Jump to content

Recommended Posts

Τα f5dpor απλά ξεχνά τα δεν κάνουν για εμάς ,είναι για 20vt, βάλε τα pfr8s8eg κατέβασε και λίγο το διακενο στο 0,7(0,8 είναι μανησια)και εισαι κομπλέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα f5dpor απλά ξεχνά τα δεν κάνουν για εμάς ,είναι για 20vt, βάλε τα pfr8s8eg κατέβασε και λίγο το διακενο στο 0,7(0,8 είναι μανησια)και εισαι κομπλέ

 

ψάχνω αυτά τα μπουζία NGK PFR8S8EG και δεν τα βρίσκω ούτε Ημαθία ούτε Θεσσαλονίκη.....

Επείσης κοιτάω και για τα Denso VK24 και αυτά το ίδιο.

Έστειλα email Αθήνα και περιμένω απάντηση.... 

Βρήκα NGK PFR7S8EG που λέει είναι για το αμάξι μου.. Αλλά για μαμά και όχι K04 που είναι τώρα....... 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τα NGK PFR8S8EG στην Αθήνα 50€ η τετράδα.

Τα denco VK (ιριδιου με πλατηνας μαζί) έχει μέχρι 22 δεν βγαίνει 24. Μόνο σε ΙΚ έχει και 24.

Θα παραγγείλω τα NGK PFR8S8EG.. Το διακενο είναι υποχρεωτικό να κατέβει; Το συγκεκριμένο μπουζί είναι ιριδιου. Για λάδια θα δοκιμάσω τα BP.. Τι άλλο θέλει το σέρβις των 100. 000 χλμ ;

Ο ιμάντας δυναμου;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνω τώρα να τα αλλάξω, γιατί όχι στα Denso VK22?? (αν θυμάμαι καλά, οι Πορφύρηδες μου είχαν βάλει τα αντίστοιχα ΙΡΙΔΙΟΥ της Bosch - δεν ξέρω κωδικό - και δεν είχα ως τώρα κανένα θέμα).

 

Γιώργο για το τι θέλει στο service τσέκαρε το βιβλιαράκι (δεν είδα να λέει τίποτα για ιμάντα οπότε υποθέτω ότι "οπτικά" το τσεκάρουν, αλλά να μην σου πω και καμία πατάτα). Τσέκαρε πάντως για αλλαγή και υγρά φρένων ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου.. Το VK22 2 σε ένα ιριδιου και πλατίνα.

Λόγο που είναι Κ04 άμα βάλω τύπο μπουζί που φοράει δεν θα έχει πρόβλημα...;

Βασικά αύριο θα βγάλω ένα μπουζί να δω τι φοράω. Ούτε θυμάμαι....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω, είναι καλύτερα τα VK22 από τα IK22? Τα πρώτα τα βλέπω σαν Iridium tough (ιρίδιο + πλατίνα), ενώ τα δεύτερα σαν Iridium Power (σκέτο ιρίδιο). Σε τιμές online καμία 80άρα τα βρήκα τα πρώτα, και καμία 58άρα τα δεύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Από ψάξιμο που έκανα και την επικοινωνία που είχα με αυτήν την εταιρία στην Αθήνα www.best-spares.gr έχουν πολύ καλές τιμές. Τα NGK PFR που είναι πλατίνα 50€ τα VK στα 60 κάτι τα 4 λίτρα λάδι Mobil 36€-38€.

Με πρότεινε τα VK χωρίς να αποκλείσει και τα NGK PFR.

Βέβαια είναι και τα NGK BKR8EIX τα οποία είναι ιριδίου.

Αύριο θα δω από περιέργεια τι φοράω τόσο καιρό πάνω.. Πάντως ο ιμάντας δυναμου σε έλεγχο που έγινε πριν λίγο καιρό μια χαρά ήταν. Ούτε ραγαδες ούτε χαλάρωσε. Τα υγρά φρενών θα τα δω.. Πάντως 100.000 χλμ και το αμάξι είναι τζι τζι. Φορτωμένος με οικογένεια και αποσκευές 266 χλμ και η μαμά πίσω ούτε το κατάλαβε να με πει κοψεεεεεεε......

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

τα pfr8s8eg ngk ειναι διπλη πλατινα lazer και ειναι ενα βαθμο πιο ψυχρα απο τα μανησια που δινει η ngk(pfr7s8eg) και τα φορανε απο τα τριλιτρα κομπρεσορ και πανω μεχρι και το audi r8 5,2 ,οσο για τα υγρα φρενων η πρωτη αλλαγη ειναι κανονικα η στα 60000 χιλιομετρα η στα 5 χρονια και μετα καθε 3 χρονια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τελικά τα VK22 εγώ στα 78€ τα βρήκα την τετράδα βάλε και το φίλτρο λαδιού, τα μεταφορικά και τα έξοδα αντικαταβολής στα 93 φτάσαμε, και έχουμε και τα λάδια και τα υγρά φρένων :(

 

Τάσο, στο βιβλιαράκι για τα υγρά φρένων λέει πρώτη φορά στην 3ετία και μετά ανά 2 έτη. Ο Γιώργος ούτως ή άλλως τα είχε αλλάξει αφού είχε αλλάξει φρένα, οπότε αν δεν έχει κάνει αλλαγή από τότε, καλό είναι να την κάνει τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς , υγρα φρένων στην 3ετια και μετα καθε 2 ετη . Και πιο νωρις τοσο το καλυτερο , μαζευει υγρασια μεσα το υγρο και δεν αποδιδει σωστα!
Μπουζι δες σε NGK BKR8EIX !!! Απο ebay τα ειχα παρει 35 ευρω με μεταφορικα,Ελλάδα εχουν 50-55-60 ευρώ

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία τα NGK BKR8EIX 13€ το ένα. 52€ τα 4.

1 λίτρο dot4 6€.

Λάδι BP 5 λίτρα 45€.

Φίλτρο λαδιού 10€.

Μεταφορικά θα μάθω Δευτέρα που θα τα κάνω και κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τι βαλβολίνες φοράει το αμάξι μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/castrol-edge-fst-5w30-280.html

Εντόπισα αυτήν την εταιρία. 51€ τα Castrol 5 λίτρα και δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 50€.Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο να δω και για τα μπουζί και άμα είναι θα τα πάρω όλα από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/castrol-edge-fst-5w30-280.html

Εντόπισα αυτήν την εταιρία. 51€ τα Castrol 5 λίτρα και δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 50€.Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο να δω και για τα μπουζί και άμα είναι θα τα πάρω όλα από εδώ...

http://www.trade-wind.gr/bkr8eix.html

Link to comment
Share on other sites

Και μπουζί. Με αγορές πάνω από 50€ δίνουν δώρο ένα υγρό 300ml το μπουκαλάκι που το βάζεις μέσα στην μηχανή ή το σασμάν για προστασία.. Θα αλλάξω και βαλβολινες στο σασμάν... Ξέρει κανένας τι βάζω και πόσα λίτρα θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η παραγγελία... Σύνολο 187.50 ευρό

 

4 Μπουζί NGK BKR8EIX 12.50 ευρό το ένα

 

Λάδια Castrol Edge 5-30W 5 λίτρα 51 ευρό

 

1 Φίλτρο λαδιού 12 ευρό (ακριβό)

 

2 Βαλβολίνες 18 ευρό το 1 λίτρο ( με είπε η κοπέλα για το δικό μου το σασμάν είναι 2 λίτρα) 

 

1 DOT 4 500ml Ferodo 3.40 ευρό

 

2 Τορκ λάδι κάπως έτσι λέγεται 300ml αναλογία 60ml στο 1 λίτρο λάδι (θα βάλω και στην μηχανή και στο σασμάν) 

 

Αύριο που θα έχω και την απόδειξη θα τα γράψω όλα ακριβώς.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η παραγγελία... Σύνολο 187.50 ευρό

 

4 Μπουζί NGK BKR8EIX 12.50 ευρό το ένα

 

Λάδια Castrol Edge 5-30W 5 λίτρα 51 ευρό

 

1 Φίλτρο λαδιού 12 ευρό (ακριβό)

 

2 Βαλβολίνες 18 ευρό το 1 λίτρο ( με είπε η κοπέλα για το δικό μου το σασμάν είναι 2 λίτρα) 

 

1 DOT 4 500ml Ferodo 3.40 ευρό

 

2 Τορκ λάδι κάπως έτσι λέγεται 300ml αναλογία 60ml στο 1 λίτρο λάδι (θα βάλω και στην μηχανή και στο σασμάν) 

 

Αύριο που θα έχω και την απόδειξη θα τα γράψω όλα ακριβώς.. 

4 Μπουζί NGK BKR8EIX 12.50 ευρό το ένα

ΑΚΡΙΒΑ!!!!!

Λάδια Castrol Edge 5-30W 5 λίτρα 51 ευρό

ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!!!!

1 Φίλτρο λαδιού 12 ευρό (ακριβό)

ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!!!γιατί είναι με το σιδερένιο περίβλημα

2 Βαλβολίνες 18 ευρό το 1 λίτρο ( με είπε η κοπέλα για το δικό μου το σασμάν είναι 2 λίτρα) 

ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ???

1 DOT 4 500ml Ferodo 3.40 ευρό

ΚΑΛΗ ΤΜΗ!!!Θα χρειαστείς όμως 1 λίτρο για πλήρη αλλαγή.

2 Τορκ λάδι κάπως έτσι λέγεται 300ml αναλογία 60ml στο 1 λίτρο λάδι (θα βάλω και στην μηχανή και στο σασμάν) 

ΜΟΤΟΡΚΟΤΕ λέγεται αν αυτό εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα BKR8EIX εκει παιζουν Αθηνα στο 50αρικο τετραδα αντε να τα βρεις 45-48
Απο ebay 30-35 ευρω τετραδα με μεταφορικα στην πορτα σου
Λαδια 4 λιτρα  Mobil 1 ESP Formula ή Castrol FST 34-35 ευρω με μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για το φίλτρο της MANN, 9,3€ μου χρέωσε από ότι είδα, και τα VK22 της Denso 19,5€ το τεμαχιο (άντε να δούμε τι θα μας βγουν δαύτα). Συν 3.5€ η κουριερ και άλλα τόσα για αντικαταβολή γιατί φοβήθηκα να μπλέξω με πιστωτικές... Τα λαδάκια θα τα πάρω από την Aral απευθείας οπότε δεν έμπλεξα σε Online.

 

Γιώργο για τα ζουμιά τα πρόσθετα σε σαζμάν, μοτέρ... ταπεινή και αυστηρά προσωπική άποψη, εγώ θα τα ψιλοφοβόμουν! Καλό λαδάκι και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Www.trade-wind.gr είναι η εταιρία που τα παράγγειλα.

Με αγορά πάνω από 40€ τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

Για να μην μπλέκω με πιστωτικές έκανα κατάθεση στην Eurobank και το είδαν στο κομπιούτερ απευθείας στην Αθήνα.

Έχω απορία να δω αλλαγή συμπεριφοράς.

Ξέχασα πότε ήταν που άλλαξα μπουζί και λάδια................ Χαχαχαχα.....

Τώρα πρέπει να βρω αξιόλογο μάστορα να τα περάσει στο αμάξι και να κάνει σωστή δουλειά χωρίς να με ξεβρακωσει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.