Jump to content
DIMIV

Κολαρα Σιλικόνης Σε Tsi

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχει βάλει κανείς κολάρα σιλικόνης σε Tsi; Εάν ναι, ποια μαμά αντικατέστησε;

Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο ειδικά για αυτοκίνητα με πρόγραμμα;

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρωτάω :frantics:,

μετά το turbo ϊσως ; πριν και μετα το Interbooler;

που έχουμε τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες και γενικοτερα που μπορει το όλο συστημα να θέλει ενισχυση

προκειμένου με τον καιρό να μην έχουμε απώλειες ...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορουμε να βαλουμε κολαρα για τον ΑΒ λογο, 8α μπορουσαμε να βαλουμε 8ερμομονωτικο υλικο γυρο απο τους σωληνες που κυκλοφορει αερας?

να τυλιξουμε τους σωληνες ετσι ωστε να μην απιρεαζονται απο τισ 8ερμοκρασιες της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος αυτό το έχω κάνει στην εισαγωγή ,το θέμα όμως είναι τι γίνεται όχι απο την ζέστη της μηχανης αλλά

ας πουμε στο σημείο που το turbo συμπιέζει τον αερα προς το i /c ,εκεί η θερμοκρασία εάν δεν κάνω λάθος

πάιζει κοντά στους 200 βαθμους -οπότε με τον καιρό ο συγκεκριμενος σωλήνας εσωτερικα τρωει μεγάλη

ηττα -- ή οι σωλήνες του νερού ,πάλι με τον καιρό και την υψηλη θερμοκρασία (του νερού) φθειρονται-

πιστευω σε αυτα τα σημεία και σίγουρα και σε άλλα μπαινουν σωλήνες ή κολαρα σιλοκονης που είναι

πολυ πιο ανθεκτικα στις υψηλές θερμοκρασίες και στον χρόνο

Link to comment
Share on other sites

νεότερα : έβγαλε η forge για τον κινητηρα μας σετ 4 κολλαρων για το συστημα του turbo -στο site αναφερει ότι είναι για το polo το 1,4 tsi ,Α1 κλπ αλλά

από ότι ρωτησα τον αντιπροσωπο πρεπει να κάνει και στο golf vi καθως και στο golf v (μάλιστα για το 5αρι έχει ηδη πουλησει ενα σετ)

ενδιαφερον ...

http://www.forgemoto...oduct=FMKT14TSi

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

δημητρη εγω ηθελα τα αλλα που ειχε βγαλει...γιατι αυτα να κανουν ενω τα αλλα οχι?αφου και τα αλλα δεν τα δοκιμασε κανεις+εχουμε αλλο turbo.απο αυτα τα 2 ειναι για ιντερκουλερ?ενδιαφερομαι παντως δημητρη ενημερωσε μας για τιμη κτλ

αν και νομιζω τα αλλα κολαρα ειναι καλυτερα μιας και καποια ατομα χαναν νερο απο διαφορα σημεια!

λες να αλλαξει κατι στις επιδοσεις προς το καλυτερο?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

τα άλλα όπως σωστα λες είναι για το κυκλωμα του νερού ,αυτα είναι για το τουρμπο (μετα την τουρμπινα και απο και προς i/c)

το ότι έχουμε άλλη τουρμπινα δεν σημαινει πως είναι διαφορετικη η διαμετρος της μιας με της άλλης,εξαλου το συγκεκριμενο όπως μου ανεφερε ο αντιπροσωπος έχει αγοραστει απο κάτοχο golf 5αριου.

τώρα για τιμή είναι 165 απο e shop και 180 απο το μαγαζι -αυτα χωρίς εγκατασταση ,προσωπικα μου φαινονται ακριβα για 4 κοματια ...

για επιδόσεις δεν νομιζω ότι αλλαζει κατι,απλα καλυτερη αντοχή στον χρόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Το Ibiza - Polo δεν έχει άλλο i/c?

Καλημέρα!

Έχει βάλει κανείς κολάρα σιλικόνης σε Tsi; Εάν ναι, ποια μαμά αντικατέστησε;

Νομίζετε ότι είναι απαραίτητο ειδικά για αυτοκίνητα με πρόγραμμα;

Ευχ

Δες ποια κολλάρα θες να αλλάξεις και πάρτα μεμονωμένα. Αν θες να πάρεις κάτι :)

Προς το παρόν η γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις τίποτα. :drinks:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Ρητορική είναι Στέλιο η ερώτηση :drinks: Για να προβληματιστούν όσοι θέλουν κιτ για Polo.

Thnx πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα , νόμιζα ρωτούσες. ^_^

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

φίλε το παιδί είναι απο επαρχία,τα παρήγγειλε και του τα έστειλε ο αντιπρόσωπος απο το e shop του- δεν είναι ότι τα έκανε εγκατασταση στο μαγαζί του για να μπορεσει να μου δωσει περισσότερες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αυτο τι ειναι?κανει για 5 αρι?turbo -cmpressor?

http://www.ebay.com/...#ht_2082wt_1396

Λογικα ειναι απο το συστημα νερου.Δες και εδω αν σε βοηθαει: https://rapidshare.com/files/310030615/Cooling_system_components.rar

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι ειναι για cavd cavd ειναι ο 160αρης και ειναι ιδιος με του gt?αν παω σε μαγαζι της forge εδω ελλαδα μπορουν να μου βρουν costum ιδια της forge?αξιζει?(του fabia polo ibiza 100% δεν κανουν? του ψυγειου και του τουρμπο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.