Jump to content
enas_aris

Rcd510/rns500 Σε Polo

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω το polo 1.4tdi την τελευταια εκδοση με έγχρωμη οθονη χωρις navigation . Ηθελα να ρωτησω τη μοντελο ειναι, rcd510 ;

 

Μέσα στα βιβλία του αυτοκινήτου, έχει ξεχωριστό βιβλιαράκι για το ηχοσύστημα. Εκεί, αναγράφει τον τύπο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rcd.txt καλησπέρα δεν ξέρω αν το ανοίγει το αρχειο....λέω να πάρω αυτό από το wish... Έχει κάνει εμπειρία για το συγκεκριμένο ή γενικά για τις αγορές από το wish?? Γτ από ebay πλέον δεν γίνεται!!
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω την ερωτηση μου εδω

εχω το πασσατ β7 2011, με την μεγαλη οθονη νομιζω MFD λεγεται,

απο τη μανα του ειχε το rcd510, και τοτε μου εδειχνε στην οθονη μια σελιδα ας πουμε για το ραδιο, τι σταθμο εχω, τι τραγουδι παιζει κτλ και μου αλλαζε απο τα χειριστηρια του τιμονιου και να παω στον επομενο σταθμο που πιανει αλλα υπηρχε και επιλογη να ψαχνω στους αποθηκευμενους σταθμους

ειχα βαλει μετα μια οθονη dynavin που και παλι υπηρχε αυτη η επιλογη χωρις να μπορω να ψαχνω μη αποθηκευμενους σταθμους απο το τιμονι

τωρα ξαναεβαλα rcd 510, γραφει ετος κατασκευης 2014, αλλα δεν μου βγαζει στην οθονη του ταμπλο πληροφοριες για το ραδιοφωνο και ουτε μπορω να ψαξω αποθηκευμενους σταθμους

ξερουμε τι μπορει να φταει; λογικα θα επρεπε να το βγαζει αυτο, αφου μου το εδειχνε με το παλιο rcd510

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ilias.gr said:

για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω την ερωτηση μου εδω

εχω το πασσατ β7 2011, με την μεγαλη οθονη νομιζω MFD λεγεται,

απο τη μανα του ειχε το rcd510, και τοτε μου εδειχνε στην οθονη μια σελιδα ας πουμε για το ραδιο, τι σταθμο εχω, τι τραγουδι παιζει κτλ και μου αλλαζε απο τα χειριστηρια του τιμονιου και να παω στον επομενο σταθμο που πιανει αλλα υπηρχε και επιλογη να ψαχνω στους αποθηκευμενους σταθμους

ειχα βαλει μετα μια οθονη dynavin που και παλι υπηρχε αυτη η επιλογη χωρις να μπορω να ψαχνω μη αποθηκευμενους σταθμους απο το τιμονι

τωρα ξαναεβαλα rcd 510, γραφει ετος κατασκευης 2014, αλλα δεν μου βγαζει στην οθονη του ταμπλο πληροφοριες για το ραδιοφωνο και ουτε μπορω να ψαξω αποθηκευμενους σταθμους

ξερουμε τι μπορει να φταει; λογικα θα επρεπε να το βγαζει αυτο, αφου μου το εδειχνε με το παλιο rcd510

μηπως βαζοντας το dynavin σου καναν αλλες ρυθμισεις οποτε να χρειαζεσαι το VCD για να τις επαναφερεις...??

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι κατι τετοιο

και γω ετσι πιστευα, οτι δεν θα εχω θεμα αλλα κι ομως

υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει το καινουργιο rcd;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...  Πήρα τελικά από το wish... Μία κινέζικη με τα πάντα όλα bluetooth, gps, wifi κλπ.... Ξέρεις κανείς από συνδεσμολογία?? Έχει την καλωδίωση έτοιμη που κοωμπωνει ακριβώς στην καλωδίωση του αυτοκινήτου και στην κεραία.... Απλά από την καλωδίωση του rcd μου περιμένουν 3 καλώδια το ένα γραφείο P. ANT το άλλο IR και το τρίτο P. CONT και δεν ξέρω που συνδέονται.... Επίσης δεν ξέρω που συνδέεται το καλώδιο της κάμερας όπισθεν...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , giorgosdag said:

Καλησπέρα παιδιά...  Πήρα τελικά από το wish... Μία κινέζικη με τα πάντα όλα bluetooth, gps, wifi κλπ.... Ξέρεις κανείς από συνδεσμολογία?? Έχει την καλωδίωση έτοιμη που κοωμπωνει ακριβώς στην καλωδίωση του αυτοκινήτου και στην κεραία.... Απλά από την καλωδίωση του rcd μου περιμένουν 3 καλώδια το ένα γραφείο P. ANT το άλλο IR και το τρίτο P. CONT και δεν ξέρω που συνδέονται.... Επίσης δεν ξέρω που συνδέεται το καλώδιο της κάμερας όπισθεν...

Στο power antenna πρέπει να δώσεις τάση. Το καλώδιο της όπισθεν έχει υποδοχή στη μονάδα, θα το δεις, αλλιώς σήκωσε εδώ φωτογραφία να στο επισημάνω.

Γιατί δε δίνεις 40€ σε ένα μαγαζί που βάζει μονάδες να ξεμπερδεύεις? καταλαβαίνω ότι δε γνωρίζεις και πολλά πράγματα από ηλεκτρολογικά....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις να με βοηθήσεις... Τώρα όταν βάζω όπισθεν η οθόνη αλλάζει και μου δείχνει τα τετράγωνα που πρέπει να δείχνει αλλά δν μου δίνει εικόνα.... Όταν λες να δώσω τάση τ έννοεις?? Και  για ποιο λόγο να δώσω τάση σε μία κεραία??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις συνδέσει την κάμερα για να βλέπεις τετραγωνάκια, αν θες βάλε μια φωτογραφία του τι βλέπεις όταν βάζεις όπισθεν.

Οι μονάδες αυτές, έχουν ενισχυτή κεραίας γιατί η ποιότητα λήψης του δέκτη είναι τραγική, έτσι χρειάζεται να ενισχύσουν το σήμα για να έχει καλή λήψη.

Σου επαναλαμβάνω και πάλι, αν δεν γνωρίζεις τα στοιχειώδη, καλύτερα δώσε 40€ να στο περάσουν, είναι πιο λογικό από τα να κάνεις κάποια ζημιά στο αμάξι ή στη μονάδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Νέος στο forum, νέος και στην οικογένεια της VW. έχω κάποιες ερωτήσεις και θέλω την βοήθεια σας πάνω σε αυτές :)

Έχω το Polo 1.4 Diesel μοντέλο 2015 και λογικά έχει την RCD510 φορεμένη αυτή τη στιγμή:

1) ερώτηση-απορία: αν πάω σε ειδικό μπορεί να μου εγκαταστήσει Navigation + αισθητήρες parking (πίσω μόνο) και να φαίνονται στην "μαμα" οθόνη; Αν ναι, πόσο είναι η τιμή τους (μιλάω για γνήσια VW προϊόντα πάντα)

2) Λόγο ηλικίας (πάω 25 σε 2 μήνες) έχω μια πώρωση με την μουσική.. Δεν θέλω ούτε κάγκουρας να το παίζω στις γκόμενες ούτε να περνάω και να με βρίζει η γιαγιά που είναι 2 τετράγωνα μακριά :P, θέλω απλά να ακούγεται ο ήχος μου (ΣΩΣΤΑ-ΚΑΘΑΡΑ) σε ακτίνα μικρότερη από 40-50 μέτρα. Είναι εφικτό; και αν ναι προτάσεις και κόστος :)

3) Μόλις είδα ότι κάνατε Meeting στο Ηράκλειο την πόλη που μένω τα τελευταία χρόνια και δεν το ήξερα ώστε να παρευρεθώ. Θα τα πούμε όμως του χρόνου σε άλλο μέρος σίγουρα !! 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις που θα μου προωθήσετε και ελπίζω η ιντερνετική μας επικοινωνία να γίνει και από κοντά στο μέλλον.

Χάρηκα που σας βρήκα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, Σημερα παρελαβα την οθονη μου (RCD 510) για το πολακι μου, Δυστηχως εφαγα τελωνειο 60 ευρω ..

Πηγα να το περασω αλλα το RCD210 που εχω εχει 1 μονο βυσμα στην κεραια με αποτελεσμα να μην μπορω να εχω ραδιο..

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος μηπως να γινει ? η ειναι απαραιτητος ο ανταπτορας ? διαβασα πως αν πιεστει λιγο παραπανω πιανει ..

 

OEM-Splitter-Y-cable-wire-harness-for-RNS510-RCD510-Antenna-Radio-Adapter-vw-head-unit-FAKRA.jpg_640x640.jpg

Edited by tsakalaki
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2016 at 9:36 ΜΜ, tsakalaki said:

Καλησπερα και απο μενα, Σημερα παρελαβα την οθονη μου (RCD 510) για το πολακι μου, Δυστηχως εφαγα τελωνειο 60 ευρω ..

Πηγα να το περασω αλλα το RCD210 που εχω εχει 1 μονο βυσμα στην κεραια με αποτελεσμα να μην μπορω να εχω ραδιο..

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος μηπως να γινει ? η ειναι απαραιτητος ο ανταπτορας ? διαβασα πως αν πιεστει λιγο παραπανω πιανει ..

 

OEM-Splitter-Y-cable-wire-harness-for-RNS510-RCD510-Antenna-Radio-Adapter-vw-head-unit-FAKRA.jpg_640x640.jpg

το εβαλα στην δευτερη θυρα και ολα κομπλε . απλα δεν ειναι ο σωστος τροπος. μεχρι να ερθει ο ανταπτορας!

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιο, υπαρχει κανεις που τοποθετησε καλωδια usb/aux και αν ναι ειναι ευκολη η εγκατασταση ? υπαρχει οδηγος ?

Καταγραφή25.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το usb συνδέεται στην κίτρινη στρογγυλή υποδοχή (όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασες λίγο αχνά πίσω) και το aux πρέπει να βγάλεις τα καλώδια που ήδη έχει επάνω η φύσα και να βάλεις αυτά που έχει το κομμάτι που έβαλες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα,

Αγόρασα πρόσφατα ενα VW polo 2010 1.2 tsi DSG το οποίο είχε πάνω μια οθόνη Zenec φαντάζομαι του 2009-2010. Η συγκεκριμένη πλέον έχει αρχίσει και τα παίζει λίγο(κυρίως το touch)

οπότε αγόρασα μια android μονάδα απο το εξωτερικό (300 ευρώ 4 cores 1gb ram 8' screen ) μαζί με κάμερα οπισθοπορείας.

Πήρα ένα πολυ γνωστό μαγαζί για την εγκατάσταση και μου ζήτησε 80 ευρώ. Μου φαίνονται λιγο πολλα ειδικα απο τη στιγμη που ειναι κοντά στο 1/3 του κόστους και οτι υπάρχει ηδη οθόνη και έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό η δουλειά.

Έχετε κάποιον που να κάνει καλή δουλειά δοκιμασμένη σε καλη τιμή; Επίσης θέλω μαζι με την οθόνη να βάλω και ενα διαγνωστικό που να δείχνει τις βλάβες και τα στοιχεία απο τους αισθητήρες. Βλέπω υπάρχουν πολλές επιλογές

και με wi-fi και με bluetooth. Έχετε κάποιο καλο και δοκιμασμένο; Επίσης ποιά σύνδεση προτείνετε απο τις δυο;

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.