Jump to content
GOLF R32

Πάει για ρεκόρ πωλήσεων η Audi

Recommended Posts

H Audi πέτυχε να φτάσει τα υψηλά περσινά επίπεδα πωλήσεων τον μήνα Οκτώβριο, με πωλήσεις που έφτασαν περίπου στα 65.500 αυτοκίνητα παγκοσμίως (τον Οκτώβριο 2004 ο αντίστοιχος αριθμός ήταν 65.471). Ας σημειωθεί ότι στο περσινό ρεκόρ πωλήσεων συνέτεινε η παρουσίαση του Α3 Sportback. Έτσι οι πωλήσεις παγκοσμίως στους 10 πρώτους μήνες του 2005 έφτασαν τα 697.000 οχήματα περίπου, παρουσιάζοντας μια αύξηση κατά 10% σε σχέση με τις πωλήσεις της αντίστοιχης περσινής περιόδου.

Με 6.659 οχήματα να έχουν πωληθεί τον Οκτώβριο στις ΗΠΑ η αύξηση σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά έφτασε στο 9,4% (οι πωλήσεις τον Οκτώβριο 2004 έφτασαν στα 6.089 αυτοκίνητα). Και αυτό παρά την κατά 14% πτώση πωλήσεων που παρατηρήθηκε στη συνολική αγορά των ΗΠΑ, τον τελευταίο μήνα, όταν σημειώθηκαν οι χαμηλότερες πωλήσεις από το 1998. Έτσι η Αudi πούλησε 66.315 αυτοκίνητα στις ΗΠΑ στην περίοδο Ιανουάριο – Οκτώβριο 2005, αριθμό αυξημένο κατά 4,6% σε σχέση με αυτόν της αντίστοιχης περσινής περιόδου ( Ιανουάριος – Οκτώβριος 2004: 63.388).

Ο Ralph Weyler, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της AUDI AG, υπεύθυνος για το Marketing και τις πωλήσεις της εταιρίας σημειώνει: «Υπολογίζουμε να πουλήσουμε περισσότερα από 820.000 αυτοκίνητα φέτος. Το Αudi Q7 θα παρουσιαστεί στις ευρωπαϊκές αγορές από τα μέσα Μαρτίου 2006. Αν και το αυτοκίνητο αυτό δεν έχει ακόμη εμφανισθεί στις εκθέσεις του δικτύου μας ήδη έχουμε δεχθεί περίπου 3.000 παραγγελίες από πελάτες μας, 4 ολόκληρους μήνες πριν από την σχεδιαζόμενη ημερομηνία παρουσίασης. Κάτι τέτοιο ξεπερνά τις προσδοκίες μας».

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf

Λογικό είναι γιατί έχει αξιόπιστα αυτοκίνητα και γρήγορη παράδωση...

φίλος έκλεισε αυτοκίνητο κατόπην παραγκελίας και παρέλαβα 1 μήνα και 20 μέρες μετά...έτσι όπως το χε παραγκίλει...

άψογη εξηπηρέτιση στην αντιπροσωπία και πάνω απο όλα ήρθε πολύ γρήγορα στα χέρια του για τα extra που είχε βάλει(και ήταν αρκετά και σπάνια)...για Golf V Gti περημέναμε και 5 μήνες...έλεος ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι γιατί έχει αξιόπιστα αυτοκίνητα και γρήγορη παράδωση...

φίλος έκλεισε αυτοκίνητο κατόπην παραγκελίας και παρέλαβα 1 μήνα και 20 μέρες μετά...έτσι όπως το χε παραγκίλει...

άψογη εξηπηρέτιση στην αντιπροσωπία και πάνω απο όλα ήρθε πολύ γρήγορα στα χέρια του για τα extra που είχε βάλει(και ήταν αρκετά και σπάνια)...για Golf V Gti περημέναμε και 5 μήνες...έλεος ρε παιδιά!

Δεν ισχύει πάντα αυτό εγω που ρώτησα πόσο καιρό παράδοση έχει το A3 1.6 FSI με καποια extra μου είπαν 3,5 μήνες όσο και το GOLF V 1.6 FSI με τα αντοίστοιχα extra. Αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα.

Οτι έχει αξιόπιστα αυτοκινητα εννοείτε αφου είναι και αυτή στον όμιλο VAG

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

παράδωση...

κατόπην

παραγκελίας

παραγκίλει...

εξηπηρέτιση

περημέναμε

λίγος σεβασμός δε βλάπτει

nai κ εγω ξερω οτι audi min 4 months delivery που ειχα παει στη βουλιαγμενης

το Α4 έκανε 3.5 μήνες να'ρθει...

Αν και δεν πιστεύω ότι διαλέγει κάποιος αμάξι από τον χρόνο παράδοσης. Χρώμα ίσως (λόγω κάποιων συγκεκριμένων ετοιμοπαράδοτων).

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf
λίγος σεβασμός δε βλάπτει

λοιπόν...για ακόμα μια φορά θα τα πάρω στο κρανίο...

λέει πουθενά οτι για να ποστάρεις πρέπει να ξέρεις καλή ορθογραφία?

το λέει πουθενά?

εγώ δεν ξέρω ορθογραφία και δεν θα κάνω τον κόπο και να μάθω....οκ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το γράφει κάπου...είναι άγραφος κανόνας...

Ότι πρέπει να σεβόμαστε την Ελληνική γλώσσα, ιδίως οι Έλληνες. Εκτός εάν ανήκεις σε καμιά φυλή ζουλού και μας το κρύβεις.

Πέραν αυτού σίγουρα οι κανόνες κάπου θα αναφέρονται στον σεβασμό (ή μη προσβολή) κάποιων "πραγμάτων", το οποίο εσύ για άλλη μία φορά έκανες...Τώρα εάν πάλι "τα πήρες" όπως λες, δε νομίζω ότι έχει κάποια σημασία...

Να δεχθούμε ότι δεν ξέρεις καλή ορθογραφία...όμως τα λάθη που κάνεις δείχνουν πιο πολύ αμελή (& συνάμα ασεβή) παρά ανορθόγραφο. Απλά σαν να μη σε νοιάζει καθόλου.Όλοι κάνετε ( tongue.gif ) λάθη, αλλά εσύ δε δίνεις την παραμικρή σημασία.

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

Bρε παίδες! Εντάξει, αυτό το topic δεν είναι για να μιλήσουμε για την ελληνική γλώσσα, αλλά για την Audi! Ας μη ξεφύγουμε άλλο από το θέμα μας! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν πολύ τυχερός. Είχαν 3 τελευταία golf 4 όταν πήγα stock και το πήρα αμέσως. Σύν οτι το πήρα σε τιμή κόστους σχεδόν. Τόσο καλά.

Πάντως και ο πατέρας μου που είχε πάρει ενα mercedes πρίν απο δύο χρόνια το περίμενε περίπου 3 μήνες για να το πάρει. Ο χρόνος είναι λογικός.

Παγκοσμίος η αγορά έχει γυρίσει στην γερμανία. όλοι πετάνε τα παλιά και αγοράζουν γερμανικά.

Μπορεί και τα δικά μας αμάξια να είναι μαζικής παραγωγής και να εμφανίζουν κάποια πιστέψτε με σε σχέση με άλλες εταιρείες μικροπροβλήματα ιαι αυτό είναι μεσα στα λογικά πλαίσια της αστοχίας υλικού, δια ταύτα είμαστε κάτοχοι στιβαρών με μεγάλους συντελεστές ασφαλείας και άνεσης αυτοκινήτων τα οποία φέρουν πάνω τους μια τεράστια κληρονομιά και τεχνολογία τεχνογνωσία.

Τι να μας πεί τώρα ενα peugeot ενα citroen ενα suzuki - toyota κλπ.

Τα μόνα αμάξια που αξίζουν είναι VAG - BMW - MERCEDES - SAAB.

όλα τα άλλα είναι σκουπίδια.

Επίσης εταιρείες όπως η porsche - ford - opel είναι πλέον για τα μπάζα. Γερμανικής κατασκευής αλλά όχι όπως την ενοούμε εμείς.

Τέλος να σας πώ πως και η mercedes έχει τρομερά κατασκευαστικά προβλήματα. Ρωτήστε όποιον πήρε mercedes τα τελευταία 3 χρόνια . ΔΙΑΡΚΩΣ σφάλματα , προβλήματα , βλάβες. ΔΙΑΡΚΩΣ !

Εαν σας πώ απο τον πατέρα μου και απο γνωστούς τι προβλήματα βγάζουν τα mercedes δεν θα ξαναγρινιάξετε ποτέ που μας χαλάνε κάτι γρύλοι στα παράθυρα και κάτι μοτεράκια ανακύκλωσης ... !

Του πατέρα μου του έχει βγάλει απο αντλία φρένων μέχρι το διζωνικό κλίμα νξα βγάζει απο τη μια ζεστό και απο την άλλη κρύο στην ίδια temp και να του λένε κιολας στο service του ισμαήλου πως είναι φυσιολογικό , κάτι το οπίο δεν το έκανε απο αρχή ... Και πολλά άλλα τραγικά ....

ΖΗΤΩ ΤΟ GROUP VAG

Link to comment
Share on other sites

αν και μου αρεσουν τα audi δεν μπορω να πω οτι ερχοντε και παντα γρηγορα για παραδωση.

η αντιπροσωπεια δεν μας ειχε φερθει σωστα,ο πατερας μου ειχε παρει το a6 turbo quatro το 2001,μετα ηθελε να το αλλαξει νομιζω στα τελη του 2004 για το νεο a6,ξερετε τι τιμη εδιναν?18.000 για ενα αυτοκινητο που του επιασε κοντα στα 58,000.ε οχι ξεφτιλα ηταν.

πηγαμε και σε μαντραδες αλλα το ανωτατο ποσο που εδιναν ηταν 20,000 λογω του οτι τα audi δεν ειχαν την αναλογη μεταπωλητικη αξια που ειχε μια mercedes η μια bmw.

τελικα βρηκαμε και το δωσαμε με το ζορι 25,000.

η ουσια ομως ειναι οτι η αντιπροσωπεια δεν ξηγηθηκε καθολου καλα και ξενερωσε κι ο πατερας μου και πηγε και πηρε mercedes που προσωπικα δεν μου αρεσουν τα αυτοκινητα της.

Link to comment
Share on other sites

μη απορεις φιλε μου,ξερω off topic το μηνυμα μου ομως εγραψα κατι που εχω ζησει για την audi με την <<τελεια εξυπηρετηση>>.

δεν απορω για το σχολιο σου απορω που βρηκες αυτο το θεμα απο τη στιγμη που το τελευταιο ποστ ηταν στις 4-12-2005 :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν πολύ τυχερός. Είχαν 3 τελευταία golf 4 όταν πήγα stock και το πήρα αμέσως. Σύν οτι το πήρα σε τιμή κόστους σχεδόν. Τόσο καλά.

Πάντως και ο πατέρας μου που είχε πάρει ενα mercedes πρίν απο δύο χρόνια το περίμενε περίπου 3 μήνες για να το πάρει. Ο χρόνος είναι λογικός.

Παγκοσμίος η αγορά έχει γυρίσει στην γερμανία. όλοι πετάνε τα παλιά και αγοράζουν γερμανικά.

Μπορεί και τα δικά μας αμάξια να είναι μαζικής παραγωγής και να εμφανίζουν κάποια πιστέψτε με σε σχέση με άλλες εταιρείες μικροπροβλήματα ιαι αυτό είναι μεσα στα λογικά πλαίσια της αστοχίας υλικού, δια ταύτα είμαστε κάτοχοι στιβαρών με μεγάλους συντελεστές ασφαλείας και άνεσης αυτοκινήτων τα οποία φέρουν πάνω τους μια τεράστια κληρονομιά και τεχνολογία τεχνογνωσία.

Τι να μας πεί τώρα ενα peugeot ενα citroen ενα suzuki - toyota κλπ.

Τα μόνα αμάξια που αξίζουν είναι VAG - BMW - MERCEDES - SAAB.

όλα τα άλλα είναι σκουπίδια.

Επίσης εταιρείες όπως η porsche - ford - opel είναι πλέον για τα μπάζα. Γερμανικής κατασκευής αλλά όχι όπως την ενοούμε εμείς.

Τέλος να σας πώ πως και η mercedes έχει τρομερά κατασκευαστικά προβλήματα. Ρωτήστε όποιον πήρε mercedes τα τελευταία 3 χρόνια . ΔΙΑΡΚΩΣ σφάλματα , προβλήματα , βλάβες. ΔΙΑΡΚΩΣ !

Εαν σας πώ απο τον πατέρα μου και απο γνωστούς τι προβλήματα βγάζουν τα mercedes δεν θα ξαναγρινιάξετε ποτέ που μας χαλάνε κάτι γρύλοι στα παράθυρα και κάτι μοτεράκια ανακύκλωσης ... !

Του πατέρα μου του έχει βγάλει απο αντλία φρένων μέχρι το διζωνικό κλίμα νξα βγάζει απο τη μια ζεστό και απο την άλλη κρύο στην ίδια temp και να του λένε κιολας στο service του ισμαήλου πως είναι φυσιολογικό , κάτι το οπίο δεν το έκανε απο αρχή ... Και πολλά άλλα τραγικά ....

ΖΗΤΩ ΤΟ GROUP VAG

;) ;) :huh: :huh:

Συγνώμη για το ξεθάψιμο του θέματος, αλλά μόλις το είδα! Ρε συ Αλέξανδρε είναι δυνατόν να θεωρείς τη Porsche σαν εταιρία ασύμαντη και χωρίς αυτοκίνητα αξίας;;; Για μένα είναι ίσως η καλύτερη, όσων αφορά τα sport αυτοκίνητα! Με ποιό θα μου συγκρίνεις το 911 Turbo, ή το GT3 RS;;; Για ψάξε συγκριτικά της Turbo με αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας και μετά μίλα μου.

Link to comment
Share on other sites

υποθετω θα γινε λαθος κ το οτι το ανεφερε διπλα απο ford opel...

κ ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αυτοκινητα π ξεκινανε απο 70χιλ ε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.