έχω. Δεν είναι εκεί το θέμα.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη αλλαγή μου κάναν στα 7.500 και για την δευτερή μου είπαν στα 25.000 ή στον χρόνο πάνω...Έβαλαν Shell Helix 10-40...και με κοροίδεψαν και όλας χρεώνοντας 6 λίτρα (ούτε πόρσε να είχα).Όλα αυτά στο μοναδικό εξουσιοδοτημένο στην Ρόδο. Πάντως από έδω και πέρα θα εφαρμόσω στα 5000 και μακριααααα από το εξουσιοδοτημένο. machinegun.gif  Παιδιά όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά

Όσο για την μάρκα λαδιού κατάλαβα οτι ο καθένας βάζει τα δικά του...πάντως η κοσμοκάρ εισάγει επίσημα τα Divinol και η VW motorsport συνεργάζεται με Shell...

FILE MOU ENA MIKRO LATHAKI EKANES H VOLKSWAGEN MOTORSPORT SYNERGAZETE ME CASTROL KAI OXI ME THN SHELL

etappe13_dakar05_5.jpg

Edited by GOLF R32
Link to comment
Share on other sites

FILE MOU ENA MIKRO LATHAKI EKANES H VOLKSWAGEN MOTORSPORT SYNERGAZETE ME  CASTROL KAI OXI ME THN SHELL  AN THES MPOREIS NA DEIS APO TV H PERIODIKO TOUS AGONES DAKAR

Τα Castrol τα συνθετικά τα χρησιμοποιούσα για ένα χρόνο. Πάρα πολύ καλά, αλλά λιγάκι ακριβά. Θα μου πει τώρα κάποιος, ότι πληρώνεις παίρνεις. Σωστό

Link to comment
Share on other sites

Τα Castrol τα συνθετικά τα χρησιμοποιούσα για ένα χρόνο. Πάρα πολύ καλά, αλλά λιγάκι ακριβά. Θα μου πει τώρα κάποιος, ότι πληρώνεις παίρνεις. Σωστό

Πολύ ακριβά αλλά και πολύ καλά. :D:lol::lol::lol::lol::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

FILE MOU ENA MIKRO LATHAKI EKANES H VOLKSWAGEN MOTORSPORT SYNERGAZETE ME  CASTROL KAI OXI ME THN SHELL 

etappe13_dakar05_5.jpg

Έχεις δίκιο Μαρίνο, βρήκα και το διαφημιστικό που μου είχε δώσει η αντιπροσώπεια, η συνεργασία τους ήταν μέχρι αρχές της περσινής χρονιάς...

Link to comment
Share on other sites

ΑRAL 10W40! Καλο λαδακι παιδια! Δεν εχω παραπονο! Και στον Φιλιππαιο που χαζευα προχθες, κανοντας μια παραγγελια που ηθελα, ειδα οτι βαζουν αυτα στο service!

Και μια υπενθυμιση για αυτους που αλλαζουν λαδια μονοι τους: Μην ξεχνατε οταν βγαζετε την ταπα του καρτερ, να βαζετε καινουργια τσιμουχα! Καλο του κανετε, κακο οχι! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.