Jump to content
nightwish1975

Σχνό Κάψιμο Πολλαπλασιαστών Σε Golf 5 Fsi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!

Έχω ένα Golf V 1600 FSI του 2004 με 151.000 χλμ και γενικά ήμουν σε θέματα βλαβών ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Το θέμα που αντιμετωπίζω το τελευταίο διάστημα είναι οι πολλαπλασιαστές. Μετά τα 135.000χλμ άρχισαν ένας-ένας να καίγονται σταδιακά με αποτέλεσμα να έχω μόνο ένα μαμίσιο πλέον. Φέτος άλλαξα 2 (60Ε έκαστος) και πριν κλείσει ο χρόνος προχθές μου ξαναέβγαλε πρόβλημα το λαμπάκι :startle: και κλασικά το αυτοκίνητο έκανε σαν τρακτέρ :shocked: και δεν τράβαγε καθόλου!!! Πήγα στο εξουσιοδοτημένο που συνεργάζομαι τα τελευταία 5 χρόνια και αποφάνθηκαν πως αυτή τη φορά είχαν καεί 2 μαζί ;) και μάλιστα ο ένας από αυτούς είχε αλλαχθεί πρόσφατα!!!! Στις διαμαρτυρίες μου για το γεγονός, απάντησαν ότ,ι δεν έχουν καμία εγγύηση και ότι γενικά καίγονται εύκολα!!!! Όμως στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε εμένα αυτή η δικαιολογία δε με κάλυψε. Όντως δεν υπάρχει κάλυψη για τέτοια ανταλλακτικά και τελος πάντων πως στο διάολο καίγονται έτσι απλά τη στιγμή που τα μαμίσια άντεξαν πολύ πάνω από 100.000 χλμ??? Έχει κάποιος εμπειρία-γνώση στο συγκεκριμένο θέμα??? Οι πολλαπλασιστές που βάζει τοπ συνεργείο είναι γνήσιοι της Bosch (υποτίθεται!). Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

Έχω ένα Golf V 1600 FSI του 2004 με 151.000 χλμ και γενικά ήμουν σε θέματα βλαβών ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Το θέμα που αντιμετωπίζω το τελευταίο διάστημα είναι οι πολλαπλασιαστές. Μετά τα 135.000χλμ άρχισαν ένας-ένας να καίγονται σταδιακά με αποτέλεσμα να έχω μόνο ένα μαμίσιο πλέον. Φέτος άλλαξα 2 (60Ε έκαστος) και πριν κλείσει ο χρόνος προχθές μου ξαναέβγαλε πρόβλημα το λαμπάκι :startle: και κλασικά το αυτοκίνητο έκανε σαν τρακτέρ :shocked: και δεν τράβαγε καθόλου!!! Πήγα στο εξουσιοδοτημένο που συνεργάζομαι τα τελευταία 5 χρόνια και αποφάνθηκαν πως αυτή τη φορά είχαν καεί 2 μαζί ;) και μάλιστα ο ένας από αυτούς είχε αλλαχθεί πρόσφατα!!!! Στις διαμαρτυρίες μου για το γεγονός, απάντησαν ότ,ι δεν έχουν καμία εγγύηση και ότι γενικά καίγονται εύκολα!!!! Όμως στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε εμένα αυτή η δικαιολογία δε με κάλυψε. Όντως δεν υπάρχει κάλυψη για τέτοια ανταλλακτικά και τελος πάντων πως στο διάολο καίγονται έτσι απλά τη στιγμή που τα μαμίσια άντεξαν πολύ πάνω από 100.000 χλμ??? Έχει κάποιος εμπειρία-γνώση στο συγκεκριμένο θέμα??? Οι πολλαπλασιστές που βάζει τοπ συνεργείο είναι γνήσιοι της Bosch (υποτίθεται!). Σας ευχαριστώ

κοιτα!ειναι τυχη!ουσιαστικα ενας καινουργιος εφυγε γρηγορα οι αλλοι ειχαν πολλα κμ και αρχισαν σιγα σιγα να χαλανε λογικο.

τα μπουζι ποτε τα αλαξες μαμα ειναι?

δεν βλεπω κατι περιεργω παντως αδυνατο δηλαδη αν ξανακαουνε βαλε beru

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που αλλάχτηκε πρόσφατα δεν θα έπρεπε να έχει 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας;; Ή δεν έχουν όλοι οι εξουσιοδοτημένοι 2 χρόνια εγγύηση στα ανταλλακτικά τους;

Εμένα ο πρώτος κάηκε στα 85 ο δεύτερος στα 90 και άλλαξα και τους άλλους 2 προληπτικά.

Edited by hmar
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα μπουζοκαλώδια μήπως είναι σκασμένα και ξεραμένα και σου κάνουν αυτά τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που αλλάχτηκε πρόσφατα δεν θα έπρεπε να έχει 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας;; Ή δεν έχουν όλοι οι εξουσιοδοτημένοι 2 χρόνια εγγύηση στα ανταλλακτικά τους;

Εμένα ο πρώτος κάηκε στα 85 ο δεύτερος στα 90 και άλλαξα και τους άλλους 2 προληπτικά.

Αυτοι που αλλαχτηκαν προσφατα εχουν δυο χρονια εγγυηση.Και δεν εχει να κανει με τον αντιπροσωπο.Αυτο λεει ο Νομος, η εγγυηση για το ανταλλακτικο ανανεωνεται μετα την αντικατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που αλλαχτηκαν προσφατα εχουν δυο χρονια εγγυηση.Και δεν εχει να κανει με τον αντιπροσωπο.Αυτο λεει ο Νομος, η εγγυηση για το ανταλλακτικο ανανεωνεται μετα την αντικατάστασή του.

Φίλε μου μπορείς να μου πείς ακριβώς που στηρίζεται αυτό??? Γενικά ξέρω και εγώ ότι στα ηλεκτρονικά υπάρχει εγγύηση 2 ετών αλλά μήπως αυτά τα ανταλλακτικά δεν έχουν όντως εγγύηση όπως οι εγκέφαλοι των αυτοκινήτων πχ?? Νιώθω κορόιδο στη συγκεκριμένη φάση. Επιπλέον στο συνεργείο πάντα μου κόβουν απόδειξη με το τελικό ποσό που όμως δεν αναφέρει είδος ανταλλακτικού ώστε να ισχυριστώ ότι είναι εντός εγγύησης ούτε σημείωσα ο ηλίθιος τη σειρά που κάηκαν και αντικασταστήθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο φίλος είχε δίκιο!! Πήρα πρωί πρωί σήμερα τον ΓΡΑΤΣΙΑ καθώς και ένα μαγαζί που πουλάει επώνυμα ανταλλακτικά για VW και πήρα και από τους 2 την ίδια απάντηση. Οι πολλαπλασιαστές καλύπτονται από 2ετή εγγύηση καλής λειτουργίας. Ο τύπος στο συνεργείο υποστήριζε το αντίθετο γιατί απλά (όπως με ανημέρωσαν από την επίσημη αντιπροσωπεία) ΔΕΝ είναι εξουσιοδοτημένος όπως αναγράφει σε ταμπέλα έξω από το μαγαζί του ψευδώς, οπότε δε μπορεί να παρέχει τέτοιες εγγυήσεις . Εντωμεταξύ όλα τα χρόνια που πήγαινα σε αυτόν, στις αποδείξες που μου έδινε, απλά ανέγραφε πάντα το τελικό ποσό. Ούτε κωδικούς και είδη ανταλλακτικών, ούτε εργασία ούτε τίποτα!!!

Τον πήρα λοιπόν τηλέφωνο και απαίτησα να μάθω ποιο είναι το κατάστημα που "επιλεκτικά" δεν παρέχει εγγύηση στους πολλαπλασιαστές που αυτός προμηθεύεται για τις επισκευές που κάνει. Μέσα στον πανικό του μου το κατονόμασε και στο καπάκι τηλέφώνησα στο εν λόγω μαγαζί (ΙΑΠΩΝΙΚΗ Α.Ε) και τον έδωσα στεγνά αφού πήρα και από αυτούς διαβεβαίωση ότι όντως δίνουν εγγύηση!!! Τελικά θα πάω αύριο να πάρω πίσω τα λεφτά μου........στάνταρ με έχασε από πελάτη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.