Jump to content
conpar

'Εχει Climatic Ή Όχι?

Recommended Posts

To polo υποτείθεται οτι έχει standard climatic (ημιαυόματο κλιματισμό). Όμως η VW δεν βάζει πλέον νούμερα στα χειριστήρια και δεν υπάρχει αισθητήρας θερμοκρασίας (εκτός αν τον έχει κρυψει κάπου και δεν φαίνεται).

Μάλλον μας γύρισε στη δεκαετία του 80 η VW και "ξέχασε" να αλλάξει καταλόγους.

Για να μην αρχίσει η συζήτηση περί climatronic, δεν εννοώ ηλεκτρονικό κλιματισμό, το ξεκαθαρίζω. Αναφέρομαι στο climatic.

Link to comment
Share on other sites

έχει αισθητήρα είτε έχει νούμερα είτε όχι απλά ούτως η άλλως η ακρίβεια του είναι χαμηλή. Στο golf μου που έχει και νούμερα αν το έχεις στην μέση (22) και έξω έχει 15 δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να το γυρίσεις αισθητά προς τα δεξιά για να βγάλει ζεστό. Επίσης ότι θερμοκρασία και να έχει έξω αν το βάλεις στα 18 τότε θα φέρει παγωμένο αέρα. Ουσιαστικά κατάλαβαν ότι τα νούμερα είναι τελείως πλασματικα και τα έβγαλαν.

Link to comment
Share on other sites

έχει αισθητήρα είτε έχει νούμερα είτε όχι απλά ούτως η άλλως η ακρίβεια του είναι χαμηλή. Στο golf μου που έχει και νούμερα αν το έχεις στην μέση (22) και έξω έχει 15 δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να το γυρίσεις αισθητά προς τα δεξιά για να βγάλει ζεστό. Επίσης ότι θερμοκρασία και να έχει έξω αν το βάλεις στα 18 τότε θα φέρει παγωμένο αέρα. Ουσιαστικά κατάλαβαν ότι τα νούμερα είναι τελείως πλασματικα και τα έβγαλαν.

Που είναι ο αισθητήρας?

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από τα πλήκτρα ενεργοποίησης (A/C) και ανακύκλωσης (εκείνο με το βελάκι) πρέπει να έχει γραμμώσεις - τρυπούλες και στη δεξία (νομίζω) ή τελος πάντων εκεί που είναι ανοικτές εκείνες οι γραμμώσεις είναι ο αισθητήρας, Επίσης στο αριστερό χειριστήριο πρέπει να γράφει climatic. Διαφορετικά έχει απλό a/c και όχι ημιαυτόματο κλιματισμό.

Απλό a/c

Climatic

Climatronic

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από τα πλήκτρα ενεργοποίησης (A/C) και ανακύκλωσης (εκείνο με το βελάκι) πρέπει να έχει γραμμώσεις - τρυπούλες και στη δεξία (νομίζω) ή τελος πάντων εκεί που είναι ανοικτές εκείνες οι γραμμώσεις είναι ο αισθητήρας, Επίσης στο αριστερό χειριστήριο πρέπει να γράφει climatic. Διαφορετικά έχει απλό a/c και όχι ημιαυτόματο κλιματισμό.

Από κάποια ημερομηνία παραγωγής και μετά (το δικο μου είναι 6/11) οι γραμμώσεις - τρυπούλες που περιγράφεις δεν υπάρχουν. Ούτε γράφει climatic. Ούτε λειτουργεί ως climatic.

Έτσι συμπεραίνω οτι δεν έχει πια climatic. Όλα τα polo από κάποια ημερομηνία και μετά δεν πρέπει να έχουν climatic, παρά το οτι η VW λέει οτι έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμπεραίνω οτι δεν έχει πια climatic. Όλα τα polo από κάποια ημερομηνία και μετά δεν πρέπει να έχουν climatic, παρά το οτι η VW λέει οτι έχουν.

εδω η VW λεει ακομα οτι η ροπη, 0-100 κτλ στο 1.2 TSI είναι ΠΡΟ του πρωτου update... δηλαδη μιλαμε οτι απο αυγουστο 2010 εχουν αλλαξει αυτα τα στοιχεια (προς το χειροτερο βεβαιως βεβαιως) και σε λιγο μπαινουμε στο 2012..

Link to comment
Share on other sites

έχει αισθητήρα είτε έχει νούμερα είτε όχι απλά ούτως η άλλως η ακρίβεια του είναι χαμηλή. Στο golf μου που έχει και νούμερα αν το έχεις στην μέση (22) και έξω έχει 15 δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να το γυρίσεις αισθητά προς τα δεξιά για να βγάλει ζεστό. Επίσης ότι θερμοκρασία και να έχει έξω αν το βάλεις στα 18 τότε θα φέρει παγωμένο αέρα. Ουσιαστικά κατάλαβαν ότι τα νούμερα είναι τελείως πλασματικα και τα έβγαλαν.

Από την εμπειρία μου στο climatic που έχει το Caddy και φαντάζομαι οτι τα συστήματα αυτά είναι κοινά στα αυτοκίνητα μας, λειτουργούν ενεργά με τον αισθητήρα. Για παράδειγμα την άνοιξη ή το φθινόπωρο που το πρωί μπορεί να έχει 12 βαθμούς και το μεσημέρι 23 εφ΄ όσον το Α/C είναι ανοικτό θα δεις το πρωί να βγάζει ζέστη και το μεσημμέρι δροσιά ενώ εσύ το έχεις σταθερά π.χ. στο 22. Άν το A/C είναι κλειστό (το ECON αναμένο), το πρωί θα βγάλει ζέστη και το μεσημέρι αέρα στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Για το 18 που λες, φαντάζομαι δεν εννοείς τέρμα κάτω το διακόπτη, γιατί εκεί είναι μόνο κρύο ή αντίστοιχά τέρμα κάτω από το 26 (μόνο και συνεχώς ζεστό). Κάνει κλικ εκεί. Το 18 ή το 26 είναι πιο πάνω. Βέβαια όλα αυτά στο δικό μου που είναι 2005 μοντ (μήπως στα νεότερα μοντέλα το άλλαξαν) και από Γερμανία (δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση).

Edited by symearg caddy
Link to comment
Share on other sites

Από κάποια ημερομηνία παραγωγής και μετά (το δικο μου είναι 6/11) οι γραμμώσεις - τρυπούλες που περιγράφεις δεν υπάρχουν. Ούτε γράφει climatic. Ούτε λειτουργεί ως climatic. Έτσι συμπεραίνω οτι δεν έχει πια climatic. Όλα τα polo από κάποια ημερομηνία και μετά δεν πρέπει να έχουν climatic, παρά το οτι η VW λέει οτι έχουν.

όταν έκανα test drive Με το Πolo tsi των 105 παρατήρησα οτι δεν είχε επιλογέα θερμοκρασίας απεναντίας το ίδιο κουμπι που έχει το Passat moυ του 1980 μπλε-κόκκινο. Και στην προσφορά έγραφε climatic. Οπότε η λένε ψέματα η ο αισθητήρας δεν βγάζει τοσο ζεστό η κρύο αέρα αν παραπαγώσει η παραζεσταθέι το εσωτερικο.Τι να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.