Jump to content
cjgeorgio

Ζώνη Ασφαλείας

Recommended Posts

Οταν το αμάξι είναι παρκαρισμένο με γωνία κλίσης η ζώνη του σηνοδιγού κολάει και δεν τραβιέτε. πρέπει το αμάξι να έρθει σε ευθεία για να απελευθεροθή και να κουμπωθεί κανονικά.Εχω εγγύηση και σε 2.000 που θα πάω για σέρβις θα το δουν και άμα είναι θα μου αλλάξουν ότι χρειάζεται... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αμάξι είναι παρκαρισμένο με γωνία κλίσης η ζώνη του σηνοδιγού κολάει και δεν τραβιέτε. πρέπει το αμάξι να έρθει σε ευθεία για να απελευθεροθή και να κουμπωθεί κανονικά.Εχω εγγύηση και σε 2.000 που θα πάω για σέρβις θα το δουν και άμα είναι θα μου αλλάξουν ότι χρειάζεται... :D

Κρίμα που σου το έβγαλε τώρα, και ήσουν εκεί χθες να το έκανες μια και μια :D

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Οταν το αμάξι είναι παρκαρισμένο με γωνία κλίσης η ζώνη του σηνοδιγού κολάει και δεν τραβιέτε. πρέπει το αμάξι να έρθει σε ευθεία για να απελευθεροθή και να κουμπωθεί κανονικά.

cj εννοείς ότι δε βγαίνει από τη θήκη της ή ότι δεν τραβιέται το λουρί από την κολώνα;;; επίσης η κλίση είναι πλαϊνή ή ανηφόρα-κατηφόρα;;

Αν δε βγαίνει από τη θήκη είναι άλλο. Αν δεν τραβιέται από την κολώνα,(κοινώς δεν ξετυλίγεται) τότε πας για προεντατήρα όπως σωστά λέει ο Βασίλης.

Με προβληματίζει λίγο γιατί να είναι ζορισμένη η εγκατάσταση...

Το αμάξι το τσέκαρε λαμαρινάς πριν το αγοράσεις έτσι δεν είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι το τσέκαρε λαμαρινάς πριν το αγοράσεις έτσι δεν είναι;;

Για να μην έχει "σκασμένο" προεντατήρα το ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ναι.

Ξέρω ξέρω, θα πεις για το ΕΤΚΑ τώρα και ότι άλλαξε ο κωδικός στο 10R πάτωμα και ότι το lot και το revision είναι μυστήρια και ότι ο προεντατήρας δε σκάει στο CC και θα βάλεις συνημμένο και αρχειάκι προεντατήρα κλπ κλπ κλπ.

ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!! 8)8)

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Ξέρω ξέρω, θα πεις για το ΕΤΚΑ τώρα και ότι άλλαξε ο κωδικός στο 10R πάτωμα και ότι το lot και το revision είναι μυστήρια και ότι ο προεντατήρας δε σκάει στο CC και θα βάλεις συνημμένο και αρχειάκι προεντατήρα κλπ κλπ κλπ.

ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!! :hyper::purple:

Είσαι χαζός τελος 8) 8) :hyper:

Το ρώτησα γιατί είναι λίγο "κουλό" αν έχει χτυπηθεί ένα αμάξι να τα αλλάξει όλα κάποιος και να το αφήσει χωρίς προεντατήρα. Ασε που αν θυμάμαι καλά από τα παλιά μου κατορθώματα, όταν ΣΚΑΣΕΙ ο προεντατήρας γενικά δεν μαζεύει η ζώνη και κρέμεται :whistling:

Link to comment
Share on other sites

cj εννοείς ότι δε βγαίνει από τη θήκη της ή ότι δεν τραβιέται το λουρί από την κολώνα;;; επίσης η κλίση είναι πλαϊνή ή ανηφόρα-κατηφόρα;;

Αν δε βγαίνει από τη θήκη είναι άλλο. Αν δεν τραβιέται από την κολώνα,(κοινώς δεν ξετυλίγεται) τότε πας για προεντατήρα όπως σωστά λέει ο Βασίλης.

Με προβληματίζει λίγο γιατί να είναι ζορισμένη η εγκατάσταση...

Το αμάξι το τσέκαρε λαμαρινάς πριν το αγοράσεις έτσι δεν είναι;;

Το τσέκαρε λαμαρινάς και το ξανατσέκαρε και αυτός που μου έβαψε το καπό για το σημαδάκι που είχε. δεν κολάει συνέχεια απλά έτυχε μερικές φορές. όταν είναι παρκαρισμένο σε ανηφορικη κλήση η πλαγιαστά. κολάει η ζώνη που την τραβάς για να δεθείς και όχι το πλαστικό που ριθμίζεις το ύψος.όταν το αμάξι είναι σε ίσιο δρόμο μετά τραβιέτε κανονικά.Δηλαδή κολάει με το αρχικό τράβιγμα μετά την αφίνει ένα κλικ την τραβάμε όλα οκ και μπορέι στην συνέχεια να ξανακολίσει μέχρι να κουμπόση.μέχρι να δέσεις την ζώνη να σου κάνει 2-3 κολίματα

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Το τσέκαρε λαμαρινάς και το ξανατσέκαρε και αυτός που μου έβαψε το καπό για το σημαδάκι που είχε. δεν κολάει συνέχεια απλά έτυχε μερικές φορές.

Ok Γιώργο ! τότε αφού είναι θέμα δέστρας (δηλαδή μικρότερο κόστος αν πεις να το αλλάξεις)και το έχεις διπλοτσεκάρει για τρακαρίσματα, δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι έχει εγγύηση άλλα 2 χρόνια.... B)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τσέκαρες αυτό με την "φορητότητα" της επέκτασης εγγύησης όταν το αμάξι πωλείται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον Μανδύλα. Ολα οκ με λέει ο μπάρμπας. :bling:

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Μας λύθηκε λοιπόν και αυτή η απορία! :bling:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα.συστημα για.καθισματακια.αυτο αμα τραβηξεις τερμα την.ζωνη και την αφησεις να μαζεψει μεχρι να τεντωσει τοτε μενει τεντωμενη μεχρι να μαζεψει τερμα πισω. 90% αυτο εχει χαλασει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεστ που έκνα με έναν φίλο μου.μόλις φάει το κόλιμα η ζώνη άμα πατάω το γκαζι λίγο κολάει,με που το αφήσω ξεκολάει, μόλις το ξαναπατήσω κολάει.Αυτό το κάναμε αρκετές φορές και φάνηκε ότι μόλις φάει το πρώτο κόλιμα από παρκάρισμα σε ανηφόρα μετά με το γκάζι κολάει ξεκολάει.Ακόμα δεν το πήγα στην αντηπροσοποία από αμέλεια μου και ψιλοδουλειές. Αν όλα πάνε καλά από βδομάδα (αλλά τώρα έχουμε και ένα παραπάνω στοιχείο)

Link to comment
Share on other sites

Παράξενα πράγματα ρε συ Γιώργο...

Μόλις το κοιτάξεις/φτιάξεις, ενημέρωσε μας! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα στον Τεγούση θα λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις επέκταση της εγγύησεις πρέπει τα σέρβις να τα κάνεις όλα στην αντηπροσωπεία.. Περιμένω απάντηση από Αθήνα (αν και πιστεύω θα μου το περάσουν οκ)

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις επέκταση της εγγύησεις πρέπει τα σέρβις να τα κάνεις όλα στην αντηπροσωπεία.. Περιμένω απάντηση από Αθήνα (αν και πιστεύω θα μου το περάσουν οκ)

Όταν σου τα έλεγα μάστορα, μου έλεγες τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που σου έλεγαν οι γατόναροι που όχι μόνο επέμεναν για το αντίθετο ΧΩΡΙΣ να το ψάξουν κιόλας, αλλά ΣΟΥ ΛΕΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ BOOK με δική τους σφραγίδα!!! :p

Και για να μην έχουμε παρανοήσεις, μιλάμε για την ΕΠΕΚΤΑΣΗ, η οποία δεν είναι η εργοστασιακή εγγύηση (όπου ισχύει η κοινοτική νομοθεσία περί απελευθέρωσης της αγοράς), και όπου μιλάμε για ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ με συγκεκριμένους ΟΡΟΥΣ που ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ υπογράφει ο ιδιοκτήτης με την ασφαλιστική εταιρεία! Ενας εκ των όρων είναι και το ότι ΟΛΑ τα σέρβις πρέπει να γίνονται στο επίσημο δίκτυο της Κοσμοκάρ :p

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ήπαν ότι το προηγούμενο σέρβις το έκανε ο πρωηγουμενος ιδιοκτήτης και Εγώ σαν Καλο παιδι θα πηγαίνω στην αντηπρωσοπια. Με βοήθησαν στον Τεγούση. Αυτο θα φανεί και αυριο μεθαύριο που θα πάρουμε την απάντηση. Θα παω να κάνω και ένα τσεκ απ καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ήπαν ότι το προηγούμενο σέρβις το έκανε ο πρωηγουμενος ιδιοκτήτης και Εγώ σαν Καλο παιδι θα πηγαίνω στην αντηπρωσοπια.

:rolleyes::super::sword: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ! Οχι, σιγά μην έδιωχναν πελάτη με την κρίση που υπάρχει σήμερα! Καλά σου ξηγήθηκαν :thumbsu:

Ασχετο, τελικά σου είπαν τι πρέπει να αλλαχτεί???

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολογος μου είπε ότι είναι τα μπαλάκια.Επειδη η ζώνη μάλον δεν χρεισημοποιήτε από το καθησιό εγινε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολογος μου είπε ότι είναι τα μπαλάκια.Επειδη η ζώνη μάλον δεν χρεισημοποιήτε από το καθησιό εγινε το θέμα.

Τα ποιά? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιά? :cool:

Τα c@j@nes (στα Ισπανικα!) αλλιως b@ll@cks (στα Αγγλικα)! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.