Jump to content
nilasgr

Ερωτηση Για Τους Γυαλοκαθαριστηρες

Recommended Posts

Καλησπερα.Πριν κανενα μηνα αλλαξα υαλοκαθαριστηρες στο αυτοκινητο μου γιατι δεν καθαριζαν καλα και επειδη εκαναν πολυ θορυβο.Τωρα με τους καινουργιους (bosh) κανουν παλι τα ιδια.Παρεπιμπτοντως ο θορυβος δεν ειναι τριξιμο και εχω δοκιμασει τα παντα απο οινοπνευμα μεχρι και σιλικονη στα μακτρα αλλα τιποτα.Χθες παρατηρησα οτι οι γυαλοκαθαριστηρες ζοριζονται να κανουν την κινηση γιατι πατανε πολυ στο τζαμι και ισως για αυτο να μου κανει αυτον τον θορυβο.Ξερει κανεις πως μπορω να τους χαλαρωσω να δω αν ειναι απο αυτο γιατι μου εχει σπασει τα νευρα ο θορυβος.

Ευχαριστω εκ το προτερων

Και συγνωμη αν ειμαι σε λαθος thread αλλα δεν ηξερα που να το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι προβλημα πιεσης του βραχιονα αλλιως θα το ειχες εξ' αρχης.Μηπως οι καινουριοι που εβαλες εχουν ξεραθει;Ποτε κατασκευασθηκαν;Παντως γενικα και σε αλλα αυτοκινητα απο συζητησεις με ιδιοκτητες, κανενας δεν εμεινε το ιδιο ευχαριστημεος οταν αλλαξε υαλοκαθαριστηρες, ακομα κι αν τους αγορασε απο την αντιπροσωπεια.Δεν ηταν οπως οι εργοστασιακοι.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη μου εκανε αυτο τον θορυβο που αγορασα το αυτοκινητο.Δεν νομιζω να εχουν ξεραθει 1 φορα την βδομαδα βαζω σιλικονη και καθαριζω με οινοπνευμα τα μακτρα αλλα και παλι τιποτα το μονο που κανει να μου αφηνει θαμπαδα στο τζαμι και ο θορυβος παραμενει.Απλα λεω για την πιεση γιατι οταν κινειται ο υαλοκαθαριστηρας βλεπω οτι ζοριζεται να κανει την κινηση(τρεμει) και δεν καθαριζει ολη την επιφανεια του τζαμιου αφηνει σε καποια σημεια κενα.Για αυτο θελω να δοκιμασω να χαλαρωσω τον βραχιονα μπας και ειναι απο εκει και εξαφανιστει ο θορυβος στην αναγκη να ελλατωθει γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα ειδικα οταν εχει ψιλοβροχο δεν παλευεται.Τι να πω δεν ξερω απλα εχω μπει σε γκολφ φιλο μου που ειχε αγορασει γυαλοκαθαριστηρες απο βενζιναδικο στην εθνικη μαρκα με εκαψες και οταν λειτουργουν ειναι τελειως αθορυβοι.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα πήρα τους bosch A979s και λειτουργούν σαν καινούργιοι. Δοκίμασε να τσεκάρεις το σφίξιμο του βραχίωνα.

Link to comment
Share on other sites

Bosh aerotwin εβαλα αλλα δεν ξερω τον αριθμο.Ξερεις πως μπορω να κανω αυτο που λες?Αν και εγω νομιζω θελει χαλαρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη μου εκανε αυτο τον θορυβο που αγορασα το αυτοκινητο.Δεν νομιζω να εχουν ξεραθει 1 φορα την βδομαδα βαζω σιλικονη και καθαριζω με οινοπνευμα τα μακτρα αλλα και παλι τιποτα το μονο που κανει να μου αφηνει θαμπαδα στο τζαμι και ο θορυβος παραμενει.Απλα λεω για την πιεση γιατι οταν κινειται ο υαλοκαθαριστηρας βλεπω οτι ζοριζεται να κανει την κινηση(τρεμει) και δεν καθαριζει ολη την επιφανεια του τζαμιου αφηνει σε καποια σημεια κενα.Για αυτο θελω να δοκιμασω να χαλαρωσω τον βραχιονα μπας και ειναι απο εκει και εξαφανιστει ο θορυβος στην αναγκη να ελλατωθει γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα ειδικα οταν εχει ψιλοβροχο δεν παλευεται.Τι να πω δεν ξερω απλα εχω μπει σε γκολφ φιλο μου που ειχε αγορασει γυαλοκαθαριστηρες απο βενζιναδικο στην εθνικη μαρκα με εκαψες και οταν λειτουργουν ειναι τελειως αθορυβοι.

Θα ξεκινησω απο το τελος απαντωντας πρωτα σε αυτο με τον φιλο σου και τους μαρκα με 'καψες υαλοκαθαριστηρες.Περιμενε μερικους μηνες και ξαναμπες στο golf του φιλου σου κ θα δεις τι εστι μαρκα μ'εκαψες.Δεν θα αντεξουν πολυ καιρο αν ειναι φθηνιαρικοι,εχουν αγορασει κι αλλοι κ τους πεταξαν.Μπορει κ να μην ειναι ομως διοτι σε βενζιναδικο μπορεις να βρεις καi επωνυμους.Τα κενα του υαλοκαθαριστηρα σου δεν ειναι απαραιτητα προβλημα του βραχιονα.Τετοια κενα δημιουργουνται πολυ συχνα απο υαλοκαθαριστηρες που ειναι στα τελευταια τους.Το οινοπνευμα που ανεφερες οτι τους καθαριζεις δε μου ακουγεται καθολου καλη λυση.Εγω το μονο καθαρισμα που τους κανω ειναι με πανακι μικροινων βρεγμενο.Κατα τα αλλα βαζω ενα υγρο της sonax ανα δυο γεμισματα στο δοχειο νερου για τα τζαμια.Αυτο το υγρο οπως αναφερει, εκτος απο το να διαλυει τα λιπη και να καθαριζει πιο ευκολα το παρμπριζ, εχει και καποια συστατικα που βοηθουν το ελαστικο του υαλοκαθαριστηρα να μην ξεραθει και να παραμενει ευκαμπτο.Δεν ξερω αν αυτο εχει παιξει ρολο στο οτι μετα απο 4.5 χρονια οι υαλοκαθαριστηρες μου δεν εχουν δειξει σημαδια καταπονησης ακομα.Αυτο με το ζορισμα του βραχιονα που τρεμει υποψιαζομαι οτι ισως το λαστιχο του υαλοκαθαριστηρα δεν αλλαζει τον τροπο που καμπτεται οταν αλλαζει η φορα του υαλοκαθαριστηρα ή τουλαχιστον αντιστεκεται πολυ σε αυτη την αλλαγη καμψης.Αυτο παρατηρειται σε λαστιχα που εχουν χασει την ελαστικοτητα τους, κοινως εχουν ξεραθει.Αυτο μπορει να εξηγει και τα κενα.Για δες το.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον φιλο μου απλα το ανεφερα επειδη δεν κανουν θορυβο σε σχεση με τα δικα μου οχι οτι ειναι καλυτεροι και οτι θα παω να τους βαλω.Οσο για το υγρο και εγω εχω παρει ενα απο την aytoplus μαρκα δεν γνωριζω βαζω μισο μπουκαλι στο δοχειο και το υπολοιπο νερο που μαλακωνει τα λαστιχα.Τον πισω γυαλοκαθαριστηρα μαμησιος τον εχω 3 χρονια δεν τον εχω αλλαξει ακομα γιατι καθαριζει καλα και δεν ακουγεται καν.Τα μπροστα τα μαμησια τα αλλαξα σχεδον πριν ενα μηνα.αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν τρεμει ο βραχιονας αλλα οταν κανουν την κινηση οι γυαλοκαθαριστηρες τα μακτρα χοροπηδανε δεν γλιστρανε στο τζαμι με αποτελεσμα να κανει θορυβο.Αν εχουν ξεραθει τα λαστικα με την σιλικονη που βαζω δεν θα εστρωνα λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον φιλο μου απλα το ανεφερα επειδη δεν κανουν θορυβο σε σχεση με τα δικα μου οχι οτι ειναι καλυτεροι και οτι θα παω να τους βαλω.Οσο για το υγρο και εγω εχω παρει ενα απο την aytoplus μαρκα δεν γνωριζω βαζω μισο μπουκαλι στο δοχειο και το υπολοιπο νερο που μαλακωνει τα λαστιχα.Τον πισω γυαλοκαθαριστηρα μαμησιος τον εχω 3 χρονια δεν τον εχω αλλαξει ακομα γιατι καθαριζει καλα και δεν ακουγεται καν.Τα μπροστα τα μαμησια τα αλλαξα σχεδον πριν ενα μηνα.αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν τρεμει ο βραχιονας αλλα οταν κανουν την κινηση οι γυαλοκαθαριστηρες τα μακτρα χοροπηδανε δεν γλιστρανε στο τζαμι με αποτελεσμα να κανει θορυβο.Αν εχουν ξεραθει τα λαστικα με την σιλικονη που βαζω δεν θα εστρωνα λιγο?

Μπα δε νομιζω να κανεις τιποτα με τη σιλικονη.Δεν κανει κ θαυματα.Ειναι απο την κατασκευη τους προφανως πιο σκληρα απ' οτι θα ταιριαζε στο αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο το τελος απαντωντας πρωτα σε αυτο με τον φιλο σου και τους μαρκα με 'καψες υαλοκαθαριστηρες.Περιμενε μερικους μηνες και ξαναμπες στο golf του φιλου σου κ θα δεις τι εστι μαρκα μ'εκαψες.Δεν θα αντεξουν πολυ καιρο αν ειναι φθηνιαρικοι,εχουν αγορασει κι αλλοι κ τους πεταξαν.Μπορει κ να μην ειναι ομως διοτι σε βενζιναδικο μπορεις να βρεις καi επωνυμους.Τα κενα του υαλοκαθαριστηρα σου δεν ειναι απαραιτητα προβλημα του βραχιονα.Τετοια κενα δημιουργουνται πολυ συχνα απο υαλοκαθαριστηρες που ειναι στα τελευταια τους.Το οινοπνευμα που ανεφερες οτι τους καθαριζεις δε μου ακουγεται καθολου καλη λυση.Εγω το μονο καθαρισμα που τους κανω ειναι με πανακι μικροινων βρεγμενο.Κατα τα αλλα βαζω ενα υγρο της sonax ανα δυο γεμισματα στο δοχειο νερου για τα τζαμια.Αυτο το υγρο οπως αναφερει, εκτος απο το να διαλυει τα λιπη και να καθαριζει πιο ευκολα το παρμπριζ, εχει και καποια συστατικα που βοηθουν το ελαστικο του υαλοκαθαριστηρα να μην ξεραθει και να παραμενει ευκαμπτο.Δεν ξερω αν αυτο εχει παιξει ρολο στο οτι μετα απο 4.5 χρονια οι υαλοκαθαριστηρες μου δεν εχουν δειξει σημαδια καταπονησης ακομα.Αυτο με το ζορισμα του βραχιονα που τρεμει υποψιαζομαι οτι ισως το λαστιχο του υαλοκαθαριστηρα δεν αλλαζει τον τροπο που καμπτεται οταν αλλαζει η φορα του υαλοκαθαριστηρα ή τουλαχιστον αντιστεκεται πολυ σε αυτη την αλλαγη καμψης.Αυτο παρατηρειται σε λαστιχα που εχουν χασει την ελαστικοτητα τους, κοινως εχουν ξεραθει.Αυτο μπορει να εξηγει και τα κενα.Για δες το.

Οταν λες τα λαστιχα που εχουν χασει την ελαστικοτητας τους εννοεις αυτο που ειναι στο μπρατσο η στα μακτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το λαστιχακι στο σημειο που ακουμπα στο παρμπριζ.Αν δεις υαλοκαθαριστηρα σε αργη κινηση, θα παρατηρησεις οτι εκεινο το μικρο κομματι λαστιχο καμπτεται αναλογα με την κινηση του υαλοκαθαριστηρα.Φαντασου να σκουπιζεις με σκουπα.Αλλη κλιση θα εχουν οι τριχες της σκουπας οταν την κινεις δεξια κι αλλη οταν την κινεις αριστερα.Συνηθως τα λαστιχακια ειναι για περισσοτερο καιρο λυγισμενα στην μια κλιση, σε αυτη που εχουν οταν ο υαλοκαθαριστηρας επαναφερεται στη θεση ξεκουρασης και μενει εκει μεχρι να ξαναχρησιμοποιηθει μετα απο καιρο.Αν λοιπον εχουν χασει την ελαστικοτητα τους θα δυσκολευτουν να αλλαξουν κλιση οταν ο υαλοκαθαριστηρας ανεβαινει, με αποτελεσμα να μην καθαριζει κ να δημιουργει τα κενα που λες κατα το ανεβασμα.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μπροστινά λάστιχα από την VW και άλλαξέ τα να τελειώνεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω το αυτοκινητο μου 5 χρόνια (112.000 km) και δεν έχω αλλάξει ποτέ υαλοκαθαριστήρες, ούτε θορύβους κάνουν ότε κενα αφηνουν κατα το καθάρισμα. Το μόνο που κάνω είναι να τους περνάω ένα σπρέει ειδικό για πλαστικές επιφάνειες 1-2 φορές το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θέμα με μια δοκιμη που εκανα με τον φιλο μου και τι παρατηρησαμε.

Εβαλα τους δικους μου καθαριστηρες στο αμαξι του και ηταν τελειως αθορυβοι.Μετα βαλαμε τους δικους του καθαριστηρες (που ειναι αθορυβοι στο δικο του)στο δικο μου και εκανε παλι τον ιδιο εκνευριστικο θορυβο.Παρατηρησαμε οτι στο ανεβασμα δεν κανει θορυβο αλλα στον κατεβασμα κανει θορυβο ο δεξιος και τρεμει σαν να βρισκει αντισταση.

Ξερει καποιος πως μπορω να ξεβιδωσω τον γυαλοκαθαριστηρα γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι με το μπρατσο παιζει.Γιατι απο τοτε που εχω παρει το αυτοκινητο κανει τον ιδιο θορυβο για αυτο ειπα να το ψαξω μπας και ειναι απο αλλο .

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.