Jump to content
giannispolo

Τρίξιμο απο μπροστα

Recommended Posts

Βάζω μποστα ταμαξι και τριζει μολισ παρει μπροστα dead.gif για λιγο και μετα σταματαει καθε φορα που βαζω μπροστα, έχει τυχει σε κανενα? :D

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να εχει χαλάσει ο ιμαντας με 20000 χιλ.

Συμφωνώ. Δε θα ήταν η πρώτη πιθανή εξήγηση που θα έλεγα.

Πάντα το κάνει η μόνο με τα κρύα?

Η καμιά βάση μηχανής που μόλις ζεσταθεί το μοτέρ και πέσει το ρελαντί στα κανονικά δεν έχει πρόβλημα.

Μήπως είναι τίποτα από εξάτμιση που με το ζέσταμα πάλι έρχεται στα ίσια του?

Αν μας πεις μετά από πόση ώρα σταματάει

Όταν σταματήσει να κάνει το θόρυβο, και το σβήσεις και το ξανανάψεις? πάλι κάνει το θόρυβο απτήν αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το κάνει η μόνο με τα κρύα?

Μήπως είναι τίποτα από εξάτμιση που με το ζέσταμα πάλι έρχεται στα ίσια του?

Αν μας πεις μετά από πόση ώρα σταματάει

Όταν σταματήσει να κάνει το θόρυβο, και το σβήσεις και το ξανανάψεις? πάλι κάνει το θόρυβο απτήν αρχή?

Δηλ. Εχουμε και λέμε, Θα κοιτάξω

1ο Βάση μηχανής

2ο Εξάτμιση

Ωραια. Τι αλλο μπορει να ειναι?Εδω σας θέλω.

Οταν σταματησει να κανει θορυβο και το αφησω 2-3 λεπτα να πεσει το ρελαντι, αν το σβησω και το ξαναβαλω μπροστα σταματάει. Ουδου το ερώτημα

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

πήγα στο μηχανικό μου και σε εναν αλλο ηλεκτρολογο ασχετο και μου ειπαν και οι δύο το ίδιο πράγμα, ΜΙΖΑ , ξέρει κανείς πόσο έχει ή αν έχει κάνει απλό καθάρισμα.?

Link to comment
Share on other sites

XMMMM... Γιατί δεν ξεκινάτε απο τα ψιλά ?

Εγω θα έλεγα να κάνετε μια μικρή δοκιμή με το να ψεκάσετε λίγο λιπαντικό σπρέι στον ιμάντα. Εαν αυτό συνεχίσει κοιτάτε και τα άλλα....

Link to comment
Share on other sites

οπως ο θορυβος, που οταν ειμασταν μικροι βαζαμε χαρτονακι στην πισω ροδα του ποδηλατου και απο τις ακτινες εβρισκε το χαρτονακι και εκανε θορυβο,

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι που εβαλα μπρος το αμαξι αρχισε να μου κανει κ' εμενα ενα τετοιο θορυβο. Πατωντας το γκαζι μου φαινετε οτι ακουγεται ενας θορυβος σαν γυρναει ενας ανεμιστηρας απο μεσα. Ειδικα οταν εχω 1η 'η 2α ταχυτητα.

Μα ολα μαζι πια επεσαν?

Link to comment
Share on other sites

οπως ο θορυβος, που οταν ειμασταν μικροι βαζαμε χαρτονακι στην πισω ροδα του ποδηλατου και απο τις ακτινες εβρισκε το χαρτονακι και εκανε θορυβο,

Βγάλε το χαρτονάκι και θα σταματήσει :blush:new_lol.gif:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

έχω 6ν2 ICE 6,5 ετών, από τα τελευταία που κυκλοφόρησαν, και σε καταλαβαίνω. Και εγώ ακούω έναν περίεργο θόρυβο στην 1η και 2η ταχύτητα τη στιγμή που είναι στις 2100-2200 στροφές. Το πρόσεξα πριν 15 ημέρες. Τότε τον άκουσα για πρώτη φορά. Ο ήχος αυτός είναι πιο βαθύς από τον θυσιολογικό ήχο της μηχανής. Βέβαια περνά στις υψηλότερες στροφές. Κάνω service τακτικά και πάντα στην αντιπροσωπία. Ποτέ δεν το έχω πειράξει μηχανικά. Ελπίζω να μη χειροτερέψει για να το τσεκάρω στο service του που είναι σε 8 μήνες. Τί να σου πω. Στο τελευταίο service πάντως μου είπε πως ίσως χρειαστεί αλλαγή ο διανομέας και η υδραντλία διότι από τη μάνα τους πολλά από αυτά είναι ελαττωματικά. Μακάρι να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που εκανα διαδρομη εκτος πολης παρατηρησα οτι δεν το κανει οταν το αμαξι εχει ζεσταθει. Σε αντιθεση μεσα στην πολη που κανω μικρες διαδρομες ακουγεται στη 1η+2η. Ειπα και ενα φιλο μου να ακουσει απο εξω πως ακουγεται, ειχα νεκρα πατουσα λιγο γκαζι και μου ειπε οτι ο ηχος αυτος του ερχεται απο την εξατμιση.

Δεν ξερω τι να πω... καποια στιγμη θα προσπαθησω να το παω σε καποιον μαστορα να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είμαι σίγουρος αν μιλάω για τον ίδιο ήχο αλλα και εμενα το κάνει κ στην αρχή με ανησύχισε γιατι το αμάξι ειναι καινόυργιο ακομα.. στα 7.860χλμ ειναι τωρα! Ένας φίλος, μου είπε οτι μπορεί να ειναι απο τα καύσιμα και να χτυπάει πυράκια.. δεν ξέρω ακόμα τι μπορεί να είναι αλλά τώρα τους τελευταίους 2 μήνες εχει σταματίσει.. ή εγώ το συνήθησα πλέον και δεν το παρατηρώ.. θα το κάνω κανενα test drive με κρύα εκκίνηση και θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ βρήκα τι είναι τελικά γιατί όσο πάει και χεοροτερεύει ο θορυβός, τελικά είναι σαζμαν και θα τσούξει,έχω βέβαια και 83.000 xλμ και με τον τρόπο που το οδηγάω εξηγείται. Το πιο πιθανό σε σας ειναι να είναι τρόμπα νερού και το κόστος πάει περί τα 130¤(με εργασία)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....Μετά τα πολλά τα χιόνια που είχαμε το Γενάρη αποφάσισα να παρκάρω το αυτοκίνητό μου στο δρόμο... (Αρκετό καιρό πριν είχα παρατηρήσει αυτό το τρίξιμο που λέτε κι εσείς και όταν ρώτησα το μηχανικό μου είπε:"Τα Γερμανικά αυτοκίνητα στο κρύο όταν βάζεις μπρός κάνουν τρελά πράγματα. Μην ανυσυχείς!!!"). Πήγα την επόμενη το πρωί να βάλω μπροστά και νόμιζες ότι η μηχανή θα βγει από το καπό. Ταυτόχρονα άναψε και το λαμπάκι του εγκεφάλου. Είπαμε ότι τα γερμανικά κάνουν τρελά πράγματα στο κρύο αλλά όχι κι έτσι!!!! Επειδή ήταν Σάββατο και που συνεργείο ανοιχτό το πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο που τυχαίνει να έχει διαγνωστικο. Διάγνωση : "Χαμηλός σπινθήρας στο κύλινδρο 1". Μπουζί είχα αλλάξει πριν 5000χλμ οπότε ή μπουζοκαλώδια θα ήταν ή πολλαπλασιαστής. Μπορεί να ήταν και βενζίνη.... Σβήνω το λάθος και από τότε γεμίζω με 100άρα. Πριν μια βδομάδα εκεί που πήγαινα στη Βεϊκου με καμιά 120άρα χλμ, πρωινή ώρα νιώθω το τρέμουλο και ανάβει και ο εγκέφαλος... Πήγα στο μηχανικό και ήταν τελικά ο πολλαπλασιαστής. Όμως ακόμη και μετά την αλλαγή ακόμη εμφανίζεται αυτό το τρίξιμο αλλά ελάχιστα πλέον και για πολύ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.