Jump to content
Αλέξανδρος

Ανόμαλη λειτουργεία στο ρελαντί

Recommended Posts

Τον τελευταίο ένα μήνα παρατηρώ στο ρελαντί ο κινητήρας (1.8Τ) να μην έχει αυτή τη βελούδινη λειτουργία που είχε πριν.

Εκεί που είμαι σταματημένος σε φανάρι ξαφνικά βλέπω το στροφόμετρο να βουτάει προς τα κάτω και να επανέρχεται. Μετά να παίζει πάνω κάτω και το αυτοκίνητο να τρέμει σαν να είναι παλιό ταξί πετρέλαιο και μετά σε ανύποπτο χρόνο πάλι να επανέρχεται σε κανονική λειτουργία.

Στην αρχή υπέθεσα ότι θα φταίει η βενζίνη, αλλά μετά από 3 γεμίσματα (σε πρατήριο εμπιστοσύνης) και αφού άφηνα πάντα το ρεζερβουάρ σχεδόν να αδειάσει (λαμπάκι) δεν ίδα καμία βελτίωση.

Έψαξα πολλά αλλά δεν μπορώ να συνδυάσω το πρόβλημα με κάποια συγκεκριμένη λειτουργία γιατί το κάνει σε άσχετους χρόνους.

Το κάνει περισσότερο όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό και μάλλον (αυτό ακόμα το ψάχνω) όταν είναι ανοικτό το κλιματρόνικ στο economy.

Το πήγα την Δευτέρα στον Φιλοσίδη και του έβαλαν το διαγνωστικό αλλά δεν έδειξε τίποτα.

Τους το άφησα από εχθές και πάλι μέχρι τώρα δεν βλέπουν κανένα πρόβλημα.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να παίζεται γιατί μου την έχει δώσει fire.gif

Sorry για το μεγάλο Post.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest asxetos

Φίλε γεια σου.μαλλον ο αισθητηρας λ εχει πιασει βρωμα/μακα.Βεβαια το πιο σιγουρο ειναι οτι εχεις αυτο το προβλημα επειδη δεν ειναι HONDA...;)tongue.gif !!! (πλακα κανω εννοειται)

Αφου εχεις PASSAT πας σαν πασσάς,αν ειχες ομως Honda θα ησουν ολο προσοντα!!!lol

post-2602-1132230561_thumb.jpg

post-2602-1132230626_thumb.jpg

post-2602-1132230680_thumb.jpg

Edited by asxetos
Link to comment
Share on other sites

ISV valve.idle stabilization valve. ψαξε να την βρεις που βρισκεται,ειναι η βαλβιδα διατηρησης του ρελαντι και οπως και η πεταλουδα,ετσι και αυτη θελει το καθαρισμα της.Βρισκεται λογικα καπου κοντα στην πεταλουδα ειναι κυλινδρικη και εχει 2 εξοδους και μια φυσσα.Την βγαζεις και την καθαριζεις με carb cleaner,την αφηνεις να στεγνωσει και την επανατοποθετεις.Αν μετα απο αυτο και το καθαρισμα της πεταλουδας εχεις τα ιδια,ισως και να χρειαζεται αλλαγμα η ISV...συνηθως τσουχτερη η τιμη της...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γεια σου.μαλλον ο αισθητηρας λ εχει πιασει βρωμα/μακα.Βεβαια το πιο σιγουρο ειναι οτι εχεις αυτο το προβλημα επειδη δεν ειναι HONDA...;)tongue.gif !!! (πλακα κανω εννοειται)

Αφου εχεις PASSAT πας σαν πασσάς,αν ειχες ομως Honda θα ησουν ολο προσοντα!!!lol

Αν ήταν οποιοδήποτε πρόβλημα που αφορούσε αισθητήρα λ θα άναβε το λαμπάκι της ηλεκτρικής βλάβης του κινητήρα οπότε δεν νομίζω ;)

ISV valve.idle stabilization valve. ψαξε να την βρεις που βρισκεται,ειναι η βαλβιδα διατηρησης του ρελαντι και οπως και η πεταλουδα,ετσι και αυτη θελει το καθαρισμα της.Βρισκεται λογικα καπου κοντα στην πεταλουδα ειναι κυλινδρικη και εχει 2 εξοδους και μια φυσσα.Την βγαζεις και την καθαριζεις με carb cleaner,την αφηνεις να στεγνωσει και την επανατοποθετεις.Αν μετα απο αυτο και το καθαρισμα της πεταλουδας εχεις τα ιδια,ισως και να χρειαζεται αλλαγμα η ISV...συνηθως τσουχτερη η τιμη της...

Μου είπαν στον Φιλοσίδη ότι θα καθαρίσουν την πεταλούδα. Αλλά για όλα αυτά δεν θα πρέπει να έδειχνε κάτι και το διαγνωστικό;

Αυτοί μου είπαν ότι όλα φαίνονται ΟΚ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτο το πρόβλημα 3 χρόνια τώρα. Όχι βέβαια σε μοτέρ σαν το δικό σου, αλλά 1000άρι.

Ο εγκέφαλος δεν δείχνει τίποτα ,και όλοι καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι έχει πρόβλημα το ποτενσιόμετρο της πεταλούδας.

Έχω κάνει άπειρους καθαρισμούς, (μπεκ, πεταλούδα κ.λ.π) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Το κακό είναι ότι δεν αλλάζει μόνο το ποτενσιόμετρο αλλά ολόκληρη η πεταλούδα (περίπου 300 ευρώ στο δικό μου). Όπότε ψάχνω για μεταχειρισμένη.

Περαστικά μας........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα χθες το απόγευμα και μέχρι τώρα δεν μου έκανε τίποτα περίεργο.

Μου καθάρισαν την πεταλούδα του γκαζιού.

Χρέωση 0 ούτε για το αυτοκίνητο αντικατάστασης!!! Τα πέρασαν όλα στην εγγύηση, η οποία να σημειωθεί έχει λήξει από τις 31/10/05

So Far so good.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και το δικό μου!!!Μόνο που όποτε το θυμηθεί το πιάνει και μετά σταματάει...Γι αυτό και εγώ δεν του έκανα τίποτα!!!!

Λες να φτιάξει μόνο του???

Kopperfield do your Job!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.