Jump to content
diMake

Longlife?

Recommended Posts

Σημερα πως ετυχε κοιτουσα στην οθονη του αυτοκινητου το μενου και πηγα κατω κατω που λεει για σερβις και τετοια..

Και ελεγε ή σε ενα χρονο ή σε 20.000χλμ.. Εχω ηδη ενα χρονο που εκανα σερβις και 10.000 και το ειχε σβησει απο τον εγκεφαλο το σερβις με τον υπολογιστη.

Δεν υπαρχει θεμα εγω θα τα αλλαξω τωρα τα λαδια αλλα ο υπολογιστης γιατι λεει τα δικα του?

Λιγο που καθισα να διαβασω ενα θεμα σε αλλο φορουμ ελεγε για κωδικοποιηση απο την αγορα του αυτοκινητου για longlife..δεν καταλαβα τιποτα..

Υ.Γ Νομιζω οτι υπαρχει ανοιχτο θεμα περι αυτου αλλα ειμαι λιγο :thumbsd: και δεν τα καταφερνω.

Περικαλω μια μεταφορα στο σωστο και κλειδωμα αν υπαρχει :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το longlife service λεει αλλαγη λαδιων στα 30.000χλμ ή στα 2 χρονια.

Το αμαξι,αναλογως της χρησης,ρυθμιζει μονο του την ενδειξη αυτη.Οποιο απο τα δυο φτασει πρωτο (χρονος ή χιλιομετρα) κανεις την αλλαγη.

Το οτι σου βγαζει αυτη την στιγμη 1 χρονο ή 20.000χλμ μου φαινεται λογικο αφου εχεις αλλαξει τα λαδια περσι και εχεις κανει 10.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι μπερδεμενος.

Το LongLife ποιος το οριζει? Γιατι στου θειου μου το γκολφ παραδειγμα αναψε ενα θαυμαστικο στα 15.000 για σερβις.

Εμενα δεν θα αναβε? (εγω εκανα στα 10.000) Δεν ειχα παραγγειλει κατι εξτρα σαν Longlife σερβις στο αμαξι μου οταν το πηρα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι μπερδεμενος.

Το LongLife ποιος το οριζει? Γιατι στου θειου μου το γκολφ παραδειγμα αναψε ενα θαυμαστικο στα 15.000 για σερβις.

Εμενα δεν θα αναβε? (εγω εκανα στα 10.000) Δεν ειχα παραγγειλει κατι εξτρα σαν Longlife σερβις στο αμαξι μου οταν το πηρα..

έχεις λονγλαιφε..ολα τα 6 αρια με λονκλιφε ερχοντε! δεν είναι άσχετοι οι γερμανοι... μπορείς να το επιβεβαιώσεις και στην ετικέτα με τα στοιχειά του αυτοκινήτου σου στο βιβλιαράκι λεει καποιους κωδικους το λονκλαιφ αντιστοιχεί στον QJ1 αν δεν κάνω λάθος...

εγω αυτό που δεν μπορώ να εμπεδώσω είναι ¨ως λονκλιφε πιο σέρβις θεωρητε? 1) αλλαγής λαδιών

2) γενικό-συμπληρωματικές εργασίες

?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

έχεις λονγλαιφε..ολα τα 6 αρια με λονκλιφε ερχοντε! δεν είναι άσχετοι οι γερμανοι... μπορείς να το επιβεβαιώσεις και στην ετικέτα με τα στοιχειά του αυτοκινήτου σου στο βιβλιαράκι λεει καποιους κωδικους το λονκλαιφ αντιστοιχεί στον QJ1 αν δεν κάνω λάθος...

εγω αυτό που δεν μπορώ να εμπεδώσω είναι ¨ως λονκλιφε πιο σέρβις θεωρητε? 1) αλλαγής λαδιών

2) γενικό-συμπληρωματικές εργασίες

?

Ακριβως.Ο επισημος εισαγωγεας στην Ελλαδα παραγγελει τα αυτοκινητα απο τη Γερμανια με καποιο εξοπλισμο,χρωμα κλπ που κρινει αυτος οτι εχουν περισσοτερη ζητηση.Δε μιλαω για τις ειδικες παραγγελιες οπου το αυτοκινητο γινεται ειδικη παραγγελια με εξτρα κλπ.Περαν του στανταρ λοιπον εξοπλισμου,χρωματος κλπ που επιλεγει ο επισημος εισαγωγεας, επιλεγει και τι σερβις θα κανει στα αυτοκινητα του, αν θα ειναι δηλαδη longlife ή οχι.Αυτο εχει να κανει καθαρα με λογους μαρκετινγκ.Δεν ειναι σε κανενα σημειο διαφορετικο το αμαξι που κανει longlife σερβις σε σχεση με εκεινο που δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο (Auto Club) το longlife αφορά και μόνο στο λάδι. Αν χρησιμοποιηθεί Mobil 1 ή Castrol Edge 5-30 τότε η αλλαγή λαδιού μπορεί να γίνει κατευθείαν στα 30.000km και όχι στα 15.000. Αν χρησιμοποιηθεί το απλό λάδι που βάζουν στο service (0-40W νομίζω) τότε απαιτείται αλλαγή στα 15.000km. Αυτό το ρώτησα πριν το πρώτο λιπαντικό service στο δικό μου και ήταν η απάντηση που πήρα.

Βέβαια 30k είναι πολλά χλμ. και προσωπικά κράτησα το longlife λάδι με αλλαγή στα 15k.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο (Auto Club) το longlife αφορά και μόνο στο λάδι. Αν χρησιμοποιηθεί Mobil 1 ή Castrol Edge 5-30 τότε η αλλαγή λαδιού μπορεί να γίνει κατευθείαν στα 30.000km και όχι στα 15.000. Αν χρησιμοποιηθεί το απλό λάδι που βάζουν στο service (0-40W νομίζω) τότε απαιτείται αλλαγή στα 15.000km. Αυτό το ρώτησα πριν το πρώτο λιπαντικό service στο δικό μου και ήταν η απάντηση που πήρα.

Βέβαια 30k είναι πολλά χλμ. και προσωπικά κράτησα το longlife λάδι με αλλαγή στα 15k.

δεν έχει να κάνει με την μάρκα αλλα με το ιξώδες φιλέ μου ...δεν μπορείς να πεις οτι η α εταιρία έχει καλύτερο λαδί..και μπορεί να αλλαχτεί σε 15000 χλμ παραπάνω απο ενα άγνωστο το οποίο εντελή μπορεί να είναι κ πολυ ποιοτικότερο ως λαδί!

0-40 και τσι νομίζω δεν ταιριάζουν?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο (Auto Club) το longlife αφορά και μόνο στο λάδι. Αν χρησιμοποιηθεί Mobil 1 ή Castrol Edge 5-30 τότε η αλλαγή λαδιού μπορεί να γίνει κατευθείαν στα 30.000km και όχι στα 15.000. Αν χρησιμοποιηθεί το απλό λάδι που βάζουν στο service (0-40W νομίζω) τότε απαιτείται αλλαγή στα 15.000km. Αυτό το ρώτησα πριν το πρώτο λιπαντικό service στο δικό μου και ήταν η απάντηση που πήρα.

Βέβαια 30k είναι πολλά χλμ. και προσωπικά κράτησα το longlife λάδι με αλλαγή στα 15k.

Οχι ακομα και τα διαστηματα του longlife καθοριζονται απο τον επισημο εισαγωγεα.Εδω στην Ελλαδα εχουν επιλεξει τα 15.000 χλμ για το longlife

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με την μάρκα αλλα με το ιξώδες φιλέ μου ...δεν μπορείς να πεις οτι η α εταιρία έχει καλύτερο λαδί..και μπορεί να αλλαχτεί σε 15000 χλμ παραπάνω απο ενα άγνωστο το οποίο εντελή μπορεί να είναι κ πολυ ποιοτικότερο ως λαδί!

0-40 και τσι νομίζω δεν ταιριάζουν?

Προφανώς δεν έχει να κάνει με τη μάρκα, η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία χρησιμοποιεί το edge σαν longlife. Αν πάς με δικά σου λάδια (μπορείς και με Mobil 1) που πληρούν τις προδιαγραφές της VW για longlife τότε ισχύει το παραπάνω. Απλά ανέφερα αυτά τα δύο γιατί από ότι θα έχεις δει στο forum το 65% μιλά για Mobil και το 34,9% για castrol (δεν έχω μετρήσει τις απαντήσεις απλά η αίσθησή μου!).

Από κει και πέρα το αυτοκίνητο δεν ανήκει στις αντιπροσωπείες, ο καθένας μπορεί να βάλει ότι λάδι θέλει εν γνώσει των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν.

Οχι ακομα και τα διαστηματα του longlife καθοριζονται απο τον επισημο εισαγωγεα.Εδω στην Ελλαδα εχουν επιλεξει τα 15.000 χλμ για το longlife

Δεν είναι η απάντηση που πήρα εγώ (το διευκρινίζω!)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει να κάνει με τη μάρκα, η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία χρησιμοποιεί το edge σαν longlife. Αν πάς με δικά σου λάδια (μπορείς και με Mobil 1) που πληρούν τις προδιαγραφές της VW για longlife τότε ισχύει το παραπάνω. Απλά ανέφερα αυτά τα δύο γιατί από ότι θα έχεις δει στο forum το 65% μιλά για Mobil και το 34,9% για castrol (δεν έχω μετρήσει τις απαντήσεις απλά η αίσθησή μου!).

Από κει και πέρα το αυτοκίνητο δεν ανήκει στις αντιπροσωπείες, ο καθένας μπορεί να βάλει ότι λάδι θέλει εν γνώσει των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν.

Δεν είναι η απάντηση που πήρα εγώ (το διευκρινίζω!)

Αν ηταν ετσι οπως τα ελεγε τοτε ολες οι αντιπροσωπειες θα αλλαζαν τα Castrol Edge στα 30.000.Για κανε μια ερευνα ποσες θα σου πουν οτι τα σερβις longlife τα κανουν καθε 30.000.Ας μας πει εδω εστω ενα μελος που η αντιπροσωπεια του ακολουθει τα διαστηματα των 30.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ετσι οπως τα ελεγε τοτε ολες οι αντιπροσωπειες θα αλλαζαν τα Castrol Edge στα 30.000.Για κανε μια ερευνα ποσες θα σου πουν οτι τα σερβις longlife τα κανουν καθε 30.000.Ας μας πει εδω εστω ενα μελος που η αντιπροσωπεια του ακολουθει τα διαστηματα των 30.000 χλμ.

Δε με ενδιαφέρει πόσες τα αλλάζουν στα 30.000. Όπως είπα και στο πρώτο post μου εγώ κράτησα λάδια longlife με αλλαγή στα 15.

Όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει περισσότερο.

Edited by golfistas
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, εξουσιοδοτημένο service VW στην Αλίμου κάνει longlife στα 30.000χλμ. Άλλα εξουσιοδοτημένα πάντως βάζουν λάδια longlife αλλά σου λένε να τα αλλάξεις στα 15.000χλμ.

Αλλά για εμένα σημασία έχει τι λέει ο κατασκευαστής και η VW στο manual λέει ότι ή κανεις σέρβις σε 15.000χλμ /ή έτος, ή κάνεις Longlife που το αυτοκίνητο ανάλογα με τη χρήση που κάνει κάποιος σε ειδοποιεί μόνο του, τις περισσότερες φορές σε 30.000χλμ ή στα 2 χρόνια ανάλογα ποιό έρθει πρώτο. Επιπλέον το αυτοκίνητο έχει κωδικοποίηση στο σύστημά του, ανάλογα με το ποιό είδος σέρβις από τα δύο ακολουθεί κάποιος( QG1`ή QG0/2 ) και σε ειδοποιεί για το σέρβις.

Και η castrol στην ιστοσελίδα της αναφέρει ότι το edge 5-30 έχει max χιλιόμετρα 30.000 ή max 24 μήνες. Βάλτε στο παρακάτω λίνκ το golf tsi και θα δείτε και ότι προτείνει edge 5-30 και για πόσο χρόνο ή χιλιόμετρα.

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829

Είναι θέμα επιλογής. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ότι θέλει. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ένας έχει δίκιο και ο άλλος άδικο. Εξαρτάται τι χρήση κάνεις, πού οδηγείς το αυτοκίνητό σου( πχ κέντρο πόλης ή υπαιθρο) και τι χρήση κάνεις. Αυτά πιστεύω, με κάθε επιφύλαξη, δεν είμαι μηχανικός.

Edited by neptune1
Link to comment
Share on other sites

Λεπον. Σημερα εκανα 2η αλλαγη λαδιων στα 20.000 με 5-30 ΦΥΣΙΚΑ και ρωτησα και κανα 2 πραγματακια.

Τα λαδια 5-30 ειναι για Longlife(30.000) και τα 0-40 για "κανονικο" (15.000)

Αυτο τελικα με τα 30.000 αλλαγη λαδιων λεγεται longlife.. εγω θα το ελεγα shortlife.

Επειδη με ειδε που χαμογελουσα ειρωνικα ειδε και το αυτοκολητο.. με ειπε τις βλακειες που διαβαζω στο ιντερνετ να μην τις πιστευω! Σα δε ντρεπεστε ΨΕΥΤΕΣ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γνωστης ο ανθρωπος δηλαδη.χαχα.Πρεπει επειγοντως να σταματησεις να διαβαζεις αυτα τα φορουμς.χαχα

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω γυρω-γυρω αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω παρει καταληκτικη απαντηση...

Αφηνουμε τα λαδια απ'εξω ...γιατι τα αλλαζω μονος μου οποτε θελω (7-10χιλ χιλιομετρα).

Για το service καθαυτο , ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ?

Περιμενω να μου βγαλει ενδειξη το αμαξι ? Θελει κατι αλλο το TSI εκτος απο λαδια-φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω γυρω-γυρω αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω παρει καταληκτικη απαντηση...

Αφηνουμε τα λαδια απ'εξω ...γιατι τα αλλαζω μονος μου οποτε θελω (7-10χιλ χιλιομετρα).

Για το service καθαυτο , ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ?

Περιμενω να μου βγαλει ενδειξη το αμαξι ? Θελει κατι αλλο το TSI εκτος απο λαδια-φιλτρο?

Στα 30.000km είναι το service. Αλλαγή λαδιών πρώτη φορά στα 3 χρόνια και μετά κάθε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.