Jump to content
makisg4

Αντλία Νερού

Recommended Posts

Πριν από τις γιορτές έκανα ένα έλεγχο στο ψυκτικό υγρό και διαπίστωσα έλλειψη.

Δεν το έδωσα ιδιαίτερη σημασία (αν και συμπλήρωσα σχεδόν μισό κιλό). Σε πρόσφατη επίσκεψή μου στην αντ/πεία το ανέφερα στον τεχνικό και αφου έκανε έναν πρόχειρο έλεγχο μου είπε ότι διαπίστωσε κάποια ίχνη διαρροής στο κύκλωμα στο σημείο της αντλίας νερού. Μου πρότεινε σε πρώτη ευκαιρία να τους το πάω να το πρεσσάρουν να διαπιστώσουν αν όντως υπάρχει διαρροή.

Σήμερα το πρωί λοιπόν το πήγα και αφου έκαναν τον έλεγχό τους με ενημέρωσαν ότι όντως υπήρχε διαρροή στην αντλία και θα μου την άλλαζαν. Όντως το μεσημέρι μου τηλεφώνησαν ότι το αμάξι ήταν έτοιμο. Πήγα το παρέλαβα και όλα καλά (προς το παρών τουλάχιστον) και εντός εγγύησης βέβαια αφού το αμάξι κλέινει 2 χρόνια στο τέλος Απριλίου.

Αντιμετώπισε κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα με την αντλία νερού??

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Μάκη, από όσα ακούω δεν είναι και καμία πολύ συχνή βλάβη! Ευτυχώς να λες που δεν σου το κράτησε "έκπληξη" για κανένα μήνα μετά τη λήξη της εγγύησης!! Παρεπιπτόντως, σου είπαν ποιό είναι το κόστος αν πλήρωνες?

Link to comment
Share on other sites

Μάκη, από όσα ακούω δεν είναι και καμία πολύ συχνή βλάβη! Ευτυχώς να λες που δεν σου το κράτησε "έκπληξη" για κανένα μήνα μετά τη λήξη της εγγύησης!! Παρεπιπτόντως, σου είπαν ποιό είναι το κόστος αν πλήρωνες?

οχι Σιμο.... δεν σκεφτηκα και εγω να το ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από τις γιορτές έκανα ένα έλεγχο στο ψυκτικό υγρό και διαπίστωσα έλλειψη.

Δεν το έδωσα ιδιαίτερη σημασία (αν και συμπλήρωσα σχεδόν μισό κιλό). Σε πρόσφατη επίσκεψή μου στην αντ/πεία το ανέφερα στον τεχνικό και αφου έκανε έναν πρόχειρο έλεγχο μου είπε ότι διαπίστωσε κάποια ίχνη διαρροής στο κύκλωμα στο σημείο της αντλίας νερού. Μου πρότεινε σε πρώτη ευκαιρία να τους το πάω να το πρεσσάρουν να διαπιστώσουν αν όντως υπάρχει διαρροή.

Σήμερα το πρωί λοιπόν το πήγα και αφου έκαναν τον έλεγχό τους με ενημέρωσαν ότι όντως υπήρχε διαρροή στην αντλία και θα μου την άλλαζαν. Όντως το μεσημέρι μου τηλεφώνησαν ότι το αμάξι ήταν έτοιμο. Πήγα το παρέλαβα και όλα καλά (προς το παρών τουλάχιστον) και εντός εγγύησης βέβαια αφού το αμάξι κλέινει 2 χρόνια στο τέλος Απριλίου.

Αντιμετώπισε κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα με την αντλία νερού??

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω και ευτυχως το ανακαλυψα τρεις μερες πριν ληξει η εγγυηση (τελος Ιανουαριου 2011). Εκτος απο το ψυκτικο υγρο εχανε ΚΑΙ βαλβολινες.

Μου αλλαξαν αντλια νερου και μια τσιμουχα στο σαζμαν στην πλευρα του στροφαλου.

Ευτυχως προλαβα την εγγυηση, αλλιως απ'οτι ειπαν η επισκευη θα πηγαινε γυρω στο 700αρι!

Παντως για δυο χρονων αμαξι δεν εβγαλε και λιγα (αλλαξαν επανω στο χρονο και εγκεφαλακι στην κολωνα του τιμονιου αφου πρωτα αλλαξαν την κρεμαγιερα!) :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά??? :clapping: :clapping: :lol:

Φαινεται οτι ξεχασα να σου τα πω...

Βεβαια τα εχω βγαλει και στα fora. (οπως λεμε τα εβγαλα στη φορα!)

Τι να κανεις, δεν ειναι και Γιαπωνεζικο... :bye:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εγώ νόμιζα ότι μια αντλία νερού κοστίζει περί τα 50-80ευρώ! Τουλάχιστον για το TDi μπερλίνα τόσα έλεγαν τα παιδιά στη σχετική ενότητα που έβλεπα χθες! Για αυτό φρίκαρα με το νούμερο.

700 ευρώ δεν κοστίζει ούτε η αντλία υψηλής πίεσης καυσίμου!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι ξεχασα να σου τα πω...

Βεβαια τα εχω βγαλει και στα fora. (οπως λεμε τα εβγαλα στη φορα!)

Τι να κανεις, δεν ειναι και Γιαπωνεζικο... :thumbsu:

Στο ETKA την δίνει κομπλέ στα 220ευρώ από ότι είδα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκα κ γω στο club με τις αλλαγμενες αντλιες.

-ιστορικο:κανα μηνα πριν αναψε το λαμπακι της θερμοκρασιας νερου-χωρις ν ανεβει η θερμ/σια- κ το info μου ελεγε οτι εχω χαμηλη σταθμη νερου στο ψυγειο.ετσι ηταν τα πραγματα. προσθεσα κανα 1/2 λιτρο νερου(αυρα :p )κ εκει τελειωσε το θεμα.......ετσι νομιζα....το πσκ που μας περασε εκανα 1200-1300 χλμ συνολο κ οταν κατεβαινα αθηνα , αλλα κ στο γυρισμο αναψε 2 φορες ξανα το λαμπακι κ προσθεσα περιπου 2lt (βικος :p ) κοιταζοντας τα σωληνακια του ψυγειου που κατεβαινουν ειδα υγρο στο πλαστικο καλυμα στον πατο κατω απ τον κινητηρα.....ειπα ΩΧ!!!!!μαυρογατα σιμο B) !!!!!!!!!!πηγα χθες στην αντιπ/α στα δυτικα της πολης κ η διαγνωση ηταν αντλια νερου.....βρηκαμε μια καινουργια :frantics: (οχι μετασκευη) κ σημερα την αλλαξαμε.....αυτα....στην αντιπ/α εκανε εντυπωση που ειπα στον υπευθυνο οτι κ αλλα ειχαν το ιδιο θεμα....στα ανταλλακτικα ομως δεν τους φανηκε περιεργο αλλα μαλλον συχνο-οχι για το cc αποκλειστικα. :drinks:

....ολα εγιναν στην εγγηυση....

....αν ειναι συχνο φαινομενο τελικα γιατι δεν κανει κατι η vag?δε μιλαμε για λιγα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

ολο το χα στο μυαλο μου ρε μακη μου αλλα στο τελος το ξεχασα....θα τον παρω αυριο τηλ να τον ρωτησω... :p

Παραδέξου το ότι σε αποσυντονννννίζω!

Υ.Γ. Αλλη φορά όταν σου λέω να κάνεις κάτι να με ακούς! Που μου ήσουν με το ποτιστήρι και διαρκώς το γέμιζες σαν τον Επίμονο Κηπουρό! :drinks::frantics:B)

Link to comment
Share on other sites

......η πρωτη με τη δευτερη κ φαρμακερη φορα ειχαν ενα μηνα σχεδον διαφορα.....!!!!!!!!!!

.......ακουγε εσυ αυτα που πρεπει ν ακους κ ασε μας εμας τους "επιμονους"!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχθες που πηγα στο συνεργειο για να κανω μια ακομη μικρη αναβαθμιση εκανα κι εγω εναν οπτικο ελεγχο απο κατω καθως το αμαξι ηταν υψωμενο. Ευτυχως δεν υπαρχει ιχνος διαρροης οποτε ολα καλα μεχρι στιγμης.

Παντως για να πω την ολη αληθεια, τα μονα αυτοκινητα που μου εβγαλαν βλαβη τετοιου μεγεθους ειναι τα Γερμανικα.

Το Avensis 2005 30000 χλμ - απολυτως τιποτε,

Laguna 2003 30000 χλμ - απολυτως τιποτε,

Astra 2001 30000 χλμ - δυναμο,

Saxo 1997 60000 χλμ - απολυτως τιποτε.

Γερμανικοι μυθοι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.