Jump to content
Konstantinos87

Είναι Δυνατόν;

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα παρέλαβα το καινούριο πολάκι 1.2 tsi dsg7 highline. Αφού πέρασα ώρες μαζί του (καινούργιο κοσκινάκι..) παρατήρησα ένα πράγμα που δεν μου άρεσε, όχι γιατί είναι κάτι σημαντικό (μπορεί και να'ναι βέβαια) όσο γιατί θεωρώ κάποια πράγματα απαράδεκτα για καινούργιο αυτοκίνητο.

Στα link που παραθέτω φαίνονται φωτο που έχω τραβήξει κάτω από το καπό. Στα σημεία που κυκλώνω θα δείτε κάποιες γρατσουνιές (μικρές βέβαια αλλά δεν μου λέει κάτι αυτό), είναι το τμήμα του μετάλλου που είναι ακριβώς δίπλα στο φτερό από την μέσα μεριά, καθώς και άλλη μία γρατσουνιά δίπλα και μπροστά από τον θόλο. Επίσης ακριβώς δίπλα στα σωληνάκια υπάρχει και μια σταγόνα χρώμα. =@

Μπορεί να μην σημαίνουν τίποτα όλα αυτά και αισθητικά δεν με ενοχλούν γιατί δεν φαίνονται. Αλλά είναι δυνατόν ρε παιδιά, όταν μιλάμε για τουτού του κουτιού και όταν το βάψιμο γίνεται με ακρίβεια ρομπότ να υπάρχουν τέτοια θέματα;

Έχετε παρατηρήσει παρόμοιες καταστάσεις στα δικά σας; Η αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν έκαναν κάτι αυτοί και ίσως ευθύνεται η kosmocar! ..

http://imageshack.us/photo/my-images/511/dsc00666kw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/259/dsc00672o.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/408/dsc00673li.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον για τις μικρογρατσουνιες μπορει να τους ξεφυγε κανα κλειδι καταλαθος γιατι τις λεπτομεριες δεν τις κανουν τα ρομποτ αλλα οι ανθρωποι και για τις σταγονες χρωματος τα ρομποτ ειναι προγραματισμενα να βαφουν και οχι να καθαριζουν οποτε μην δινεις σημασια γιατι δεν φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον για τις μικρογρατσουνιες μπορει να τους ξεφυγε κανα κλειδι καταλαθος γιατι τις λεπτομεριες δεν τις κανουν τα ρομποτ αλλα οι ανθρωποι και για τις σταγονες χρωματος τα ρομποτ ειναι προγραματισμενα να βαφουν και οχι να καθαριζουν οποτε μην δινεις σημασια γιατι δεν φαινονται.

Κοίτα όντως δεν φαίνονται και δεν με νοιάζει ως προς αυτό αρκεί να έγινε στο εργοστάσιο.Εμένα ο νους μου πήγε στο κακό, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα και κάτι άλλο που με έχει εκνευρίσει πολύ..

Όπως θα δείτε στην φωτογραφία έχει ένα σημάδι ανάγλυφο στην μέσα πλευρά του "τελάρου" της πόρτας.

Όταν πήγα και τους ρώτησα μου είπαν ότι είναι αρμόκολλα και έγινε στο εργοστάσιο;

Είναι δυνατόν ρε παιδιά καινούργιο αυτοκίνητο; Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο πράγμα;

http://imageshack.us/photo/my-images/9/img0065qb.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Η αρμοκολλα ειναι κατω απο το χρωμα και μοιαζει με μαλακη μαστιχη. Αν το πιεσει πολυ μπορει να κανεις ζημια στο χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Η αρμοκολλα ειναι κατω απο το χρωμα και μοιαζει με μαλακη μαστιχη. Αν το πιεσει πολυ μπορει να κανεις ζημια στο χρώμα...

Thanks για την συμβουλή. Δυστυχώς ο μηχανικός που το κοίταξε από εκεί που το πήρα, το έξυσε λίγο με το νύχι και φάνηκε από κάτω κάτι σαν μαστίχα όπως λές σε κίτρινο χρώμα.

Υπάρχει πιθανότητα να έγινε τέτοιο λάθος στο εργοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα αυτά που παραθέτεις φαίνονται οτι είναι ατέλειες του εργοστασίου.

Συγνώμη αλλά δεν αγόρασες συλλεκτικό κομμάτι της Lamborghini, όλα τα αυτοκίνητα μας καθενός ξεχωριστά έχουν τις ατέλειες τους από την παραγωγή τους και είναι λογικό.

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα αυτά που παραθέτεις φαίνονται οτι είναι ατέλειες του εργοστασίου.

Συγνώμη αλλά δεν αγόρασες συλλεκτικό κομμάτι της Lamborghini, όλα τα αυτοκίνητα μας καθενός ξεχωριστά έχουν τις ατέλειες τους από την παραγωγή τους και είναι λογικό.

Καλές γιορτές

Δεν είπα ότι είναι Lambo ούτε Ferrari!.. (αν και θα 'θελα :p ).

Αυτό που λεω, και ιδιαίτερα για το σημάδι στην πόρτα, είναι ότι δεν τα έχω δει σε άλλο αμάξι.

Στην πόρτα, όπως βλέπεις στην φωτογραφία, είναι κάτι που φαίνεται έστω από την μέσα μεριά, αλλά φαίνεται!

Έσυ δεν θα στεναχωριόσουν και ας μην πήρες Lamborghini?

Αυτό που ρώτησα είναι αν υπάρχει άλλος παθών σε παρόμοια κατάσταση και αν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια λάθη στο εργοστάσιο που υποτίθεται για τα μέρη μετάλλου που φαίνονται ότι γίνεται κάποιος έλεγχος!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πήρες, τα υπέγραψες τα χαρτιά και δεν μπορείς να τους πεις να σου φέρουν άλλο, ας τα κοίταζες όλα όταν πήγες να το δεις. Συμβιβάσου με αυτές τις κατα την γνώμη μου ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ ατέλειες και ευχαριστήσου το αυτοκίνητο που επέλεξες.

Και οσο για τον έλενχο φαντάζομαι οτι σε τόσες χιλιάδες αυτοκίνητα που παράγονται, αδυνατούν να κοιτάξουν εξονυχιστικά το καθένα ξεχωριστά και είναι λογικό στο κάτω κάτω της γραφής.

Καλές γιορτές και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

μια απάντηση που μου έδωσε ενας που ασχολείται με επιδιορθώσεις και γυαλίσματα είναι η εξής η ελλαδα ειναι χώρα β διαλογής όσα λοιπόν έχουν ατελιες ι οτι διποτε αλο έρχονται εδώ , περιστατικο που του ειχε τυχει ολοκαίνουριο αμαξι με ξανά βαμμένο φτερό και οχι απο ρομπότ αλα πιστόλι

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια στο χώρο του κινητήρα είναι απολύτως φυσιολογικά. Δεν έχουν φτάσει ακόμη οι αυτοκινητοβιομηχανίες να φτιάχνουν τα αυτοκίνητά τους 100% με ρομπότ..

Αυτό το σημάδι στην πόρτα όμως είναι απαράδεκτο! Φάτσα-κάρτα στον οδηγό, είναι κάτι που δεν μπορεί απλά να διέφυγε του τελικού ελέγχου στο εργοστάσιο. Μπορεί να μην είναι σημαντικό, αλλά εγώ θα σου έλεγα να αξιώσεις να το επισκευάσουν. Μάλιστα, όσο συντομότερα, τόσο το καλύτερο, ώστε να είναι απόλυτα σαφές ότι είναι ελάττωμα από το εργοστάσιο.

Τέλος, να πω ότι σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να "τρώμε" ό,τι μας σερβίρουν οι εταιρείες έτσι άκριτα. Μπορεί στα εργοστάσια της ΦαουΒε να βγαίνουν χιλιάδες αυτοκίνητα την ημέρα και να μην προλαβαίνουν να τα κοιτάζουν εξονυχιστικά, αλλά δεν είναι αυτό λόγος να μην απαιτούμε να έχουμε το προϊόν για το οποίο πληρώσαμε! Δεν νομίζω ο φίλος να πλήρωσε με "ελαττωματικά" χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πήρες, τα υπέγραψες τα χαρτιά και δεν μπορείς να τους πεις να σου φέρουν άλλο, ας τα κοίταζες όλα όταν πήγες να το δεις. Συμβιβάσου με αυτές τις κατα την γνώμη μου ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ ατέλειες και ευχαριστήσου το αυτοκίνητο που επέλεξες.

Και οσο για τον έλενχο φαντάζομαι οτι σε τόσες χιλιάδες αυτοκίνητα που παράγονται, αδυνατούν να κοιτάξουν εξονυχιστικά το καθένα ξεχωριστά και είναι λογικό στο κάτω κάτω της γραφής.

Καλές γιορτές και πάλι.

Μην είσαι επιθετικός, δεν είπα ότι φταις εσύ ούτε θέλω να μου το πληρώσεις.

Το αμάξι το έχω πάνω από μήνα. Όταν πήγα να το δώ κοίταξα εξωτερικά μήπως έχει καμιά γρατσουνιά και τα σχετικά.

Δεν πήγε το μάτι μου στην εσω πλευρά της πόρτας. Πρέπει μήπως να με σταυρώσεις γι 'αυτό;

Και εννοείται ότι ποτέ δεν αξίωσα να μου δώσουν καινούργιο... και να ήθελα θα μου έδιναν τα @@ τους.

ΑΠΛΑ επειδή είμαστε μια φιλική κοινότητα το ανέφερα, μήπως κάποιος ξέρει να μου δώσει μια γνώμη!

Καλές γιορτές και σε 'σένα..

Τα σημάδια στο χώρο του κινητήρα είναι απολύτως φυσιολογικά. Δεν έχουν φτάσει ακόμη οι αυτοκινητοβιομηχανίες να φτιάχνουν τα αυτοκίνητά τους 100% με ρομπότ..

Αυτό το σημάδι στην πόρτα όμως είναι απαράδεκτο! Φάτσα-κάρτα στον οδηγό, είναι κάτι που δεν μπορεί απλά να διέφυγε του τελικού ελέγχου στο εργοστάσιο. Μπορεί να μην είναι σημαντικό, αλλά εγώ θα σου έλεγα να αξιώσεις να το επισκευάσουν. Μάλιστα, όσο συντομότερα, τόσο το καλύτερο, ώστε να είναι απόλυτα σαφές ότι είναι ελάττωμα από το εργοστάσιο.

Τέλος, να πω ότι σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να "τρώμε" ό,τι μας σερβίρουν οι εταιρείες έτσι άκριτα. Μπορεί στα εργοστάσια της ΦαουΒε να βγαίνουν χιλιάδες αυτοκίνητα την ημέρα και να μην προλαβαίνουν να τα κοιτάζουν εξονυχιστικά, αλλά δεν είναι αυτό λόγος να μην απαιτούμε να έχουμε το προϊόν για το οποίο πληρώσαμε! Δεν νομίζω ο φίλος να πλήρωσε με "ελαττωματικά" χρήματα...

Μα αν το επισκευάσουν και θελήσω κάποια στιγμή να το δώσω θα φανεί ότι είναι βαμμένο.

Ο φανοποιός στην αντιπροσωπεία επέμενε ότι είναι "λάθος" του ρομπότ καθώς πέρναγε την αρμόκολλα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση πάντως.

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Που την είδες την επιθετικότητα ρε φίλε μου ; Εγώ απλά σου λέω οτι είχες το δικαίωμα εφόσον είναι σε εμφανές σημείο η ατέλεια, πριν το παραλάβεις να το τσεκάρεις και να μην υπογράψεις στην παραλαβή του. Ωραία αφού δεν το έκανες αυτό το μόνο που μπορείς να κάνεις φαντάζομαι και πάλι είναι να τους ζητήσεις να στο φτιάξουν, αλλά από οτι βλέπω δεν είναι και πολύ πρόθυμοι λέγοντας σου δικαιολογίες, μήπως πρέπει να τους πιέσεις λίγο ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PoLo***

Ακριβώς την ίδια ατέλεια (το ακριβώς σε εισαγωγικά) είχα στο τελάρο της πόρτας από το παλιό μου Octavia που το είχα αγοράσει το 2002 καινούριο. Και βέβαια σε όλα, μα όλα τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου, μέχρι και στο τελευταλιο (Roomster 1.2Tsi) πάντα βρίσκω τέτοιες ατέλειες. Ειδικά κάτι "μπιλάκια" χρώματος στα τελάρα από τις πόρετς.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι τέτοιες ατέλειες είδα σε Hyundai Lantra '96, Pug106 '96, Octavia '02, , Ibiza '04, Fabia '06 και Roomster '10. Ξέρω ότι είναι ενοχλητικό να υπάρχουν τέτοιες ατέλειες, αλλά δυστυχώς και τα μηχανήματα έχουν περιθώρια ανοχής, οπότε και προκύπτουν οι ατέλειες,

Link to comment
Share on other sites

Που την είδες την επιθετικότητα ρε φίλε μου ; Εγώ απλά σου λέω οτι είχες το δικαίωμα εφόσον είναι σε εμφανές σημείο η ατέλεια, πριν το παραλάβεις να το τσεκάρεις και να μην υπογράψεις στην παραλαβή του. Ωραία αφού δεν το έκανες αυτό το μόνο που μπορείς να κάνεις φαντάζομαι και πάλι είναι να τους ζητήσεις να στο φτιάξουν, αλλά από οτι βλέπω δεν είναι και πολύ πρόθυμοι λέγοντας σου δικαιολογίες, μήπως πρέπει να τους πιέσεις λίγο ;

Πρόθυμοι ήταν, αλλά θέλουν να το ξύσουν και μετά βάψιμο... όπως καταλαβαίνεις καινούργιο αυτοκίνητο να περάσει φανοποιό :sorry:

Συγνώμη γι' αυτό που σου είπα, απλά μου φάνηκε ότι εκνευρίστηκες για κάποιον λόγο.. όλα καλά από μένα :)

Φίλε PoLo***

Ακριβώς την ίδια ατέλεια (το ακριβώς σε εισαγωγικά) είχα στο τελάρο της πόρτας από το παλιό μου Octavia που το είχα αγοράσει το 2002 καινούριο. Και βέβαια σε όλα, μα όλα τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου, μέχρι και στο τελευταλιο (Roomster 1.2Tsi) πάντα βρίσκω τέτοιες ατέλειες. Ειδικά κάτι "μπιλάκια" χρώματος στα τελάρα από τις πόρετς.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι τέτοιες ατέλειες είδα σε Hyundai Lantra '96, Pug106 '96, Octavia '02, , Ibiza '04, Fabia '06 και Roomster '10. Ξέρω ότι είναι ενοχλητικό να υπάρχουν τέτοιες ατέλειες, αλλά δυστυχώς και τα μηχανήματα έχουν περιθώρια ανοχής, οπότε και προκύπτουν οι ατέλειες,

Για φαντάσου όμως φίλε Στράτο να υπήρχε κάτι τέτοιο από την έξω πλευρά της πόρτας..

Τους το πέταγες στο κεφάλι ή δεν τους το πέταγες;

Θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε αυτόν που τους τα ακουμπάει και αυτός ο σεβασμός φαίνεται να μην υπάρχει ούτε στα εργοστάσια της "ποιοτικής" vw..

Εκτός τι να πώ.. να κάνανε εδώ καμιά βλακεία και να μην μου είπαν τίποτα; Υπάρχει τρόπος να δω αν κάτι είναι ξαναβαμμένο εδώ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να το κοιτάξω και μόλις μάθω κάτι θα σας ενημερώσω.

Αν και πιστεύω ότι επειδή έχει γίνει και σε άλλα αυτοκίνητα (όπως είπε και ο stratosg) είναι η ατέλεια από την παραγωγή.

Ελπίζω όλα να 'ναι καλά. Οι περισσότεροι ξέρετε πως είναι να έχεις καινούργιο αυτοκίνητο... :phew:

Link to comment
Share on other sites

ε ναι απλά μη τρελαίνεσαι απο την στιγμή π πάτησε στο δρόμο θα δεις πολλά και διάφορα σουβενίρ πετραδάκια απο μπροστινούς μυγάκια πουλάκια ολοι ψαχνόμαστε και βλέπουμε ολο και περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.