Jump to content
thednick

Χτύπημα Σε Προφυλακτήρα Από Κοτσαδόρο

Recommended Posts

Γεία σας και πάλι...

Δυστυχώς μετά από έξι μήνες και κάτι είχαμε την πρώτη αναποδιά... Ένας με ένα ντάτσουν

και έναν κοτσαδόρο ήταν σταματημένος στη μέση του περιφερειακού και το κακό δεν άργησε να γίνει...

Το αμάξι δεν το οδηγούσα εγώ οπότε δεν γνωρίζω την ακριβή ταχύτητα σύγκρουσης.

Ο κοτσαδόρος βρήκε ακριβώς πάνω στην μπροστά πινακίδα. Όλος ο υπόλοιπος προφυλακτήρας είναι άθικτος

χωρίς ούτε μια γρατζουνιά, πράγμα που θα πει οτι ο κοτσαδόρος διατήρησε σε μια απόσταση τα αυτοκίνητα.

Η πινακίδα είχε μια λακούβα περίπου 2 εκατοστά. Όταν την έβγαλα για να την ισιώσω υπήρχε μια ακόμη

λακούβα (1εκ max) πάνω στον προφυλακτήρα πίσω από την πινακα. Με την πινακίδα στη θέση της δεν καταλαβαίνει

κανείς ότι υπήρξε σύγκρουση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι φοβάμαι ότι πίσω από το σημείο της σύγκρουσης πρέπει να βρίσκεται η μετόπη.

Το θέμα μου είναι, δεδομένου ότι έχω περιορισμένη πρόσβαση στο σημείο, υπάρχει περίπτωση πίσω από τον προφυλακτήρα να

υπάρχει μεγαλύτερη ζημιά που να μη φαίνεται? Δεν μπορώ να καταλάβω αν η ταχύτητα ηταν αρκετά μικρή ώστε η πινακίδα

να συγκράτησε τον κοτσαδόρο ή αν η ταχύτητα ήταν μεγαλύτερη αλλά υπήρχε κάτι πίσω από τον προφυλακτήρα που να τον συγκράτησε

αλλά να έχει παθει ζημιά.

Το σημείο σύγκρουσης ειναι αυτό ακριβώς.

deso.jpg

Ο προφύλακτήρας κατα τα άλλα ούτε έφυγε από τη θέση του, ούτε έπαθε τίποτα παραπάνω από τη λακούβιτσα πίσω από την πινακίδα.

Το απόγευμα θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

ΥΓ. Όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο με το αμάξι και η πιθανότητα να έπαθε κάτι το πλαίσιο με αγχώνει αρκετά...

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε. Ήταν ένας σταματημένος στη μέση του περιφερειακού, έσκασε από πίσω το Golf και η μόνη ζημιά που έγινε ήταν μία λακούβα στην πινακίδα και στον προφυλακτήρα; :whistling:

Κι εγώ είχα ένα χτύπημα από κοτσαδόρο, είχε κάνει ένα βαθούλωμα στην πινακίδα όχι μικρό, αλλά με βρήκε εκείνος κάνοντας όπισθεν κι εγώ σταματημένος.

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφη της ζημιας φιλε μου δεν νομιζω να συντρεχει κανενας κινδυνος σοβαρης ζημιας. αν ισιωσες την πινακιδα εισαι Οκ! Η μετωπη απεχει αρκετα απο τον προφυλακτηρα, και ενδιαμεσα παρεμβαλεται ενα υλικο σαν σκληρο αφρολεξ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο αδελφός μου (που οδηγούσε το αμάξι) φρέναρε... Το αμάξι δηλαδή πρέπει να ήταν πολύ κοντά στην ακινητοποίηση την στιγμή της σύγκρουσης...

Αυτό που φοβόμουν ήταν μήπως υπήρχε κάποιο μέταλλο εφαπτόμενο (η πολύ κοντά) εσωτερικά στον προφυλακτήρα και απορρόφησε

αυτό την ένταση της σύγκρουσης και επειδή η ενέργεια ήταν συγκεντρωμένη λόγω του κοτσαδόρου έγινε εσωτερικά

κάποια ζημιά και δεν φαινόταν κάτι εξωτερικά.

Έτσι όπως το υπολογίζω αν όντως υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 εκατοστά κενό ή αφρολέξ στο συγκεκριμένο σημείο δεν πρέπει να έγινε κάποια άλλη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

και εδώ έρχεται η θεϊκή ατάκα των φαρνατζήδων..."αν δεν το λύσω που θες να ξέρω...τα νύχια μου θα μυρίσω"...

Φίλε μου καταλαβαίνω απόλυτα τον καημό σου αλλά διάγνωση με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται. Μπόρει από το τράνταγμα να έχει σπάσει καμία βάση στα προβολάκια και στο επόμενο σαμαράκι να τα δεις στο δρόμο.... Αν θές να νιώσεις σίγουρος πήγαινε το κάπου να το δούν.

Link to comment
Share on other sites

Με ισιωμένη την πινακίδα δεν φαίνεται τίποτα πλεόν... Δε νιώθω και κανένα σημείο στηριξής του προφυλακτήρα σπαμένο... Μου εξήγησε και ο αδελφός μου πως ακριβώς έγινε η σύγκρουση, δεν πρέπει να ήταν πάνω από 5χμ/ώρα.. Οπότε οκ :sorcerer: Έξαλλου και η εικόνα δεν έδειχνε κάτι άλλο... Δηλαδή έχω δει συγκρούσεις με 20χμ/ώρα (αυτό νόμιζα αρχικά) και διαλυμένο όλο το μπροστά μέρος... Αλλά φοβήθηκα μήπως όταν επικεντρώνεται το σημείο σύγκρουσης γίνεται κάτι διαφορετικό... Οπότε μάλλον τα πράγματα μπαίνουν στη θέση τους... Θα το πάω και με την πρώτη ευκαιρία να το κοιτάξουν... Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια :lol:

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

Οι προφυλακτηρες εχουν αρκετη ελαστικοτητα γιατι προοριζονται για τετοιες μικροσυγκρουσεις.Αν ψαξεις στο youtube θα βρεις αρκετα βιντεακια.Το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχεις παθει καμια ζημια.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω παθων και δεν συντρεχει λογος ανησυχειας φιλε. Κ εγω ακριβως το ιδιο επαθα με οπισθεν απο σταση που εκανε καποιος κ μου εκανε ενα βαθουλωμα στη πινακιδα. Εχει πολυ ελαστικοτητα ο προφυλακτιρας και πισω απο κεινο το σημειο υπαρχει κενο, που με τα km που λες πως εγινε αποκλειετε να βρηκε κατι απο πισω. Πιθανον (θεωρεια τελιως...) αμα δεν υπηρχε η πιεση απο το μεταλο της πινακιδας να μην σου εκανε ουτε βαθουλωμα. Αν δεν φαινεται οπως λες αστο ετσι. Σε εμενα φαινοτανε (ηταν περιπου στο 9 της εικονας σου) κ του ζητησα να κανει δηλωση και τον αλλαξα.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.